Dodaj do ulubionych

IRA w książce

04.10.05, 11:52
Jeśli znacie jakieś tytuły opisujące IRA to proszę o umieszczenie ich tu,
majlepiej z krótkim opisem. Głównie chodzi oczywiście o dokument.
Dzięki
Obserwuj wątek
      • mietowe_loczki Re: IRA w książce 04.10.05, 15:28
        Niestety nie dokument, ale rewelacyjna powieść Roddy Doyle'a Gwiazda zwana
        Henry, która pięknie pokazuje, że IRA już od samego początku miała niewiele
        wspólnego z walką narodowo-wyzwoleńczą - wewnętrzne układy, eliminowanie
        wspólników, pieniądz pieniądz pieniądz.

Wiem, że jest też książka dokument o Krwawej Niedzieli - zbiór opowieści
        naocznych świadków. Wstrząsające. Są zdjęcia. Książka nie wydana u nas,
        widziałam w księgarni w Galway. Poszperaj w necie.

Na marginesie - w Ulisessie organizacja jest wspomniana tylko raz, w dość
        niepochlebnych słowach - "Back out you get the knife. Hidden hand. Stay in. The
        firing squad." Najbardziej celne na świecie podsumowanie działalności IRA.

Koniecznie zobacz film Krwawa niedziela. Ostatnio udało mi się kupić film na
        DVD za bardzo niewielkie pieniądze.
        • mietowe_loczki Re: IRA w książce 04.10.05, 15:42
          Znalazłam: Don Mullan, Eyewitness Bloody Sunday: The Truth

To pośrednio o IRA, bo jeszcze do ubiegłego roku trwało śledztwo badające, czy
          faktycznie w czasie pokojowego marszu ukryci agenci strzałami sprowokowali
          wojsko brytyjskie do użycia ostrej amunicji. Okazuje się jednak, że to saperzy
          pierwsi zaczęli strzelać do nieuzbrojonego tłumu, tak jak sądzono już w 1972
          roku, przez co IRA zwyczajnie wzmocniła po fakcie swoje szeregi.
          • mietowe_loczki Re: IRA w książce 07.10.05, 15:15
            Chcesz się wycofać, dostaniesz nożem. Skrytobójcza dłoń. Pozostaniesz, pluton
            egzekucyjny. Za Słomczyńskim. To o Sinn Fein, która to organizacja się później
            przemianowała. To pierwsze odnosi się do "oczyszczania" swoich szeregów z osób
            niewygodnych albo do wewnętrznych porachunków. W zeszłym roku głośny był
            przypadek zastrzelenia członka IRA przez jego współbraci. IRA, próbując się
            oczyścić, zaproponowała rodzinie zamordowanego, że w zamian odnajdą i zabiją
            sprawcę. ;-)
            • nienietoperz Re: IRA w książce 07.10.05, 18:57
              Drobna poprawka; mietowym loczkom chodzi zapewne o zabojstwo Roberta McCartneya
              w Belfascie, ktory nie byl co prawda czlonkiem IRA, i nie zostal zastrzelony,
              ale w istocie w szczegolnosci w zacieranie sladow dotyczacych okolicznosci jego
              smierci republikanie byli zamieszani. W istocie tez pozniej siostrom
              zmarlego 'zaoferowano' likwidacje sprawcow.
              Z uklonami,
              nntpz
              • mietowe_loczki Re: IRA w książce 07.10.05, 19:36
                Pisałam z pamięci - faktycznie, chodzi o Roberta McCartneya, który został
                zasztyletowany, a nie zastrzelony, i nie w zeszłym roku, tylko styczniu 2005.
                Z wiadomości w:
                serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34218,2593024.htmli
                news.bbc.co.uk/1/hi/northern_ireland/4331529.stm
                wynika, że jednak mógł to być ich człowiek. Na stronie BBC jest określany jako
                katolik, "a Sinn Fein supporter." Faktem jest, że po tej cokolwiek
                kontrowersyjnej ofercie IRA, Sinn Fein zaczęła tracić poparcie, co dowodzi, że
                dla Irlandczyków to (mniej więcej) ci sami ludzie. W Gazecie piszą o przerwaniu
                zmowy milczenia przez rodzinę ofiary i współpracy z policją brytyjską, a tego
                nieformalnie IRA zakazuje w tzw środowisku.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka