31.08.05, 20:51
to zdjae sie byc najwieksza kleska zywiolowa w USA od wielu lat; co sie u Was
mowi na tem team Amerykanie?

Mayor: hundreds, maybe thousands, dead in New Orleans.
8/31/2005, 1:20 p.m. CT
The Associated Press

NEW ORLEANS (AP) — Hundreds, maybe thousands, of people have died in New
Orleans since Hurricane Katrina slammed into the city, Mayor C. Ray Nagin said
Wednesday.

It will at least two or three months before the city has electricity.
Restaurants won't be able to open; there won't be any commerce, he said during
an impromptu news conference at the Hyatt Hotel.

"This is the real deal. It's not living conditions," he said.
Print This

www.nola.com/newsflash/louisiana/index.ssf?/base/news-18/1125512940177761.xml&storylist=louisiana
Obserwuj wątek
    • viper39 Re: Huragan 31.08.05, 21:14
      robisc napisał:

      > to zdjae sie byc najwieksza kleska zywiolowa w USA od wielu lat; co sie u Was
      > mowi na tem team Amerykanie?
      >
      > Mayor: hundreds, maybe thousands, dead in New Orleans.
      > 8/31/2005, 1:20 p.m. CT
      > The Associated Press
      >
      > NEW ORLEANS (AP) — Hundreds, maybe thousands, of people have died in New
      > Orleans since Hurricane Katrina slammed into the city, Mayor C. Ray Nagin said
      > Wednesday.
      >
      > It will at least two or three months before the city has electricity.
      > Restaurants won't be able to open; there won't be any commerce, he said during
      > an impromptu news conference at the Hyatt Hotel.
      >
      > "This is the real deal. It's not living conditions," he said.
      > Print This
      >
      > www.nola.com/newsflash/louisiana/index.ssf?/base/news-18/1125512940177761.xml&storylist=louisiana


      juz widze te pomoc miedzynarodowa ktora leci na pomoc amerykanom....
      niemcy wyladowali mercedesami
      francuzi w citroenach
      skandynawowie w volvo i saabach
      cholera ile tej pomocy....

      heheheh smiech na sali amerykanie musza pomagac....amerykanom pomagac nie
      trzeba a wrecz nie wypada, hmmm wedlug teorii francuzikow to nalezaloby im
      jeszcze utrudniac...

      a tak powaznie to sila tej katarzynki byla niesamowita, wiatr wial z predkoscia
      do 160 mph (jakies 260kmh) to mowi samo za siebie
      • robisc a konsekwencje makroekonomiczne? 31.08.05, 21:21
        wiem, wiem, tam prawie wszyscy sa ubezpieczeni, a firmy ubezpieczeniowe
        ubepieczone sa u raasekurantow, wiec pewnie z szkody w USA zaplaci caly swiat w
        postaci wzrostu skladek;
      • heimer Re: Huragan 31.08.05, 21:25
        viper39 napisał:

        > a tak powaznie to sila tej katarzynki byla niesamowita, wiatr wial z predkoscia
        > do 160 mph (jakies 260kmh) to mowi samo za siebie

        Ja w wiadomosciach slyszalem o predkosci okolo 350 km/h.

        • robisc Re: Huragan 31.08.05, 21:34
          heimer napisał:

          > viper39 napisał:
          >
          > > a tak powaznie to sila tej katarzynki byla niesamowita, wiatr wial z pred
          > koscia
          > > do 160 mph (jakies 260kmh) to mowi samo za siebie
          >
          > Ja w wiadomosciach slyszalem o predkosci okolo 350 km/h.

          W Ameryce wszystko jest wieksze
          • heimer Re: Huragan 31.08.05, 21:38
            robisc napisał:
            > > Ja w wiadomosciach slyszalem o predkosci okolo 350 km/h.
            >
            > W Ameryce wszystko jest wieksze

            he he he.... smile
          • przycinek.usa najwiekszy problem to transport ropy 31.08.05, 21:40
            sa dwa przewody transportujace rope z poludnia na wschod i polnoc US i one
            wlasnie nie pompuja ropy. Teraz wlasnie tlumacza to w TV.
            Chodzi o odcinki tzw. plantation i colonial pipeline.
            To sa astronomiczne ilosci ropy, benzyny i gazu.

            Oprocz tego 10 rafinerii nie dziala i stanowi to okolo 10% capacity w produkcji
            wewnetrznej benzyn.

            To sa jednak przejsciowe trudnosci.
            Dzieki Bogu.
            • heimer Re: najwiekszy problem to transport ropy 31.08.05, 21:46
              przycinek.usa napisał:

              > sa dwa przewody transportujace rope z poludnia na wschod i polnoc US i one
              > wlasnie nie pompuja ropy. Teraz wlasnie tlumacza to w TV.
              > Chodzi o odcinki tzw. plantation i colonial pipeline.
              > To sa astronomiczne ilosci ropy, benzyny i gazu.

              No chyba nie az tak astronomiczne.
              Z tego co slyszalem to wydobycie ropy z Zatoki Meksykanskiej to 1/4
              amerykanskiego zapotrzebowania. Szacuje sie, ze huragan spowoduje zmniejszenie
              dostaw o okolo polowy, czyli raptem 1/8 zapotrzebowania.
      • heimer Re: Huragan 01.09.05, 08:57
        viper39 napisał:

        > juz widze te pomoc miedzynarodowa ktora leci na pomoc amerykanom....

        smile nie wysilaj sie na ironie.

        Taki juz los bogatych.
        EU tez nikt nie pomaga.
        Co chwile w EU sa duze i bardzo duze powodzie.
        Wlasnie splonela (prawie) Portugalia.
        I co? USA cos pomoglo? Nie. I nikt tego nie oczekiwal i o to nie zabiegal.
        Inne kraje EU wyslaly pomoc.

        USA ma tak duze zasoby wlasne (finansowe, sprzetowe i ludzkie), ze inne stany
        bez problemu moga pomoc poszkodowanym. Nie potrzeba zadnej pomocy w zewnatrz.
        Podejrzewam nawet, ze problemy logistyczne zwiazane z zewnetrzna pomoca byly by
        duzo wieksze niz zorganizowanie pomocy wewnetrznej.
        • viper39 Re: Huragan 01.09.05, 16:03
          heimer napisał:

          > viper39 napisał:
          >
          > > juz widze te pomoc miedzynarodowa ktora leci na pomoc amerykanom....
          >
          > smile nie wysilaj sie na ironie.
          >
          > Taki juz los bogatych.
          > EU tez nikt nie pomaga.

          pamietasz np plan marshala?
          pamietasz II wojne swiatowa?
          pamietasz jugoslawie?
          pamietasz chocby wszelkie wystapienia po ostatniej tragedii w sri lance gdzie
          eu dyskutowala a ameryka pomagala? pomagala tez eu dostarczac to co eu chciala
          wyslac do azji...
          mozna duzo wymieniac, wiec nie mow ze eu nikt nie pomaga, jedynym krajem
          ktoremu nie pomaga sie to jest USA


          > Co chwile w EU sa duze i bardzo duze powodzie.

          nie rozsmieszaj mnie tym

          > Wlasnie splonela (prawie) Portugalia.

          z tego co wiem to dzieki zbyt dlugim debatom co robic, przygotowaniom i pomocy
          eu tam jest wieksza tragedia niz moglaby byc

          > USA ma tak duze zasoby wlasne (finansowe, sprzetowe i ludzkie), ze inne stany
          > bez problemu moga pomoc poszkodowanym. Nie potrzeba zadnej pomocy w zewnatrz.
          > Podejrzewam nawet, ze problemy logistyczne zwiazane z zewnetrzna pomoca byly
          by
          > duzo wieksze niz zorganizowanie pomocy wewnetrznej.

          tu chodzi o sam gest, i chec pomocy.... ale moze ja za duzo oczekuje
          • heimer Re: Huragan 01.09.05, 17:27
            viper39 napisał:

            > pamietasz np plan marshala?
            > pamietasz II wojne swiatowa?

            Jezeli nie widzisz roznicy w systuacji politycznej, a przede wszystkim
            gospodarczej jaka byla a jaka jest teraz to trudno.


            > pamietasz jugoslawie?

            Ktos tam prosil amerykanow o pomoc?
          • krzysztofsf Re: Huragan 01.09.05, 21:49
            viper39 napisał:


            > tu chodzi o sam gest, i chec pomocy.... ale moze ja za duzo oczekuje
            >

            Wybacz, ale faktycznie logistyka czyni taka pomoc dla USA bezsensowna (chyba, ze potzrebowaliby konkretnego wysoce specjalistycznego sprzetu - a jakos nic o takich brakach nie pisza) i wrecz szkodliwa, angazujaca wieksze zasoby wlasne USA na obsluzenie pomocy niz sama jej efektywnosc.Najskuteczniejsza w takich przypadkach jest pomoc pieniezna (ale USA to bogaty kraj i angazuja wlasne srodki nie proszac o datki), gdy wplaca sie pieniadze na konto pomocy. sadze ze przyjdzie na to czas, gdy zostana otworzone konta na pomoc nieubezpieczonycm osobom prywatnym, ktore stracily caly dobytek.
            Dla mnie oferta pomocy wygladalaby podobnie, jak gdy Urban Jerzy zaproponowal wysylke z Polski pomocy dla amerykanskich bezdomnych w postaci spiworow.
            • krzysztofsf Re: Huragan 01.09.05, 23:58
              Tu UE bedzie mogla sie wykazac.

              wiadomosci.onet.pl/1157643,12,item.html
              Bush ogłosił poza tym, że wspólnie z byłymi prezydentami: George'em H.W.Bushem (swoim ojcem) i Billem Clintonem pokierują zbiórką funduszy na pomoc ofiarom huraganu.

              Powiedział, że wzorem będzie tu zbiórka prowadzona wcześniej przez Busha seniora i Clintona na rzecz ofiar tsunami w Azji Południo-Wschodniej.
        • heimer Niemcy zaooferowaly pomoc 02.09.05, 19:35
          Niemcy i ponoc EU jako calosc zaoferowaly USA pomoc.
          • heimer Re: Niemcy zwalniaja rezerwy paliw 02.09.05, 19:40
            i na apel Busha Schröder uwalnia rezwy narodowe paliw.

            www.faz.net/s/Rub192E771724394C43A3088F746A7E2CD0/Doc~EA6448BA649BA418889C1CB271C71F60B~ATpl~Ecommon~Scontent.html
          • heimer Re: Niemcy zaooferowaly pomoc 02.09.05, 19:45
            Niemiecka pomoca dla USA koordynuje osobiscie kanclerz Schöder.

            www.tageschau.de/aktuell/meldungen/0,1185,OID4698142_REF1_NAV_BAB,00.html
    • przycinek.usa straszna katastrofa 31.08.05, 21:21
      Mysle, ze nikt sie tego nie spodziewal i ludzie powoli dostosowuja sie do tej
      sytuacji. Skala zniszczen jest zaskakujaca.
      Jest to po prostu okropna katastrofa.
      Wszystkie programy TV pokazuja zniszczenia.
    • robisc galeria zdjec 31.08.05, 21:58
      wiadomosci.onet.pl/2650,21,0,pokaz.html
    • krzysztofsf Do mnie najbardziej przemowilo 01.09.05, 21:41
      Do mnie najbardziej przemowilo gdy w jednym komentarzu dziennika uslyszalem, ze do niektorych rejonow zniszczen przewidywane jest doprowadzenie pradu elektrycznego za okolo dwa miesiace. Po uslyszeniu tej informacji nie musialem sie zaglebiac w wiadomosci, zeby miec obraz zniszczen mogacych dac powyzszy efekt dla niektorych rejonow.
      Przy okazji - widac jak bardzo wrazliwa jest wysoko rozwinieta infrastruktora. Jakikolwiek konflikt z uzyciem bronii konwencjonalnej jest w stanie cofnac na dlugi czas cale polacie kraju o kilkadziesiat lat rozwoju. Podstawmy zamiast huraganu kilka dni ostrzalu z ciezkiej artylerii lub kilka dywanowych bombardowan...
      Oczywiste, ze analitycy wojskowi USA widza to podobnie i jest to jedna z przyczyn doktryny przenoszacej rozstrzyganie praktycznie wszystkich konfliktow (nawet potencjalnych) poza granice kraju.
      • tomek9991 Re: Do mnie najbardziej przemowilo 01.09.05, 23:17
        Zgadzam się.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka