Gość: a_krucha IP: 217.153.48.* 28.05.03, 14:02 chętnie podyskutuję z kimś, kto już ten piękny kraj odiwedził. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jita Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. 29.05.03, 08:33 Hej, byłam w Norwegii dwa lata temu. Marzyłam o tej podróży całe moje młode życie. Ze względu na drożyznę miała to być jedyna moja wycieczka w tamte rejony. Ale tak się nie da. Norwegia jest tak piękna, że nie sposób tego opisać. Chciałoby się tam wracać i wracać... :-) Jeśli masz ochotę zajrzyj na naszą stronę - jest tam parę zdjęć i opis trasy. nasze-podroze.republika.pl/ A jak przedstawiała się Twoja trasa wędrówki? I co zrobiło na Tobie największe wrażenie? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a_krucha Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. IP: 217.153.48.* 29.05.03, 14:22 Hejka! ja pierwszy raz w Norwegii byłam 4 lata temu. Ponad dwa tygodnie spędziliśy w samej Norwegii, potem wracaliśmy przez Szwecję. Za wędrowaliśmy aż do Nordcap'u, a nawet dalej.:) Największe wrażenie zrobiły wtedy na mnie białe noce, a szczególnie słońce widziane w Hammerfescie o północy:) Góry, fjordy.....wszystko tam jest przepiękne...cisza..spokój...z dala od wielkiej cywilizacji..... tak cudownie, że za dwa tygodnie wracam tam w moją podróż poślubną. Wszystkie przygotowania do ślubu przyćmiewa chęć znalezienia się już w Norwegii. Tym razem nastawiam się z moim przyszłym małżonkiem na chodzenie po górkach - chcielibyśmy maksymalnie "zdeptać" parki narodowe i Lofoty. Oby tylko pogoda dopisała - 4 lata temu 75% było ślicznie..oby tym razem było nawet 99%:) pozdrawiam, Aska P.S. bardzo przyjemną stronkę macie:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Iza Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. IP: 62.233.197.* 01.06.03, 20:29 Ja byłam w Norwegii 10 lat temu (dwukrotnie). W sumie spędziłam tam pół roku. Do tej pory jestem zauroczona, mało tego opętana wręcz myślą o powrocie do tego kraju. Teraz mam dwoje dzieci (8 i 7 lat) i marzę o tym żeby ich rozkochać w tym kraju. Narazie podróżujemy palcem po mapie. Jestem przerażona kiedy dochodzi do obliczania sfinansowania tego przedsięwzięcia. Tylko to mnie powstrzymuje. Czy możecie podać obecnie koszt takiego 10 dniowego pobytu (cirka )? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a_krucha Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. IP: 217.153.48.* 02.06.03, 11:39 trudno mi w tej chwili określić koszty. Zarówno cztery lata temu, jak i za dwa tygodnie będziemy nocować na dziko pod namiotami, większość jedzenia bierzemy ze sobą z Polski, tak więc największe koszty to paliwo, promy, atrakcje / pamiątki i ewentualne jedzonko (takie na odtrucie po puszkach:) ). 4 lata temu 4 tygodnie w Norwegii i Szwecji kosztowały mnie osobiście ok. 2500 PLN (czteroosobowa ekipa). Teraz jedziemy w dwójkę....koszty podam Wam po powrocie - ok. 6.lipca. pozdrawiam na razie jeszcze z naszego upalnego Poznania. Asia Odpowiedz Link Zgłoś
jita Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. 03.06.03, 11:09 Gość portalu: Iza napisał(a): > Czy możecie podać obecnie koszt takiego 10 dniowego pobytu > (cirka )? spróbuj wejść na: nasze-podroze.republika.pl/ Ogólnie rzecz biorąc bardziej opłaca się jechać jednym samochodem w czwórkę. Koszty noclegów (jeśli wybierzesz hytte - domki kempingowe) będą takie same - dwa lata temu średnio 300 NOK, ale czasem można było się natknąć na takie za 200 i za 400. Trzeba wziąć z sobą śpiwory, jaśki i pościel. Koszty benzyny (wysokie) też się rozłożą na cztery osoby. Plusem jest także jakość tej benzyny - auto paliło nam litr mniej niż w Polsce(5 zamiast 6). Wpływ na to pewnie miał wysoki procent tlenu w powietrzu. Ceny benzyny tutaj: www.pzm.pl/bp_ceny_paliw.asp Ceny przepraw promowych na stronie naszych podróży. Jedzenie zabraliśmy z sobą. Kupowaliśmy jedynie chleb, ze dwa razy pizzę, jeden raz normalny obiad. Ogółem na 10 dni i na dwie osoby wydaliśmy 4000 PLN. Nie ma tak źle, ale trzeba samochód trochę załadować. W mapkach trasa podróży. Uwaga - 10 dni to chyba za mało żeby obejrzeć fiordy i jeszcze dotrzeć na Nordkapp. My przejechaliśmy 5 tysięcy km. I najlepiej jechać w czerwcu lub wczesnym lipcu - słońce świeci w nocy, spać się nie chce, wystarczy naprawdę tylko kilka godzin snu i już człowiek wypoczęty i gotowy do dalszej podróży. W razie kolejnych pytań pisz śmiało Pozdrawiam, Justyna Odpowiedz Link Zgłoś
a_krucha Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. 05.07.03, 21:40 Czesc! pozdrawiam juz niestety z pochmurnego Poznania, ale pełna niesamowitych wraże z Norwegii, a szczególnie z Lofotów! Asia Odpowiedz Link Zgłoś
jita Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. 08.07.03, 14:45 Pozdrawiam również serdecznie! I jak było? Pogoda? Co zobaczyłaś? Czego nie można ominąć? No i czy miałaś jakieś negatywne odczucia, chociaż wiem, że mogą być tylko pozytywne... :-) Justyna Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jola Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. IP: *.beanfield.net 08.07.03, 17:04 Kochni lata temu bylismy pionierami w Norwegii, zaczynalismy na polach truskawkowych i jeszcze wtedy Norwegowie o Polakach za duzo nie wiedzieli - w rejonach truskawkowych po paru latach nie mieli o nas za dobrego mniemania. Noce biale przepiekne, morze Polnocne slone i ceny tez ale warto bylo. Polecam trase Oslo - Bergen przez gory fiordy .Woda czysta jak lzy. Bergen przepiekne - kupcie sobie skore renifera na targu. No i oczywiscie droga TROLLI dla tych co maja mocne nervy i dobre hamulce. Teraz jestem po drugiej stronie oceanu i niebo norweskie , czyste powietrze mozna porownac do polnocy Kanady. Dobry kraj na narty i lotnie. Zaluje ze teraz przelatujac prze ocean jednak zawsze wybiore Polske i wiecie co okazuje sie ze mamy w Polsce tyle do ogladania ale to dopiero widac jak nie jest w zasiegu reki Odpowiedz Link Zgłoś
tomaszek.jak_nowy Re: Norwegia 11.07.03, 11:25 Hej, pisałem już o tym na innych wątkach, ale może nie zaszkodzi się powtórzyć, bo przy okazji mogę sobie przypomnieć te piękne okolice... byliśmy z moją Blondi w Norwegii dwukrotnie, raz sami w 1995 i w zeszłym roku z naszymi przyjaciółmi. W sumie trasę zrobiliśmy teraz podobną do tej, jaką zaliczyliśmy wcześniej, jednak z małymi modyfikacjami, o czym później. Uważam, że Norwegia jest tak pięknym krajem, że gdybym miał wystarczające środki na spokojne życie, to mógłbym tam właśnie się osiedlić... no, ale te środki właśnie... Znajomy Norweg opowiadał mi o wizycie turysty ze Szwajcarii, który ucieszył się, że znalazł w końcu w Europie kraj, króty jest droższy niż jego rodzinna Szwajcaria :o) Z drugiej jednak strony dla kogoś, kto tam mieszka i zarabia, wszystkie inne kraje są niesamowicie tanie... no dobra, kończę te dywagacje na temat finansów i wracam do widoków. w czasie obu naszych wizyt odwiedziliśmy Nordkapp. Uważam, że miejsce to jest tak magiczne (samo miejsce, jak i cała okolica, cały Finnmark), że warto. Magiczne są również Trollstigveien, Geirangerfjorden, Jotunheimen i Tromso. Do zwiedzania pozostala nam jeszcze cała zachodnia część włączając Bergen. No cóż, nie wszystko da się zobaczyć w ciągu 2 tygodni, zwłaszcza, jeśli w trakcie pobytu mieliśmy tak niesamowita atrakcję, jak czterodniowy wypad na Svalbard :o) jazda samochodem po Skandynawii jest bardzo dobrą nauczką dla polskiego kierowcy, tu nikt się nie śpieszy, nie ma szybkiej jazdy, drogi są wąskie, a poza tym nawet na niewielu autostradach wszyscy przestrzegają przepisowych 90, bo zapłacenie kilkutysięcznego mandatu nie należy do przyjemności. poza tym jadąc powoli można spokojnie delektować się pięknymi widokami, a są one za każdym zakrętem drogi inne, zaskakujące, wspaniałe. Góry, doliny, fjordy, rzeki, domki, słynne Stavkirke, reny spacerujące po drodze i wzdłuż niej... i wiele, wiele innych niesamowitych atrakcji. dziękuję Ci, 'a_krucha' za okazję do wspomnień, i podobnie jak 'jita' czekam na relację, jak tam jest w tym roku :o) pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a_krucha Re: Norwegia IP: 217.153.48.* 15.07.03, 13:41 Czesc! niesamowicie sie ciesze czytajac Wasze wypowiedzi. Choc niemalo juz widzialam (a pozostalo jeszcze do zobaczenia ogromnie duzo), to Norwegia jest dla mnie rajem widokowym! Niestety w tym roku, jak zreszta pewnie co roku, pogoda byla bardzo zmienna.Pierwsze 4 dni byly cudowne, pozniej deszcze (choc sloneczko co jakis czas wychodzilo) i to potworne zimno. Nie lubie upalow, ale temperatury czerwcowe w Norwegii tez do najprzyjemniejszych nie naleza. Jak na podroz poslubna bylo troszke za zimno. Nastepny wyjazd do reniferow planujemy na przelom lipca i sierpnia. Ja przede wszystkim polecam Kjerag (ok. Stavanger) - wedrówka przyjemna górkami ponad fjordem z przepięknymi oczywiście widokami, a na koniec zdjęcie (które wśród je później oglądających wzbudzą zachwyt i przerażenie) na głazie zawieszonym ponad 800 m nad wodą:) Mieliśmy w tym roku szczęście i moglibyśmy poobserwować kilku amatorów szaleńswa skaczących z klifu 800 m w dół i kiedy zostawało im 2 sek. wolnego lotu do wody, rozkładali spadochrony - niesamowite! Jęzory lodowców robią na pewno niesamowite wrażenie. Przy jednym (Svartisen - za Mo i Rana) przez 3 godziny naszego pobytu pod nim, odpadały z niego kawały lodu i wpadały do jeziora - super przeżycie! Najprzyjemniej i najpiękniej było jednak na Lofotach. Koniecznie trzeba pojechać na ich południowy kraniec do miejscowości "A", wynająć prywatnie Rorbuer (nam właściciel za friko dał łódkę z wędkami (pierwszy raz w życiu mieliśmy okazję złapać samemu kolację - świeżuteńkie rybki) i jeszcze świeżutkiego łososia norweskiego podrzucił). Tutaj naprawdę warto powspinać się po górkach - widoki na zachodnie i wschodnie wybrzeże jednocześnie - rewelacja!!! Jak ktoś kocha Tatry, to będzie zauroczony - to tak,jakby nasze Tatry zalać wodą na wysokości Zakopca! Dalsza (na północ) część Lofotów też jest ciekawa, ale my mieliśmy pecha - ponuro i deszczowo, więc przede wszystkim jesteśmy zachwyceni południem. W tym roku nie byliśmy na Nordkapie. To miejsce wydaje mi się zbyt skomercjalizowane. Dużo ciekawiej jest na przylądku Lindesnes (południowy kraniec Norwegii)- dzikość - skały, morze, wiatr... ja osobiście wolę tam pojechać niż pchać się na Nordkap. ojej....dużo by pisać.. jak znajdę chwilkę, to może stworzę jakąś stronkę z fotkami (mam ich mnóstwo) i opisami. Pozdrawiam i może do zobaczenia w Norwegii! Aska Odpowiedz Link Zgłoś
tralalumpek Re: Norwegia 15.07.03, 18:47 Gość portalu: a_krucha napisał(a): > > W tym roku nie byliśmy na Nordkapie. To miejsce wydaje mi się zbyt > skomercjalizowane. Dużo ciekawiej jest na przylądku Lindesnes (południowy > kraniec Norwegii)- dzikość - skały, morze, wiatr... ja osobiście wolę tam > pojechać niż pchać się na Nordkap. > > o którym Nordkapie piszesz, o tym skomercjalizowanym (gdzie można autobusem dojechać) czy o tym prawdziwym, gdzie można tylko na bucikach dotuptać po paru godzinach marszu? też twierdzę że Norwegia jest krajem wartym grzechu, jak cała zreszta Skandynawia. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a_krucha Re: Norwegia IP: 217.153.48.* 16.07.03, 09:30 tralalumpek napisała: > > o którym Nordkapie piszesz, o tym skomercjalizowanym (gdzie można autobusem > dojechać) czy o tym prawdziwym, gdzie można tylko na bucikach dotuptać po paru > godzinach marszu? oczywiście o tym skomercjalizowanym. ten prawdziwy jest ok! choc wielu o jego istnieniu nawet nie ma pojęcia. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
jita Re: Norwegia 18.07.03, 10:10 Asiu, napisz jeszcze coś, proszę, o białych nocach. My byliśmy najdalej na północ w Andalsnes (niedaleko drogi troli) i słońce zachodziło około 23.00 a przez całą noc było tak szarawo. Natomiast nie doświadczyłam słońca przez całą noc. Czy to jest uciążliwe? (tak psychicznie, bo fizycznie to chyba wystarczy zaciągnąć rolety) ps. czy też nie odczuwałaś zmęczenia? Bo ja w Polsce to potrafię i 10 godzin spać i się nie wyspać (szczególnie w zimie) a w Norwegii i 5 godzin snu wystarczyło, byłam wypoczęta jak nigdy... chyba ten klimat mi odpowiada. Nam się udało, bo na 9 dni właściwie tylko jeden był deszczowy. Ale spotkaliśmy Holendrów, którzy w tym samym czasie mieli bardzo podobną trasę zwiedzania, tylko trochę poprzestawianą kolejność, i mówili, że mieli tylko jeden dzień bez deszczu! Czekam na fotki i stronkę Pozdrawiam, Justyna Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kamil Re: Norwegia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.03, 22:51 Mam pytanko do a_krucha: czy moglabys podac mi jakis adresik mail'owy do siebie? Wybieramy sie na poczatku sierpnia do Norwegii i w zwiazku z tym mamy kilka pytan, na ktore moze umialabys odpowiedziec :-) Please, napisz do nas na adres kl675@wp.pl Pozdrowionka Kamil & Ewa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lukasz Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. IP: *.uio.no 15.07.03, 21:29 Owszem piekny to kraj, tylko ludzie straszni. Nacjonalizm, uprzedzenia, lenistwo,zmanierowanie i zepsucie, opieszalosc na kazdym kroku, brak organizacji,mrukliwosc, brak gustu,brak szczerosci a aaaaaaaaa brak urody to przy tym wszystkim fraszka. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a_krucha Re: Norwegia - Jottunheimen i inne górki.. IP: 217.153.48.* 16.07.03, 09:34 Gość portalu: Lukasz napisał(a): > Owszem piekny to kraj, tylko ludzie straszni. > Nacjonalizm, uprzedzenia, lenistwo,zmanierowanie i zepsucie, opieszalosc na > kazdym kroku, brak organizacji,mrukliwosc, brak gustu,brak szczerosci a > aaaaaaaaa brak urody to przy tym wszystkim fraszka. > co do braku urody, to się zgadzam. jednak co do samych Norwegów, jako takich, to muszę przyznać, że spotkaliśmy tylko suer uprzejmych i miłych ludzi, gotowych do pomocy itd. I rzeczywiście sprawdza się pomysł szybkiego przyznawania się do tego, że jest się Polakiem, a nie Niemcem - tych to rzeczywiście nie lubią ( i nie dziwota - mają ich u siebie jak "mrówków"). A za niektórych Polakó to jest mi cholernie wstyd i się pytam - skąd oni się biorą. W nieskazitelnie czystej i uporządkowanej Norwegii można napotkać śmieci rzucane TYLKO przez "naszych" (puszki po Zywcu i paczki po Malborasach zostawiane na szlakach wcale nie są dobrą reklamą!). Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś