Dodaj do ulubionych

Nieoślepiające reflektory

30.05.13, 23:06
Znalazłem coś takiego:
www.youtube.com/watch?v=XGvGc_UdkpA
Jak u czorta przerywana jest ta wiązka światła? Skończyła mi się wyobraźnia.
Obserwuj wątek
                • schweppes1 Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 01.06.13, 00:30
                  Próbowałem te wszystkie nightbreakery i visiony. Przy lampie z soczewką byłą minimalna poprawa i 2x krótsza żywotność żarówki, jednak absolutnie bez porównania z ksenonem, gdzie jest dużo jaśniej, a rozkład światła praktycznie jednolity. Ale już moc świateł drogowych nie robi żadnego wrażenia w porównaniu np. z BMW E30...
              • gzesiolek Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 03.06.13, 14:01
                xenony sa super tylko dlaczego w naszym pieknym kraju 80% kierowcow z ksenonami uzywa ich do oslepiania innych... w pewnym momencie mialem taki uraz do xenonow, ze nawet nie chcialem ich w swoim aucie...
                Zwlaszcza, ze nawet osoby ktore znam tak kalibrowaly sobie lampy, zeby miec samemu dobra widocznosc, a nie zeby sie przejmowac autami z naprzeciwka...
                Zreszta wpisujac w necie fraze "regulacja ksenonow" znajdujesz od razu kilkadziesiat wpisow tych co im ksenony bija za nisko, a zadnego, ze ktos stwierdza, ze swieca jednak za wysoko...
                Na drodze sie to potwierdza... w obrebie swiatel mijania przy wlasciwym ustawieniu ksenony daja poprawe, ale nie az taka... no ale na drogowych biksenonach, albo przy "podniesieniu" roznica jest wiecej niz widoczna...

Tak czy siak, najpierw bym zwalczyl chinszczyzne, a pozniej scigal mandatami po 500zl za zle ustawienie... moze wtedy jadac na "swieczkach" nie mialbym smierci w oczach, bo zaden deb...esciak nie oslepialby mnie z naprzeciwka...
                • schweppes1 Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 03.06.13, 19:13
                  Zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi w tym bełkocie. Przecież napisałem, że chodzi o fabryczne ksenony, a nie chińszczyznę. Wiadomo, że lepiej mieć świeczki niż chińskie ksenony. To logiczne, że zakładamy, że są prawidłowo ustawione. Co za różnica, czy zostaniesz oślepiony świeczką czy ksenonem?
                  • gzesiolek Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 04.06.13, 07:21
                    To moze w skrocie:
                    1) tak xenony sa znacznie lepsze, daja mocniejsze i bardziej rownomierne swiatlo
                    2) ale zakazalbym wrecz uzywania ich w Polsce ze wzgledu na kierowcow
                    3) niestety nawet Ci posiadajacy je legalne ustawiaja je tak, ze to wola o pomste do nieba
                    4) jesli sie pytasz co za roznica to patrz punkt 1)... roznica jest dwukrotna... zwykle 2x mocniejsza iluminacja po oczach robi roznice...

Nigdzie nie pisze, ze Ty masz zle ustawione... Ale ze 80% aut na drogach tak ma...
                    Swieczki sa slabsze dzieki temu mniej uciazliwe dla innych (nie umniejsza to winy kierowcow ze zle ustawionymi takowymi)
                      • gzesiolek Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 05.06.13, 09:41
                        Pisze o odczuciach i moim zdaniu, a nie argumentuje, bo przeciez prawa nie zmienie...
                        Sa tylko dwa fakty:
                        1) wielu polskich kierowcow ma zle ustawione swiatla,
                        2) xenony oslepiaja 2x bardziej niz swieczki
                        Wniosek, albo ludzie zaczna je ustawiac jak nalezy, albo niech lepiej jezdza na swieczkach, bo inaczej miast zwiekszac bezpieczenstwo na drodze to je zmniejszaja...

Wskaz mi brak logiki w moim rozumowaniu...

I tak zgadzam sie z Twoim wnioskiem, czesci kierowcow nigdy nie pozwalalbym na prowadzenie auta... lepiej by bylo dla wszystkich aby nie jezdzili w ogole...
                        Dzisiaj droga dwupasmowa... jada dwa rzadki aut jak to w Krakowie... taki jeden w miodowym A4, najpierw bez kierunkowskazu prawie zepchnal mnie z pasa, w ostatniej chwili przyhamowalem i odbilem tak ze sie zmiescil... a chwile pozniej jak auto przed nim podobny manewr chcialo wykonac jak nalezy, sygnalizujac wczesniej kierunkowskazem, to natychmiast dodal gaz i przejechal na centymetry obok zaskoczonego drugiego kierowcy ktory chcial po prostu za chwile skrecic w lewo... do takich "krolow szos" bym strzelal...
                    • swan_ganz Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 09.06.13, 15:24
                      nawet Ci posiadajacy je legalne ustawiaja je tak, ze to wola o pomste do nieba

fabrycznych ksenonów się nie ustawia bo one skubane same to robią.... W przypadku fabrycznego wyposażenia auta by mogło ono być dopuszczone do ruchu w UE musi być w samochodzie system samopoziomujący oraz spryskiwacze na reflektorach... Jeśli mimo sprawnych w/w. systemów jesteś oślepiany to tylko dlatego, że kierowcy tych samochodów oszczędzają na płynie do spryskiwacza i nie myją tylko reflektorów... Brud na reflektorze po prostu rozszczepia strumień światła i wtedy leci ono gdzie chce a nie tam gdzie powinno..
                      • do.ki Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 12.06.13, 19:33
                        > fabrycznych ksenonów się nie ustawia bo one skubane same to robią.... W przypad
                        > ku fabrycznego wyposażenia auta by mogło ono być dopuszczone do ruchu w UE musi
                        > być w samochodzie system samopoziomujący oraz spryskiwacze na reflektorach...
                        > Jeśli mimo sprawnych w/w. systemów jesteś oślepiany to tylko dlatego, że kierow
                        > cy tych samochodów oszczędzają na płynie do spryskiwacza i nie myją tylko refle
                        > ktorów... Brud na reflektorze po prostu rozszczepia strumień światła i wtedy l
                        > eci ono gdzie chce a nie tam gdzie powinno..

Polak potrafi, drogi Swanie. Do układu samopoziomującego też można się dobrać przez oprogramowanie serwisowe i odpowiednio podregulować.
                        • swan_ganz Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 12.06.13, 23:53
                          no pewnie, że można pogrzebać w systemie tylko nie bardzo wiem po co to robić? Masz tu jakiś pomysł Doki?
                          Jedyne miejsce gdzie mogę oślepiać innych ksenonami to szczyt górki albo jakieś duże nierówności na jezdni bo wtedy faktycznie; reflektory nie nadążają z utrzymaniem właściwego poziomu świecenia i walę wtedy po oczach za co potem sam obrywam bo jacyś idioci uważają, że ja im świecę złośliwie więc rewanżują mi się długimi...
                          • nazimno Rzeczywistosc. 13.06.13, 00:00
                            Projektanci ksenonow nie maja pojecia, ze drogi moga byc takie nierowne i dziurawe jak u nas w kraju.

Gdyby uklad stabilizacji mial nadazac za tym, co dzieje sie z nadwoziem na naszych drogach,
                            to musieliby tam wstawic system stabilizacji podobny do tego, ktory stosuje sie
                            w technice wojskowej do zupelnie innych celow.

A na to nikogo nie stac.

• do.ki Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 13.06.13, 21:36
                            swan_ganz napisał:

> no pewnie, że można pogrzebać w systemie tylko nie bardzo wiem po co to robić?
                            > Masz tu jakiś pomysł Doki?

Przeważnie krótkie są za krótkie. Kompromis za bardzo jest przesunięty w stronę nieoślepiania, a za mało bierze pod uwagę fakt, że MOJE światła są po to, żemy to MNIE oświetlały drogę, oślepianie to tylko collateral damage.

Mnie tam idioci nawalającymi długimi (czy źle ustawionymi) światłami przeszkadzają raczej sporadycznie. Po prostu trzeba mieć na tyle dyscypliny, by nie gapić się w reflektory nadjeżdżającego samochodu, ale na prawe pobocze.
                              • nazimno Przyklad dla okularow przeciwslonecznych. 13.06.13, 21:59

www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=x7VdsN1kA0k
                                Okulary do jazdy nocnej nie moga byc przyciemniane w takim stopniu jak okulary
                                przeciwsloneczne. Mozliwe jest zamowienie okularow ze szklami polaryzacyjnymi
                                o prawie pelnej przepuszczalnosci dla swiatla, przeznaczonych do jazdy w nocy.

Cena decyduje.
                              • do.ki Re: Albo kupic sobie okulary ze szklami 14.06.13, 07:38
                                Okulary z filtrem polaryzujacym zatrzymuja swiatlo spolaryzowane, a i to tylko w zaleznosci od kierunku polaryzacji. Reflektory samochodowe nie swieca swiatlem spolaryzowanym (te laserowe beda). Swiatlo spolaryzowane to na drodze z reguly swiatlo odbite (np od mokrej nawierzchni).
                                • nazimno Masz racje, ale nie do konca. 14.06.13, 09:53
                                  Noca, swiatla reflektorow tez podlegaja roznym odbiciom na szybie przedniej.
                                  Rowniez mokry asfalt odbija swiatlo.
                                  Powstaja refleksy, ktore szklo polaryzacyjne skutecznie eliminuje.

Sprobuj to zobaczysz, jaka jest roznica.
                                  Od kiedy sobie zafundowalem okulary polaryzacyjne, doceniam roznice.
                                  I podstawowy warunek: czyste szyby.

• do.ki Re: Masz racje, ale nie do konca. 14.06.13, 12:17
                                    Uzywam od zawsze okularow slonecznych od Polaroida, wiec wiem, ze korzysc jest, i to znaczna.

Poniewaz warunek czystych szyb jest trudny do uzyskania, zadowalam sie "tne next best thing": jak najmniej machania wycieraczkami.
            • swan_ganz Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 09.06.13, 15:18
              Chyba raczej nerkę musiałbym oddać.

jaką masz grupę krwi, podaj swoje BMI, napisz coś o przebytych wyleczonych/przewlekłych chorobach, stylu życia (palisz, pijesz, syfa miałeś/masz, ci...sz..itd) coś o sstanie swoich naczyń krwionośnych (wieńcówka, miażdżyca, nadciśnienie..) a kto wie? Moze będzie ci dane i będziesz miał na samochód z regulowanymi przysłonami świetlnymi....:-)
        • passattsi Re: Mechatronika, optyka, inzynieria optyczna. 14.06.13, 12:33
          Wracając do tematu....

mam takie coś u siebie w szmelcwagenie ;) Nazywa się Dynamic Light Assist.
          Zamówiłem ze względu na niezbyt wygórowaną cenę (chyba 1500zł) i wiedziałem, że w razie czego, da się to "cudo" wyłączyć.

Ale jestem baaardzo zadowolony :)
          Działa to bardzo sprawnie, jadąc za kimś mam oświetlone całe pobocze długimi. Na pewno znacznie się poprawia bezpieczeństwo w nocy. Samochody z przeciwka widzą mnie jakbym jechał na krótkich (sprawdzałem z kolegą), nic nie oślepia.
          Na początku system wymaga przyzwyczajenia, bo światła sobie "tańczą" po drodze, ale teraz już nawet tego nie zauważam :)

Generalnie - POLECAM !!!
          • do.ki Re: Mechatronika, optyka, inzynieria optyczna. 14.06.13, 14:30
            Ja bylem z poczatku sceptycznie nastawiony do tego wynalazku, spodziewajac sie, ze o wiele za wczesnie jak na moj gust bedzie wylaczal dlugie, ale takze musze przyznac, ze to dziala i rzeczywiscie poprawia oswietlenie drogi w stosunku do klasycznego systemu krotkie-dlugie.
    • swan_ganz Re: Wezmiesz kredyt, aby to naprawic. 12.06.13, 23:49

jakies pierdoły dla gimbusów tu wlepiasz.. Już na pierwszym zdaniu skończyłem to oglądać bo grupa krwi "0" powstała 900 tysięcy lat temu a nie 40 tys. tak jak podali w tym filmiku... Pierwsi Neandertalczycy tą właśnie grupę krwi posiadali i dopiero potem jak pojawili się "lewacy" to zepsuli krew i powstały inne grupy...
      Jeśli interesuje cię historia grup krwi to przeczytaj sobie " Historię jednego życia" Ludwika Hirszfelda i będziesz mógł wtedy powiedzieć, że liznąłeś trochę prawdziwej wiedzy.. :-)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka