Dodaj do ulubionych

Mandaty w Hiszpanii

IP: *.dynamic.chello.pl 09.01.11, 13:14
Uważajcie na fotoradary w Hiszpanii. Właśnie otrzymałem po wyjeździe w październiku 2010 mandat za zbyt szybką jazdę. Ograniczenie było do 80 km/h. Jechałem 100 km/h. Fotoradar znajdował się około 100 m za znakiem, na dużej tablicy informacyjnej na autostradzie koło Grenady. Nie przypuszczałem ze policji hiszpańskiej chce się ściągać mandaty od obywateli UE za tak niewielkie wykroczenie.
Samochód był z wypożyczalni, więc tym bardziej sprawa wydaje się skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Policja ustaliła moje dane na podstawie informacji z wypożyczalni /dodatkowe 30euro zgodnie z warunkami wynajmu auta/, a reszta prosta, list polecony ze zdjęciem samochodu prosto na mój adres.
Cennik mandatów za prędkość w skrócie kształtuje się następująco:
przekroczenie do 10 km nie ma kary od 10 do 30 - 110 euro
od 30 do 40 -150 euro, od 40 do 50-210 euro, 50 do 60 -300 euro, od 60 do 70- 420 euro
Od tej ostatniej prędkości sprawa staje się kryminalna i jest zagrożona poważniejszymi sankcjami.
W wypadku do 50 km/h tzw. obszaru zabudowanego już za v większą niż 105 km/godz mamy 600 euro i duży problem. Zatem uważajcie. Poza tym Hiszpania to naprawdę piękny kraj. Jadę w tym roku jeszcze raz.
P.S. Mandaty uregulowane w ciągu 20 dni sa pomniejszane o połowę.

Obserwuj wątek
    • Gość: Zupa Re: Mandaty w Hiszpanii IP: *.Red-83-33-64.dynamicIP.rima-tde.net 09.01.11, 14:15
      Haha, świetny post. Przyda się wyjeżdżającym "kierowcom" przyzwyczajonym do polskiego przekraczania prędkości niezależnie od warunków na drodze i limitów i wyprzedzania na trzeciego :D
      Bo Polak mieszkający w Hiszpanii wie, że tu nie opłaca się przekraczać prędkości. Nawet jak
      masz polskie prawo jazdy, nie zabiorą punktów, ale mandacik masz jak w banku.

"W wypadku do 50 km/h tzw. obszaru zabudowanego już za v większą niż 105 km/godz mamy 600 euro i duży problem"
      Pomijając fakt, że trzeba być zdrowym łosiem, żeby w terenie zabudowanym jechać ponad stówę (szczerze, nie mieści mi się za bardzo w głowie), to owszem - można za nadmierny pośpiech trafić do więzienia. Poza tym fotoradary są oznaczone a lista miejsc, w których stoją jest opublikowana w internecie. Chociaż zawsze zdjęcie może zrobić Policja z helikoptera nad głową.

Poza tym Hiszpania to naprawdę piękny kraj." NIE: Hiszpania jest pięknym krajem między innymi WŁAŚNIE DLATEGO - że tu walczy się z piratami drogowymi.

P.S: to ja dopiszę jeszcze, że w tym pięknym kraju pierwszeństwo na przejściu dla pieszych ma PIESZY. I że jak pieszy zbliża się do przejścia to wypada się zatrzymać i go przepuścić. Z punktu widzenia pieszego - na przejście się wchodzi a nie przepuszcza sznur samochodów a następnie kica w pospiechu na drugą stronę, żeby przypadkiem nie potrącili, nie daj Boże dziękując kierowcy za to, że raczył nas przepuścić.

Tak, Hiszpania to piękny kraj :) Przypominam sobie o tym głównie właśnie na polskich drogach podczas urlopu u rodziny...
    • Gość: colo Re: Mandaty w Hiszpanii IP: *.dynamic.chello.pl 09.01.11, 14:32
      Punkty też się dostaje, ale za prędkość większą niż dozwolona o 21 km -2 pkt, 31 km - 3pkt
      41 km 4 pkt , 51 km 6 pkt. One nie obowiązują w Polsce, ale w Hiszpanii już tak. Można zatem stracić prawko. Jeżeli chodzi o przejścia dla pieszych, to ostatnio jak Hiszpan przejechał przede mną i po prostu mnie nie zauważył, to wychylił się i gestami serdecznie przepraszał za swoją nieuwagę. To u nich naprawdę wynika z grzeczności i szacunku dla innych.
    • 77.bah Re: Mandaty w Hiszpanii... 11.01.11, 07:46
      Właśnie wróciłem z Andaluzji.
      Nie wiem, kiedy zostały wprowadzone aktualne przepisy drogowe, ale poprzednim razem, objeżdżając Hiszpanię (ok. 10 lat temu), właśnie w tym regionie Hiszpanii czułem się na drogach najbardziej jak w Polsce, czyli wśród świrów drogowych - "machos" za 5 gr.
      Teraz byłem w normalnym kraju.
      Co prawda, przybyło tam wiele km nowych autostrad i mnóstwo bezpiecznych rond...

A Hiszpania to piękny kraj. :)

bah77
    • Gość: gość Re: Mandaty w Hiszpanii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.11, 11:47
      witam,

również dostałem podobne zdjęcie z wakacji,
      jak zapłacił Pan swój mandat? przelewem internetowym?
      nie było problemów? - z tego, co mi koleżanka tłumaczyła mandat na język polski i podała
      stronę internetową, na której jest możliwość zapłaty to niestety tam wszystko jest jedynie
      w języku hiszpańskim,
      będę wdzięczny za odpowiedź

Pozdrawiam
    • Gość: Lion Re: Mandaty w Hiszpanii IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.08.11, 12:06
      Do mnie dzisiaj przyszedl mandat ze zdjeciem. Auto z wypozyczalnii przekroczenie predkości 144km dozwolone 100km/h -100euro wszystko po hiszpansku wiec niewiele wiem odnosnie konsekwencji. ma ktos jakies doświadczenia? Nie kwapie sie do zaplaty ale tez nie wiem jakie są realne konsekwencje.
      W danych adresowych mają błąd i jestem Rosjaninem ale list wysłany do Rosjii
      przeszedl do Polski zgadza sie kod i miasto
    • Gość: gg Re: Mandaty w Hiszpanii IP: *.Red-79-148-190.dynamicIP.rima-tde.net 28.04.14, 13:04
      Własnie ogłoszono nowe przepisy ruchu drogowego. tutaj macie cennik i punktację za przekroczenie prędkości.
      noticias.telenauto.com/nueva-tabla-velocidad-sanciones-partir-mayo-2014_57.htm#.U1kk2TJldks.facebook
      CO WAŻNE!!!! Mandat już od 1km/h powyżej obowiązującej prędkości na danym odcinku...WARTO o tym pamiętać. żadnych widełek czy błędu pomiaru!!!

posiadanie ANTYRADARU 200€ i 3pkt, a posiadanie ANTYRADARU Z ZAGŁUSZACZEM....6000€!!! i 6pkt
    • Gość: pablo Re: Mandaty w Hiszpanii IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 22.07.15, 21:02
      Długo się naszukałem, więc może komuś ułatwię życie. Jeśli chcesz zapłacić mandat z hiszpańskiego fotoradaru, na stronie www.dgt.es znajdźlink: "Te han puesto una multa? " następnie: "Pago de Multas" i na dole odnośnik "Pago de Multas sin Certificado Digital". Dalej juz z górki:
      Tipo de documento (wybierz paszport); Num de documento (oczywiście nr paszportu); Nombre (nazwisko); Primer apelido (imię); secundo można opuścić. Fecha de la denuncia (wpisz datę wykroczenia, znajduje się na samej górze mandatu); Numero de expediente - to numer sprawy, ale UWAGA! w mandacie numer jest oddzielony myślnikami i kropką, wpisujemy same numery pomijając znaki). W ostatnim polu Importe - kwotę mandatu z mandatu. CONTINUAR weryfikuje poprawność danych i pojawia się dodatkowe okno gdzie wpisujemy nr karty kredytowej i CCV oraz datę jej ważności, kliknięcie kończy opłata, która jest natychmiast ściągana. Potwierdzenie mozna sobie wydrukować (ikona niepodobna do pdf, ale działa)
      Nieznajomość hiszpańskiego bardzo utrudnia, spędziłem kilka godzin na poszukiwaniach i tłumaczeniach. Mandaty dostałem na "bramkach" z odcinkowym pomiarem prędkości, raz dałem ciała, ale drugim razem tylko 8 km/h a mandat taki sam
    • ania_koterska Re: Mandaty w Hiszpanii 08.11.15, 15:59
      W Hiszpanii lepiej jest stosować się do zasad ruchu drogowego. Dotyczy to także turystów. Z moich obserwacji z dwóch pobytów wynika, że mają super drogi, wszedzie można dojechać bezpłatnie, np. A7, ale policja karze srogo. Turyści przyłapani na przekroczeniu prędkości płacą na miejscu, mandaty z fotoradarów czy za parkowania przesyłane są do Polski ;( i podobo ściagane. Dane kierowcy przekazują wypożyczalnie samochodów na wniosek policji.
      Wiem też że płaci sie 50% ceny jak zrobi sie to szybko tj w ciagu bodajże 2 tyg.
      Ja dostałam rzetelną wiedzę na temat poruszania się bezproblemowego po drogach, w tym parkowania (np. ze w czasie siesty hiszpanskiej od 14 do 16 parkingi są bezpłatne) od wynajmującego. Dostałam z umową praktyczny poradnik na ten temat i omowienie regulaminu po polsku. Korzystałam z Malaga U Drive. Maja obsługę po polsku. Fajnie jest mieć wiedzę bo wtedy inaczej specza sie wakacje ;)
        • skara Re: Mandaty w Hiszpanii 09.11.15, 12:02
          A no na przykład w Murcji tak jest. Od 14 do 16 się nie płaci.

Gość: gg 09.11.15, 00:13 Odpowiedz
          gdzie masz tak że parkingi są darmowe w czasie siesty?
          Jeśli już to w soboty po południu, niedziele i święta. ale siesta? pierwsze słyszę...
            • czarodziejka.ma Re: Mandaty w Hiszpanii 29.11.15, 11:10
              Witam. Mam problem. W sierpniu byłam ze znajomymi na wakacjach na Majorce. Wypożyczyliśmy samochód i pojechaliśmy pozwiedzać. Zatrzymalismy sie na jednej z plaż. Nie zauważyliśmy, ze parking jest płatny. Po powrocie zastaliśmy mandat za szyba. Na mandacie wyczytałam coś o dobrowolnym wpłaceniu 15 euro w ciągu 48h. Zapłaciliśmy to w parkomacie i z dołączona do mandatu koperta wrzuciliśmy wg instrukcji do skrzynki. Myślałam, ze sprawa jest załatwiona, lecz po 3 miesiącach dostałam list o nie zapłaconym mandacie. Posiadam jeszcze ten mandat oraz potwierdzenie wpłaty tych 15euro. Czy mam prawo sie odwołać ? Pomóżcie bo nie wiem co zrobić.
              Pozdrawiam
        • ania_koterska Re: Mandaty w Hiszpanii 07.12.15, 19:05
          W Maladze i okolicach parkingi płatne (oznaczone niebieskimi liniami) i mające parkomaty są w czasie sjesty bezpłatne tj od ok 14 do 16 w dni robocze, w soboty popołudnia a w niedziele i swieta miejsca płatne stają się bezpłatne.
          Dla niedowiarków:

dayures.blogspot.com.es/2014/09/horario-de-la-zona-azul-de-oviedo.html
          • cauliflowerpl Re: Mandaty w Hiszpanii 07.12.15, 20:34
            Fotka akurat jest z Oviedo :)
            Ale i u nas (Pamplona) zona azul między 14 i 16 darmowa. Nie wiedziałam, po naszej pipidówie zwykle chodzę na piechotę ;)
            www.pamplona.es/verPagina.asp?idPag=20-40615
    • nowicka-koziel Re: Mandaty w Hiszpanii 28.03.17, 01:25
      Mała aktualizacja na 2017 rok ;)
      Mandaty nie tylko z fotoradarów mocno zasilają budżet miast i prowincji w Hiszpanii.
      Mandaty są ściagane z kont bankowych obywateli UE, przesyłane są pocztą.
      Jeśli auto jest z wypożyczalnii to mandat przychodzi do firmy rent a car a ta ściaga nam z karty wysokość mandatu oraz opłatę administracyjną za procesowanie tj. minimum 30 EUR.
      Aktualnie nie ma tolerancji przy przekroczeniu prędkości. Przekroczenie nawet o kilometr (wcześniej była tolerancja do 10km) to mandat 100 EUR. Najwyższy mandat to 900 EUR. Przekroczenie prędkości o ponad 30 km to sprawa karna, przychodzi mandat bez kwoty. W całej Hiszpanii jest wiele kamer. Nowością są kamery które automatycznie sprawdzają zapięte pasy i rozmowy przez telefon komórkowy. Fotoradarów jest cała masa. Plus odcinkowa kontrola predkości i kontrole z suszarek raczej poza miastami. Należy uważać na nieoznakowane oraz oznakowane (DGT Trafico) pojazdy z kamerami które są w dużych miastach częstym zjawiskiem. Zwracajmy uwagę także na zakazy wjazdu do stref bez prawa wjazdu np. Centro Historico czyli centrum historycznego miasta (Granada ma kiepsko oznakowany zakaz i pełno kamer) oraz na poruszanie się po tzw. BUS i TAXI pasach. Więcej można na ten temat znaleźć np na tej stronie: przepisyhiszpania.pl/
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka