Dodaj do ulubionych

Skaleczenie

07.08.20, 10:24
Witam, skaleczyłam się zardzewiałym baniakiem u rodziców, czy konieczny jest zastrzyk przeciwtężcowy? Jest to niewielkie skaleczenie na palcu, pozdrawiam.
Obserwuj wątek
   • x49x Re: Skaleczenie 09.08.20, 06:41
    Jest dobrze, ale koleżanka z pracy ukłuła się przez przypadek szpilką robiąc gazetkę szkolną i zrobiło się zakażenie, musiała wziąć zastrzyk, bo "szła szrama"- przytaczam jej słowa. U mnie się ładnie goi, ale baniak był zardzewiały, robiłam porządki u rodziców i rozcięłam palec zardzewiałym, ostrym dnem, bo było dziurawe i miało ostre krawędzie.
    • horpyna4 Re: Skaleczenie 09.08.20, 10:36
     Jeżeli ukłuła się szpilką głęboko, to łatwo o zakażenie wszelkimi bakteriami beztlenowymi.

     Z mojej życiowej praktyki (a żyję już dość długo) wynika, że płytkie zranienia nie są niebezpieczne, bo jest dostęp tlenu do rany. Ja zwykle w takich przypadkach zmywam skaleczenie możliwie gorącą wodą z mydłem i przylepiam opatrunek, który będzie odciągał płyny z tego skaleczenia, nie dając mu się zasklepić. Bo najgorsze jest zbyt szybkie wytworzenie strupa, pod nim jest wręcz raj dla beztlenowców.

     Głębsze ukłucia traktuję gorącą wodą z sodą oczyszczoną, wyparzam je przez wielokrotne bardzo krótkie zanurzenia. To stary, domowy sposób stosowany przez praprababki, kiedy nie było tak powszechnego dostępu do lekarzy. A przecież często zdarzały się zranienia np. ością przy obróbce ryb, czy ostrym kawałkiem kości w surowym mięsie. Na skaleczenia zabrudzone ziemią też to pomaga.

     Warto tylko wiedzieć, że tzw. soda oczyszczona, czyli kwaśny węglan sodu, może występować w handlu pod różnymi nazwami, bo nazewnictwo związków chemicznych czasem się zmienia. Ostatnio chyba był to wodorowęglan sodu.

     Aha, jeżeli nie ma pod ręką sody oczyszczonej, to lepszy sam wrzątek, niż nic.
     • x49x Re: Skaleczenie 09.08.20, 12:56
      Dzięki, czasem rozcinam u rodziców kurczaki i bywa, że się skaleczę kością. Na wsi łatwo dochodzi do skaleczeń, np. przy rąbaniu drewna, czy innych pracach. Mam powierzchowną ranę, siostra kiedyś wbiła w lesie pręt w stopę, była na grzybach. Dobrze, że akurat pojechałam do niej i wygoniłam ją do lekarza, dostała zastrzyk przeciwtężcowy. Pręt był zardzewiały, od starego typu nachylarki do siana, nie zzauważyła go, był w trawie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka