artur737
25.01.07, 21:16
Project, ktorego celem jest zbadanie i zidentyfikowanie wszystkich skladnikow chemicznych ludzkiej krwi nabiera rozpedu.
Zwykle badanie podstawowe krwi zlecane przez lekarza oznacza zaledwie okolo 20 zwiazkow chmicznych. Na podstawie tych badan lekarz robi madra mine i decyduje co wam jest. Podczas gdy krew zawiera tych substancji tysiace. Okolo 6 % populacji ma nieszczescie chorowac na rzadkie choroby, ktore albo nigdy nie sa zdiagnozowane albo zdiagnozowane dopiero po kilkunastu latach choroby bo badania podstawowe owych 20 zwiazkow chemicznych nic nie wykazuja.
Laboratorium w Kanadzie uzywa metody Nuclear Magnetic Resonance Spectrometers czyli spektrofotometr uzywajacy rezonansu magnetycznego.
Dotychas zidentifkowano ta metoda 1200 lekow, 3500 skladnikow pokarmowych oraz 2500 innych zwiazkow chemicznych. Waznosc tych badan mozna porownac tylko z badaniami ludzkiego genomu.
Ludzka krew zostanie wymapowana w ciagu kilku najblizszych lat co pozwoli na stworzenie setek nowych testow diagnostycznych umozliwiajacych rozpoznawanie nawet rzadkich chorob.
Pelen artykul tylko dla znajacych jezyk angielski jest tutaj dopóki go nie zdejma
www.canada.com/edmontonjournal/news/story.html?id=a9220bfa-3a1f-47ee-8ad6-4afef195a7f1&p=1