Dodaj do ulubionych

wybory sołtysów

12.12.14, 21:17
Witam zbliżają się wybory sołtysów wiosek w gminie bircza. Co sądzicie o swoich soltysach? Może też przydałaby się zmiana na młodszych kandydatów?
Obserwuj wątek
    • karolekw1906 Re: wybory sołtysów 13.12.14, 10:30
     Różnie z tym bywa. Ponoć w Sufczynie sołtys i były radny w jednym bardzo dużo dla wioski zrobił, a niewdzięczny lud nie wybrał go ponownie na radnego. Podobno z byłym wójtem dzwignęli wieś z zapaści.
     • l170640 Re: wybory sołtysów 13.12.14, 13:21
      Bujda na resorach sołtys w Sufczynie dbał tylko o własny interes aby zająć stanowiska radnego,soltysa,komendanta straży,świetlicowego, kombajnisty taki alfa i omega dlatego nie wybrany na radnego bo mu tych funkcji zazdroszczono
       • klawisz2 Re: wybory sołtysów 16.12.14, 18:56
        Funkcja sołtysa pełniła swoją rolę w przeszłości. Od momentu wdrożenia ustawy o samorządzie terytorialnym ( wybory wójtów i rad gmin) funkcja sołtysa zeszła na margines. W dzisiejszych czasach sołtys nie ma praktycznie żadnych uprawnień. Jego rolę pełnią radni, którzy pobierają diety. Nawet rolnicy nie płacą już podatku do sołtysów tylko wolą robić przelewy. Sołtys nie prawa głosu podczas sesji. ….czasy się zmieniają.

        • karolekw1906 Re: wybory sołtysów 16.12.14, 21:26
         Teoretycznie klawisz2 ma rację. Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej. Sołtysi mają obowiązek uczestniczenia w sesjach / inaczej zabierają im diety / i choć nie mają prawa głosowania , to mają prawo zabierać głos w nurtujących ich sprawach. Energiczny sołtys potrafi wyegzekwować przychylność radnych i wójta w sprawach wsi. Poza tym on najlepiej zna problemy mieszkańców. Dlatego roli sołtysa bym nie pomniejszał, bo przy odpowiedniej osobowości może zrobić więcej niż często mechanicznie głosujący radny.
          • markopolo22 Re: wybory sołtysów 27.12.14, 16:22
           Będąc dziś w Birczy dowiedziałem się, że sołtys z Sufczyny nie wystartuje w zbliżających się wyborach. Ma to być ponoć protest przeciw mieszkańcom, którzy nie wybrali go na radnego. Prawda to?!
             • lokalnypatriota1 Re: wybory sołtysów 04.02.15, 16:30
              Zapewne nie każdy jest zadowolony ale np w takiej Birczy ani nikt młody ani inny raczej na sołtysa nie wystartuje.Młodych nie ma wyjechali,praca może nie ciężka ale sporo "latania" za małe pieniądze także raczej nikt starszy też się nie skusi.Chociaż osobiście bardzo bym chciał żeby znalazł się kandydat młody który ma prace w okolicy lub w samej Birczy i byłby w stanie poświęcić czas na 'sołtysowanie".
              • markopolo22 Re: wybory sołtysów 04.02.15, 21:44
               Sołtysowanie w Birczy jest nieporównywalne z każdą inną miejscowością . Tu w przeciwieństwie do ogółu wsi jest się za czym nabiegać. Tu sołtys ma o wiele więcej roboty niż powiedzmy Rudawce, Malawie itd. Moim zdaniem Pan Piotr ze swoich obowiązków wywiązuje się co najmniej należycie.
  • markopolo22 Re: wybory sołtysów 06.02.15, 20:45
   Tyle było dyskusji przed i po wyborach wójta, jakby to tylko od niego zależał los Gminy. Na temat radnych nie dyskutowano. Jedynie ogólniki z reguły negatywne. Teraz też cisza. Czy wszystko w wioskach jest takie dobre? A może nie ma sensu dyskutować,.bo nie ma znaczenia czy będzie Jaśko, czy Staśko.
   • cherubin672 Re: wybory sołtysów 07.02.15, 17:31
    Właśnie tak - obojętne ludziom, czy będzie Jaśko czy Staśko, tam samo czy w radzie będzie Niedzielski czy Poniedzialski. A to błąd. Myśleli, że nowy wójt zdziała cuda a tymczasem trzeba sprzątać po naszej zielonej wyspie tak samo jak będzie trzeba sprzątać w całym kraju po aktualnie rządzącej partii. Tylko że są rzeczy, których nie da się już naprawić.
    • cherubin672 Re: wybory sołtysów 07.02.15, 17:35
     Chodzi mi o to, że po byłej władzy teraz jest wielkie sprzątanie i trudno wymagać cudów jak nie ma z czego płacić.

     Wydaje mi się, że niestety do żadnych cięć w radach - nie radach nie dojdzie, wygrać mogą skrupuły i współczucie, a nie to, że za dużo jest rąk do nabierania talarów z gminnej kiesy.
      • cherubin672 Re: wybory sołtysów 07.02.15, 18:21
       Dokładnie tak jest, wszyscy mają wszystko w nosie, a jak coś jest źle, to szukają kozła ofiarnego, którym to najczęściej staje się wójt jaki by nie był.
       Ewentualnie paru radnych na ruszt wezmą i to akurat tych, którzy cokolwiek robią. Większość siedzi jak myszy pod miotłą i zwyczajnie to wszystko lekceważy, ale tych nikt się nie czepia.
       Radnych zmienić nie chciano, a może według Was nie ma na kogo.
       • karolekw1906 Re: wybory sołtysów 07.02.15, 18:48
        Może i jest kogo, ale cały szkopuł w tym , że my nie wybieramy według kompetencji. Przy wyborze ludzi na szczeblu gmin najważniejszą rolę odgrywa stosunek głosującego do kandydata. O zgrozo taki, który nie ma znaczenia na zajmowanej funkcji. Np. na tego zagłosuję, bo on zawsze mi się ukłoni, porozmawia, chodzi do kościoła, a jego żona to mnie raz do Przemyśla zabrała autem. A ten to mi konia pożyczy i wódkę czasem postawi. Z tym chodziłem do szkoły , a z tamtym byłem na wycieczce, pielgrzymce itp. itd. A później dziwimy się, że na sesjach milczą. Milczą, bo nie mają nic do powiedzenia, po prostu są do tej roli nieprzygotowani .
        • cherubin672 Re: wybory sołtysów 07.02.15, 19:15
         Ja nie zaliczam się do osób, które wybierają kogoś z powodów osobistych...zawsze staram się ocenić w myślach, czy ktoś się nadaje, jaka jest jego historia, jakie ma umiejętności, ewentualne doświadczenie też bardzo ważne. Ale zdaję sobie sprawę, że jestem w mniejszości niestety. Zgadzam się z opinią, że Birczanie wybierają kierując się nie tym co jest istotne. To nie jest konkurs na najmilszego sąsiada tylko rada gminy.
         • cherubin672 Re: wybory sołtysów 07.02.15, 19:23
          A ludzie o tym nie pamiętają.
          Czy w tej gminie nie ma młodych ludzi, którzy chcieliby działać w radzie? Ile wynosi średnia wieku naszych radnych? Czy nie ma ludzi chętnych między 25 a 35 rokiem życia, dla równowagi? Nie mam nic do osób po 40tce czy 50tce ale może warto by zaktywizować więcej młodych. Widzę z obserwacji, że wielu ma to wszystko gdzieś, nawet nie startuje bo i tak wie, że że nic z tego i i tak wygrają ci, co od lat tam siedzą. Bo właśnie tak jest jak mówisz, wybiorą Władzia czy Tadzia, bo on taki dobry gospodarz i świnie mu nie powyzdychały, a Pawełek czy inny Michałek już się nie liczą bo to to młode i co ono wie, a poza tym ta dzisiejsza młodzież...

          No i mamy, co mamy. Stary syf, gdzie jeden młody człowiek cudów nie zdziała, bo nie ma jak.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka