Dodaj do ulubionych

Najlepsze potrawy austriackie

28.02.12, 00:14
Dla miejscowych i turystów !
Jakieś typy ?
Co jest rewelacyjne i bardzo smakuje ? No i gdzie, czyli fajne knajpki.

Moja siostra zna dobre gospody na Praterze, już poza wesołym miasteczkiem, przy Hauptallle,
Wiener Schnitzel palce lizać, mniam mniam.
Jak coś słodkiego to mi smakuje torcik Sachera, miodzio, najlepiej u samego Sachera koło Opery.

Obserwuj wątek
    • martina-0 Re: Najlepsze potrawy austriackie 28.02.12, 13:41
      www.schnitzelwirt.at, ze słodyczy też Mozartkugeln... oraz oczywiście kawa.
      • wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 28.02.12, 23:14
        Kulki Mozarta (!)
        mnie nie samkują specjalnie.

A co powiecie na Kaiserschmarren i Apfelstrudel ?

• wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 03.03.12, 22:40
          Widać nikt nie lubi,
          ja Kaiserschmarren lubię, strudla niespecjalnie
      • nextur Re: Najlepsze potrawy austriackie 14.03.12, 10:33
        Wszystko co z kurkami!
        Podczas zwiedzania browaru Stiegl www.brauwelt.at pd Salzburgiem wstąpiliśmy do ich restauracji (w cenie wstepu jest degustacja 3 rodzajów ich piwa). Wybór dań nieziemski! Ja zamówiłam sałatkę z kurkami, zupę z ich specjalnymi kluseczkami, jakieś zrazy i na deser ich placek z jabłkami. Najadłam się już sałatką (podaną na dużym talerzu) a zapchałam zupą (miska rozmiarów salaterki ;P). Reszta zapewne była równie dobra, al tylko popróbowałam wink

Genialną mają też zupę cytrynową. Zawiodłam się za to na torcie Sachera, mimo iż próbowałam go w ich hotelu w Salzburgu.
    • wislok1 Był już podobny watek na forum, ale... 28.02.12, 23:17
      ..został zarchiwizowany i stąd założenie przez mnie nowego wątku kulinarnego:
      forum.gazeta.pl/forum/w,34545,93839662,,typowe_produkty_spozywcze_dla_Austrii.html?v=2
    • mair Re: Najlepsze potrawy austriackie 29.02.12, 18:24
      > Wiener Schnitzel palce lizać, mniam mniam.

a jak go tam podaja ?
      • wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 29.02.12, 20:05
        www.wizardrecipes.com/upload/Wiener%20Schnitzel.jpg
        • mair Re: Najlepsze potrawy austriackie 02.03.12, 07:54
          wislok1 napisał:

> rel="nofollow">www.wizardrecipes.com/upload/Wiener%20Schnitzel.jpg

jadasz go tylko wirtualnie ? moge ci podac lepsza strone
          www.google.dk/search?tbm=isch&hl=da&source=hp&biw=1680&bih=967&q=winnerschnizel&gbv=2&oq=winnerschnizel&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=12&gs_upl=2106l12480l0l14260l16l16l0l6l6l0l95l857l10l10l0&gs_l=img.12...2106l12480l0l14260l16l16l0l6l6l0l95l857l10l10l0#hl=da&gbv=2&tbm=isch&sa=X&ei=WW5QT8f-PImbOvGS-KgK&ved=0CDoQBSgA&q=wienerschnitzel&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=f09a5e5fbfae1c13&biw=1680&bih=967
          mialem na mysli jak go tam przyrzadzaja - taki z obrazka jest w kazdej jadlodajni przy autostradzie
    • jusytka Re: Najlepsze potrawy austriackie 01.03.12, 09:09
      Nie polecę konkretnych potraw, bo ich nazw nie byłam w stanie zapamiętać, jednak to co mnie najbardziej w Austrii ujęło to pyszna, pięknie podana kawa i to w kilku miejscach, gdzie miałam okazje jej spróbować. Myślałam, że Włosi są mistrzami parzenia kawy, ale teraz uważam, że pałeczka pierwszeństwa należy się właśnie Austriakom.
      • wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 01.03.12, 23:04
        Austriaków miał tej sztuki nauczyć niejaki Kulczycki, a Kulczyckiego tzw. Turasy.
        Austriacki wkład to dodanie do kawy mleczka i solidne podejście do samego procesu parzenia. Austriacy nie znają innego podejścia do pracy niż solidne, hehe
        • mair Re: Najlepsze potrawy austriackie 02.03.12, 08:07
          Tu macie dokladny opis "skad sie wziela kawa w Wiedniu"
          Wychodze z zalozenia, ze nie trzeba tlumaczenia na polski
          • mair Re: Sorry 02.03.12, 08:08
            www.vienna.cc/d/kaffeehaus_geschichte.htm
            • mair Re: Sorry 02.03.12, 08:27
              historia kawy
              www.geschichte-kaffee.de/
        • andiat Re: Najlepsze potrawy austriackie 16.03.12, 22:01
          Austriacy nie znają innego podejścia do pracy niż solidne, hehe

hehehhehehe ale jaja wypisuje
          • wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 16.03.12, 23:31
            ?!
            • wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 19.03.12, 00:06
              Faktem jest, że czasem Austriacy sa mistrzami kamuflażu, czyli udają, że wykonują bardzo solidną pracę, choć tak naprawdę nie jest ona nikomu potrzebna
              ( czytaj: biurokraci w różnych urzędach i instytucjach ).
              Ale udają solidnie
              • siejest Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 19.03.12, 18:40
                Z kawową historią Wiednia związana jest postać Polska - Jerzego Kulczyckiego (ok. 1640-1694) ze wsi Kulczyce koło Sambora pod Lwowem. W Wiedniu miał sklep z towarami orientalnymi w Leopoldstadt. By dogadać się z kupcami, od których brał towary, nauczył się języka tureckiego. Umiejętność ta przydała mu się w roku 1683 podczas wojny, kiedy nocą z 13 na 14 sierpnia przedarł się przez turecki obóz z listami do Karola Lotaryńskiego. Według legendy, Kulczycki wykradł Turkom worki z ziarnem kawowym, które europejczycy uważali za paszę dla wielbłądów. On wiedział co to jest, znał tajemnicę palenia kawy i wykorzystał tą wiedzę, otwierając pierwszą w Wiedniu kawiarnię w sprezentowanej mu przez miasto - w wyrazie wdzięczności - kamienicy. Historia piękna, ale, niestety, wyssana z palca. Kulczycki co prawda mieszkał w Wiedniu, ale z kawą i kawiarniami nie miał nic wspólnego. Na stałe wrósł jednak w kawiarnianą wiedeńską historię, a jego nazwiskiem nazwano ulice oraz kawiarnie.
                Pierwsza kafejka w Wiedniu została otworzona przez armeńczyka o nazwisku w Johannes Theodat w roku 1685 a monopol poczęstunku należał do greków.
                https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/rh/ha/emoc/5D7BIgvz7dj5D8WWiX.jpg
                • wislok1 Legenda ? 19.03.12, 23:30
                  Według wikipedii to prawda :

pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Franciszek_Kulczycki
                  de.wikipedia.org/wiki/Georg_Franz_Kolschitzky
                  Wikipedia jest zwykle rzetelna, w każdym razie opowieść zawiera zbyt wiele szczegółów, żeby była w całości zmyślona.
                  Zmyślony może być wypad Kulczyckiego za miasto w 1683, ale trudno sobie wyobrazić, żeby kupiec handlujący z Turkami, nie handlował tez kawą
                  • siejest Re: Legenda ? 20.03.12, 11:07
                    No niestety, wikopedię piszą ludzie także o niedomówienia nie trudno:
                    de.wikipedia.org/wiki/Wiener_Kaffeehaus
                    Dowiadywałem się już kiedyś w klubie tematycznym jak pisałem o Wiedniu, gdyż też byłem zmylony, raz legenda, raz nie.

Pozdrawiam
                • mair Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 11:37
                  Halo sjiejest, cos sie tu nie zgadza

Według legendy, Kulczycki wykradł Turkom w
                  > orki z ziarnem kawowym, które europejczycy uważali za paszę dla wielbłądów.

Europejczycy juz jakis czas przed ta data - 1683, znali i sprowadzali kawe do Europy. W ktoryms z poprzednich wpisow podawalem link do tego tematu.
                  Sorry.
                  • mair Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 11:46
                    Halo Panowie, z legendami to jak z Bogiem, o jego istnieniu sie nie dyskutuje, wierzy sie albo nie.
                    • mair Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 11:54
                      ciekawy link www.sagen.at/texte/sagen/oesterreich/wien/dietuerkenvorwien/erstekaffee.html
                      • mair Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 12:01
                        I jeszcze ten link a temat bedzie "wyczerpany", tylko drogi siejest nazwisko cos mi sie nie zgadza www.masis.at/beitraege/2-oesterreich/13-johannes-diodato-eroeffnete-das-erste-kaffeehaus-in-oesterreich.html
                        • mair Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 12:05
                          Mam nadziej, ze wszyscy bywalcy tego forum rozumieja niemiecki i nie trzeba tresci tych linkow tlumaczyc.
                          Pozdrawiam.
                          • siejest Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 12:42
                            mair napisał:

> Mam nadziej, ze wszyscy bywalcy tego forum rozumieja niemiecki i nie trzeba tre
                            > sci tych linkow tlumaczyc.
                            > Pozdrawiam.

Wystarczy "pierwsza kawa w Wiedniu" = Kulczycki

Pozdrawiam
                        • siejest Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 12:41
                          mair napisał:

> I jeszcze ten link a temat bedzie "wyczerpany", tylko drogi siejest nazwisko cos mi sie nie zgadza www.masis.at/beitraege/2-oesterreich/13-johannes-diodato-eroeffnete-das-erste-kaffeehaus-in-oesterreich.html

No widzisz, tyle tych nazwisk ile redagujących, w legendzie jest Polak i niech tak zostanie smile
                      • siejest Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 12:39
                        mair napisał:

> ciekawy link www.sagen.at/texte/sagen/oesterreich/wien/dietuerkenvorwien/erstekaffee.html

Tak, nie ważne, czy dostał, czy ukradł czyta się fajnie i już wink
                    • siejest Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 12:37
                      mair napisał:

> Halo Panowie, z legendami to jak z Bogiem, o jego istnieniu sie nie dyskutuje,
                      > wierzy sie albo nie.

No właśnie smile
                      • siejest Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 12:44
                        A kogo obchodzi to, że smoka na Wawelu niebyło a już wcale że Dratewka mu siarkę wszył wink
                        Byli i już smile
                  • wislok1 Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 20.03.12, 23:49
                    Kulczycki z wyglądu mało przypominał smoka wawelskiego, więc trudno porównać te legendy.
                    Ponadto Kulczycki faktycznie był znany we Wiedniu i handlował tam kawą.
                    Dbając o dobry PR mógł wymyśleć, że bohatersko poszedł do Turków na zwiad i to, że jacyś głupole wzięli kawę za paszę dla zwierzaków.
                    Na pewno klientów przybyło, a razem z klientami kasiorki.
                    To chyba najbardziej realna wersja wydarzeń
                    • siejest Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 21.03.12, 10:21
                      No tak, możliwe jest wiele, najlepiej było by spytać jego samego wink
                      • wislok1 Re: Kulczycki to tylko chodź fajna legenda 22.03.12, 00:45
                        To raczej byłoby trudne, hehe.

Kulczycki był dobry w marketingu, miał gadane, a fantazja mu dopisywała.
                        Zagadał wszystkich i zbajerował
    • siejest Re: Najlepsze potrawy austriackie 19.03.12, 20:08
      Polecam w Salzburgerland: Ser z sórowego mleka (Flachgauer Heumilchkäse) krowy pasone są dla tego sera tylko trawą i sienem, nie dodaje sią jakichkolwiek kiszonek. Do produkcji sera nie używa się żadnych środków konserwujących. Pinzgauer Bierkäse z pasteryzowanego mleka krów pasonych na alpejskich halach i z tylko tam występującymi ziołami w trawach (tak mocno ja śmierdzi tak mocno smakuje). Tennengauer Almkäse to ser podobny Flachgauer Heumilchkäse z sórowego mleka na bazie tylko traw, ziół i siana. Pychota z chlebem od Bauera i maślanką jak to podczas wędrówek po halach przystaje. Pinzgauer Rind (wołowina rasy krów o tej nazwie), krowy te pasone są tylko na halach górskich gdzie wspinają się po górzystych łąkach. Pinzgauer Kitz, pyszne mięcho pasonych również tylko w górach kóz. Kozy te wcale nie jedzą wszystkiego, gustują tylko w wybranych ziołach i trawach, młodych gałęziach i liściach. Tennengauer Berglamm, pyszne mięso owcze, prawie bez tłuszczu a jednak mocne w smaku. O przepysznym pstrągu nie będę wspominał gdyż ryby te pływające w mocno nasyconych tlenem rzekach o czystych dopływach to rozpływający się w ustach muss dla kulinarnego turysty w Austrii i wie to każdy ale spróbujcie też dla odmiany sieję alpejską (Salzkammergut Reinanken) mi ślinka cieknie na samą myśl, salzburdzczycy uważają tą rybę za klejnot rzek Salzburga.
      Muszę skończyć, muszę coś zjeść wink
      • wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 19.03.12, 23:32
        Smakowicie opisane
        • siejest Re: Najlepsze potrawy austriackie 20.03.12, 11:22
          Zapomniałem o chlebie, rzeczy tak samo powszedniej jak smakowitej. Każdy z nas zna zapach świeżego chleba, smak chrupkiej skórki...., niestety, przemysł aby nadążyć zapotrzebowaniu rozpieszcza nas jedynie tylko dodatkami smakowymi, inaczej jest tam gdzie chleb piecze się jeszcze od ręki. W Salzburgerlandzie takim chlebem jest chleb z pieca drewnianego (Holzofenbrot).
          • wislok1 Re: Najlepsze potrawy austriackie 22.03.12, 00:51
            Ja tam lubię świeże bułeczki
    • austria.info-pl Re: Najlepsze potrawy austriackie 20.03.12, 14:27
      Kilka przepisów dla miłośników austriackiej kuchni www.austria.info/pl/przepisy-kulinarne-z-austrii

Pozdrawiamy serdecznie
      Austria.info
      www.austria.info
      • wislok1 Taa 22.03.12, 23:53
        Spora część przepisów to różne ciasteczka, które są bardzo popularne w Cieszynie i okolicach,
        i do dzisiaj wszyscy nie Cieszyniacy się zastanawiają, skąd się wzięły w Polsce !
        Cieszyn wzorował się na Wiedniu nie tylko w architekturze i modzie, ale także w ciasteczkach.
        W Cieszynie są one DOKŁADNIE IDENTYCZNE jak na tej stronie, TO SAMO

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka