Dodaj do ulubionych

Koszta zycia

17.01.07, 03:15
Witam, chcialbym sie wybrac do Chin na jakis miesiac. Zastanawiam sie jakie sa
koszta takiego pobytu ile trzeba miec kasy zeby przezyc dzien jako cudzoziemiec?
Co z wiza czy mozna ja dostac bez udawania sie do konsulatu?
W tej chwili jestem w USA ale mam obywatelstwo Kanadyjskie. Chyba do Kanady po
wize nie bede musial leciec?

Dzieki za informacje
Obserwuj wątek
    • usjwo Re: Koszta zycia 17.01.07, 07:36
      Do konsulatu raczej musisz się udać, ale może to być też w US. Istnieje coś
      takiego jak "Airport visa", ale chyba tylko dla typu bisnes (F) no i trzeba
      mieć specjalne zaproszenie.

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania,
      hotel - 500RMB/doba średnio, dla bezpieczeństawa licz 800 (ok.100U$)
      wyżywienie - śniadanie w hotelu, obiad ok. 200RMB (ale może byc i za 100), piwo
      wieczorem od 20 do 40 RMB, razem 400RMB ;-).
      Komunikacja miejska (łącznie z taksówkami) grosze 100RMB/dzien.
      Inne atrakcje -???RMB
      czyli mamy od 1000 do 1300 (to juz dużo) dzinnie 130 - 160U$ - ale za
      100U$/doba też możesz przeżyć.
      Liczyłbym minimum 130U$/dzień * 30 = 3900U$
      Przeloty między miastami to chyba max 2000RMB/za przelot

Oczywiście przeżyjesz i za połowę tej sumy, a górnej granicy raczej nie ma ;-)
      Dużo zależy od miejsca i Twoich wymagań.

Usjwo

to jak wiesz górna granica nie istnieje.
      • nawarro Re: Koszta zycia 18.01.07, 21:30
        jestm trochę w szoku !

myślałem że Chiny są niewiele droższe od Tajlandii...
        - a może po prostu troszkę przesadzasz z tymi cenami?

Co prawda w Tajlandii hotele (takie z basenami itp) też są drogawe, ale turyści
        zatrzymują się zazwyczaj w hostelach, - tak za 30$ można mieć fajny i czysty
        hostel na 2 osoby z klimą itp.
        Obiad w knajpie z sokiem itp zjesz za 3-4$, a na ulicy można spałaszować coś
        fajnego za 1$. (coś a'la obiad), albo przekąski lub świerze owoce za 0,3$

A jak jest w chinach z cenami za analogiczne rzeczy ?
        • usjwo Re: Koszta zycia 05.02.07, 14:38
          To zalezy od oczekiwań. Cena hotelu powiedzmy takiego 3* to ok. 400-500RMB, a i
          pewnie zależy od miasta. Jest to ok. 40-50Euro (50-60$). Fakt jest śniadanie i
          codzienie sprzątają (ale nie zawsze świerza pościel) :-).
          W Pekinie płaciłem 3 lata temu 480RMB za jedynkę, ale czystośc pozostawiała
          wiele do życzenia (nawet bardzo wiele)
          Szanghaj - 500RMB całkiem miły i czysty pokój.
          Chongqing - ok. 350RMB ten chyba był najlepszy.
          Może trochę przesadziłem z tymi 100$ ale 60$ trzeba mieć (tak na wszelki
          wypadek)

Jedzenie.
          Na ulicy to pewnie i z 5RMB zjesz obiad, ale nie każdy ma odwagę i samozaparci
          aby przez miesiąc się tak żywić ;-). Restauracja to minimum 100RMB, a gdzie do
          tego piwo?
          Poza tym jakaś wieczorna knajpa, gdzie piwo ma już cenę wyższą (25RMB-50RMB)
          Pewnie że można taniej, ale w końcu to ma byc przyjemna wycieczka, a nie wyjazd
          zarobkowy :-). A jak się ma tylko miesiąc to trzeba żyć intensywnie żeby
          wszystko zobaczyć ;-). W końcu nie tylko zabytki i muzea są ważne, nocne życie
          też trzeba poznać.
          Dochodzą przeloty/przejazdy więc ta dniowka wzrasta.
          Jak już pisałem to zależy od oczekiwań, są tacy dla których wystarczy 100
          $/tydzień, a dla niektórych na dzień to mało.
          Mając 100$/dzień można się czuć swobodnie, nawet jak się jest tutaj pierwszy
          raz.

Usjwo
      • shenme Re: Koszta zycia 19.01.07, 17:07
        usjwo - grubo przesadziles z tymi hotelami i jedzeniem...

10RMB= ok 4zl

hotel - mozna spokojnie znalezc przyzwoity za ok 200RMB, dla bezpieczenstwa
        mozna liczyc 300. Jesli w gre wchodza hostele, juz od 50rmb za dobe do 100/150
        w jedynce/dwojce

wyzywienie - mozna sobie pozwolic na wiekszosc rzeczy wydajac 100rmb dziennnie,
        ekonomiczniej za 20/30 i tez jest dobrze. Zalezne od tego gdzie, przede
        wszystkim. Za to samo danie i wcale nie lepsze mozna zaplacic 5 lub 10x wiecej
        jesli chce sie jesc w 'prestizowych' restauracjach (czyt. dla bialych)

komunikacja - znowy zalezne od tego gdzie, autobusy 1 lub 2rmb, metro 3-5, taxi
        10 na rozruch (pierwsze 3km, pozniej ok 3rmb za km). Ile dziennie nie da sie
        wyliczyc. Jezeli mieszka sie w centrum i zwiedza glownie centrum - grosze

Bez podania konkretnych miejsc i szczegolow trudno cos wiecej powiedziec; moga
        dojsc przeloty, dziesiatki wejsc, imprezy w klubach wieczorami itp. Zalezy od
        trybu zwiedzania i zycia.

Zgodze sie natomiast z gorna granica :)
      • kornel-1 Re: Koszta zycia 06.04.07, 15:17
        usjwo napisał:
        > Jeżeli chodzi o koszty utrzymania,
        > Liczyłbym minimum 130U$/dzień * 30 = 3900U$

Śmieszne.
        Jeśli chce się poznać Chiny - trzeba pojeździć. Siedzenie w szanghajskim ****
        hotelu mało się różni od oglądania Chin w TV.
        Ja wydawałem ok. 19USD/dzień tylko z tego powodu, że dużo jeździłem (16.000km).

Relacja, ceny i zdjęcia z miesięcznego trapingu po Chinach w 2005r na moich
        stronach:
        tartus.cba.pl
        kornel-1.webpark.pl
        Kornel

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka