Dodaj do ulubionych

Małe gry Haba 3+

19.01.15, 21:45
Zakładam wątek dla gier niemieckiej firmy Haba, tych w małych pudełkach (pasują na wyjazdy), często kartonikowo-karcianych, z ograniczoną ilością elementów drewnianych, niekiedy będących miniwersją dużych gier Haba no i, last but not least - zdecydowanie tańszych.
Tłumaczenia nazw niemieckich do ewentualnej poprawkiwink
Obserwuj wątek
  • danaide Re: Obstgarten - W ogrodzie 3-6 19.01.15, 21:47
   Grę już opisałam w istniejącym wątku o dużej grze.
   forum.gazeta.pl/forum/w,251622,156150680,156150680,W_ogrodzie_2_.html
   Generalnie jeden z must-have dla dziecka w okresie 3-6 lat, w którejkolwiek z edycji!
   • dwellajna Re: Obstgarten - W ogrodzie 3-6 20.01.15, 11:48
    IMHO jej realny zakres wiekowy to 2,5-4, jest swietna na początek przygody z planszówkami, ale moja niespełna 5-latka, obeznana z innymi grami, również takimi, w których losowość jest niewielka, już nie chce w nią grać.
    • danaide Re: Obstgarten - W ogrodzie 3-6 20.01.15, 23:38
     Dobrze że o tym piszesz, my ostatnio zagrałyśmy - pięciolatka i ja - ze dwa razy i przejście do innej historii. Wiele zależy od otrzaskania dziecka, to jak z bajkami - moja córka niestety jakoś nie tęskni za Reksiem, bo woli Atlantydę czy Nowe szaty królawink
     Zresztą widzę, że na grach Haba często jest ten zakres do 99 latwink czyli dla wszystkich. Ale jednak niektóre z nich to gry typu memo - jak długo można w proste (ok. 30 elementów) memo?
  • danaide Re: Wilde Wikinger - Dzicy Wikingowie 5+ 19.01.15, 22:01
   Haba, 5-99 lat, 2-4 graczy
   www.haba.de/haba/produktAnsicht.htm?c=PC_AK_705
   Drewniana kostka i 50 kart. Gra jest wariantem memo - rzut kostką decyduje czy nasi dzielni Wikingowie wybiorą się złupić skarby - i jakie - spróbują zapolować na morskiego potwora czy znajdą mapę, która umożliwi im znalezienie kolejnych skarbów. Oprócz dobrej pamięci, koncentracji i szczęścia na wynik wpływa też czynnik ryzyka - musimy znaleźć minimum dwie karty odpowiadające rysunkowi na kostce, ale możemy podjąć ryzyko zwiększenia łupu...

   Sympatyczna i szybka rozgrywka.
  • danaide Re: Fritz Froschprinz - Żabi Książę Fritz 4+ 19.01.15, 22:13
   Haba, 4-99 lat, 2-4 graczy
   www.haba.de/haba/produktAnsicht.htm?c=PC_AK_641
   Drewniana figurka Żabiego Księcia Fritza, karta Żabiej Księżniczki Fridy i 36 kart poławiaczy pereł i pereł (grube kartoniki). Wariant memo dla dziewczynek, którym nie przypadli do gustu Wikingowie wink Przeskakując przez kolejne kolumny kart Książę próbuje uzyskać maksymalną ilość pereł dla Księżniczki.

   Mam z grą mały problem, polegający na tym, że nie do końca jestem w stanie wyczytać z instrukcji zasady dotyczące przeskakiwania do nowych kolumn, właściwie przez jakiś czas każdy gra na własnych kolumnach, potem w razie ubywania pereł następują przeskoki przez puste kolumny i dochodzi do zmiany kolumn.

   Na razie królują jednak Wikingowie. U dziewczynkiwink
  • danaide Re: Schloss Schlotterstein - Straszliwy Zamek 4+ 19.01.15, 22:27
   4-99 lat, 2-4 graczy
   www.haba.de/haba/produktAnsicht.htm?c=PC_AK_512
   56 kart (20 kart mieszkańców zamku i 36 kart zamku) i 4 drewniane duszki. Gra karciana wymagająca pamięci i koncentracji. Na każdej z kart zamku jest 12 jego mieszkańców. W różnych konfiguracjach, w różnej skali i niekoniecznie kompletnych. Oglądamy kartę, zakrywamy kartę, a potem nasze duchy będą straszyć mieszkańców znalezionych na karcie. Z rewersu nadprogramowych kart zamku można ułożyć trasę, dzięki której można liczyć punkty uzbierane przez nasze duchy.

   Bardzo sympatyczna gra, fajna grafika, lubiana przez dzieci tematyka. U nas też się sprawdza, przy czym karty studiujemy razem bez ograniczeń czasowych zatem idziemy łeb w łeb!
  • danaide Re: Kapt'n Klabauter - Kpt. Pech 5+ 19.01.15, 22:49
   5-99 lat, 2-5 graczy

   Z 16 kart układamy trasę prowadzącą nasze drewniane stateczki na Wyspę Skarbów. Minus - to tylko 16 kart. Plus - samodzielnie układamy trasę decydując o umieszczeniu sprzyjających nam - albo nie! - wiatrów czy kart z latarnią morską pozwalających na przejęcie pirackiej mapy. Ruchy odbywają się poprzez losowanie kart z kupki - karty ze złotymi i srebrnymi monetami pozwalają na przesunięcie się do przodu, karty z Kapitanem Pechem (tak w niektórych wersjach językowych) uniemożliwiają podróż. Liczy się szczęście, ale i czynnik ryzyka - każdy mały kapitan może wziąć więcej niż jedną kartę, przyspieszając podróż, choć ryzykuje spotkanie z Pechem!

   Myślę, że spokojnie można grać z młodszym dzieckiem, na pewno czterolatkiem tudzież kapitanką-czterolatką (której na pewno spodoba się błysk kart z monetami!), to chyba dobry wstęp do planszówek.
  • danaide Re: Keks oder Konig - Ciastko czy król 5+ 19.01.15, 23:09
   5-99 lat, 2-4 graczy
   Link z Haby mi nie wchodzi, ale gra jeszcze bywa dostępna.

   Wcielamy się w postaci królewskich dworzan (na oko błaznów), którzy wybierają się zdobyć dla króla jak najwięcej słodyczy. Gracze odkrywają kolejno karty z kupki na wspólny stos i co rusz któryś decyduje się na jej zabranie - każdy z nas ma tylko trzy takie możliwości. Gdzieś u dołu kryje się karta króla, zatem trzeba podjąć decyzje nie tylko trafnie (zdobyć jak najwięcej słodyczy i jak najmniej kart żarłoka), ale i szybko (zanim decyzję tę podejmie ktoś inny). Na koniec zliczamy wszystkie słodycze (każda z pięciu kategorii osobno) - właśnie słodycze, nie karty, zatem to dobry wstęp do nauki dodawania, gdyż na kartach występuje różna liczba słodyczy, od 1 do 3 - odejmujemy punkt największemu żarłokowi (5 kart pustej tacy z resztkami po słodkiej uczcie), a najlepszego dworzanina król nagradza złotym dukatem. I znów ruszamy na zakupy.

   Tak wygląda gra w wersji podstawowej - jest to gra z efektem Fex czyli z trzema różnymi, coraz trudniejszymi wariantami gry. Na razie zaczęłyśmy od pierwszego. Drugi polega na tym, że kucharze na rewersie karty dworzan nie akceptują niektórych ze słodyczy. W grze ważne jest nie tylko szczęście, ale przede wszystkim decyzyjność. Myślę, że to fajna gra, ale powoduje u mnie dziwne napięcie, może mam z tą ostatnią umiejętnością problemy? A może jest w tej grze coś z - spójrzmy zresztą na dworzan - wyścigu szczurów? ;D
   Zatem - na razie ciągle oswajamy się...
  • danaide Re: Franz von Frosch 4+ 19.01.15, 23:19
   4-10 lat, 2-4 graczy
   Link mi nie wskakuje, być może jest to jakaś gra ze starszych kolekcji - kupiłam używkę. A szkoda, bo bardzo fajna.

   Dzięki konstrukcji pudełka możemy karmić żabki (wrzucając nasze kuleczki do odpowiedniego otworu). O tym, która żabka dostanie przysmak w zasadzie decyduje kostka. Ale każda żabka może otrzymać maksymalnie 3 kąski - gracz, który przekarmi choćby jedną żabkę przegrywa partię, a za każdą nakarmioną żabkę (wrzucenie trzeciej kuleczki) należy się premia. Ewentualne nadprogramowe kuleczki wrzucamy do osobnej przegródki. Zatem gra, w której obok szczęścia liczy się koncentracja i umiejętność liczenia - w zasadzie do trzech, ale za to aż pięciokrotnie!
  • azyli Kleiner Spatz - Little Sparow - Mały Wróbel 4+ 20.01.15, 16:59
   Ślicznie wykonana (sporo kolorowych drewnianych elementów), niewielka gabarytowo gra planszowa dla najmłodszych
   Mały Wróbel

   https://cf.geekdo-images.com/images/pic295762_md.jpg

   Gra od 2,5 do max 6 lat (pudełko sugeruje 4+, ale myślę, ze można spróbować nawet z 2 latkiem)
   do 4 graczy
   Rozgrywka trwa 5-10 minut

   Każdy gracz otrzymuje swoje gniazdo (drewniany dysk) do którego będzie zbierał gąsienice oraz drewnianą figurkę wróbla, w tym samym kolorze co gniazdo.

   Mamy do dyspozycji niewielką planszę (22x22cm) na której namalowano 18 gniazd w 6 kolorach, w losowej kolejności. Na środku planszy kładziemy drewniane figurki gąsienic (są urocze smile. Każdy z graczy stawia swojego wróbla na planszy, w jednym z gniazd w swoim kolorze. Po rzucie kostką wróbel gracza frunie do najbliższego wolnego gniazda w kolorze, który wskazała kostka. Zabiera z planszy do swojego gniazda (tego drewnianego, przed sobą) tyle gąsienic ile wróbli udało mu się minąć po drodze (0-3). Wygrywa ten, kto zbierze więcej gąsienic, lub kto pierwszy zbierze określoną ich ilość.

   Można utrudnić rozgrywkę dając wybór w którą stronę ruszyć wróbla (na planszy namalowano strzałki w 1 stronę), tak aby dziecko wykombinowało, gdzie mu się bardziej opłaca.
  • agus1976 Re: Małe gry Haba 3+ 01.09.15, 08:30
   Wszystkie gry Haby są ślicznie wykonane, niestety ich ceny też są śliczne. My graliśmy w Zwierzak na zwierzaku i W ogrodzie i te dwie gry polecam. Bardzo długo się nie znudzą i zapewnią niejedną miłą rozgrywkę.
   Kiedyś mój syn dostał w prezencie Smoka Diego również z Haby i tu już takich zachwytów nie było. Ładna, ale to by było na tyle.
   Ja zawsze szukam w internecie informacji i opinii innych osób o grach, bo wydać dużo kasy i kupić niefajna grę nie trudno.

   wieczorgier.blogspot.com/2015/04/zwierzak-na-zierzaku-haba-budowa.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka