Dodaj do ulubionych

Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA

08.07.09, 20:51
Witam

od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zrobienia testów w Centrum Badań DNA w Poznaniu na boreliozę. Niestety mój lekarz upiera się przy tym, że moje objawy nie są typowymi dla borelki, dlatego na jego pomoc raczej nie mam co liczyć. Chciałbym prosić was, drodzy forumowicze, o poradzenie mi jakie testy mam wykonać. Jak wiadomo oferta badań związanych z boreliozą jest dosyć bogata....

[Pojedyncze badania:

101 Borrelia burgdorferi sensu lato (borelioza), jakościowo Real-Time PCR

102 Borrelia burgdorferi sensu lato (borelioza), jakościowo + ilościowo, Real-Time PCR

601 Babesia divergens (babeszjoza), jakościowo, Real-Time PCR

103 Bartonella henselae, jakościowo, Real-Time PCR

108 Mycoplasma pneumoniae, jakościowo, Real-Time PCR

109 Mycoplasma pneumoniae, jakościowo + ilościowo, Real-Time PCR]

więc w związku z tym mam pytanie... Jakie badanie będzie wystarczające.

Pozdrawiam Egica
Obserwuj wątek
      • swigonka Re: Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA 09.07.09, 11:44
        chwila! ja tu czegoś nie kapuję. dlaczego badanie rt PCR na bb jakościówka +
        ilościówka jest Waszym zdaniem do kitu? i nic!? nie wnosi? i to wywalona kasa. a
        panel wnosi??????????? zupełnie tego nie kapuje. albo jeszcze śpię....do tej
        pory jeśli już komuś polecałam badanie rt PCR w Poznaniu to mówiłam o
        ilościowym. porównując- ilościówka na bb wyszła 3 osobom, a panel wyszedł cały
        negatywny 6osobom. Mimo, że mają bb, bo jest reakcja na abax (tuż po ich
        podaniu)....proszę o wyjaśnienie.
        • tuonetar Re: Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA 09.07.09, 13:02
          No a co wnosi? Poza zaspokojeniem naszej ciekawości?
          Wszystko jedno czy wyjdzie 5 czy 2500 kopii. Tak samo trzeba leczyć.

Zaraz po tym, jak Poznań zaczął robić rtPCR ilościowy była mowa, że ilość kopii
          nie odzwierciedla ciężkości zakażenia.

Chcesz powiedzieć, że gdyby te 6 osób, które miały ujemny cały panel, zamiast
          panelu zrobiło rtPCR ilościowy, to wynik byłby dodatni?

To chyba oczywiste, co wnosi panel. Wnosi w odniesieniu do koinfekcji dokładnie
          to samo, co test jakościowy w odniesieniu do bb - jesli jest pozytywny,
          potwierdza zakażenie.
          • swigonka Re: Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA 09.07.09, 14:40
            nie zrozumiałaś...
            ja nie mówię, że wykonywanie panelu jest do bani....Przytoczyłam tylko przykład.
            Jeśli ktoś chce wykonać test na bb i tylko na bb to chyba lepiej, żeby był
            ilościowy niż jakościowy albo ten PCR jakościowy w innym laboratorium. (poza
            tym nie każdego stać na panel) będą osoby, które rozłożą go sobie na części,
            czyli wykonają badania po kolei, bb, potem bart, myko itd.
            A na marginesie
            rt PCR ilościowy -dodatni
            po ok 2 miesiącach (bez podejmowania leczenia) panel chorób odkleszczowych w tym
            bb negatywny - wykonany z ciekawości właśnie!
            nie będę wdawać się już z Tobą w dyskusje, bo nic z tego dobrego nie wychodzi
            dla nikogo. a i wątek jest zaśmiecany, a nie jest ani Twój ani mój....
            • tuonetar Re: Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA 09.07.09, 15:22
              Zwykły PCR jakościowy w innym labie ma dużo mniejszą czułość (500/1000 kopii) niż poznański rtPCR (5 kopii), więc da ujemny wynik z części próbek, które w Poznaniu byłyby dodatnie.

Z kolei ilościowy i jakościowy rtPCR to ten sam test, tylko ilościowy ma 2 etapy:
              1. jakościowy rtPCR,
              2. jeśli test jakościowy wyszedł pozytywnie, sprawdzenie ile kopii DNA było w próbce na starcie.

O czym mają świadczyć te przykłady z dodatnimi testami jakościowymi i ujemnymi ilościowymi w ramach panelu?

Dyskusja na temat to zaśmiecanie wątku? Hmm... ciekawe.
      • swigonka Re: Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA 09.07.09, 23:25
        zakręciłam się z tym rt PCR i PCR. to fakt. Ale nadal jestem zdania, że to
        zaśmiecanie smile
        p.s. Wymienianie zdań to jedno, wyprowadzanie kogoś z błędu itd. ale
        najważniejsza jest forma, to tak na marginesie do osoby, która zawsze się o coś
        do mnie przypiernicza(z resztą nie tylko do mnie)- wrzuć na luz, bo mnie to już
        przestaje bawić. Ideale chodzący! i wszechwiedząca osóbko! żywcem Cię do nieba
        wezmą!
          • reni5553 Re: Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA 10.07.09, 08:03
            PCR RT ilościowy jest jedynie policzeniem ilośći kopii DNA obecnych
            w danej próbce w krwi
            ilościowy robi się pod warunkiem, że wyjdzie ten podstawowy -
            jakościowy
            jakościowy więc jest podstawą i to na nim należałoby skupić uwagę
            ilość kopii DNA nie jest odzwierciedleniem stanu zaawansowania
            choroby
            przy ujemnym DNA należałoby jeszcze zrobić WB
            ja jestem zdania, że jeśli kogoś stać i ma poważne przypuszczenia u
            siebie bb, należy zrobić cały panel koinfekcji
            można też podzielić
            1. badanie DNA na boreliozę
            jeśli wyjdzie na plus
            2. panel koinfekcji
            (jeśli wyjdzie wszędzie minus, pozostało badanie przeciwciał)

• adomi6319 Re: Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA 10.07.09, 11:52
      Swigonka, nie wiem czy pamiętasz, ale na poprzednim zjezdzie pan z CBDNA mówił,
      że prowadzą badania, biorąc próbki krwi u kilku osób w odstępach tygodniowych.
      Chodziło o ustalenie czy mozna pcr-em monitorowac leczenie.
      Wyniki są bardzo zmienne - od zera (często) do nawet kilku tysięcy - a reguły w
      tym nie ma, niestety.

Na borelioza-mirror mozna znalezc tabelke z takimi wynikami.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka