Dodaj do ulubionych

Pomniki wiary

05.09.22, 15:43
baga napisała:
Nie bardzo wiedziałam jak ten temat zatytułować, bo chodzi mi o miejsca szczególnie oznaczone symbolami wiary, widoczne, charakterystyczne, znane, ale nie będące miejscem kultu religijnego. Pomniki upamiętniające jakieś doniosłe wydarzenia religijne, albo zbudowane w widocznych, charakterystycznych miejscach. Często odbywają się tam różne uroczystości religijne, ale nie są świątyniami. To wielkie krzyże ustawione na wzniesieniach, figury widoczne z daleka, pomniki na trasach turystycznych. Zapraszam do wyszukiwania i prezentowania takich miejsc.

Archiwum starych edycji wątku w Chmurze jest tutaj:
drive.google.com/file/d/1Ynow5ZChqjv3eaSUOhzq6pUtxSDtP7UF/view?usp=sharing
Obserwuj wątek
  • baga Pomniki wiary - Gdynia 10.11.22, 00:47
   W poprzedniej edycji tego wątku zet napisał:
   "W najwyższym punkcie ( 48,9 m n p. m. ) Kamiennej Góry stoi krzyż, wysoki na 25 m. Przed wojną miała tu powstać olbrzymia trójnawowa bazylika morska (zamknięta w architektoniczny kształt trójmasztowca), planowana jako największy obiekt w centrum powstającego miasta. Bazylikę miały łączyć z morzem potężne schody wychodzące na plażę. Pierwszy krzyż stanął w tym miejscu w 1935 r. Po wojnie, mieszkańcy Gdyni pragnęli zamanifestować swoja wiarę i wbrew zakazom władz kilkakrotnie stawiali tu krzyż. Obecny metalowy w nocy jest oświetlony i stanowi także punkt orientacyjny dla wracających z morza żeglarzy. Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna."

   A kot_peter dorzuciła ciekawostki na temat tego miejsca znalezione w sieci:

   "Miała to być świątynia pomnik poświęcony odzyskaniu niepodległości, zjednoczeniu ziem i odzyskaniu morza. Stać miała na Kamiennej Górze. W drugim dopiero konkursie wyłoniono zwycięski projekt Bohdana Pniewskiego. Projekt stanowił świetne rozwiązanie kościoła nowoczesnego pod względem formy i konstrukcji, nawiązywał do tradycji budownictwa kościelnego i stał na wysokim poziomie artystycznym. Budowla miała formę trójnawowej bazyliki zwieńczonej układem 3 wież wyrastających na wspólnej nawie, symbolizujących 3 połączone zabory. W
   formie zespołu 3 wież zawarty był też symbol morskiej bazyliki – kształt trójmasztowca. Żelbetowa konstrukcja otrzymała rzeźbiarską oprawę. Bryła pięła się wzwyż quasi gotyckimi lizenami, między którymi umieszczono kryształkowe formy delikatnie rozszerzających się ku górze stalaktytów. Podobne, bardzo oryginalne elementy formalne powtórzył autor także w kształcie filarów międzynawowych. Koncepcja architektoniczna Bazyliki Morskiej łączy wertykalne formy umiarkowanego modernizmu z elementami charakterystycznymi dla kryształkowego nurtu ekspresjonizmu europejskiego i polskiej odmiany Art Deco.
   Nie zbudowano Bazyliki Morskiej, jedynie w 1934 r wmurowano kamień węgielny na Kamiennej Górze."
   Niestety, zamieszczone tam linki są nieaktywne, ale znalazłam coś takiego:
   muzeumgdynia.pl/2022/08/niezrealizowany-projekt-bazyliki-morskiej-w-gdyni/
   No i dorzucam zdjęcia stojącego w tym miejscu krzyża.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka