02.01.21, 13:16
www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2090115,1,fala-apostazji-z-kosciola-odchodza-nie-tylko-mieszkancy-wielkich-miast.re
I rzeczywiście. Od początku 2020 r. do końca listopada w dwóch warszawskich archidiecezjach odnotowano 577 wystąpień. Dla porównania: w całym 2019 r. było ich 305. Coś jest więc na rzeczy, a niektórzy apostaci życzyli sobie w sylwestra, żeby był to początek Irlandii w Polsce.

Licznik apostazji bije
Dane z innych części Polski również wskazują na poruszenie niewiernych. Wrażenie robi procentowy wzrost wystąpień. W całej archidiecezji wrocławskiej od stycznia do końca listopada odnotowano 141 apostazji, w katowickiej – 148, gnieźnieńskiej – 50 (to wzrost o 230 proc. w porównaniu do poprzedniego roku), warmińskiej – 42 (to wzrost ok. 100 proc. w porównaniu do poprzedniego roku).

O dane ze wszystkich 14 archidiecezji trudno, bo nie wszędzie prowadzi się statystyki dotyczące apostazji. Tak jest np. w Gdańsku, ale jej rzecznik ks. Maciej Kwiecień przyznaje: „Zjawisko występowania wiernych z Kościoła rzymskokatolickiego istnieje. Wzrasta ono w chwilach napięć na tle światopoglądowym, obyczajowym i politycznym. Odejścia ze społeczności kościelnej są ponadto spowodowane skandalami i zgorszeniami w Kościele. Tak też jest w archidiecezji gdańskiej”.
Obserwuj wątek
  • suender Re: Apostazja 02.01.21, 15:50
   estella50 02.01.21, 13:16

   > Apostazja

   Apostazja NIC nie daje!

   Chrześcijaninem Katolikiem jest się na wieczność.
   Raz Chrześcijanin ----> ZAWSZE Chrześcijanin.
   Ta potęga Bożego jarzma jest do tego stopnia trwała, że nawet jak Chrześcijanin na swe nieszczęście trafi do Inferno, to tam też będzie Chrześcijaninem, - choć upadłym.
   Cbdo.

   Wasz Suender.
   • suender Re: Apostazja 02.01.21, 16:16
    Uzasadnienia:

    www.fronda.pl/a/chrztu-nie-mozna-anulowac-orzekl-francuski-sad,30659.html

    pl.aleteia.org/2019/09/22/czy-katolik-moze-uniewaznic-wlasny-chrzest/

    "Czy można unieważnić własny chrzest?
    Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza jasno, iż „Ochrzczony, wszczepiony w Chrystusa przez chrzest, upodabnia się do Niego. Chrzest opieczętowuje chrześcijanina niezatartym duchowym znamieniem (charakterem) jego przynależności do Chrystusa. Znamienia tego nie wymazuje żaden grzech, chociaż z powodu grzechu chrzest może nie przynosić owoców zbawienia. Sakramentu chrztu udziela się jeden raz; nie może on być powtórzony” (KKK 1272).

    Innymi słowy, nawet jeśli ktoś dopuści się grzechu oficjalnego wyrzeczenia się Boga, akt ten nie jest w stanie wymazać duchowego znamienia nadanego przez chrzest.

    Katechizm dodaje, że „»Pieczęć Pana« (Dominicus character) jest pieczęcią, którą naznaczył nas Duch Święty »na dzień odkupienia«. »Istotnie, chrzest jest pieczęcią życia wiecznego«. Wierny, który »zachowa pieczęć« do końca, to znaczy pozostanie wierny obietnicom chrztu, będzie mógł odejść »ze znakiem wiary«” (KKK 1274).

    Pieczęć chrztu nie jest gwarancją dostania się do nieba, jednakże na zawsze naznacza duszę ochrzczonego, który zda przed Bogiem sprawę ze swoich czynów. Ponieważ chrzest naznacza nas na całe życie, proboszcz nie może wykreślić nazwiska osoby ochrzczonej z ksiąg parafialnych.

    Powtórny chrzest?
    Z tego samego powodu nie można otrzymać chrztu świętego dwukrotnie. O ile sakrament chrztu świętego został ważnie udzielony, katolik, który oficjalnie wyrzekł się wiary, a później chce powrócić do wspólnoty Kościoła, nie musi zostać ponownie ochrzczony. Przyjęcie z wiarą sakramentu pojednania (oraz zadośćuczynienie za popełnione grzechy) ma moc zmazania wszelkich grzechów i przywrócenia nadanej na chrzcie niewinności.

    Ateiści i sataniści, którzy będą szczerze żałować za grzechy, mogą powrócić do owczarni Chrystusowej bez potrzeby ponownego przyjęcia sakramentu chrztu."


    padrejarek.pl/chrztu-sw-nie-mozna-wymazac-14-10-2018/

    polskiateista.pl/peryferiumleszka/da-sie-formalnie-wystapic-kosciola/

    www.pch24.pl/ks--mokrzycki-o-jaruzelskim--znamienia-chrztu-nie-wymazuje-zaden-grzech,23269,i.html

    Wasz Suender.
    • iryska2604 Re: Apostazja 02.01.21, 16:55
     Oj, suender - twoje podejscie do tej sprawy znamy bez uzasadnienia i wyjaśnienia popartego atrykułami , przepisami prawa kanonicznego i co tam tylko jeszcze. Ja tylko zawsze sie zastanawiam nad jednym - przecież chrzczonego dziecka nikt sie o zdanie nie pyta , narzuca mu sie wyznanie siłą niejako - a jak ono z tym bedzie zyło i czy bedzie z tego powodu szczęsliwe to juz czas pokaże.
      • dociek Re: Apostazja 02.01.21, 19:08
       Jakiekolwiek ukłony, skłony i administracyjne podchody do urzędu i obrzędów Kościoła uważam za zbędne i absurdalne.
       Nikt, nigdy mnie nie pytał o zgodę na przystąpienie do tej chorej instytucji i ja nikogo prosić nie muszę o wypisanie mnie z czegoś takiego, co jest światową obłudą i wielowiekowym zakłamaniem.
       Mam to gdzieś.
       • estella50 Re: Apostazja 02.01.21, 19:26
        Lata temu miałam ambicję wypisania się z Kk, do którego przecież zapisano mnie bez mej woli i wiedzy. Okazało się, że nie wystarczy oświadczenie woli, ale trzeba pisać jakieś podania, przedstawiać świadków i odbyć rozmowę z proboszczem. Nie pamiętam już w jakim celu, ale miałam udać się osobiście do miejsca chrztu. Dałam sobie spokój!
        A chodziło mi w gruncie rzeczy o to, żeby nie zaliczać w statystykach wiernych takich "wiernych" jak ja.

        No i nieuchronnie, z olbrzymią pomocą hierarchii i zwykłych proboszczów pustoszeją kościoły, coraz mniej uczniów bierze udział w lekcjach religii, za to coraz więcej lekceważenia i wyśmiewania urzędników pana B.
      • suender Re: Apostazja 02.01.21, 21:11
       estella50:

       > Suender - nie zapraszam ciebie do rozmowy, bądź więc tak uprzejmy i ze swoimi
       > średniowiecznymi poglądami nie wchodź do mojego wątku.

       1. Jak może coś ze Średniowieczem mieć coś do czynienia, skoro piszemy tu o ustaleniu sprzed więcej niż 2000 lat?, - ale to tylko tak na marginesie.

       "Średniowiecze – epoka w historii Europy trwająca od V do XV wieku, która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych. Jest środkowym okresem w tradycyjnym podziale historii Europy na starożytność, średniowiecze i nowożytność."
       pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aredniowiecze

       2. Jak ja zakładam wątek to się cieszę, że ktoś go komentuje, - niezależnie od tego jak krytyczny ma opinię. Dziwi mnie bardzo, że ktoś może myśleć o blokowaniu dostępu ludziom racjonalnym tylko dlatego, że jest dociekliwy. Przemilczając fakt, że słychać narzekania: "Nie ma kto tu pisać ....."
       Liczę, że nasza miłą Estella po przemyśleniu zmieni nieco zdania.

       3. Pozdrawiam Wszystkich Was wieczorową porą.

       Wasz Suwender.
     • suender Re: Apostazja 02.01.21, 20:49
      iryska2604:

      > twoje podejscie do tej sprawy znamy bez uzasadnienia i wyjaśnienia popartego atrykułami ,

      - Najpierw bardzo dziękuję Szefowej za zabranie głosu, - i wiedzę iż ono dosyć przemyślane.
      Ale pozwalam sobie mała poprawkę zgłosić, - że:

      Nie jest to moje podejście do sprawy (jestem za małym robaczkiem), by samemu do do tak trudnych konkluzji dojść.
      W swej skromności powiem jedynie, żem ja tutaj tylko skromnym przekaźnikiem stanowiska NIEBA w tej sprawie, które jest zapisane w najważniejszej doktrynie Kościoła (stąd te linki).

      > - przecież chrzczonego dziecka nikt sie o zdanie nie pyta ,

      Na to nie ma dowodu, że nie pytał.
      Najwyższy jako byt wszechmocny, na pewno ma miliardy sposób, by niemowlaka zapytać. Czy Szefowa w to wątpi?

      > - a jak ono z tym bedzie zyło i czy bedzie z tego powodu szczęsliwe to juz czas pokaże.

      Pełna zgoda: Czas pokarze.

      Wasz Suender.
      • anoagata Re: Apostazja 02.01.21, 21:16
       Estelko,chyba nie do końca tak jest jak piszesz,wczoraj w Nowy Rok poszłam po 10-ciu miesiącach do kościoła trochę z tęsknoty ,trochę z ciekawości i stałam na tyłach przy wejściu/wyjściu,wszystko działo sie tłumnie,po kilku minutach "przeniosłam" sie w świat życia przed pandemią i pomyślałam sobie co ty Morawiecki chrzanisz o jakis tam restrykcjach ,obostrzeniach itp. O religii to nie wiem jak jest.
       • estella50 Re: Apostazja 03.01.21, 09:37

        biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,24341152,ile-osob-chodzi-na-niedzielna-msze-kosciol-podal-najnowsze.html -

        Anoagatko - podsyłam link z wynikami badań dokonanych przez instytucję związaną z kościołem. Maleje liczba parafii, księży, uczęszczających na niedzielne msze i przyjmujących komunię (tych ostatnich jest tylko ok. 17% !).
        Przy tym należy pamiętać, że liczbę uczestników niedzielnych mszy ustalają ministranci liczący wychodzących z kościoła. O rzetelności takich badań można mieć wątpić. Dodatkowo proboszczowi zależy, żeby w wykazie do biskupa to było raczej więcej niż mniej z wiadomych względów smile
        No i jeszcze nie jest tajemnicą, że inna jest frekwencja w dużych miastach, a inna na prowincji, we wsiach. Inaczej też na wschodzie kraju niż na zachodzie. No i jeszcze inaczej w "zwykłą" niedzielę, a inaczej w święto.
        Ale jak tak szukałam dla Ciebie informacji, to trafiłam na aktualne wymogi przy dokonywaniu apostazji. Już nie trzeba mieć dwóch świadków i mniej skomplikowa jest procedura. No ale jest! I z tej przyczyny wielu ludzi postępuje tak jak Dociek smile Tak wynika z komentarzy pod artykułami.
        Co ciekawe, bardzo wielu ludzi oburza postępowanie "urzędników pana B.", zachłanność instytucjonalna, wtrącanie się w każdą dziedzinę życia kraju i ludzi. I stąd podejmuje decyzję o odejściu z kościoła.

        Pozdrawiam Anoagatko smile
        • suender Re: Apostazja 03.01.21, 10:39
         Estella:

         > Maleje liczba parafii, księży,

         Ktoś z sąsiedztwa podobno niedawno stwierdził, że wieczny malkontent jest niewyleczalny, gdyż b. trudno go zaspokoić.
         Najpierw narzekał, że do seminariów cisną się drzwiami i oknami, bo ksiądz prawie nic nie robi a kasa jemu leci. Teraz, gdy duchownym kasę przykręcili i dołożono zadań, to malkontentowi się też nie podoba, bo kleryków znacznie mniej.
         Wniosek: Jeszcze się taki nie urodził, by wszystkim dogodził.

         > Co ciekawe, bardzo wielu ludzi oburza postępowanie "urzędników pana B.", zachłanność
         > instytucjonalna, wtrącanie się w każdą dziedzinę życia kraju i ludzi. I stąd podejmuje
         > decyzję o odejściu z kościoła.

         A może taka oto opinia pewnego komentatora z GW może rzucić lepsze świtało na wyżej zapodaną przez Panią Estelle kwestię:

         USA nie ma żadnego konkordatu z Rzymem, i Konstytucja USA nakazuje skrupulatny rozdział religii od państwa. Rozdział ten jest skrupulatnia pilnowany i na ogół przestrzegany - organizacje takie jak ACLU bardzo szybko reagują wszelkie zapędy przez wszelakiej maści zealotów by to zmienić. W szkołach publicznych nie wolno wieszać krzyży na ścianach ani uczyć czy nawet choćby propagować żadnych religii (a za ewentualnie wynajęcie lokalu na lekcje religii po godzinach wynajmujący musi bardzo skrupulatnie pokryć wszystkie koszty ponoszone przez szkołę).

         I co?

         I religie mają się w USA całkiem dobrze. Kościół Katolicki też.
         20,8 procent ludności USA to katolicy (2018). A na przykład w stanie Massachusetts (to tam gdzie jest Harvard i MIT) jest aż 34 procent katolików.

         Wniosek? To co piszesz o rzekomej KONIECZNOŚCI i NIEUCHRONNOŚCI mieszania się KK do polityki nie ma pokrycia w tych faktach - więc nie może być uniwersalną prawdą.         Pozdrawiam niedzielnie:

         Wasz Suender.
         • iryska2604 Re: Apostazja 03.01.21, 15:38
          Suender - piszesz co jest w Stanach - I religie mają się w USA całkiem dobrze. Kościół Katolicki też. No i bardzo dobrze , wyznań ,sekt i wierzeń u nich ci dostatek ale nikt nikogo nie zmusza aby wyznawał że jego jest najprawdziwsza. U nas niestety Kk ma ciągotki do władzy i nie tylko. Wystarczyło by tylko odciąć Kk od pieniedzy , niech by wyznawcy płacili podatki -wtedy byś zobaczył ilu tak naprawę mamy wiernych.
          • estella50 Re: Apostazja 10.01.21, 09:13
           Fragment artykułu z ostatniej "Polityki"

           Agnieszka Kowalska (dane zmienione) otrzymała pismo z Sądu Metropolitalnego Warszawskiego. Brzmiało na tyle poważnie, że nasza czytelniczka poczuła zaniepokojenie. Nie wiedziała, co to za sąd o dziwnej nazwie i czego od niej chce.
           Jej niepokój wzrósł, kiedy dowiedziała się, że to sąd kościelny dla Archidiecezji Warszawskiej, czyli sąd wewnętrzny działający w ramach Kościoła rzymskokatolickiego. Agnieszka Kowalska jest osobą niewierzącą, a w dodatku nawet nieochrzczoną. Z Kościołem katolickim, ani z jakimkolwiek innym, nie łączy jej nic.


           Czy katolicki sąd moze wzywać pod rygorem przed swe oblicze osoby niezwiązane z nim religijnie? Czy policja może na wezwanie proboszcza wyprowadzać z plebanii skutą w kajdanki dziewczynę, która chce tylko dokonać aktu apostazji?

           www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2097939,1,sad-koscielny-wzywa-historia-naszej-czytelniczki.read
           Bardzo ciekawy artykuł.
           • dociek Re: Apostazja 10.01.21, 11:41
            Dzięki Estella50 za link. Bardzo mnie to wszystko rozśmieszyło w naszym, ponurym czasie.
            Najbardziej idiotyczne jest to, że urzędnicy pana B. i barany biegające na ich smyczach biorą to wszystko jak najbardziej na poważnie.
            • alfredka1 Re: Apostazja 10.01.21, 18:13
             !!! ratunku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

             odejście od koscioła to jest wyrzeczenie się wiary w Boga ???
             za stara jestem aby to rozumieć ....
             • brofran Re: Apostazja 10.01.21, 20:35
              Wiara w Boga , a przynależność do społeczności Kościoła to 2 różne sprawy. Tak ja to rozumiem. Mimo iż wam wiele zastrzeżeń odnośnie działalności instytucji kościelnych w Polsce , to apostazji bym się nie podjął. Bo niby po co , aby zamanifestować swój sprzeciw ? W mojej parafii zresztą na księży nie mogę narzekać , wypełniają swoją posługę wzorowo , a że gdzieś tam zdarzają się sporadyczne różne przypadki ? Toż to tylko ludzie, żadni Święci ( tak jak i wśród nas parafian-katolików ) .
           • suender Re: Apostazja 10.01.21, 19:08
            estella:

            > dziewczynę, która chce tylko dokonać aktu apostazji?

            APOSTAZJA wielkie NIC daje, - z wiadomych względów!

            Wynika z tego, że ta osoba poszła tam po NIC. I to ma być myślenie racjonalne?

            Wasz Suender.
             • iryska2604 Re: Apostazja 17.01.21, 16:06
              Zgoda władz kościelnych na obrzydliwą propagandę partyjną, uprawianą od ołtarza przez szefa partii politycznej, stanowi przekroczenie kolejnej bariery serwilizmu wobec rządzących - pisze Roman Giertych w liście do abp. Stanisława Gądeckiego. To reakcja na wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego w kościele w Starachowicach.

              poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26694368,roman-giertych-do-abp-gadeckiego-czy-kosciol-w-polsce-jest.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.2.maly'

              Dziwić sie ludziom ze maja dość?
              • adria231 Re: Apostazja 23.01.21, 16:03
               Nie ma co dziwić się, że ludzie odchodzą z kościoła. Pomijając pedofilię, która skutecznie pogrążyła kler , KK i jego urzędnicy skutecznie niszczą dobre imię tej formacji. Nie dalej, jak wczoraj przeczytałam ,jak to pijany proboszcz publicznie na ulicy oddawał mocz, a potem wdał się w bójkę z policjantem, również wczoraj wyczytałam, jak ksiądz wyspowiadał się, a następnie popełnił samobójstwo....
               • dociek Re: Apostazja 23.01.21, 16:27
                Anastazja, apostazja... łac. phasia, zespół czynności neurofizjologicznych, odbywających się w ośrodkowym układzie nerwowym, odpowiedzialnych za mówienie i rozumienie.
  • dociek Re: Apostazja 31.01.21, 11:50
   To są strzygonie i wszystko jasne. ;-p

   Strzygoń, który wychodzi z grobu, w przeciwieństwie do właściwych upiorów, nie zaczyna siać śmierci i postrachu wśród bliskich i sąsiadów, a zadowala się na początku przesiadywaniem po kościołach, gdzie niszczy i gryzie świece, a czasem "kusi do złego księży na plebanii", przyjmując postać "młodej dziewki" – zła dusza czyni go bowiem zmiennokształtnym. Aktywny jest głównie około północy, a o świcie musi wracać do grobu (inaczej, zdaniem niektórych, zmieni się w kałużę smoły).
    • dociek Re: Apostazja 02.02.21, 12:19
     To wszystko niewątpliwie przez strzygonie, no bo skąd takie postawy?
     Przecież nie z Piątnicy, tylko z polskiego Kościoła Katolickiego.     Diabelska organizacja! Won stąd! - krzyczał kapłan na placu Axentowicza. Do zdarzenia doszło bezpośrednio przed kościołem św. Szczepana w Krakowie. Nagranie udostępniono na Facebooku:

     Ksiądz powtarzał Won stąd! i Wara!. Na filmie widać, że wolontariuszka próbuje się sprzeciwić, ale jest nachalnie przez duchownego przeganiana. Ksiądz nawiązał też do telewizji TVN, którą nazwał diabolistyczną, a samą organizację WOŚP - diabelską.
   • pia.ed Apostazja... 07.02.21, 19:55
    grrrrw napisała:
    > mnie dziwi, ze ktos dokonuje apostazji, a potem zglasza sie za chrzestnego...


    Zglaszac sie moze... ale chyba ksiadz nie dopusci, aby rodzicami chrzestnymi byli ludzie
    nie nalezacy do Kosciola katolickiego.
    • alfredka1 Re: Apostazja... 07.02.21, 20:09
     wyborcza.pl/7,75400,26761188,nie-tego-spodziewali-sie-franciszkanie-naukowcy-zbadali-relikwie.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy#s=BoxWyboImg4

     interesujące /zwłaszcza dla badaczy /
      • estella50 Re: Apostazja... 09.02.21, 10:07
       "Naukowcom nie udało się oczyścić do datowania radiowęglowego próbek pobranych ze skóry zmumifikowanej stopy i kości piszczelowej, które miały należeć do św. Filipa. Nie zostały więc one datowane.

       Powiodło się to w przypadku próbek pobranych z kości udowej przypisywanej św. Jakubowi Mniejszemu. Badacze napisali: „Dochodzimy do wniosku, że relikwia nie może należeć do prawdziwego apostoła św. Jakuba”. Uzasadniają: „Z datą 214-340 r. n.e. zachowane szczątki szkieletowe pochodzą od osoby o 130-260 lat młodszej od św. Jakuba”.

       Choć niemożliwe było radiowęglowe badanie datujące, to jednak inne analizy chemiczne próbek podają w wątpliwość także „przynależność” stopy i piszczeli do św. Filipa...Naukowcy podkreślają, że nie wiadomo, kto i gdzie znalazł szczątki przypisane później świętym Filipowi i Jakubowi. Nie wiadomo też, kto i jak dostarczył je z Konstantynopola do Rzymu.

       – Przyjmujemy za bardzo prawdopodobne, że ktokolwiek dokonał translacji kości udowej do bazyliki Świętych Dwunastu Apostołów, uważał, iż należała ona do św. Jakuba. Musiano ją zabrać z chrześcijańskiego grobu, więc i tak należy do jednego z pierwszych chrześcijan, choć niekoniecznie do apostoła – stwierdził w komunikacie dla prasy prof. Rasmussen. Dodał, że to samo dotyczy szczątków św. Pawła.

       Badacz pociesza również, że „choć relikwia nie jest relikwią św. Jakuba, to jednak rzuca nowe światło na bardzo wczesny i w dużej mierze niepoznany czas w historii wczesnego chrześcijaństwa”.

       Wcześniej autor artykułu dał bogaty rys historyczny tamtych czasów, a także m.in. opis rozkopywania grobów, przenoszenia niezydentyfikowanych szczątków itp)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka