Dodaj do ulubionych

Albanian news

07.12.08, 11:43
Najpierw w orginale z portalu albańskiego:

Presidenti Topi merr në Itali, çmimin “Kavalier i Paqes”
Presidentit të Republikës, Bamir Topi iu dha sot në Milano titulli
prestigjioz ndërkombëtar Kavalier i Paqes (Cavalliere della Pace)

Romë-Presidentit të Republikës, Bamir Topi iu dha sot në Milano
titulli prestigjioz ndërkombëtar Kavalier i Paqes (Cavalliere della
Pace).Titull ky i akorduar nga Qendra Ndërkombëtare për Paqen mes
Popujve e Assisit, një organizatë humanitare e themeluar në Itali në
vitin 1978.

Drejtori i kësaj shoqate, Gianfranco Kosta u shpreh se ky titull i
jepet Presidentit Topi “me shpresën se ai do të pranojë të behet
zëdhënës i Paqes dhe i arsyeve të saj në të gjitha forumet
botërore”. Ndërsa shtoi se “Ne dëshirojme ta bëjmë Tiranën një
qendër botërore të Paqes, përmes organizimit të përvitshëm, nën
kujdesin e veçantë të Presidentit Topi, të një Forumi Ndërkombëtar
të liderëve botërorë dedikuar temës së paqes”.

Presidenti Topi, duke e pranuar titullin, u shpreh se vlerëson lart
këtë nderim dhe theksoi se me përkushtim do të përpiqet të
kontribuojë në qëllimin e lartë fisnik të kësaj qendre, siç është
paqja në rajon dhe kudo në botë.

Titulli, që i është dhënë më parë edhe personaliteteve të tjera të
nivelit ndërkombëtar si Mikhail Gorbaçov, Helmut Kol, Papa Gjon Pali
i Dytë apo Luciano Pavaroti, u besohet atyre figurave të cilat
vendosin të impenjohen në veprimtarinë e tyre për të promovuar paqen
dhe bashkëpunimin mes popujve.

Qendra Ndërkombëtare e Paqes mes Popujve është një organizatë
humanitare me qendër në Assisi. Që nga themelimi i saj, në vitin
1978, ajo ka zhvilluar mbi 1000 veprimtari e projekte në favor të
paqes, bashkëpunimit mes popujve, luftës kundër urisë e varfërisë,
etj.

Teraz w skrócie po polsku:

6 grudnia prezydent Albanii Bamir Topi otrzymał w Mediolanie
nagrodę - przyznany mu tytuł "Kawalera Pokoju" przyznawaną od
1978r. przez włoskie stowarzyszenie na rzecz pokoju z Asyżu- miasta
pokoju. (trochę tu powtórzeń ale sens jest do złapania). Taki tytuł
przyznano min. Gorbaczowi, Helmutowi Kolowi, Naszemu Papieżowi
Janowi Pawłowi II i Pavarottiemu.

Tu troche o samym nagrodzonym czyli obecnym prezydencie Albanii:

Bamir Topi ur.24 kwietnia 1957 w Tiranie, albański polityk,
prezydent Albanii od 24 lipca 2007. Z wykształcenia biolog.Były
dyrektor Instytutu Nauk Weterynaryjnych w Tiranie. Trzykrotnie
zasiadał w ławach albańskiego parlamentu. Przez dwie kadencje pełnił
funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego rządzącej
Demokratycznej Partii Albanii. Został również wybranym
wiceprzewodniczącym partii.
W latach 1996-1997 zajmował stanowisko ministra rolnictwa. Topi jest
także honorowym dyrektorem klubu sportowego SK Tirana.

tutaj jego oficjalna stronka (w języku angielskim)
www.president.al/english/pub/presidenti.asp
Obserwuj wątek
  • nertila Przez 12 lat nie wiedziała, że ma kulę w głowie 11.04.09, 12:12
   Pewna Albanka przez 12 lat nie zorientowała się, że pod jej kością
   policzkową utkwił pocisk - pisze Reuters.
   Mrike Rrucaj powiedziała agencji, że została postrzelona we śnie w
   1997 roku, podczas zamieszek, które wtedy przetaczały się przez
   kraj, ale lekarz zapewnił ją, że pocisk przeszedł na wylot. 28-
   letnią wówczas kobietę opatrzono w szpitalu, oczyszczając tylko
   ranę. Przez 12 lat nie odczuwała żadnych dolegliwości.

   Tydzień temu Mrike zemdlała z bólu, odwracając głowę. Prześwietlenie
   pokazało pocisk pod kością policzkową. Kobieta trafiła na oddział
   neurochirurgii szpitala wojskowego.

   Lekarz, który usunął pocisk, nie czyni zarzutów swemu koledze po
   fachu, który 12 lat wcześniej nie zorientował się w sytuacji. Dobrze
   pamięta tamte czasy - w zamieszkach, do których dochodziło podczas
   protestów przeciwko oszukańczym funduszom inwestycyjnym, zginęło
   wtedy od 2 do 3 tysięcy ludzi. Lekarze poświęcali uwagę przede
   wszystkim najciężej rannym, nie mając czasu dla tych, którzy mogli
   chodzić o własnych siłach.

   informacja z 10.04.2009 gazeta.pl
   • nertila Si mbijetova 12 vjet me plumb në kokë 11.04.09, 12:21
    tu po albańsku z shekulli.com :

    Goditet në kokë në '97-ën, mjekët i heqin plumbin pas 12 vjetësh

    Mrika Rrucaj ka jetuar me një plumb në kokë 12 vjet pa e ditur.
    Mjekët më thanë se e kam kokrrën e plumbit, pas 12 vjetësh


    E pabesueshme, por e vërtetë! Ka bashkëjetuar me plumbin në kokë
    prej 12 vjetësh, pa e ditur se e ka. Madje, ajo ka marrë mjekim për
    dhimbje koke dhe dhimbje dhëmballe, por problemi paska qenë diku
    gjetkë. Në vitin 1997, kur ishte 28 vjeçe, në orën 5 të mëngjesit,
    tek po flinte, një plumb i ka prekur njërën faqe, por askush nuk e
    ka ditur se plumbi ishte ngulur thellë në nofull. Mrika Rrucaj nga
    Tropoja, por me banim në Bathore, në një intervistë për "Shekulli"-
    n, tregon ngjarjen e rrallë që i ka ndodhur.

    Kur jeni goditur me plumb dhe si ka ndodhur?

    Në vitin '97 po flija gjumë në shtëpinë time. Në orën 5 të
    mëngjesit, ndjeva se diçka e rëndë më goditi në faqe. E kuptova
    menjëherë që ishte plumb, sepse u mbulova me gjak. I thashë burrit
    që më vranë. Të gjithë u alarmuan dhe fëmijët filluan të qanin me të
    madhe. Pastaj më sollën direkt në Urgjencën e Spitalit Ushtarak.

    Po më pas çfarë ndodhi?

    Mjeku më pastroi plagën që ishte e mbuluar me gjak dhe më bëri
    qepjen e plagës, këtu, te kjo shenja që kam në faqe. Më pas u ktheva
    në shtëpi dhe nuk ndjeva ndonjë shqetësim.

    Mjeku që ju mjekoi plagën, nuk e verifikoi plumbin që kishit në kokë?

    Jo, nuk e verifikoi dhe nuk më kërkoi të bëja ndonjë grafi. Sipas
    tij, plumbi kishte përshkuar faqen tej më tej, duke dalë jashtë. Që
    nga ajo ditë kam jetuar me plumbin në kokë, prej 12 vjetësh.

    Si u zbulua plumbi, pikërisht tani?

    Para një viti më filloi një dhimbje koke. U thashë kunatave që po
    dal në Kamëz dhe po bëj një grafi për sinozit. Në fakt kisha problem
    edhe me një dhëmballë. Mjeku që më bëri grafinë, më pyeti nëse kam
    punuar me ushtrinë apo nëse kisha patur ndonjë ndeshje me ndonjë
    plumb.

    M'u kujtua ngjarja e '97-ës dhe iu përgjigja se kisha bërë një
    përleshje me plumb, para 12 vjetësh. Mjeku më tha se nuk kam sinozit
    dhe as dhëmballë të prishur, por që kam kokrrën e plumbit në kokë,
    të cilën e mbaj prej 12 vjetësh në nofull.

    U shqetësuat?

    Sigurisht që pas kësaj u mërzita shumë. U fiksova se si do të
    shkonte halli im. Të kesh një plumb në kokë prej 12 vjetësh dhe të
    mos dish asgjë, sigurisht që ishte diçka e rëndë. Mjeku i Kamzës më
    tha të vij menjëherë në Spitalin Ushtarak dhe të takoj doktor Fatos
    Olldashin, pasi ai merrej me këto probleme.

    Doktori, pasi më tha të bëj nja 2 grafi, e përcaktoi saktësisht
    vendndodhjen e plumbit dhe më tha se duhet ta bëja operacion.
    Sigurisht që mjekët më qetësuan, duke më thënë se nuk është ndonjë
    problem dhe se operacioni nuk është i vështirë. Në fakt kështu
    rezultoi, pasi operacioni doli me sukses dhe unë jam mirë.

    Plumbin që e keni mbajtur për 12 vjet në nofull, e keni parë?
    Po, po, ma treguan mjekët. Madje jo vetëm që e kam parë, por e kam
    dhe do ta mbaj si relike.

    Fundja, ai plumb nuk më dënoi rëndë, pasi tani gëzoj jetën dhe
    shëndetin. Por kjo edhe falë mjekëve, të cilët korrigjuan gabimin e
    kolegut të tyre, që nuk ma zbuloi plumbin para 12 vjetësh.
    reszta tutaj:

    www.shekulli.com.al/2009/04/08/goditet-ne-koke-ne-97-en-mjeket-i-heqin-plumbin-pas-12-vjetesh.html
    • nertila Albania zabiega o szczątki MatkiTeresy&króla ZogaI 20.10.09, 14:01
     Albania pragnie, by szczątki Matki Teresy i króla Zoga I spoczęły w
     kraju - powiedział albański premier Sali Berisha.


     Prochy Matki Teresy z Kalkuty - katolickiej zakonnicy, laureatki
     Pokojowej Nagrody Nobla, beatyfikowanej w roku 2003 - znajdują się w
     Indiach. Król Albańczyków Zog I (Ahmed beg Zogu) został pochowany we
     Francji.


     Rząd Berishy zwrócił się do władz Indii o zgodę na sprowadzenie
     prochów Matki Teresy przed 100 rocznicą jej urodzin, która przypada
     w sierpniu przyszłego roku. Berisha powiedział, że negocjacje już
     się rozpoczęły i że zostaną w tym roku zintensyfikowane.
     Między Albanią a Macedonią trwa spór o to, kto ma większe prawa do
     Matki Teresy, która urodziła się w Skopje w Macedonii w rodzinie
     albańskiej. Lotnisko pod Tiraną nosi jej imię.

     Ahmed ben Zogu był albańskim politykiem. W roku 1928 przeprowadził
     proklamowanie monarchii i swój wybór na króla. Po najeździe Włoch na
     Albanię w 1939 roku emigrował. Zmarł we Francji.

     Berisha powiedział, że rząd postanowił sprowadzić prochy Ahmeda
     Zogu, gdyż był on jedną z najwybitniejszych postaci w historii
     narodu.

     Komunistyczne władze Albanii zniosły monarchię w 1946 roku. Od
     upadku komunizmu w roku 1991 Albania jest republiką parlamentarną.
     Niewielka partia monarchistyczna wchodzi w skład rządzącej koalicji.


     Rzecznik indyjskiego MSZ mówi, że Matka Teresa całe swoje życie
     związała z Indiami i była obywatelką tego kraju. Z tego też powodu
     władze indyjskie nie zgodzą się na przeniesienie prochów zakonnicy
     do Albanii.

     W przyszłym roku minie setna rocznica urodzin Matki Teresy i dlatego
     Albańczycy chcieli przenieść jej szczątki do swojego kraju. Navin
     Chawla, indyjski biograf Matki Teresy podkreśla, że jest ona
     postrzegana jako Hinduska. Indie były krajem, którego obywatelstwo
     przyjęła w 1950 roku - przypomina Chawla.Rzeczniczka sióstr
     Misjonarek Miłosierdzia z Kalkuty uznała, że decyzja władz
     indyjskich jest jak najbardziej słuszna. Matka Teresa pochowana
     została w Kalkucie w Indiach. Przyjechała do tego kraju w roku 1929.
     Pracowała w Indiach wśród najuboższych aż do śmierci w 1997 roku.

     źródło gazeta.pl

     • seboc Re: Albania zabiega o szczątki MatkiTeresy&króla 20.10.09, 17:57
      > Albania pragnie, by szczątki Matki Teresy i króla Zoga I spoczęły w
      > kraju - powiedział albański premier Sali Berisha.

      To niech wybudują wpierw taki piękny dom-muzeum podobny jak w Skopju - polecam
      odwiedzić.

      Bo tak to Albania tylko gadać umie a u siebie ma wszytko zepsute lub niedokończone.
      S.
  • nertila Powódź w północnej Albanii 08.01.10, 19:40
   Pierwsze podtopienia wystąpiły na przełomie 2009/2010.
   Obecnie pod wodą znalazło się już 2205 domów na 10.270 hektarach ziemi w okolicy miasta Shkoder, ewakuowano 3850 osób(to stan na dzisiaj).
   Wiecej tutaj.


   www.shekulli.com.al/2010/01/08/kesh-stojku-situata-eshte-kritike-po-punojme-ne-kapacitete-maksimale.html
   Jeśli ktoś znajdzie więcej informacji proszę o relacje.
   • kris.79 Re: Powódź w północnej Albanii 08.01.10, 21:54
    balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=71452
    • nertila Re: Powódź w północnej Albanii 10.01.10, 22:34
     po albansku tu:
     www.shekulli.com.al/2010/01/10/pronat-rikthehen-protestat-ne-orikum.html
     www.shekulli.com.al/2010/01/10/kesh-stojku-situata-eshte-kritike-po-punojme-ne-kapacitete-maksimale.html
     po włosku tutaj:
     albanianews.it/albania/070110-lalbania-sottacqua
     albanianews.it/albania/100110-alluvione-ricordo-amaro-albania-nord-scutari
     jakoś polskie media nadal śpią niedoinformowane w tej sprawie...
     na onecie napisali "aż" 5 zdań.

     więc może ja coś napiszę:

     W Albanii obecnie mamy powódź, wie o tym już w sumie reszta Europy. Premier Berlusconi obiecał pomoc rządowi albańskiemu. Jak dotąd wysłał 2 wojskowe helikoptery mogące pomieścić 34 osoby lub 24 noszy.Helikoptery,pomogą w ewakuacji ludności z okolic dotkniętych kataklizmem.We włoskim linku znajdziecie zdjęcia.

     Podobnie stanowisko wyraził też minister spraw zagranicznych Grecji, Dimitris P. Droutsas. Wczoraj wicepremier i minister spraw zagranicznych Grecji Ilir Meta zapewnił o solidarność w tych trudnych chwilach, podkreślając, że "rząd Grecji udzieli wsparcia narodowi albańskiemu".
     Na dodatek meteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu tej nocy i spadek temperatury w rejonach Shkodry do 5'C, a w obszarach górskich opady śniegu i temperaturę poniżej zera.
     Obecnie wody Drinu przerwały wały i zalana została autostrada miedzy Shkodrą a Tiraną.
     Z tego co mi wiadomo nie ma ofiar śmiertelnych,są jedynie ranni.
     Ewakuować będzie trzeba kolejne osoby,ich liczba ma wzrosnąć do 4000.


     Jeśli znajdziecie na ten temat jakiś porządny artykuł "po polskiemu" wrzućcie linki. W polskiej TV i radiu nic na ten temat...pozostaje nam internet i 5 zdań z onetu..
     • maliq1985 Re: Powódź w północnej Albanii 10.01.10, 23:14
      południowa Czarnogóra też jest zagrożona - tutaj link o Ulqiniu zamieszkałym w
      więkshosci przez Albanczykow - wylała rzeka Bojana...

      www.youtube.com/watch?v=NWxbU31ZNiY
      • des4 Re: Powódź w północnej Albanii 11.01.10, 13:26
       Ulcinju...
       • kik79 Re: Powódź w północnej Albanii 11.01.10, 14:51
        Ulqin - po albansku
        Ulcinj - po crnogorsku/srpsku
        pozdrav
        smile
   • balkandriver Re: Powódź w północnej Albanii 15.01.10, 01:31
    Ano, oczywiście dla "cywilizowanego" świata Albania jest poza "cywilizacją".

    Tragedię tych biednych ludzi w Albanii i Czarnogórze przyćmi zapewne tragedia na
    Haiti.

    Nie mam zamiaru w tym wypadku absolutnie porównywać rozmiaru nieszczęścia.
    Jednak to pech dla AL i MNE.

    Ale wpieprza mnie sranie w majtki z powodu czegoś-tam w Azji,Turcji,czy w innych
    częściach świata, gdzie zaraz Polska, jako państwo lub za sprawą instytucji
    charytatywnych prześcigają się w ilości datków, pomocy, jałowego pierniczenia
    wobec jakiejś-tam tragedii.

    A gdzie jest teraz Ochojska, inne pajacyki, misie, duperele?
    Czy Albania jest gorsza od Czeczenii,Abchazji itp., innych wspomaganych krajów o
    niejasnej osobowości prawnej???
    Czy jest jakaś forma pomocy? Nie!

    Zrobiłem właśnie auto, pojechałbym tam, może mógłbym pomóc, bo mam sporo
    znajomych/przyjaciół zarówno po stronie czarnogórskiej, jak i po albańskiej w
    tym rejonie. I szczerze mi ich żal, bo wiem, jak żyją na co dzień.
    Lecz z pewnością żadna inicjatywa w tym temacie nie powstanie.

    BALKANDRIVER


    • nertila Re: Powódź w północnej Albanii 15.01.10, 19:28
     Z Radia Watykan:
     Apel o solidarność z powodzianami wystosował albański episkopat. Dramatyczna sytuacja panuje na północy Albanii gdzie potężne opady deszczu sprowokowały wystąpienie wody z rzek i w konsekwencji powodzie. Do tej pory w archidiecezji Szkodra-Pult ewakuowano ponad 6 tys. ludzi. Jeśli deszcze nie przestaną ewakuacja obejmie kolejne rodziny.


     strona albańskiego Caritasu:
     www.caritasalbania.org/index.php?lang=en
     po prawej stronie w kolumnie z "News Caritas Albania" text po angielsku pt."Inundations in Shkodra 6-11 January 2010".
    • katamarana Re: Powódź w północnej Albanii 19.01.10, 09:04
     Nie umniejszając nic tragedii Albańczyków, nie porównywałabym jednak tego, co
     tam się stało z trzęsieniem ziemi w Haiti. Dziś podano liczbę 200 tys. ofiar ś m
     i e r t e l n y c h! Poza tym Haiti to jeden z najbiedniejszych krajow świata, a
     Albania to kraj cywilizowany (bez cudzysłowia), europejski. A może Albańczykom
     powiniem pomóc przede wszystkim własny rząd? A może ogromna diaspora rozproszona
     po najbogatszych krajach Europy i świata?
     Nazywanie J. Ochojskiej "pajacykiem, misiem i innym duperelem" jest niesmaczne.
     Wszystkim nie można pomóc, zawsze potrzebny jest jakiś wybór. Czy jest on
     prawidłowy - nie powinni decydować ludzie, którzy nic nie robią. Różnego rodzaju
     klęski żywiołowe zdarzają się, na większą lub na mniejszą skalę, często i
     wszędzie. W Polsce mamy na przykład trwające od ponad tygodnia braki prądu w
     kilku powiatach. A może należałoby pomóc tym ludziom prezentując im generatory?
     Przecież w pozbawionych prądu domach są maleńkie dzieci, osoby chore i stare.
     Nie wzywam do znieczulicy, ale po prostu nie możemy zawsze, wszystkim pomóc.
     Mimo najszczerszych chęci i współczucia. Od tego są odpowiednie służby
     państwowe, instytucje, pomoc społeczna. Tak dzieje się w cywilizowanych
     państwach, do których chcemy zaliczać również Albanię. A spontaniczna pomoc
     międzynarodowa to tylko dodatek. Zresztą gdy prasa przestanie pisać o jakiejś
     tragedii (będą przecież nowe, "ciekawsze" wydażenia), a TV epatować zdjęciami,
     szybko zapomnimy...
  • olinkaa89 Re: Albanian news 11.01.10, 07:06
   galerie.money.pl/powodzie;w;albanii,galeria,3258,0.html
   fakty.interia.pl/fakty-dnia/news/news/powodzie-w-albanii-tysiace-ludzi-bez-dachu-nad-glowa,1421581,4

   www.guglowanie.biz/index.php/a,s,id,84229,Powodzie-w-Albanii-tysiace-ludzi-bez-dachu-nad-glowa.html

  • nertila 2 Brytyjczycy skazanii w Albanii 15.01.10, 19:13
   Dwaj Brytyjczycy zostali we wtorek w Albanii skazani na długoletnie więzienie za akty pedofilii, jakich dopuścili się wobec podopiecznych ośrodka dla bezdomnych dzieci - poinformowały w środę albańskie media.
   Na mocy wyroku sądu w Tiranie 45-letni Dino Christodolou i 56-letni Robin Arnold otrzymali kary odpowiednio 20 i 15 lat pozbawienia wolności. Jeszcze w listopadzie 2008 roku ich brytyjski towarzysz, 58-letni obecnie David Brown został za podobne czyny skazany na 20 lat więzienia.

   Brown, który prowadził ośrodek opieki, gdzie pracowali dwaj pozostali Brytyjczycy, został aresztowany po tym, gdy 11 chłopców spośród łącznie 32 pensjonariuszy ośrodka poskarżyło się w 2005 roku, że byli wykorzystywani seksualnie. Albańskie prawo przewiduje za pedofilię maksymalną karę 25 lat więzienia.

   Christodolou i Arnold wyjechali z Albanii, ale dokonano ich ekstradycji z Wielkiej Brytanii i dwa lata temu stanęli przed sądem. Obaj, podobnie jak Brown, twierdzili, że są niewinni.

   Biegli lekarze potwierdzili, że wobec liczących w roku 2005 od sześciu do dziewięciu lat chłopców dopuszczono się czynów lubieżnych. Jeden z nich przyleciał ze Stanów Zjednoczonych ze swym adopcyjnym ojcem, by zeznawać przeciwko Brytyjczykom.

   Źródło: PAP
   • bionda83 Re: 2 Brytyjczycy skazanii w Albanii 18.01.10, 20:44
    jezeli ktos interesuje sie prawdziwa dobroczynnoscia zawsze pomoze. Sorry
    Balkandriver ale widze wielka roznice miedzy tym co stalo sie w albanii a na
    haiti... a pedofilow skazywalabym nie na wiezienie a na kastracje...
  • nertila Re: Albanian news 22.01.10, 22:27
   News z dolnej półki:
   Jak zwykle napisałam do szwagierki o polskiej zimie i tym co mam za oknem a więc
   - 12'C.No i dostałam odpowiedź:
   "Tu też zimno.Obecnie temperatura w Beracie to -4'C."

   Ja tu mam w domu przynajmniej te 22'C przez cały rok.
   A jak sobie radzą w Albanii? Przy powszechnym braku kaloryferów jedynym źródłem
   ciepła pozostają często farelki,może na wsiach ktoś pali sobie drewnem,ale w
   miejskich kamienicach, czy domach jednorodzinnych kominków nie widziałam uncertain
   A jak nie będzie prądu to i farelkę można sobie darować sad
   • majmunt pytanko 23.01.10, 16:23
    Czy to prawda że ALbania chce wstąpić w najbliższym czasie do UE?
    Jeśli tak to kiedy to możliwe?
   • katamarana Re: Albanian news 25.01.10, 14:10
    Na podwórkach miejskich bloków, w górskich rejonach pn-wsch.
    Albanii, widziałam w sierpniu całe stosy porąbanego drewna. Czy maja
    coś w rodzaju piecyków zwanych kiedyś "kozami"?
    • madalta.gr Re: Albanian news 26.01.10, 01:00
     Podobno właśnie takiego piecyka - "kozy" używają w zimie moi teściowie... wink))
     • taka_jedna_gosia Re: Albanian news 26.01.10, 09:30
      Skoro zeszło na temat pogody, to ponowię moje pytanie zadane w innym wątku:
      jaka jest pogoda na koniec grudnia na pd. Albanii, konkretnie chodzi mi o okolice Permet ? Z jednej strony to blisko Grecji ale z drugiej wysokie góry... Czy ktoś się orientuje ?
      • nertila Re: Albanian news 26.01.10, 09:47
       Myślę,że nie da się przewidzieć jaka pogoda będzie za rok w Permecie. Ale można ją sobie śledzić przed wyjazdem korzystając z tej stronki:
       freemeteo.com/default.asp?pid=23&la=20&gid=782070
       Można sobie wpisywać też inne miasta. Jest sporo portali pogodowych,pamiętam że jakieś już są dodane na forum w wątku na górze z linkami.

      • balkandriver Pogoda w Permet 27.01.10, 00:22
       W tym roku w Święta i Nowy Rok było +20 `C
       Mam w Permet zaprzyjaźnioną koleżankę, z którą mam stały kontakt, podobnie w Sarandzie, ale wróżkami nie są.
       Jak pisała nertila, anomalia pogodowe są nieprzewidywalne.
       Generalnie nie ma żadnych mrozów.
       Ale czy to jakaś przeszkoda? Parę ciuchów więcej.

       BALKANDRIVER

       • nertila KOHA JONE o zniesieniu wiz dla Albańczyków w 2010 08.03.10, 10:43
        W sprawie zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Albanii Przewodniczący Komisji ds. Wolności, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Parlamencie Europejskim Juan Fernando Lopez Aguilar :
        "Ten problem uważamy za pilny. Nie powinno być żadnego opóźnienia w kwestii liberalizacji procedur wizowych dla Albanii, Bośni-Hercegowiny, ponieważ inaczej nie spełniono by obietnicy danej w listopadzie ubiegłego roku”. Według niego, w połowie kwietnia tego roku wyznaczono termin publikacji sprawozdania z oceny tych dwóch krajów. Aguilar, proponuje, aby Komitet ds. Wolności, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, w celu pomyślnego sfinalizowania tego procesu zajął się rozpatrywaniem dokumentacji już na początku kwietnia. "Termin ten pozwoli Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, do pracy nad projektem Komisji. Według Aguilers wszelkie opóźnienia, zwłaszcza w przypadku opublikowania raportu i oceny wniosku legislacyjnego po kwietniu, zmniejszą możliwość Parlamentu Europejskiego, aby zakończyć procedurę legislacyjną do przerwy letniej. Dlatego też, w piśmie do komisarza spraw wewnętrznych Komisji Europejskiej, Cecilii Mallstrom w sprawie zniesieniu wiz, Aguilers uważa problem za pilny. "Wierzę, że osobiste zaangażowanie może dokonać zmian, które pozwoliłyby Parlamentowi i Radzie do wypełnienia obietnic zadeklarowanych w listopadzie, składając które podkreślano, że wniosek będzie traktowany do pilnego rozpatrzenia ".

        www.kohajone.com/zarticle.php?id=51987
        Inne albańskie źródła podają,że optymistycznie patrząc do zniesienia wiz mogłoby dojść już w lipcu 2010.A jeśli prac komisji nie da się zakończyć wcześniej to datą pesymistyczną będzie jesień(listopad )2010. Tak więc Europa otwiera drzwi smile
        • zanzara217 Re: KOHA JONE o zniesieniu wiz dla Albańczyków w 04.10.10, 21:06
         I jak postepowanie w sprawie zniesienia wiz idzie? zniosa dla BosniI i ALbanii w listopadzie ?Wiadomo juz cos czy na bank zniosa ?
         • majmunt Re: KOHA JONE o zniesieniu wiz dla Albańczyków w 04.10.10, 21:54
          Kiedyś to bym się cieszyła, teraz uważam że powinni być jak najdłużej odizolowani od reszty Europy. Bo daleko im jeszcze do tego. Bliżej im do krajów afrykańskich...
          Łgarze, złodzieje i pindy przypominające panienki z rogów ulic, nie tylko na imprezach ale przede wszytkim w ciągu dnia.

          Nigdy nie sądziłam że będę kiedykolwiek tak wrogo nastawiona do jakiegoś narodu. Ale akurat ten naród zasłużył na łatki jakie się mu przykleja. Uważam więc iż im dłużej zdala od nas tym lepiej!!!
          I oby nasze dzieci nie miały z nimi doczynienia!
         • ola195 Re: KOHA JONE o zniesieniu wiz dla Albańczyków w 04.10.10, 22:33
          Artykuły z końca września:

          EP panel backs visa liberalisation for BiH and Albania

          28/09/2010

          BRUSSELS, Belgium
          • ola195 Re: KOHA JONE o zniesieniu wiz dla Albańczyków w 04.10.10, 22:37
           I jeszcze parę słów po albańsku na ten temat:

           Franca kerkon garanci per vizat Berisha Shtypi vendas ka trilluar
           Tërhequr më 04 Tetor 2010

           Kryeministri Sali Berisha duke folur sot ne mbledhjen e Grupit Parlamentar te PD-se tha se titujt e mediave te vendit se Franca do te bllokoje procesin e liberalizimit jane trillime dhe se Franca eshte promotor i levizjes se lire dhe proceseve integruese.


           Nderkaq rrjeti mediatik EurActiv duke iu referuar francezes Le Monde shkruan sot se Franca po mban pezull vizat per Shqiperine dhe Bosnjen.


           Pak dite me pare e perditshmja Le Monde shkruante se Franca ka kritikuar Bashkimin e Evropian per ndjekjen e bisedimeve per liberalizimin e vizave per vendet e Ballkanit Perendimor duke lene pas dore rreziqet qe lidhen me hapjen e kufijve te BE-se.


           Le Monde citon Sekretarin francez te shtetit per eshtje Evropiane Pierre Lellouche i cili duke folur ne parlamentin francez me 29 shtator e quajti politiken e vizave nje ceshtje te sigurise.


           Lellouche ne fjalen e tij shtoi se do te kerkohet nje garanci nga Shqiperia dhe Bosnja para se ajo te hap driten jeshile per heqjen e vizave per keto vende.


           • zanzara217 Re: KOHA JONE o zniesieniu wiz dla Albańczyków w 05.10.10, 21:22
            Aha,czyli takie wiesci...
            No ja 3mam kciuki za wizy ...Bardzo lubie Bosniakow ,od paru lat regularnie jezdze do Bosni i nie ma nic ,nie moge zadnego zlego slowa powiedziec o nich...Ja cche by mogli podrozowac bez przeszkod....
            CO DO Albanczykow...Majmut ,moglabys napisac czemu tak myslisz?JeSTEM ciekawa po prostu stad ze w tym rOKU zrobilam sobie objazdowke po Albanii ,,sama tam poejchalam, byl to moj pierwszy samotny trip i zlego slwoa nie moge powiedziec ...Jedynie smieci ..o byl minus .tak to wszyscy uprzejmi ,b .przyjaznie nastawieni( jedynie we VLorze mnie kierowca oszukal) ,no i duzo sie zmienia na plus w albanii.Ja tam wypoczelam niesammowicie i za rok znow jade !Zauroczona jestme tym krajem ,serio....
            • justynawrc Re: KOHA JONE o zniesieniu wiz dla Albańczyków w 06.10.10, 16:46
             I ja teraz wracam z Albanii do Polski i szczerze...... jeszcze bym tu posiedziala smile Jestem w Albanii od 12.09 i nie zaluje ani jednego dnia - jestem zauroczona tym krajem! Pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka