Dodaj do ulubionych

Stan dróg w Albanii

02.10.13, 15:00
Zakładam wątek, w którym (mam nadzieję) będziemy się wymianiać informacjami o stanie dróg w Albanii. Trudno w tym zakresie o aktualne informacje, bo tym kraju drogi buduje się bardzo szybko i informacje zawarte w przewodnikach często są zupełnie nieaktualne.

I na początek porcja informacji ode mnie (zaczynam od północy)
Kukes-Milot - autostrada o bardzo dobrym standarcie, bezpłatna, ale w wakacyjne weekendy wyjazd z niej potrafi być strasznie zakorkowany
Kukes-Peshkopi - w niektórych przewodnikach piszą, że wymaga samochodu terenowego, ale to już nieaktualne. Piękna nowa droga, z nowym asfaltem, ale wąska, kręta i górzysta (prędkość - 30-40 km/h)
Peshkopi-Burrel (SH36) - na środkowym odcinku dla osobówki raczej nie przejezdna (od Peshopi do Selishte się nie dojedzie, podebnie jak do Fushe Lure)
Debar (Macedonia)-Peshkopi - przejezdna, ale kiepska nawierzchnia i kręta

Jutro postaram się opisać kilka następnych.
Obserwuj wątek
  • ma.ci.ej Re: Stan dróg w Albanii 03.10.13, 10:58
   Kolejna porcja informacji:
   SH1 - Shkoder-Tirana -jednopasmowa (na niewielu odcinkach drupasmowa) droga szybkiego ruchu o dobrej nawierzchni, ale w miastach (Fushe-Kruje, a szczególne Lezhe) bardzo zatkana,
   SH32 - Lezhe-Shenginj - przyzwoita droga, ale już Shenginj (a szczególnie w okolicach portu) nawierzchnia tragiczna
   SH39 - Lezhe-Lac-Fushe Kruje (równoległa do SH1) - na całej długości przejezdna, ale jej połączenia z SH1 w bardzo różnym stanie
   SH2 - Tirana-Durres - droga szybkiego ruchu, wjazd do Tirany chyba zawsze zakorkowany (ronda), podobnie jak zjazd na SH4 w kierunku południowym, uwaga na liczne kontrole radarowe !
   Odgałęzienie od SH2 do Hammalaj i Lalez - nowy asfalt, drogi w bardzo dobrym stanie, również dojazd od Lalez na płw. Rodonit - asfalt "jeszcze świeży", choć droga wąska i kręta (przewodniki podają, że dojazd na płw. Rodonit wymaga terenówki - od dwóch lat to nie jest prawda), za to połączenia Lalez - Bushnesh (SH1, niedaleko Fushe Kruje) praktycznie nie ma (nie znalazłem tam żadnej drogi, w którą zaryzykowałbym wjazd osobówką)
   SH38 Fushe Kruje - Kruja - szeroka droga o dobrej nawierzchni (nie wiem jak daleko za Kruję ciągnie się asfalt, może ktoś uzupełni)
   • nidur Re: Stan dróg w Albanii 04.10.13, 11:50
    Prosze bardzo.
    Albanski watek w Skyscrapercity. W necie nie znajdziesz lepsze informacje o drogach w Albanii.

    www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=3307
    • ma.ci.ej Re: Stan dróg w Albanii 08.10.13, 16:05
     > Albanski watek w Skyscrapercity. W necie nie znajdziesz lepsze informacje o dro
     Swietny link, dzięki. A ode mnie dzisiaj opisy kilka następnych dróg w okolicy Elbasan i Beratu:
     Tirana - Elbasan - w ubiegłym roku była w przebudowie i wyglądało, że po przebudowie będzie miała bardzo dobry stadard. Nie wiem, jak wygląda na tą chwilę (choć jeśli wierzyć Google Maps, to na większym odcinku jest autostradą)
     SH7 - Rrogozine - Elbasan - szeroka o w miarę dobrej nawierzchnii
     SH3 - Elbasan - Librazhd - Pogradec - też bardzo dobry standart, choć miejscami w górach robi się kręta
     SH4 - Rrogozine - Fier - bardzo dobra droga
     SH72 - Llushnje - Berat - w przebudobie
     Okolice Beratu jeśli chodzi o stan dróg są okropne:
     Berat - Corovode - przejezdna, ale w fatalnym stanie. Dalej za Corovode (do kanionu Osumi) budują drogę. Do Permett brak przejazdu bez terenówki.
     SH74 Berat - Kelcyre - nawierzchnia utwardzona, bez asfaltu. Może dałoby się przejechać, ale to 80 km ! Ja po niecałych 10 km poddałem się i wróciłem
     SH73 - Fier - Uja Vajgurore - dramat ! Więcej dziur niż asfaltu
     SH75 - Rrogozine - Divjake - bardzo dobra droga(choć w samych Divjake nie ma asfaltu, ale widać było, że będą kłaść)

  • miras59 Re: Stan dróg w Albanii 31.12.13, 00:16
   Witam!Czy ktoś jechał trasą Ohryd-Korce-Leskovik-Permet-Saranda jaki jest stan tych dróg czy da się przejechać osobówką,podobno długo się jedzie ale pięknie jest.
   • ma.ci.ej Re: Stan dróg w Albanii 31.12.13, 12:36
    Stan z sierpnia 2012 (podejrzewam, że bez zmian):
    Ohrid-Korcza - bardzo dobra nawierzchnia, żadnych problemów

    Korcza - Permet - Tepelena - przejezdna (jechałem osobówką), ale bardzo górzysta i miejscami bardzo dziurawa, prędkość przeciętna poniżej 30 km/h, jeśli masz "normalną osobówkę", to przejedziesz, jeśli jakąś szczególnie niską, to mogą być kłopoty, najgorzej jest chyba na odcinku Erseke - Leskovik

    Od Tepeleny przez Gijokaster żadnych problemów, potem do Sarandy przez przełęcz fragment bardzo górski i kręty, ale nawierzchnia bardzo dobra (tym odcinkiem jechałem w 2013)
    • miras59 Re: Stan dróg w Albanii 31.12.13, 13:07
     Witam!dzięki wielkie za odpowiedź w jakim czasie przejechałeś ten odcinek od Ohrydu do Tepelene?Tą drogę od Tepelene znam ponieważ jechałem w tym roku a chciałbym sobie urozmaicić drogę a jazda po górach nie sprawia mi kłopotu,Do Sarandy jest coś ponad 300km i zastanawiam się czy zdążymy przejechać trzema samochodami w ciągu dnia skoro taka mała prękość 30-40km/godz.
     • ma.ci.ej Re: Stan dróg w Albanii 31.12.13, 14:03
      Wyjechałem z Gijokastry (tam nocowałem) około 10:00 i chyba około 14:30 byłem w Korczy. Dalej nie dokładnie pamiętam, bo robiliśmy zakupy, szukaliśmy noclegu itp. (ale chyba ok. 1 godz. nad Prespę i kolejną godzinę przez przełęcz nad jezioro ochrydzkie, ale jadąc z Ohridu wcale tak nie musisz jechać).
      Odcinek Gijokaster-Saranda to minimum 1:30h ale przez wiele km nie ma kawałka prostej drogi na którym możesz coś wyprzedzić (zwłaszcza jadąc w 3 samochody). Wystarczy ciężarówka czy autobus i możesz jechać znacznie dłużej.

      Ohrid - Korczas - Saranda Twoją trasę oceniam więc bardzo orientacyjnie na około 8 godz. (jadąć najszybszą drogą przez Elbasan, Fier, Vlore myślę, że około 7 godzin, a to też piękna trasa, bo jedziesz przez przełęcz Llogara i riwierę albańską)
     • ma.ci.ej Re: Stan dróg w Albanii 31.12.13, 14:57
      Pod tym linkiem
      www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=108619461&postcount=7824
      masz filmik o jakiś pracach na tej trasie (w 1:30 filmu masz tablicę informacyjną)

      Ale z tego co wiem, to Albańczycy starają się tak prowadzić prace, aby zapewnić bieżącą przejezdność, bo możliwości objazdu na ogół nie ma. Jednak - jeśli trafisz na jakieś prace budowlane, to czasem trzeba chwilę odstać, aż przepuszczą ruch.
      • miras59 Re: Stan dróg w Albanii 31.12.13, 15:13
       No to nie jest tak źle jak myślałem,muszę tylko rano wyjechac z Ohrydu,tam będę 3 dni to na spokojnie przejadę.Drogę elbasan-vlore-saranda już przejechałem ponieważ mieliśmy hotel w vlore.girokaster-saranda też tak że tam droga mi zostałasmile muszę ją nagrać to kazdy będzie mógł zobaczyć jak wygląda.Moje filmy na youtube pod nickiem max75176-pozdrawiam Szczęsliwego Nowego Roku!!!!
  • melikles Re: Stan dróg w Albanii 14.11.22, 13:18
   Dno.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka