Gość: HA! Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.elk.net.pl 26.09.09, 19:02 "Obecnie każdy na emeryturze dostanie dokładnie tyle, ile sobie uzbierał na osobistych kontach emerytalnych." Czyżby? Naprawdę każdy? A co nauczycielami, mundurowymi, wymiarem sprawiedliwości, górnikami, rolnikami, wiecznie bezrobotnymi???! Oni dostana duzo większe emeryturym choc ich składki czesto nie pokrywaja 1/10 wypałcanych potem emerytur do konca życia. Więc nie chrzań Pan.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Macho Re: Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 19:07 Niewielu ludzi rozumie, że każde pieniądze jakie włożą do systemu emerytalnego nigdy do nich nie wrócą w postaci innej niż emerytura. Po prostu to są środki celowe, a one z założenia nie mogą zmienić swojego przeznaczenia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Janina Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.pool.mediaWays.net 26.09.09, 19:14 Bzdury pan opowiada panie Mord..... Mam przepracowane 30 lata w Polsce nogi mi sie uginaja od zmeczenia i ciezkiej pracy na 3 zmiany i soboty ,niedziele jak wypadnie. Ostatnie wyliczenia to ok 800 - 900 zl moja emerytura. Przy takim oszczedzaniu w solidnym banku i panstwie nie musiala bym juz pracowac, a i emerytura byla by wyzsza. Panie Morda......gadac to pan potrafi,ale przeciez nawet dziecko wie ze maslo jest maslane. Odpowiedz Link Zgłoś
joankb Re: Trzeba zmniejszyć koszty firm 26.09.09, 19:21 I jeszcze jedno. Panowie i panie z Lewiatana i inni "lobbyści" dawno zadbali żeby ICH wynagrodzenia wyłączyć spod ZUS. Członkowie Rad Nadzorczych - nie płacą. O kontrakty managerów była awantura - w zasadzie, jeśli mają dobrego doradcę - nie płacą. No, ale to jest podobno "zgodnie z prawem". I nie nazywa się złodziejstwem. Hańba. Odpowiedz Link Zgłoś
kebir Trzeba zmniejszyć koszty firm 26.09.09, 19:31 Hehe, myślałem, że w zaistniałej sytuacji Mordasewicz, który zawsze przedstawiał się jako liberał i obrońca praw przedsiębiorców, będzie walczył o obniżenie składek na ZUS, które w obecnej kwocie i formie (muszą być płacone niezależnie od dochodów) UNIEMOŻLIWIAJĄ zakładanie i prowadzenie małych firm, zwłaszcza młodym ludziom, hamując rozwój gospodarki i wpędzając miliony Polaków w szarą strefę. Znam kilka przypadków, że ktoś założył firmę i prowadził ją legalnie przez dwa lata, dopóki mógł płacić ulgowy ZUS (ok. 300 PLN). Później przeszedł w szarą strefę, ponieważ na składkę w wysokości 850 PLN nie było go już stać przy osiąganych dochodach. Gdyby ZUS wynosił normalnie 300, a nawet 500 PLN, pewnie płaciłby nadal. A tak - nie płaci nic. Na wsiach wielu młodych ludzi mogłoby np. założyć zakłady usługowe, ale tego nie zrobi, bo nie wyrobi na ZUS. Ubezpiecza się więc taki w KRUS, choć rolnikiem nie jest, i pracuje na czarno, degenerując przy okazji rynek pracy. A pan Mordasewicz będzie ścigał fryzjerki i krawcowe. Może jeszcze armię, panie Mordasewicz, do tego zaangażować? A może stworzyć nowe służby typu ZOMO, które pałami nauczą tych wrednych złodziei, że mają sprzedać dom, ale ZUS zapłacić, bo pan Mordasewicz i jego kumple z powodu kryzysu muszą sobie podnieść pensje ze 100 do 120 tysięcy? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rencista Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.chello.pl 26.09.09, 19:34 Złodziejami są ci, którzy okradają ZUS na wyższych szczeblach, a nie pasożyty. Mało tego, ze dostają tylo szczątki tego co pozostało po złodziejach, to jeszce na dodatek są ścigani. To wstyd żyć w tej Polsce Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gocha Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.cityconnect.pl 26.09.09, 19:36 Emeryturę dostaną z kraju gdzie płacą składki. Złodzieje? A jak nazwać instytucję, która trwoni ciężko zarobione pieniądze Polaków na marmury, czy biura o metrażu mieszkania czasem 10-osobowej rodziny. Najniższa angielska nawet ta socjalna emerytura jest większa od polskiej nawet jak płacisz przez 40 lat. Może to są ci, co nie dają się w balona nabijać. Za leczenie i tak musisz płacić z kieszeni bo inaczej cię nie wyleczą. Limity, koszyki bliżej nie określone, korupcja - przed tym uciekają Odpowiedz Link Zgłoś
andrew95 Re: Trzeba zmniejszyć koszty firm 26.09.09, 19:40 W opinii każdego pracujacego Polaka z tym złodziejem jest akurat odwrotnie. Jest nim ZUS! Co najciekawsze, nawet odpływ spodziewanych składek nie jest w stanie tej betonowej instytucji niczego nauczyć. Najprostszym rozwiazaniem jest zdaniem prezesa podniesienie składek. Odpowiedz Link Zgłoś
xolaptop Po co tyle słów, gdy wybór jest prosty. 26.09.09, 19:50 Problem można ująć w dwóch punktach, a tu taki długi artykuł. Trzeba się zdecydować na jedną z opcji: albo a) ZUS upada i mamy w Polsce kilka milionów starych ludzi bez środków do życia. Z tym, że wtedy powstaje obawa, że zabraknie śmietników. albo b) Płacimy na ZUS i utrzymujemy starych ludzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Krauze Gó... prawda. IP: 89.174.216.* 26.09.09, 19:57 Wystarczy zastosowac kryterium wieku. Emerytura powyżej 65 (lub 60 - kobiety), roku życia. Moim zdaniem 40-letni były gliniarz może ruszyc śmierdzące dupsko i czyms się zając. To samo górnik jak mu nie pasuje albo 'wypalony' nauczyciel. Innymi słowy, zawiesic wszystkie emerytury < 65 (60) lat. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: guest Re: Gó... prawda. IP: *.chello.pl 26.09.09, 20:04 Jeśli ludzie nie będą płacić na ZUS, to co za różnica? Dobrze jest uważać na lekcjach matematyki. Odpowiedz Link Zgłoś
kebir Re: Po co tyle słów, gdy wybór jest prosty. 26.09.09, 20:02 xolaptop napisał: > Problem można ująć w dwóch punktach, a tu taki długi artykuł. > Trzeba się zdecydować na jedną z opcji: > albo > a) ZUS upada i mamy w Polsce kilka milionów starych ludzi bez środków do życia. > Z tym, że wtedy powstaje obawa, że zabraknie śmietników. > albo > b) Płacimy na ZUS i utrzymujemy starych ludzi. Proponuję: - zlikwidować KRUS - obniżyć ZUS do poziomu 300-500 PLN w zależności od dochodu - za te 300-500 PLN zagwarantować każdemu państwową emeryturę na poziomie 500-800 PLN - stworzyć sensowne możliwości indywidualnego oszczędzania na emeryturę w funduszach prywatnych nie polegające na okradaniu delikwentów, tak jak to jest w Polsce obecnie (patrz tzw. trzeci filar). Taki system działa np. w Kanadzie. Państwowa emerytura nie pozwala umrzeć, ale wystarcza najwyżej na wegetację w ośroduk dla ubogich, więc wszyscy oszczędzają indywidualnie. Sensownych wzorów systemów emerytalnych jest na świecie więcej, ale trzeba CHCIEĆ z nich skorzystać. Polscy decydenci natomiast nie mają interesu w reformach, ponieważ musieliby się wysilić, a po co. Jak nie będą robić nic, też dostaną po 100 tysięcy miesięcznie. A jeżeli chodzi o emerytury starych ludzi, zwłaszcza tych, którzy pracowali w PRL i nie mogli zakładać sobie indywidualnych kont emerytalnych, to proponuję finansować je z budżetu. Jako podatnik wolałbym takie rozwiązanie niż fikcja ZUS-u. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ZUS to padło Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.ssp.dialog.net.pl 26.09.09, 19:46 Ten gościu wstydziłby sie, że zasiada w radzie nadzorczej ZUS, powinni go z tego Lewiatana wyrzucic! Składki się płaci a jak jest problem to ZUS oszukuje ludzi, przedłuża, kręci, wszystko w granicach skontruowanego dla nich prawa. Wiem bo sadzę sie właśnie z nimi :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jackpl Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.chello.pl 26.09.09, 19:51 CYTAT: Jeśli ludzie masowo zaczną uciekać z polskiego systemu ubezpieczeń, to skąd weźmiemy pieniądze na wypłatę emerytur i rent? No jak to skąd , Z UZBIERANYCH DOTYCHCZAS SKŁADEK , logiczne chyba. Przecież każdy ma tyle ile uzbierał , czyż nie? Odpowiedz Link Zgłoś
borru Morda ma rację 26.09.09, 19:55 my Polacy rżniemy państwo - i jeszcze do tego dorabiamy ideologię. Zawsze byliśmy złodziejskim narodem ale ostatnimi laty to już przeszliśmy samych siebie. Wystarczy popatrzeć - tysiące nowych willi kapiących od przepychu a gdybyśmy skontrolowali ich właścicieli to ../.rocznego dochodu- zero. Nie mam nic przeciwko bogaceniu się ale podatki- w tym składki na ZUS muszą płacić wszyscy- albo...nikt. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Krauze Dokładnie o to chodzi. IP: 89.174.216.* 26.09.09, 20:03 Nikt. Ludzie sami chcą wybrac sposob ubezpieczenia. Teraz placisz na piramide finansowa albo na zlodzie i ofe .... a i jeszcze po drodze od wszystkiego prowizja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Warszawiak Zależy jak wysokie IP: *.chello.pl 26.09.09, 20:13 Wszystko ładnie pięknie, ale - jeżeli Mordziasewicz płaci tyle samo zusowskiego podatku co fryzjerka lub taksiarza - to jest tu coś nie w porządku. Dla niego to jest pryszcz - a dla tych drobiazgów kwestia przezycia. Skoro 300 peelenów robi różnicę - to chyba jest coś na rzeczy. i nie pieprz o willach, bo to dotyczy 5% społeczeństwa... Cała reszta kombinuje, jak związać koniec z końcem - jednym trochę lżej, innym ciężej, ale ogólnie jadą na tym samym wózku. A Mordziaki i Kulczyki żyją we własnym wyimaginowanym świecie. I niech sp...dalają. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Macho Re: Morda ma rację IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 20:25 Miłościwie nie pie... W momencie gdy ludzie widzą co się stało z tzw. dobrem wspólnym (państwowym) wypracowanym/zbudowanym za komuny gdzie nie można było rżnąć państwa bezkarnie a wręcz przeciwnie państwo rżnęło ludzi, każdy rozumie, że zdecydowanie lepiej będzie gdy zadba o swoje interesy niż wspólne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: SamSobieSterem Re: Morda ma rację IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 22:03 Nie zgadzam się. Płacę pełny ZUS i podatki. Podatki ok, nie ma dramatu. ZUS... po co ??? Chyba tylko po to by wspierać kiepską architekturę i etaciki dla kilku złodziei właśnie. Odpowiedz Link Zgłoś
whitenabuchodonozor Trzeba zmniejszyć koszty firm 26.09.09, 20:03 myślę, że skoro już pan Jeremi jest przy złodziejach, to może przy okazji by pojechał też po świętych krowach: KRUS-ie, górnikach, gliniarzach, nauczycielach i wszystkich innych, którzy pasożytują na obecnym systemie ubezpieczeniowym ci, którzy uciekają ze składkami za granicę, to przynajmniej wiedzą, że z emerytury nici - a ci którzy legalnie nie płacą to z kolei wyjmują emerytury niewspółmierne do innych - płacących - ubezpieczonych Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: księga żywota zapomniałeś o złodziejach z watykanu.. IP: 82.132.139.* 27.09.09, 06:40 ..którzy żerują na naszych składkach choć kumple Mordy oddali im rzekomo zagrabione mienie dawno i z nawiązką - skoro wygasł powód dla którego komuniści zgodzili się płacić czarnym emerytury i fundować leczenie, to i czarnej mafii czas uciąć apanaże. Odpowiedz Link Zgłoś
masaladosa Trzeba zmniejszyć koszty firm 26.09.09, 20:04 powyzszy wywiad to znakomita ilustracja tezy ktora nieco potocznie mozna strescic nastepujaco-punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia jestem w najwyzszym stopniu zdziwiony tym co wyglasza rozsadny skadinad jeremi mordasewicz ktory jako czlonek rady nadzorczej zus powinien dbac tam o interesy przedsiebiorcow czyli z cala swoja energia zabiegac o zmiany w systemie ubezpieczen-bo to ze ludzie prowadzacy wlasne firmy unikaja placenia skladek do zus to nic innego jak dowod na calkowita nieracjonalnosc tegoz systemu to ilosc nagromadzonych w nim idiotyzmow i absurdalnych wymogow prowadzi przedsiebiorcow do poszukiwania prawnych luk by skladek nie placic panstwo zas-a juz na pewno jeremi mordasewicz-nie ma prawa uzywac wobec nich moralnego szantazu i wzywac do posunietego do skrajnosci solidaryzmu spolecznego wymagajac by wplacali relatywnie wysokie-czesto skrajnie wysokie-skladki z ktorych finansowane sa biezace wydatki zus bo to wlasnie ono powinno tak zreformowac system by przedsiebiorcy nie unikali placenia-dobrym przykladem jest tu podatek cit porownanie zas do nieplacacych za bilety w publicznym transporcie to czysta i prostacka demagogia-przedsiebiorca nieplacacy na zus dobrowolnie rezygnuje z systemu i nic od niego nie oczekuje zas podrozujacy na gape jednak z uslugi korzysta to smutne ze pan jeremi mordasewicz z jakiegos powodu nie chce dostrzec istoty sprawy i zadowala sie plytka i gleboko niesprawiedliwa jej ocena wyglaszajac przy okazji tezy godne raczej demagogicznego i cynicznego biurokraty niz szanowanego biznesmena mdosa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: SamSobieSterem Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 20:04 Brawo dla pana Mordasewicza :)) Naprawdę cudna wypowiedź :)))Ubawiłem się do łez :) Najlepszy fragment to ten z "tarmwajem". Rozumiem że w Polsce istnieje przymus poruszania się tylko i wyłącznie tramwajami :)? Tak się składa że nie korzystam z usług transportu publicznego, nawet jeśli to się zdarza to kupuję bilet. Dobrowolnie. Niestety nie chcę korzytstać z usług ZUS a " bilet muszą kupić :))) I jak to jest Panie Mordasewicz?? Kto kradnie?? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jan Wodnik Likwidowac ZUS IP: *.chello.pl 26.09.09, 20:05 Dodam jeszcze: I. Prawa pacjenta wynikające z bezpośredniego stosowania przepisów Konstytucji 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia - art. 68 ust. 1. 2. Każdy obywatel ma prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na warunkach i w zakresie określonych w ustawie - art. 68 ust. 2 Wynika z tego, ze płacąc czy niepłacąc Państwo ma nam gwarantowac opieke medyczna !!! Odpowiedz Link Zgłoś
xolaptop Re: Logika jest ważna. 26.09.09, 20:13 Państwo to my, ludzie płacący podatki zapisane w ustawach. Jeśli, na przykład, ktoś z nas nie płaci, wtedy staje się utrzymankiem innych. Z wpisów powyżej wnioskuję, że mam wielu utrzymanków. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Krauze Dokładnie, panstwo to wy ... IP: 89.174.216.* 26.09.09, 20:31 .. a reszta ma na tych wych zapie...c. Nie ma naszego panstwa, jest tylko szambo zrobione przez politykierow wybranych przez gawiedz za 'przywileje' min. emerytalne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Macho Re: Dokładnie, panstwo to wy ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 20:32 Zgadza się. Upadek ZUS zaczął się od rządów lewackiej świni Kuronia, który za świadczenia kupował "pokój społeczny". On już gryzie ziemię, ale syf został. Odpowiedz Link Zgłoś
xolaptop Re: Dokładnie, panstwo to wy ... 26.09.09, 21:32 Pisz, co chcesz, ale to ja uczciwie płacę składki i inne podatki, a ty jesteś moim utrzymankiem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Krauze A dokładniej ? IP: 89.174.216.* 26.09.09, 21:40 Ile wpłaciłeś w tamtym roku (rozliczenie za 2008). Odpowiedz Link Zgłoś
xolaptop Re: A dokładniej ? 26.09.09, 21:50 Nie wiem ile, wiem, ze płaciłem. I wiem, że biorąc w przyszłości emeryturę, będziesz brał moje pieniądze mój utrzymanku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Krauze Re: A dokładniej ? IP: 89.174.216.* 26.09.09, 21:56 Aaaa nie wiesz ile, zatem wielkie "g". Jakim cudem nie wiesz ? Na glupim PIT masz podane ile bo odliczasz od dochodu. Jak masz firme to nie wiesz ile placisz co miesiac ? Pewnie te ~900x12. Ale ty jestes jakims sfrustrowanym matołkiem i o emeryturze słyszałes jak Władek rozmawaił ze Staszkiem jak szedłes do warzywniaka. Odpowiedz Link Zgłoś
xolaptop Re: A dokładniej ? 26.09.09, 22:00 Mniejsza o to twoje założenie, że sam się rozliczam. Widzę, że piszesz różne rzeczy, aby odwrócić uwagę od tego, że jesteś moim utrzymankiem, jednak daremnie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Krauze Re: A dokładniej ? IP: 89.174.216.* 26.09.09, 22:04 Pytam o przyblizona wartość, a ty nawet tego nie potrafisz. Jak widze jestes takze pisiarzem - a wiec elektorat socjalny sie wypowiada. Młodzieżowka poszła na dicho i trzeci garnitur siadł przed komputerem. Wiec ile ? Odpowiedz Link Zgłoś
xolaptop Re: A dokładniej ? 26.09.09, 22:43 Teraz sięgnąłeś aż po politykę. Czy nadal myślisz, że to zmieni fakt, iż jesteś moim utrzymankiem, niezależnie od tego, czy w przybliżeniu zapłaciłem 100,00 PLN czy 1.000.000.000 PLN składek na ZUS. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Krauze Re: A dokładniej ? IP: 89.174.216.* 26.09.09, 22:51 1. Nie siegam po polityke, siegam po twoje debilne posty na innych forach. 2. Widze, ze obnosisz sie ze swoim pedalstwem. Masz tylko pecha, bo ja nie z tej ekipy. 3. Wiec ile ? Dla ulatwienia napisze, ze chodzi o jedna liczbe. Odpowiedz Link Zgłoś
xolaptop Re: A dokładniej ? 27.09.09, 09:50 Teraz widzę, że przerzuciłeś się z polityki na seks, w dodatku bardzo nieudanie. Jednak dam ci podpowiedź. To, że jesteś moim utrzymankiem nie ma związku z seksem, lecz ze składkami na ZUS, których w przeciwieństwie do mnie nie płacisz. Odpowiedz Link Zgłoś
cptcrunch Re: A dokładniej ? 27.09.09, 13:01 Nie wiem jak tamten ale ja napewno jestem twoim utrzymankiem - za co ci szczerze dziekuje. Mam w ten sposob pieniadze na wlasny, prywatny plan emerytalny. Jeszcze raz dziekuje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: le ming Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.aster.pl 26.09.09, 20:08 Jak kazdy przecietny Polak, nie kocham ZUSu. Ale Mordasiewicz ma racje: polskie "kombinatorstwo" to zwykla kradziez, takze w tym wypadku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Macho Re: Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 20:30 P. Mordasewicz z jednakową gorliwością zapewnia, że ubezpieczony za granicą okrada się sam jak i okrada ZUS. A tak w ogóle o kradzieży może być mowa dopiero gdy korzysta się ze świadczeń ZUS, a póki co za leczenie będzie płacić kraj w którym są ubezpieczeni. ZUS do tego nie będzie dokładać. A do emerytur UBeków i owszem. Odpowiedz Link Zgłoś
spoizna Trzeba zmniejszyć koszty firm 26.09.09, 20:11 Co to jest ten Mordasiewicz komuch i UB kture rozdrapały nasz majontek .Tacy jak on Bochniaz i inne cioty majom zato ze ich krewni skutecznie mordowali Naród Polski i razem z Belkami Kwachami I podobnym Scierwem budują Osocze w Mielcu ,Napewno starczyło by na ZUS i inne zeczy .Jednym słowem Dobry czerwony to Martfy czerwony .Szkoda ze Hitler i Stalin tak wczas odesli bo po lustracji mogli bu nzlezyć do Lewiatana. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: le ming Re: Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.aster.pl 26.09.09, 21:00 Weź, analfabeto, pisz do szuflady. Tego chłamu czytać się nie da - nie tylko dlatego, że jest bez sensu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pb158 Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.zgora.dialog.net.pl 26.09.09, 20:23 Morda ty moja całuj mnie w d..ę :) Zlikwiduj KRUS wciągnij rolników do ZUS , zmniejsz wtedy wszystkim przedsiębiorcą (czyli też rolnikom ) składkę z 850 do 500 czy ile tam wyjdzie bo na pewno wyjdzie mniej i państwo nie dopłaci co roku tych 15 miliardów do rolników czyli wszyscy będą zadowoleni i ci co płacą i państwo, ale po co to robić lepiej pilnować swojej posadki i nazywać innych złodziejami ty szmato. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: coin Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.chello.pl 26.09.09, 20:27 A po co przeciętnemu mężczyźnie w Polsce emerytura, na którą się może wybrać w wieku 70 lat, skoro będzie średnio żył 65 lat? Frajerów szukają. Odpowiedz Link Zgłoś
shroeder1970 ZUS delendam esse 26.09.09, 20:31 Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie znajdują oparcia w Konstytucji, a jest to jedyny normatywny akt, który może obywatela do czegoś zmuszać lub też delegować uprawnienie takie na rzecz ustawy. W tym zakresie obywatel ma tylko PRAWO do zabezpieczenia społecznego, a z tego prawa w żaden sposób nie wynika obowiązek. Tak jak z prawem do pracy. Kiedy konstytucja mówi o obowiązku - mówi o tym wyraźnie, jak w przypadku należności publicznoprawnych. Kiedy mówi o prawie - mówi tylko o prawie, jak np. prawo do pracy. Kwestia prawa do pracy była nawet przedmiotem orzecznictwa, w rezultacie którego uznano, że że "prawo" oznacza wyłącznie możliwość, prawo do pracy dla obywatela jeśli ją sobie znajdzie, a _nie_ obowiązek zapewnienia pracy obywatelowi przez państwo. I tak samo własnie mówi o prawie do zabezpieczenia społecznego. W tym zakresie sformułowania: "zakres i formy zabezpiecznie społecznego okresli ustawa" nie wolno traktowac rozszerzająco. Co do składek, SN w UCHWALE III UZP 3/06 wskazał, iż "świadczenia ubezpieczeniowe wypłacane z FUS nie mają już charakteru świadczeń realizowanych ze środków publicznych, co z kolei oznacza, że do nalezności, a także i składek ZUS nie ma zastosowania artyku Konstytucji stanowiący o obowiązku uiszczania należności o charakterze publicznoprawnym, a zatem - a contrario - zarówno swiadczenia jak i składki mają charakter prywatnoprawny. Niestety sądy ubezpieczeń społecznych nie rozumieją roli Konstytucji ani jej nadrzędności w stosunku do pozostałych aktów normatywnych, stosując wykładnię rozszerzająca do artykułu stanowiącego o prawie do zabezpiecznia czy tez bezmyślnie stosując ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, nie mającą w tym zakresie, w którym nakłada na obywatela obowiązek składkowy delegacji w Konstytucji... Ciekawostką jest jeszcze jedna kwestia: mianowicie taka, że na gruncie spraw z zakresu ubezpieczenia społecznego NIE STOSUJE SIĘ zasad współzycia społecznego. Kiedy jeden z górników żądał uznania za niezgodny z Konstytucją wskaźnik podstawy wymiaru świadczenia ograniczony ustawą do 250%, Trybunał Konstytucyjny w absurdalnym orzeczeniu uznał to ograniczenie za zgodne z Konstytucją. A dlaczego? Ano dlatego, że uznanie ograniczenia za niekonstytucyjne spowodowałoby naruszenie dyscypliny budżetowej państwa, a to także jest wartością konstytucyjną. Trybunał uznał więc, że nie można przeciwstawiać jednej wartości konstytucyjnej innej wartości, choć konia z rzędem temu, dlaczego akurat uznał, że można naruszyć wartość konstytucyjną obywatela, a nie państwa. Ale poza tym, TK bezpośrednio zastosował w tej sprawie zasady współżycia społecznego, co - jak już wcześniej wskazałem - jest na gruncie spraw z ubezpieczenia społecznego niedopuszczalne. Zatem - zasady te nie mogą być stosowane na korzyść obywatela, ale mogą by stosowane - na korzyśc państwa. Ot taka równość wobec prawa - wspaniały pokaz, jak Trybunał Konstytucyjny stoi nie na straży Konstytucji, ale na straży finansów państwa, choć nie do tego został powołany. A teraz nieco inne ujęcie zagadnienia, w przeliczeniu na moje pieniądze: Stosując państwowy przymus i monopol nie znajdujący oparcia w Konstytucji od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku, a właściwie nawet od wejścia w życie Konstytucji w 1997 roku, ZUS kradnie nasze pieniądze. Dziś, po niemal 18 latach pracy, gdybym odkładał pieniądze na prywatnym funduszu, koncie, lokacie etc. miałbym zgromadzonego kapitału 300.000 zł (już jako rezultatu nominalnej składki oraz procentu składanego). Ten kapitał dalej by na siebie zarabiał, na moją emeryturę i na lepszy start moich dzieci, kiedy mnie zabraknie. Bo zakładając, że będe pracował jeszcze 21 lat (do 60 roku życia) kapitał ten jeszcze urośnie raz z wpłat, a dwa - ze składanego procentu. Kapitał taki mniej więcej podwaja się co 5 lat, zatem pod koniec zycia zawodowego miałbym odłożoną na starośc ładną sumkę. Zaś z ZUS-u dostanę może 500 zł emerytury. Gdybym przestał pracowac w 60 roku, a statystycznie dożywam 72, miazłbym kwotę ok.1,5 mln/12 lat=125 tys. rocznie. A drugie tyle miałaby moja żona. Pomijam kwestię, że gdybym jako podopieczny ZUS umarł miesiąc przed emeryturą, nałe 1,5 mln. złotych ukradłby mi skarb państwa, podczas, gdy środki zgromadzone w funduszu prywatnym podlegałyby dziedziczeniu na zasadach ogólnych Dlatego ja naprawdę nie chcę niekonstytucyjnej opieki złodziejskiego ZUS. Chcę, by mi oddał moje pieniądze wraz z odsetkami TAKIMI, JAKIE MIAŁBYM NA PRYWATNYM FUNDUSZU. Jedyna szansa w zmasowanym ataku wniosków o wyłączenie z objęcia ubezpieczeniami społecznymi od daty wejścia w życie Konstytucji Kwasniewskiego wraz z wnioskiem o zwrot składek oraz dalej ewentualny pozew o odszkodowanie. Może wtedy łaskawie ktoś zauważy, że ludzie nie życzą sobie ZUS-u dokładnie tak, jak nie życzą sobie złodzieja we własnym domu. Co ciekawe, większość sędziów ubezpieczeniowych zdaje się nie zauważać zmiany roli Konstytucji i nie jest w stanie im przejść przez głowę zrozumienie niekonstytucyjności ubezpieczeń społecznych - tak mają zniewolone umysły tym, że "zawsze ZUS był". A tymcczasem... ZUS nie był zawsze. Zaś obowiązek składki emerytalnej istnieje dopiero od 1953 roku, a wcześniej, także i przed wojną, ZUS pełnił rolę ubezpieczyciela dobrowolnego oraz kasy chorych. Co do reform ubezpieczeń społecznych - alternatywy są, tylko trzeba je mieć z czego realizować. Jesli ZUS zżera to co mogłoby w te alternatywne inwestycje czy fundusze pójść, to nie ma z czego inwestować. W końcu jest szereg prywatnych ubezpieczycieli, prowadzacych obecnie tzw. III filar, który mógłby się stać własnie zabezpieczeniem emerytalnym dla przyszłego emeryta. Co więcej, kapitał tam jest gromadzony i pomnażany i na dodatek w niewykorzystanej części podlega dziedziczeniu. Tam mam swobodę umów, ile zł będe płacił, ile lat i kiedy chcę przestać żyć z etatu/pracy a zacząć żyć z kapitału, bo pozwala mi na to swoboda umów. Co więcej, płacę tam mniej niż ZUS-owi, a otrzymam o niebo więcej. Nie wspominając o tym, że wskutek likwidacji płacenia ZUS-owi zyskałbym znacznie wyższe wynagrodzenie niż mam ze składką, zaś SP zarobiłby na wyższym podatku bo dochody miałbym wyższe, a i dochody z kapitału też byłyby opodatkowane. W ten sposób, za pośrednictwem obywatela i państwo miałoby znacznie lepiej. Skoro mój kapitał będzie pracował NA MNIE, zgodze się, żeby przez najbliższe 20 lat odprowadzać część tzw. stopy zwrotu na poczet obecnych emerytów, przy czym ta część zmniejszałaby się przez najbliższe 20 lat do zera. W ten sposób nominalnie będe płaciła tyle ile płacę nadal, ale przy okazji i tak na własnym kapitale będe zarabiał dla siebie. A przez następne 20 lat państwo będzie mi zwracało to, co teraz wyłożyłem. I obawiam się, że nie ma innej metody, bo jak tak dalej pódzie, to mało młodych w tym kraju zostanie. Cały problem zamyka się jednak w jednej kwesti: Problematyka ubezpieczeń społecznych, w tym w szczególności przepisów je regulujących znana jest wąskiemu gronu ludzi: ZUS-owi, któremu nie jest na rękę zmiana status quo, bo tysiące pasożytów straciłoby wtedy pracę, Skarbowi Państwa, który też nic z tym nie będzie robić (albo na jeszcze większą niekorzyść - patrz OFE) bo straciłby ogromne pieniądze, z których obecnie czerpie jak mu się żywnie podoba, machlując w przeliczeniach świadczeń itp, oraz sądom ubezpieczeniowym, które z jednej strony nie są zależne od ZUS, bo sędziowie im nie podlegaką, a z drugiej strony wiszą na tym Skarbie Państwa, który przeżera nasze przyszłe emerytury. Tak więc po jednej stronie są oni, a po drugiej - my, płatnicy ZUS, którzy w 99,9% nie mają pojęcia i nie rozumieją systemu ubezpieczeń społecznych i dlatego dajemy się robić na szaro. Odpowiedz Link Zgłoś
shroeder1970 ZUS delendam esse c.d. 26.09.09, 20:32 Oczywiście wiem, skąd ZUS bierze pieniądze na obecnych emerytów i doskonale wiem, co to jest zasada solidaryzmu społecznego. Problem polega na tym, że Odnośnie zasada solidaryzmu społecznego jest socjalistycznym terminem, komunistyczną "redystrybucją dóbr" po to, by nie nastąpiłą zbytnia koncentracja kapitału w rękach obywatela. Mam też świadomość, że jeszcze ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych NIE została uznana w tym zakresie za niezgodną z Konstytucją. Wiem też, co TK orzecze, i po to właśnie przytoczyłem orzeczenie w sprawie górnika, dot. ograniczenia wskaźnika podstawy wymiaru do 250%. Sformułowanie "solidaryzm społeczny" jest wyłącznie kluczem, by w imię bliżej niedookreślonych zasad zabierać ludziom pieniądze, zgodnie z ustawą, która w zakresie obowiązku nie posiada delegacji z Konstytucji. Niestety zniewolenie umysłów działa właśnie na takiej zasadzie: "bo jest solidaryzm społeczny" "bo zawsze się płaciłlo na ZUS" etc. I właśnie dlatego są skutki w postaci 30 letnich emerytów, 40 letnich rencistów itd. W krajach, gdzie ludzie sami sobie wypracowują emerytury struktura społeczeństwa jest inna, nie ma tylu rencistów, nie jest tak potwornie hamowana działalność gospodarcza. A ZUS jest ogromnym hamulcem gospodarki, niszcząc lub nie pozwalając prowadzić działalności drobnym firmom wskutek polityki fiskalnej bardziej represyjnej niż aparat skarbowy. Dlatego, mając na względzie powołane przeze mnie przepisy, których w istocie samo państwo się nie trzyma oceniam, że państwo (za pośrednictwem ZUS) mnie okrada. Bez różnicy jest, czy zabiera mi coś z półki w sklepie, czy z szafy w domu, podbiera z konta czy zmusza mnie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Dlatego ktoś, kto nie rozumie tych wszystkich zależności mówi o "solidaryzmie społecznym". Swoją drogą zasada solidaryzmu społecznego oraz zabezpieczenia społecznego w takim kontekście powinna się realizować z podatków - i po to właśnie jest pomoc społeczna. ZUS (a konkretnie obowiązkowe ubezpieczenia społeczne) jest tylko po to, by wyciągać pieniądze od nas, płacić je innym, pobierając jeszcze swoje ogromne koszty obsługi. Co więcej, ten ZUS nie płaci w terminach na OFE, od tego też pobiera prowizję (bezpośrednio z mojej składki), a OFE jako składnik systemu przymusowego ubezpieczenia też źle gospodaruje swoimi pieniędzmi. A jako ciekawostkę mogę Ci powiedzieć, że holenderski narodowy ubezpieczyciel (odpowiednik naszego ZUS) ostatnio zarobił ogromne pieniądze, bo kilka lat temu zainwestował w prawa majątkowe od utworów Michaela Jacksona. Więc da się zarobić. Tylko trzeba chcieć i mieć motywację do działania na rzecz obywatela, a nie tylko do zapełnienia trzosu fiskusa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Macho Re: ZUS delendam esse c.d. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 20:38 Ale co tu knuć. Jeśli ktoś płaci owe 900PLN w którym 224PLN to zdrówko, to ma ok. 650PLN miesięcznie na emeryturę. Jeśli pracuje 40 lat powinno to dać 1300PLN przez następne 20 lat. Tak mówi matematyka. I co to za kwota? Żebry. ZUS nie ma prawa się domykać. Domykał się tylko za komuny gdzie było mało biorców i rzesze wpłacających. Ile odkładać na emeryturę by była ona godziwa? Bardzo dużo. Biorąc pod uwagę, że kiedyś tam wejdziemy do strefu EUR a ceny w Europie będą się wyrównywać przytoczone 1300PLN da nawet po dzisiejszym kursie coś koło 300EUR czyli wg. dzisiejszych cen mega-żebry, nie większe od kieszonkowego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: SamSobieSterem Re: ZUS delendam esse c.d. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 20:55 Zgadzam się w 100%! ZUS nie jest dobrowolny, tramwaj tak:) Skąd pan Mordasewicz zapożyczył tak kretyńskie porównanie ? Nie wiem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomekjot Re: ZUS delendam esse c.d. IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 27.09.09, 09:24 A ZUS jest ogromnym hamulcem gospodarki, niszcząc lub nie pozwalając prowadzić działalności drobnym firmom wskutek polityki fiskalnej bardziej represyjnej niż aparat skarbowy. Czyli uważasz, że powinniśmy mieć dobrowolność, byc moze tylko ja nie mam zamiaru płacić cna pomoc społeczną dla nieudaczników i nieuków Odpowiedz Link Zgłoś
shroeder1970 Re: ZUS delendam esse c.d. 27.09.09, 14:38 Powinniśmy mieć dowolność czy dobrowolność w wyborze formy odkładania zaropbionych przez siebie pieniędzy. Na nieudaczników, pomoc społeczną czy inne wypadki losowe, czyli na tzw. zabezpieczenie społeczne, (okreslone mianem "solidaryzmu społecznego") płacimy PODATKI i z tych podatków Państwo ma te świadczenia realizować. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: SŁOWIANIN [...] IP: 80.50.235.* 26.09.09, 20:34 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: guest Re: Bohaterstwem jest dzis nie płacic haraczu na IP: *.chello.pl 26.09.09, 21:35 Jeśli bardzo dobrze znasz niemiecki i rosyjski, nie płać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jaja Re: Bohaterstwem jest dzis nie płacic haraczu na IP: *.aster.pl 26.09.09, 21:58 Rozumiem, że warto znać języki, ale dlaczego akurat takie? Możesz Swą wypowiedź nieco rozszerzyć? Odpowiedz Link Zgłoś
przyladek.dobrej.nadziei Ludzie płacą ZUS tyle że mniejszą składkę hehe nt 26.09.09, 20:46 Odpowiedz Link Zgłoś
sammler 150 zł na ubezpieczenie zdrowotne? 26.09.09, 20:52 Może się pan Mordasewicz dokształci, zanim zacznie pouczać innych? S. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: płatnik Trzeba zmniejszyć koszty firm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.09, 20:53 ty jebany sku...synu!!!!!!!!!!! płace ponad 500 zł składki zdrowotnej a jak ide z dzieciakiem do lekrza to tylko podstawowa morfologia za darmo...reszta becelowac i to 300-400 zł......pie... taki system pojebancu!!!!!!!!!!!!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
fackir większy problem firmy w rajach podatkowych 26.09.09, 20:54 ale to normalne bogaty może mały jak zacznie coś trochę kombinować to trzeba go udupić. do tego chyba ci ludzie tak czy inaczej płacą podatki w RP. przed tym nijak nie uciekną - no chyba, że taxi zarejestrowane w Londynie, benzyna i jedzenie z Litwy a mieszka w Niemczech i wozi klientów dajmy na to w Sczecinie ;) ktoś w to wierzy? nie bo to niemożliwe i tak płaci. nazywanie go złodziejem to przesada - dla mnie zus budujący pałace z moich składek kiedy brakuje mu kasy na świadczenia to jest dopiero złodziejstwo. Odpowiedz Link Zgłoś