06.04.20, 00:46
Przegapiłam wysiewanie pomidorów, z których w zeszłym roku zebrałam nasiona.
Czy warto je trzymać i jeżeli tak, to kiedy wysiać?
Obserwuj wątek
    • horpyna4 Re: pomidory. 06.04.20, 08:28
      Spróbuj jednak wysiać teraz przynajmniej część z nich. Wprawdzie nie uprawiam pomidorów (miałam z tym do czynienia w dzieciństwie), ale pewien znajomy twierdził na podstawie własnego doświadczenia, że te zapomniane i wysiane późno doganiają wysiane wcześniej, bo szybciej rosną. Pewnie dlatego, że to rośnięcie przypada na znacznie dłuższe dni.

Jeżeli mają być wsadzone do gruntu (nie do szklarni), to i tak lepiej zrobić to po 20. maja. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby ta wariacka pogoda zafundowała nam po kwietniowych upałach majowe przymrozki.
      • efedra Re: pomidory. 06.04.20, 15:27
        Dziękuję, droga Horpyno.
        Zaraz wysieję, na razie do doniczki w ogródku, żeby w razie przymrozków zabrać ją do domu, a później w maju.
        To ja, ciocia Klementyna, tylko pod innym szyldem :)
        Pozdrawiam,
        ck
    • dar61 Adios pomidory? 06.04.20, 22:56
      ...Czy warto je trzymać...

Proszę zerknąć na liczbę lat przydatności do siewu na opakowaniach nasion innych odmian pomidorów, a nawet na opakowaniu tej samej odmiany.
      I nie omieszkać wysiać ich w przyszłym sezonie.
      A sezon teraźniejszy można ... nadgonić, doświetlając kiełkującą rozsadę całą dobę na okrągło specjalnymi żarówkami*.
      Sprawdzone przez śp. mego sąsiada.

*/ do kupienia w każdym [dobrym] sklepie z żarówkami lub w każdym [dobrym] sklepie ogrodniczym.
        • dar61 Długość fali światła świetlówek 09.04.20, 09:47
          '...Było to całkiem skuteczne....'

Producenci rozsady pewnej odmiany konopi - uprawiający je w bezsłonecznej piwnicy - sprawdzają tę metodę w boju od dość dawna.
          Niektórzy piszą o tej metodzie internetowe instrukcje. Jak ongi szukałem wskazówek do tut. dyskusji przed laty o doświetlaniu rozsady, napatoczył mi się taki gotowiec w Necie, miał nawet analizę skuteczności określonej długości fali (koloru) światła dla tej ... rośliny uprawianej.
          • horpyna4 Re: Długość fali światła świetlówek 09.04.20, 10:09
            To oczywiste - żeby plantacja była najbardziej wydajna, trzeba mieć do uprawy naukowe podejście. Czy dobrze rozumiem, że chodziło nie tylko o szybki wzrost roślin uprawnych, ale przede wszystkim o zależność zawartości alkaloidów od widma wspomagającego światła?
            • dar61 Długość fazy ach 14.04.20, 19:12
              '...Czy [...] chodziło...'

Nie pamiętam szczegółów, bo i takich nie szukałem wtedy, jak i dziś.
              Ale to zdaje się rośliny decydują, jakie pasma światła są im w danej fazie rozwoju ... uprawy najbardziej potrzebne. Różnice w np. poborze energii świetlówek/ ledówek/ żarówek pełnego widma światła czy jednokolorowych są chyba znikome.
              Nam, ogrodnikom totalnym, a-alkalidalnym, wiedza konopno-widmowa nie musi być najważniejszym przewodnikiem?

PS Zakwitły u nas na zach. Kresach wawrzynki, forsycje, porzeczki, sypią kwieciem czereśnie, wiśnie, a śliwa węgierka właśnie to zaczyna.
              A pigwowce kwitną od listopada i jakoś nie chcą przestać.
              Sąsiadka ze sklepowej kolejki spotkała 2 tygodnie temu mazurską zimę i kopne śniegi.
              Warto mieszkać na polskim Zachodzie...
              PS2 Targowiskowe sadzonki pomidorów u nas już kuszą: „sadź mnie”...
            • efedra Re: Długość fali światła świetlówek 26.04.20, 22:18
              Tak naukowo to ja nie potrafię nic hodować.
              Wysiałam te pomidorki w doniczce i trzymałam w mieszkaniu. I oto dziś zobaczyłam pięć malutkich
              roślinek. Pewnie wyjdzie więcej - nasionek było - na oko - ze trzydzieści.
              Od razu wyniosłam do ogródka, na słońce.
              W nocy będzie zimno, choć na plusach. Pewnie je zabiorę na noc do domu.
              Dziękuję za dobre redy,
              e.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka