jacentyy4 13.09.05, 18:35 Redaktorzy, którzy piszą o takich sprawach powinni odróżniać milion od miliarda Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: gshegosh Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: 195.116.229.* 13.09.05, 18:39 Czas życia Słońca szacuje się na 10 MILIARDÓW a nie milionów lat. Z czego połowa już minęła :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: M Redaktorzy GW = dyletanci IP: *.lodz.dialog.net.pl 13.09.05, 20:32 I znowu się zaczyna. A już myślałem po mojej dyskusji z "pioc", że GW się pilnuje i uważa co zamieszcza w dziale "Nauka" (coraz bardziej pseudo-). Panie Redaktorze TOM! Gdzie są obrzeża Wszechświata? Czy słyszał Pan kiedyś, że Wszechświat jest jednorodny i izotropowy, a więc NIE MA ŚRODKA ANI OBRZEŻY? (tak jak powierzchnia sfery np.!). Oprócz tego śmiem twierdzić, że Słońce będzie "żyć" dużo dłużej niż 10 miliardów lat (oczywiście te miliony trzeba, choć to trudne, wybaczyć). 10 miliardów lat to szacowany czas przebywania Słońca na CIĄGU GŁÓWNYM (czy wie Pan co to?). Potem będzie istnieć jako biały karzeł bardzo, bardzo długo... To już zaczyna być naprawdę żenujące, jak niski jest poziom niektórych astronomicznych "newsów" w gazecie, która chciałaby się uważać za najlepszą i opiniotwórczą... Szanowna Redakcjo, zastanówcie się, czy właśnie o takie reakcje, jak moja, wam chodzi? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: grzesiek Re: Redaktorzy GW = dyletanci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.09.05, 21:37 lepiej bym tego nie ujal. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gnu Re: Redaktorzy GW = dyletanci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.09.05, 21:41 Nic nie da pisanie o takich sprawach. Redaktorzy i tak nie czytaja forum, a juz napewno nie maja ochoty na korekte swoich boskich artykułów. A szkoda. Bo własnie przed chwila mialem ochote wysłac linka z tym artykułem do znajomych, ale... wszedłem na forum, poczytałem o błedach i nie chce aby czytali coś, w czym jest mniejsza lub wieksza nuta nieprawdy. Nie bede im przeciez doklejał erraty. REDAKTORZY, WEŹCIE SIE DO ROBOTY !!! Odpowiedz Link Zgłoś
nikkou Re: Redaktorzy GW = dyletanci 14.09.05, 06:52 Moze jednak czytaja. Kiedys na forum wpisalem o drobnym bledzie i po jakims czasie pojawila sie wersja poprawiona. Choc oczywiscie nie znaczy to, ze z mojej inicjatywy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jas_Wedrowniczek2 Re: Redaktorzy GW = dyletanci IP: *.prs.pl 14.09.05, 07:06 Nic tak dobrze nie działa na jakość jak konkurencja... Polecam dwa serwisy - dużo więcej i na wyższym poziomie: - SKY&Telescope po polsku: www.put.poznan.pl/~tommy/skypub/ - AstroNEWS Astronomiczny serwis informacyjny: news.astronet.pl Pozdrawiam, Janusz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: afacz Re: Redaktorzy GW = dyletanci IP: *.aster.pl / *.aster.pl 14.09.05, 07:53 Gościu M - pleciesz. Nikt nie wie, czy wszechświat jest jednorodny i izotropowy. Obrzeża wszechświata mogą gdzieś być, co nie oznacza, że są. Zarówno Ty, jak i redaktor macie za dużo pewności siebie. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: M Re: Redaktorzy GW = dyletanci IP: *.lodz.dialog.net.pl 14.09.05, 10:24 Plotę? Jednorodność i izotropowość Wszechświata jest jednym z fundamentów współczesnej kosmologii, w dużej mierze potwierdzanym przez obserwacje, np. mikrofalowego promieniowania tła. Oczywiście być może tak nie jest, ale czy wspomniano o tym w artykule przy swobodnym operowaniu pojęciem "obrzeży Wszechświata"? Negowanie w stylu "nikt nie wie" nie jest chyba najlepszą drogą w nauce. Na tej zasadzie można obalić całą astronomię. Nikt nie wie co jest w środku Śłońca, czy ktoś tam był? A jednak są modele, które są potwierdzane przez obserwacje. afacz - jeżeli twierdzisz, że Wszechświat nie jest jednorodny i izotropowy i ma obrzeża, wskaż przesłanki obserwacyjne. Może będziesz sławny? A wyjaśnianie rażących błędów wskazujących na to, że redaktor nie rozumie o czym pisze, jest zbytnią pewnością siebie? Lepiej siedzieć cicho i przyjąć czas życia Słońca 10 milionów lat... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: TRneneR Re: Redaktorzy GW = dyletanci IP: *.pixs.philips.com 14.09.05, 14:45 Zapewne redaktorowi chodzilo o "granice" widzienia przez nasz wszechswiata. Jezeli zalozymy model wielkiego wybuchu - znajac wiek wszechswiata i predkosc swiatla i mozna latwo wyliczyc granice poza ktora nie ma obserwowalnej materii... Odpowiedz Link Zgłoś
nikkou Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat 13.09.05, 19:08 No fajnie, najwiekszy bylsk gamma. Ale czemu w artykule nie ma napisane, czemu to jest powod do radosci i pisania o tym (tak dla przecietnego zjadacza bulki) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wisiorek Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: *.pp.com.pl / *.pp.com.pl 13.09.05, 20:58 Ano nie ma napisane dlatego że zwykły zjadacz bułki powinien czytać dział kulinarny, sekcja "100 sposobów na smaczną i pożywną bułkę". Pozdrawiam :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: r39 Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: *.ifpan.edu.pl 13.09.05, 19:54 Dawniej takie opowieści zaczynały się mniej więcej tak: za górami, za lasami ... I zwykły zjadacz bułki nawet nie miał o co pytać. Niestety, nieco później, wynaleźliśmy gazety. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mru Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.09.05, 21:43 za górami, za lasami, nastąpił wielki błysk gamma... zadowolony? :P Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Zielony To na pewno były pozdrowienia dla Prezia Tuska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.09.05, 21:52 Odpowiedz Link Zgłoś
pomruk Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat 14.09.05, 07:18 Bez przerwy poruszam sie w swiecie wielkich liczb. I czasem się mylę. Nie jestem związany z GW. Wybaczcie, czy to nie jest typowe bicie piany? Ilu Was protestuje z powodu pomylenia amerykańskiego "bilion" z z niemieckim "miliard"? A przecież to jest nagminna pomyłka. Z bardziej wyrafinowanych: "tungsten" zamiast "wolfram". A kiedy mówi się "tego urana", a kiedy "tego uranu"? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: NEMO Pomylki IP: 5.6.2R1D* / *.saix.net 14.09.05, 16:57 Nalezy te pomylki korygowac. Z calego zbioru przyczyn jest jedna bardzo istotna - wielu ludzi czerpie swa wiedze tylko i wylacznie ze srodkow masowego przekazu ( najczesciej bezkrytycznie). Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
wagadudu Re: Życiorys Mickiewicza 14.09.05, 09:13 Zabawne, jak w jednym małym artykule który można by streścić jako "Zaobserwowano najsilniejszy dotychczas rozbłysk promieniowania gamma" dorobiono całą historyjkę, okraszoną na dodatek stekiem bzdur.Trzeba było jeszcze dodać do tego życiorys Mickiewicza Ile płacicie za wierszówkę? Milion czy miliard? Odpowiedz Link Zgłoś
fanka7 Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat 15.09.05, 20:24 jacentyy4 napisał: > Redaktorzy, którzy piszą o takich sprawach powinni odróżniać milion od miliarda Tutaj macie bardziej rzetelne informacje: Eksplozja z krańców Wszechświata 2005-09-14 Satelita Swift zarejestrował błysk gamma znajdujący się w rekordowej odległości 13 miliardów lat świetlnych. Jeśli przyjmiemy, że nasz Wszechświat ma 13.7 mld lat, eksplozja ta wydarzyła się niemal u początków jego istnienia - poinformowała NASA. Główny instrument satelity Swift - Burst Alert Telescope (BAT) jest w stanie wykrywać i rejestrować około dwóch błysków gamma na tydzień, określając ich położenie z dokładnością 1-4 sekund kątowych. Informacja ta w ciągu 20 sekund jest przesyłana do ziemskich teleskopów "polujących" na poświaty po błyskach gamma, a także służy do natychmiastowego przekierowywania satelity tak, aby błysk leżał w polu widzenia X-ray Telescope (XRT) i UltraViolet/Optical Telescope (UVOT), czyli innych instrumentów sondy, pracujących odpowiednio w promieniach Rentgena i w ultrafiolecie. Dzięki temu sam błysk jest śledzony w prawie całym zakresie widma elektromagnetycznego. Dnia 4 września b.r. Swift zarejestrował wyjątkowo potężny błysk, który uzyskał oznaczenie GRB 050904. Był on widoczny w konstelacji Ryb, na granicy z gwiazdozbiorem Pegaza. Błysk trwał aż 200 sekund, co jest wielkością bardzo dużą dla typowego czasu trwania tego rodzaju zjawisk, wynoszącego około 10 sekund. Widmo błysku pozwoliło na określenie jego przesunięcia ku czerwieni (efekt Dopplera, spowodowany rozszerzaniem się Wszechświata), a przez to oszacowanie odległości. Przesunięcie to wynosi aż 6.29, co odpowiada odległości 13 miliardów lat świetlnych. Nasz Wszechświat ma 13.7 miliarda lat, więc eksplozja, którą mieliśmy okazję zaobserwować, wydarzyła się w momencie gdy Wszechświat miał tylko 700 milionów lat! Początek obserwacji wybuchów promieniowania gamma ma związek z okresem zimnej wojny. Wtedy to amerykańskie satelity szpiegowskie, przeznaczone do wykrywania błysków gamma związanych z radzieckimi próbami nuklearnymi, zaczęły masowo donosić o rejestracji takich zjawisk. Okazało się jednak, że promieniowanie to nie dochodzi z Ziemi, lecz z kosmosu. Równomierny rozkład błysków na niebie sugerował, że ich źródłem nie jest nasza Galaktyka i mogą one znajdować się w odległościach kosmologicznych (czyli rzędu miliarda lat świetlnych). Potwierdzenie tej hipotezy przyniósł koniec XX wieku, kiedy to udało się zaobserwować rentgenowskie i optyczne poświaty po błyskach gamma. Obserwowane w nich linie widmowe pokazały, że ich źródła leżą faktycznie w bardzo odległych galaktykach. Przy założeniu tak ogromnej odległości błyski gamma okazują się najbardziej energetycznymi zjawiskami w obserwowanym Wszechświecie. Mimo swojej mocy, błyski gamma są trudne do uchwycenia, bowiem czas ich trwania zawiera się typowo w przedziale od kilku sekund do jednej minuty. Poświata po tych zjawiskach widoczna w promieniach Rentgena, dziedzinie optycznej i radiowej może być obserwowana od kilku dni do kilku tygodni. Oczywiście, musimy przy tym wiedzieć, gdzie patrzeć. Tak ogromne źródło energii powstaje w zasadzie tylko w momencie kolapsu zwykłej masywnej gwiazdy do gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury, co kończy się ogromnym wybuchem supernowej. Typowa ilość światła wyemitowana w błysku gamma wiąże się z przemianą około 1 proc. masy Słońca (10 kg do 28 potęgi) w czystą energię. Dla porównania, energia wyzwolona w wybuchu współczesnej bomby atomowej odpowiada przemianie około 1 grama materii. Pozdro:-) Odpowiedz Link Zgłoś
masonizyd Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat 16.09.05, 02:46 W zasadzie racja, ze 14,7 mld lat to prawie poczatek wszechświata, jednak z tego co czytałem nie jest to takie proste z tymi latamo we wszechświecie ... możliwy jest nawet teoretycznie obiekt o odległości ok. 30 40 mld. lat świetlnych ponoć ze względu na zakrzywienie przestrzeni tzn. światło nie dociera do nas po prostej ... pozdrownienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Astronom Amator Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: *.instalnet.pl / *.instalnet.pl 21.09.05, 17:03 Te słowa to chyba jakiś żart : "W ciągu kilku minut zapadająca się gwiazda wyemitowała 300 razy więcej energii, niż nasze Słońce wyemituje w ciągu swojego całego szacowanego na dziesięć milionów lat życia" Chodzi mi o to, że wiek Słońca nie idzie w miliony, lecz w miliardy lat. dziękuję Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: p. Kreacjonista ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.09.05, 17:50 Gość portalu: Astronom Amator napisał(a): > Te słowa to chyba jakiś żart : "W ciągu kilku minut zapadająca się gwiazda > wyemitowała 300 razy więcej energii, niż nasze Słońce wyemituje w ciągu swojego > > całego szacowanego na dziesięć milionów lat > życia" Chodzi mi o to, że wiek Słońca nie idzie w > > miliony, lecz w miliardy lat. dziękuję Moze autor nalezy do jakiegos odlamu kreacjonistow ;-)? Oni sie posluguja innymi skalami czasowymi. Tak by wszystko mozna latwiej policzyc. ;-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Stella Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.05, 13:30 ja mysle ze to byly pozdrowienia od samego Demiurga Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Stella Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.05, 13:32 dodam jeszcze ze Sloncu zostaly miliardy lat zycia a nie miliony dziekuje i pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Stella Re: Pozdrowienia sprzed miliardów lat IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.05, 13:38 dodam jeszcze ze Sloncu zostaly miliardy lat zycia a nie miliony dziekuje i pozdrawiam. Zreszta kto wie, moze nowe odkrycia naukowe zmienia oblicze astronomii i okaze sie ze to co uwazamy dzis za pewnik jutro okaze sie tylko fikcja i bzdura. Okaze sie ze musimy od nowa napisac podreczniki szkolne i jeszcze raz zweryfikowac dotychczasowa wiedze o otaczajacym nas swiecie i wszechswiecie. no wiec tegie glowy - do dziela!!!!!!!!Jeszcze wiele przed wami. powodzenia zycze. Z wyrazami szacunku Stella Odpowiedz Link Zgłoś