Gość: marsian IP: 208.247.54.* 23.12.03, 18:18 "Być może wreszcie dowiemy się, czy na Czerwonej Planecie istnieje życie" Ja bym powiedzial "istnialo" bo to ze nie istnieje to kazdy duren wie. GW to kupa durni co nie umieja tlumaczyc. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: chris Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.com 23.12.03, 18:25 > Ja bym powiedzial "istnialo" bo to ze nie istnieje to kazdy > duren wie. Taaa, a skad wiadomo? Jestes taki pewny, ze nie ma tam np. czegos w rodzaju organizmow jednokomorkowych? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marsian Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: 208.247.54.* 23.12.03, 18:39 przeczytalem w GW ;) Gość portalu: chris napisał(a): > > Ja bym powiedzial "istnialo" bo to ze nie istnieje to kazdy > > duren wie. > > Taaa, a skad wiadomo? Jestes taki pewny, ze nie ma tam np. > czegos w rodzaju organizmow jednokomorkowych? > > Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miki to dziwne... IP: *.brzesko.net.pl 23.12.03, 19:05 na podanych stronach ESY nawet nie wspominają kto projektował fourierowski spektrometr podczerwieni... przypisli to jak zwylke ruskim: "Five of the instruments on Mars Express (HRSC, OMEGA, PFS, ASPERA and SPICAM) are descendants of instruments originally built for the Russian Mars '96 mission. Each of the seven orbiter instrument teams on Mars Express has Russian co-investigators who contribute their intellectual expertise to the project. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kpsting Re: to dziwne... IP: 12.152.252.* 23.12.03, 22:41 Ta, rzeczywiscie troche szkoda (a moze: zdrada!) Niemniej jednak ciekawym instrumentem na orbiterze ME jest radar penetrujacy - przypuszczam ze na glebokosc ok. 1m bedzie poznana struktura powierzchni dzieki temu urzadzeniu. Amerykanie nie maja takowych na swoich sondach. Trzymam kciuki za udane wejscie na orbite. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kpsting Re: to dziwne... IP: 12.152.252.* 23.12.03, 22:46 Ech, nie jednego metra tylko 2-3 km, jak zdazylem wyczytac; radiowaves sounding radar Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MaciekS Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.gs.com 23.12.03, 20:38 Gość portalu: chris napisał(a): > > Ja bym powiedzial "istnialo" bo to ze nie istnieje to kazdy > > duren wie. > > Taaa, a skad wiadomo? Jestes taki pewny, ze nie ma tam np. > czegos w rodzaju organizmow jednokomorkowych? > > Oczywisce ze mozesz byc pewny. Do rozwoju jednokomorkowcow poptrzebna jest atmosfera a z ta kiepsko na Marsie. Poza tym "deszcze sloneczne" smialo docieraja do Marsa (nie tak jak do Ziemi nie moga) i niszcza co sie tylko da. Mozna dziekowac za to zdegradowanym polu magnetycznemu. Mowi sie i pisze o tym od dawna. Owszem zycie bylo... ale nie ma wiecej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jantsp Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.ibch.poznan.pl 24.12.03, 11:00 no, a na Ziemi, jest lepiej ?? Mam na mysli zycie umyslowe ? zobacz fora dyskusyjne w dzialach "nauka" ile % to nauka ? pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Szymon Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.va.shawcable.net 23.12.03, 20:08 Who gives a fuck about Mars? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kpsting Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: 12.152.252.* 23.12.03, 22:48 I do Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bd Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.dialup.mindspring.com 23.12.03, 20:16 Gość portalu: marsian napisał(a): > > "Być może wreszcie dowiemy się, czy na Czerwonej Planecie > istnieje życie" > > Ja bym powiedzial "istnialo" bo to ze nie istnieje to kazdy > duren wie. > GW to kupa durni co nie umieja tlumaczyc. >>>>>>Chodzi o mikroorganizmy, a nie o osly np. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MaciekS Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.gs.com 23.12.03, 20:40 Gość portalu: bd napisał(a): > Gość portalu: marsian napisał(a): > > > > > "Być może wreszcie dowiemy się, czy na Czerwonej Planecie > > istnieje życie" > > > > Ja bym powiedzial "istnialo" bo to ze nie istnieje to kazdy > > duren wie. > > GW to kupa durni co nie umieja tlumaczyc. > > >>>>>>Chodzi o mikroorganizmy, a nie o osly np. Nie wazne. Ponoc wlasnie kiedys byluy mikroorganizmy (jeszcze nie osly)... ale juz ich nie ma (powod? Zmiany pole magnetycznego i zwiazek z atmosfera). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MaciekS Nie istnieje IP: *.gs.com 23.12.03, 20:34 Panie Piotrze, Od dawna juz wiadomo ze nie istnieje zycie w znajomej nam formie. Przyczyna tego jest fakt degradacji atmosfery a calosc jest silnie zwiazana ze zmiana pola magnetycznego. Zycie ponoc tam wczesniej istnialo w bardzo pierwotnej formie, ale sie nie rozwinelo. Poza tym do dzis chyba nie ma pewnej definicji co to jest zycie i cy musi ono byc oparte na weglowodorach. No chyba ze jest to nasza definicja. Tak na marginesie to Zimia jest obecnie na krawedzi naglej zmiany pola magnetycznego co wlasnie zaskoczylo niektorych naukowcow. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: autor Mało jeszcze wiemy IP: *.stacje.agora.pl 26.12.03, 13:09 > Od dawna juz wiadomo ze nie istnieje zycie w znajomej nam formie. Niewiele wciąż wiemy o Marsie. Jeśli chodzi o biologiczne eksperymenty Vikingów, to są o nich sprzeczne opinie w środowisku naukowców. > Przyczyna tego jest fakt degradacji atmosfery a calosc jest > silnie zwiazana ze zmiana pola magnetycznego. Atmosfera nie jest konieczna dla życia. Z tego, co wiemy, to dla życia typu ziemskiego najważniejsza jest woda. > Poza tym do dzis chyba nie ma pewnej definicji co to jest zycie i > cy musi ono byc oparte na weglowodorach. Racja. Jeśli więc nie znajdziemy na Marsie wody, to zawsze jest możliwość życia innego typu niż ziemskie. Ale o nim to już zupełnie nic nie wiemy, więc nie bardzo wiadomo, czego szukać ;). pozdrawiam Piotr Cieśliński Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: doJewRaju MARS jest tą ZIEMIĄ OBIECANĄ IP: *.ras10.nynyc-t.alerondial.net 23.12.03, 21:52 DLA WYBRANEGO NARODU nie znaleziono miejsca na nasze ziemi. Wszystkie próby lokalizacji takiego miejsca zakonczyły sie niepowodzeniem. Próby ulokowania tego gatunku zakończyły się tworzeniem zbrodniczych partii, deformacji kultury, podziału narodowego, edukacji, konstytucji, sądownictwa i sprawiedliwości, porządku, a szarańczym rozwojem pazernistwa, plugastwa, antykatolicyzmu i katastrofalnego niszczycielstwa świata. Teraz trzeba zablokować ich złodziejskie konta i budować rakiety. Spadochronów już nie potrzeba. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lechu A pasterzoludki już dostrzegli gwiazdę (sondę) IP: *.acn.waw.pl 23.12.03, 22:17 I już podążają w jej kierunku. Patrzą, a tu dzieckoludek w stajence. Cud. I jest rocznica do świętowania. Alleluja ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Patton Europejska sonda IP: *.proxy.aol.com 23.12.03, 22:53 Oczywiscie jezeli to jest europejska sonda to na pewno dowiemy sie czy jest zycie Marsie. Taki belkot moze napisac tylko dziennikarzyna polska. Oczywiscie, ze amerykanska sonda byla tak zapozniona technologicznie, ze nie byla w stanie odkryc ,,zycia" na Marsie. Z tym odkryciem zycia to jest tak jakby sonda marsjanska upadla na budynek sejmu i na obszarze kilku metrow kwadratowych dachu szukala zycia na ziemi. Wiekszosc dziennikarzyn ma takie pojecie o proporcjach astronomicznych jak o znaczeniu afery Rywina na dzieje swiata. Odkrycie zycia na Marsie za pomoca sondy europejskiej jest rownie prawdopodobne jak zrobienie przez Walese matury i napisanie pracy magistrskiej przez szparkookiego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bd Re: Europejska sonda IP: *.dialup.mindspring.com 24.12.03, 01:27 Gość portalu: Patton napisał(a): > Oczywiscie jezeli to jest europejska sonda to na pewno dowiemy > sie czy jest zycie Marsie. Taki belkot moze napisac tylko > dziennikarzyna polska. Oczywiscie, ze amerykanska sonda byla tak > zapozniona technologicznie, ze nie byla w stanie odkryc ,,zycia" > na Marsie. Z tym odkryciem zycia to jest tak jakby sonda > marsjanska upadla na budynek sejmu i na obszarze kilku metrow > kwadratowych dachu szukala zycia na ziemi. Wiekszosc > dziennikarzyn ma takie pojecie o proporcjach astronomicznych jak > o znaczeniu afery Rywina na dzieje swiata. Odkrycie zycia na > Marsie za pomoca sondy europejskiej jest rownie prawdopodobne > jak zrobienie przez Walese matury i napisanie pracy magistrskiej > przez szparkookiego. >>>>>>>Rozumiem z tego, ze Patton ma mature i magistra.Brawo Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kwant Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.ras10.nynyc-t.alerondial.net 23.12.03, 23:48 Obecność sondy na Marsie, na poztałych planetach naszego ukladu, czy prawie wszystkich pozostałych we wszechswiecie, nam tej odpowiedzi nie da. Zasadniczo, my ją mamy. Po określeniu warunków niezbędnych do życia, a także po zdobyciu podstawowech informacji, choćby w zakresie odległości, rozmiarów i Newtonowskich praw, resztę możemy sobie "dośpiewać". Sam przedmiot jest niezmiernie interesujący i wsród wszystkich mieszkanców globu wzbudza ogromne zainteresowanie. Stąd też bardzo chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami. Na początek spójrzmy na nasz układ, który jest tworem wybuchu starych skupisk materii a powstawania nowych galaktyk. w wyniku podwójnego wybuchu-rozpadu w okesie 15, a następnie 4,6 mld. lat temu, powstał nasz Układ Słoneczny, a proces ten nazywamy "Big Band". W tym ostatnim czasie, nie wnikając w szczególy, ufomowały się nasze planety. Wychodzę z założzenia, że życie może powstać, i twiedzę, że powstaje, wszędzie tam, gdzie powstały do tego warunki. Warunkami tymi są: temperatura, swiatło, ciśnienie, cykliczność, brak lub niskość szkodliwych promieniowań, skład atmosfery. Najistotniejsze w tej atmosferze jest zdolność powstania tlenu, jak i też wilgotnosci. Jedynie Ziemia pozytywnie osiągneła wszystkie te parametry. Ma tu znczenie jej wielkość, odległość od słonca cykliczność obrotów,itd. Głównym wyznacznikiem temperatury jest odległość od słońca. Ze względu na większą odległość od słońca, Mars snalazł sie w zakresie niższej tempetatury otoczenia, a zatem szybszego ostygnięcia. Ten okres ostygnięcia na miare warunków do życia na Marsie powstał 3 mil. lat temu, gdy na Ziemi się jeszcze wszystko gotowało. Z tego też okresu znaleziono tam bakterię, są też slady rzek. Jednak, chyba atmosfera była przeszkodą do uformowania się wyższej formy tamtejszego życia. Na pozostalych planetach już nigdzie nie powstaly sprzyjające warunki. Można też znalezć na na naszym globie miejsce, gdzie nie znjduje się żadnej formy życia. Jest nim Pustynia Atacama w Chile. Podczas moich wędrówek po świecie, bardzo chętnie nawiedzam istniejące obserwatoria lub też muzea z pozaziemskimi obiektami, są to zazwyczaj już metale. Jako fizyk, swobodnie buszuję w temacie, to jednak ciągle trapi mnie zagadka przywędrowania na Ziemię minerałów z Marsa i Wenus? Bedąc w poszanowaniu praw fizychnych, to jednak z szacunku do rachunku prawdopodobieństwa, wierzę że istnieje jakaś planeta, a wlaściwie planety, gdzie istnieją ziemskie warunki z ich ludzikami. Nie znam granic wszechswiata, jednak znam odległosci najbliższych galaktyk, gdzie naszym niedoczekaniem jest dotarcie tam wysłanego światla. Jednak można większość ich zobaczyć, nie koniecznie za pomocą teleskopu Halleya. Wystarczy teleskop MAEDE 90, bądz też 60. Czytelnikom życze przyjemnych wędrówek po kosmosie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.gl.digi.pl 24.12.03, 05:35 Gość portalu: kwant napisał(a): > proces ten > nazywamy "Big Band". Chyba nie "Big Band" a "Big Bang" Pozdrowienia Andrzej Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: K DOWÓD IP: *.bialystok.cvx.ppp.tpnet.pl 24.12.03, 08:45 Czy dowodem na istnienie życia na Marsie nie jest fakt, że większość poprzednich lądowników przepadła? Czy ktoś pomyślał, żeby na Beaglu wysłać opłatki? Ale poważnie - ciekawy artykuł i miejmy nadzieję, że wszystko się uda. Odpowiedz Link Zgłoś
mindo Re: DOWÓD 24.12.03, 09:22 [...]Wychodzę z założzenia, że życie może powstać, i twiedzę, że powstaje, wszędzie tam, gdzie powstały do tego warunki. Warunkami tymi są: temperatura, swiatło, ciśnienie, cykliczność, brak lub niskość szkodliwych promieniowań, skład atmosfery. Najistotniejsze w tej atmosferze jest zdolność powstania tlenu, jak i też wilgotnosci. Jedynie Ziemia pozytywnie osiągneła wszystkie te parametry. [...] Błąd. Nie wiemy ciagle czym jest ŻYCIE. Mamy tylko mgliste pojęcie o życiu biologicznym opartym na skomplikowanych formach białka z wykorzystaniem tlenu i światła. A co z pozostałymi możliwymi formami zycia? Czy nie sądzisz że gdzieś moga istnieć organizmy ktore oddychają np. helem, czy azotem (zresztą człowiek też oddycha powietrzem w którym jest 76% azotu). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: anty-reklamożerca Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.fornet.waw.pl 24.12.03, 10:51 Przez te idiotyczne reklamy we flashu nie da się czytać artykułów!!! Jak dla mnie, jest to brak poszanowania dla czytelników. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Alf Re: W pierwszy dzień świąt na Marsie ma wylądować IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.12.03, 17:48 Ciekawe gdzie na Marsie można skorzystać z toalety? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bolek Sonda nie nadaje IP: *.chello.pl 27.12.03, 16:52 Ciekawe, że nikt nie zwraca uwagi na atmosferę Marsa. Sonda ma nadajnik o mocy 5W. W jaki sposób sygnał może przedostać się przez chmury pyłowe będące w atmosferze Marsa? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chalupa Re: Sonda nie nadaje IP: *.fornet.waw.pl / 62.233.197.* 28.12.03, 13:52 No i co? Jednak CISZA! To pech? czy co innego? pzdrwm chal Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kpsting Re: Sonda nie nadaje IP: *.new-york-10rh15rt.ny.dial-access.att.net 28.12.03, 17:06 Uzywa czestotliwosci dla ktorych chmury pylowe nie stanowia problemu, tzn. sa przenikliwe kp Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chalupa Re: Sonda nie nadaje IP: 62.233.197.* 29.12.03, 22:54 Ciekawe, co sie stalo? Was to pytanie nie nurtuje? chal Odpowiedz Link Zgłoś
kpsting Re: Sonda nie nadaje 30.12.03, 04:59 Nurtuje... ale nie az tak zebym nie mogl spac. Wg. ostatnich rewelacji wewnatrz elipsy na powierzchni gdzie mial wyladowac jest krater ok. 1 km srednicy. Ktos wymyslil, ze Beagle wyladowal tak iz jest schowany za krawedzia tego krateru. www.spaceflightnow.com/mars/marsexpress/031229crater.html Oczywiscie jest to jeszcze jedna hipoteza a nie jakis potwierdzony fakt. Jak nie odezwie sie zaraz po 4 stycznia to mozna go juz w zasadzie umiescic na liscie ofiar razem z Polar Landerem i Clmate Orbiterem, IMO... a jak sie odezwie to bedzie to "come back" w prawdziwie wielkim stylu... i na to licze Odpowiedz Link Zgłoś