Dodaj do ulubionych

Kurier Raszyński nr 17, lipiec 2012

29.07.12, 20:41
Kilka uwag do wydania Kuriera Raszyńskiego nr 17 z lipca 2012.

CZEGO MOŻEMY OCZEKIWAĆ W NOWYM OŚRODKU ZDROWIA?
"Nowopowstały budynek ma prawie 1100 m2 powierzchni na trzech kondygnacjach, zaś istniejący, jednopiętrowy ma 690 m2. Cały obiekt nie będzie, jak dotychczas, skromną wiejską przychodnią, ale prawdziwym Raszyńskim Centrum Medycznym.”

W Studium Uwarunkowań i Kierunków zagospodarowania Przestrzennego Gminy zapisano, że dla przychodni rejonowych przyjmuje się powierzchnię 110m2 na 1000 mieszkańców. Po zakończeniu inwestycji 1790 m2 powinno zaspokoić potrzeby 16 272 mieszkańców. Co proponujemy dziś dla pozostałych, minimum 4 000 mieszkańców, a co w przypadku realizacji planów zwiększenia ilości mieszkańców?

"Tempo prac i jakość ich wykonania najlepiej potrafią docenić ci z nas, którzy uczestniczyli w budowie własnego domu. Wybudowanie około 1100 m2 budynku i całkowite wykończenie bardzo dużej ilości pokoi, toalet, klatki schodowej i holi w rok, to nie lada wyczyn. Niejeden dom jednorodzinny budowany jest znacznie dłużej."

Nie znam domów jednorodzinnych budowanych w systemie „projektuj i buduj”, które powstawałyby latami. Długi okres inwestycyjny jest pochodną środków i czasu, którymi dysponują inwestorzy oraz naliczaniem podatków dopiero po oddaniu domu do użytkowania. Długie budowanie nie jest więc tu takie złe.

"Gmina Raszyn jest właścicielem obiektu. Wykonała wzorowo swoje zadanie budując, w rekordowym tempie nowe lokum."
w zestawieniu z
"Zgodnie z jej zapisami wykonawca, pracując w systemie „projektuj i buduj” zobowiązany został do wykonania projektu, uzyskania zezwolenia na budowę, wybudowania nowego obiektu i wyremontowania istniejącego wraz z zagospodarowaniem terenu wokół, a także uzyskania zezwolenia na użytkowanie do 30 października 2013 roku."
To kto szybko budował: firma czy gmina?

"Prawie każdego dnia, mimo licznych obowiązków byłem [wójt Gminy Raszyn] na budowie i z zadowoleniem obserwowałem postępy prac.
Nad prawidłowym ich przebiegiem czuwa, pełniąca funkcję inspektora nadzoru z ramienia Urzędu Gminy, p. Maria Sikorska, doskonały specjalista. Wspiera ją Kierownik Referatu Inwestycji i Remontów p. Elżbieta Musialska. Nieocenioną pomocą służy Przełożona Pielęgniarek i zarazem radna Gminy Raszyn p. Teresa Nowak."

W czym były pomocne te codzienne wizyty wójta, jeśli w nadzór było zaangażowanych minimum troje specjalistów? Chyba każdy z nas, kto budował dom jednorodzinny zna tą przemożną siłę popychającą nas do wchodzenia ekipie budowlanej "pod łopatę" w trakcie inwestycji. Przykładowo ja dbając o to, by nie nie robić tłoku na placu rozbudowy, zająłem się organizacją dostaw i składowania materiałów. Plac mam mały więc mogłem się wykazać.

PRACE NAD ODWODNIENIEM GMINY
W artykule ani słowa o zbiornikach retencyjnych. Czyżbyśmy mieli tyle wody, że kłopotem jest tylko jej pozbycie się(odwodnienie) a susza nam nie grozi? Przy rocznym opadzie trochę powyżej 500 mm to chyba nie jest cała prawdą.

AKCJA INFORMACYJNA - KONSULTACJE W SPRAWIE OPŁAT ZA WYWÓZ ŚMIECI
"W tej kwestii ustawodawca pozostawił gminom swobodę, ograniczoną do wyboru jednego z czterech sposobów ustalania zasad taryfikowania:
- od ilości osób w gospodarstwie domowym,
- od ilości zużytej wody,
- od powierzchni użytkowej danej nieruchomości,
- od gospodarstwa."
Gdybyśmy wszyscy gospodarowali w podobnych warunkach to nie byłoby problemu. W innych przypadkach będą problemy a jak rozumiem musimy ustalić jedną taryfę dla wszystkich mieszkańców:
- mieszkań w blokach, w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, w zabudowie wolnostojącej;
- mieszkających w domach faktycznie jednorodzinnych oraz takich gdzie jedna kondygnacja to jedna rodzina;
- rolników, osoby prowadzących drobne firmy w domu i nie prowadzące.

EDUKACJA "ŚMIECIOWA" CZYLI SEGREGACJA ODPADÓW
"W marcu 2012 roku pracownicy Urzędu Gminy roznieśli worki (żółte – 120 l na plastik, papier i metal i zielone, 60 l, na szkło) do 6500 domów. Z informacji z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej wynika, że firma SITA Polska Sp z o.o., która wygrała przetarg na tę usługę, odebrała:
- w kwietniu: 2331 sztuk żółtych i 1572 worków zielonych;
- w maju: 3947 sztuk żółtych i 2354 zielonych;
- w czerwcu: 3971 żółtych i 2126 zielonych."
Z doświadczenia własnego i sąsiadów widzę, że szybciej zapełniają się worki żółte, co potwierdzają dane. Z informacji widać, że segregacja nie jest prowadzona we wszystkich 6500 domów. Niestety brak danych z pod ilu domów odbierane są worki, a to jest istotne między innymi dla późniejszej wyceny usługi (konsultacje w sprawie opłat za wywóz śmieci).
Obserwuj wątek
    • b.czysty_motocykl Re: Kurier Raszyński nr 17, lipiec 2012 30.07.12, 10:28
      Panie Zubko, sam się Pan mieszasz w tym co piszesz. Czasem wydaje się mądrze, a czasem, jak coś palniesz, to nie wiadomo - dorosły czy dziecko. Jak dorosły człowiek może pytać - kto buduje gminne inwestycje - firma czy gmina? To nie wiesz, że gmina nie ma swoich ekip budowlanych i oczywiste jest, że wybiera w przetargu wyspecjalizowane firmy. To wie każdy, kto choć trochę sie tym interesuje - a Pan, jak widzę z forum, od dawna się tu produkujesz a nie wiesz. Chyba, że tak za wszelką cenę chcesz przywalić - ale uważaj, żebyś się w tym zapętleniu nie ośmieszył.
      Ośrodek zdrowia - to nawet ja zrozumiałem - do 2013 - cały, a w ciągu roku - nowa część. Że za mały? Te normy to chyba z realnego socjalizmu, bo od dawna ludzie mają prawo wybierać operatora i budowanie ośrodka, który by był dla wszystkich mieszkańców, zwłaszcza, że gmina pod Warszawą - to dopiero byłaby głupota.
      A tak to sobie myślę, żeś Pan taki wielki malkontent. Nic ci się nie podoba, wszystko jest źle, nie było czegoś - źle, jest kolejne źle. Wszystkiego się czepiasz, a jak się człowiek trochę wczyta w to co tak ci się nie podoba, a szczególnie jak kilka wpisów przeczyta - to wygląda z tego taki smutny, z niczego nie zadowolony człowiek. Takiemu to nikt nie dogodzi. Ciekawe, co sam umie tworzyć?
      • konradzubko Re: Kurier Raszyński nr 17, lipiec 2012 30.07.12, 10:58
        Szanowny Panie Bardzo_Czysty!

W sprawie "kto szybko zbudował" zestawiłem informacje zawarte w jednym artykule wykazując wewnętrzną niekonsekwencję.
        W sprawie "jak duży ośrodek zdrowia" zestawiłem informacje z artykułu i wciąż tworzonego strategicznego dokumentu gminnego wykazując wewnętrzną niekonsekwencję.

Co do mojej natury - nie malkontent tylko mało podatny na zewnętrzne wpływy recenzent. Zawsze zaczynam analizy od szukania wewnętrznych niekonsekwencji, bo system jest tyle wart ile jego najsłabszy element.

Pyta się Pan Bardzo_Nieskalany_Robotą co sam umiem stworzyć? Przykładowo ogłoszone właśnie konsultacje społeczne w sprawie sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są prowadzone w oparciu o uchwałę Rady Gminy Raszyn, którą napisałem społecznie na prośbę radnego Dariusza Marcinkowskiego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka