Dodaj do ulubionych

Od kiedy pisze sie w/g?

28.09.05, 00:01
Obserwuj wątek
    • jacklosi Re: Od kiedy pisze sie w/g? 28.09.05, 10:36
      Nie od kiedy a do kiedy. Ale też nie wiem. Wiem, że jest to forma błędna i
      przestarzała, która jednak jest jeszcze dość żywa.
      • pia.ed Re: Od kiedy pisze sie w/g? 05.10.05, 23:41
        Nic nie rozumiem!

        Na jednym z forow napisano w/g, b/k (bez komentarza - dowiedzialam sie po
        zapytaniu).
        Nigdy takich "stworow" nie widzialam i wyrazilam zdziwienie. Uswiadomiono mnie,
        ze tak sie teraz pisze i widocznie dawno temu chodzilam do szkoly !!!

        To ostatnie sie zgadza, szkole ukonczylam bardzo dawno...
        • ja22ek Re: Od kiedy pisze sie w/g? 06.10.05, 09:02
          Niestety, takich nieuświadomionych uświadamiaczy, fałszywych proroków i innych
          nawiedzonych pełno. Co jakiś czas pojawia się osoba, co twierdzi, że Miodek czy
          Rada Języka Polskiego uznała "poszłem" za poprawną formę.

          Swoją drogą, dziwię się, że jako stara szkoła nigdy nie trafiłaś na w/g. Może
          to nie aż tak stara? 30 lat temu w/g spotykało się nagminnie.

          J.
          • jednapani Re: Od kiedy pisze sie w/g? 06.10.05, 10:33
            Wlasnie sprawdzilam w Slowniku ortograficznym Jodlowskiego i Taszyckiego
            z 1980 roku.

            Jest tam taki pasus:
            "Nalezy unikac znakow nieliterowych. Zamiast w/w lepiej pisac ww."

            Wiesz, ja tez nie rozumiem dlaczego tego nie pamietam, moze skleroza?
          • jednapani Re: Od kiedy pisze sie w/g? 06.10.05, 23:57

            Ta sama osoba odpisala:

            "Przecież nikt Ci nie każe pisać w/w - pisz sobie "ww", czy też "wg" mnie tam
            rybka, ale radzę zajrzeć do książek pisanych w XIX czy też w XX wieku, to z
            pewnością przyznałabyś mi rację.
            A pisownia też ulega zmianie. Popatrz sobie w wątkach, gdzie ktoś tam sprzecza
            się, że mówi się szejset, a nie sześćset.
            Każdy ma swoje zdanie na każdy temat".


            To ostatnie stwierdzenie rozbroilo mnie...






            ja22ek napisał:

            > Niestety, takich nieuświadomionych uświadamiaczy, fałszywych proroków i innych
            > nawiedzonych pełno. Co jakiś czas pojawia się osoba, co twierdzi, że Miodek czy
            >
            > Rada Języka Polskiego uznała "poszłem" za poprawną formę.
            >

            • teresa.kruszona Re: Od kiedy pisze sie w/g? 07.10.05, 21:09
              Od dawna autorzy słowników ortograficznych i poprawnościowych namawiają do
              rezygnacji z ukośnej kreski przy zapisie skrótów, polecając zapis z kropką,
              np.: zamiast w/w - ww., zamiast d/s - ds., zamiast Nakło n/Notecią - Nakło n.
              Notecią. Wyjątek stanowią skróty nazw typów statków, np.: M/s, S/s
              • jednapani Skrot b/k 07.10.05, 22:09
                Czy skrot b/k, oznaczajacy, wg tej samej pani, "bez komentarza",
                rzeczywiscie istnieje czy to to raczej kwestia umowna?
                • stefan4 Re: Skrot b/k 07.10.05, 22:54
                  jednapani:
                  > Czy skrot b/k, oznaczajacy, wg tej samej pani, "bez komentarza",
                  > rzeczywiscie istnieje czy to to raczej kwestia umowna?

                  A jaka jeszcze może być? Cała pisownia to kwestia czysto umowna. My na
                  przykład umówiliśmy się, na prezydenta mówić ,,Kfahu'' a tymczasem Białorusini
                  umówili się słowo ,,prezydent'' zaczynać od ,,Ł'' i kończyć na ,,o''. To są
                  wszystko tylko umowy między dorosłymi ludźmi.

                  - Stefan

                  www.ipipan.gda.pl/~stefan/Irak
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka