jacklosi Re: Od kiedy pisze sie w/g? 28.09.05, 10:36 Nie od kiedy a do kiedy. Ale też nie wiem. Wiem, że jest to forma błędna i przestarzała, która jednak jest jeszcze dość żywa. Odpowiedz Link Zgłoś
pia.ed Re: Od kiedy pisze sie w/g? 05.10.05, 23:41 Nic nie rozumiem! Na jednym z forow napisano w/g, b/k (bez komentarza - dowiedzialam sie po zapytaniu). Nigdy takich "stworow" nie widzialam i wyrazilam zdziwienie. Uswiadomiono mnie, ze tak sie teraz pisze i widocznie dawno temu chodzilam do szkoly !!! To ostatnie sie zgadza, szkole ukonczylam bardzo dawno... Odpowiedz Link Zgłoś
ja22ek Re: Od kiedy pisze sie w/g? 06.10.05, 09:02 Niestety, takich nieuświadomionych uświadamiaczy, fałszywych proroków i innych nawiedzonych pełno. Co jakiś czas pojawia się osoba, co twierdzi, że Miodek czy Rada Języka Polskiego uznała "poszłem" za poprawną formę. Swoją drogą, dziwię się, że jako stara szkoła nigdy nie trafiłaś na w/g. Może to nie aż tak stara? 30 lat temu w/g spotykało się nagminnie. J. Odpowiedz Link Zgłoś
jednapani Re: Od kiedy pisze sie w/g? 06.10.05, 10:33 Wlasnie sprawdzilam w Slowniku ortograficznym Jodlowskiego i Taszyckiego z 1980 roku. Jest tam taki pasus: "Nalezy unikac znakow nieliterowych. Zamiast w/w lepiej pisac ww." Wiesz, ja tez nie rozumiem dlaczego tego nie pamietam, moze skleroza? Odpowiedz Link Zgłoś
jednapani Re: Od kiedy pisze sie w/g? 06.10.05, 23:57 Ta sama osoba odpisala: "Przecież nikt Ci nie każe pisać w/w - pisz sobie "ww", czy też "wg" mnie tam rybka, ale radzę zajrzeć do książek pisanych w XIX czy też w XX wieku, to z pewnością przyznałabyś mi rację. A pisownia też ulega zmianie. Popatrz sobie w wątkach, gdzie ktoś tam sprzecza się, że mówi się szejset, a nie sześćset. Każdy ma swoje zdanie na każdy temat". To ostatnie stwierdzenie rozbroilo mnie... ja22ek napisał: > Niestety, takich nieuświadomionych uświadamiaczy, fałszywych proroków i innych > nawiedzonych pełno. Co jakiś czas pojawia się osoba, co twierdzi, że Miodek czy > > Rada Języka Polskiego uznała "poszłem" za poprawną formę. > Odpowiedz Link Zgłoś
teresa.kruszona Re: Od kiedy pisze sie w/g? 07.10.05, 21:09 Od dawna autorzy słowników ortograficznych i poprawnościowych namawiają do rezygnacji z ukośnej kreski przy zapisie skrótów, polecając zapis z kropką, np.: zamiast w/w - ww., zamiast d/s - ds., zamiast Nakło n/Notecią - Nakło n. Notecią. Wyjątek stanowią skróty nazw typów statków, np.: M/s, S/s Odpowiedz Link Zgłoś
jednapani Skrot b/k 07.10.05, 22:09 Czy skrot b/k, oznaczajacy, wg tej samej pani, "bez komentarza", rzeczywiscie istnieje czy to to raczej kwestia umowna? Odpowiedz Link Zgłoś
stefan4 Re: Skrot b/k 07.10.05, 22:54 jednapani: > Czy skrot b/k, oznaczajacy, wg tej samej pani, "bez komentarza", > rzeczywiscie istnieje czy to to raczej kwestia umowna? A jaka jeszcze może być? Cała pisownia to kwestia czysto umowna. My na przykład umówiliśmy się, na prezydenta mówić ,,Kfahu'' a tymczasem Białorusini umówili się słowo ,,prezydent'' zaczynać od ,,Ł'' i kończyć na ,,o''. To są wszystko tylko umowy między dorosłymi ludźmi. - Stefan www.ipipan.gda.pl/~stefan/Irak Odpowiedz Link Zgłoś