Dodaj do ulubionych

bo Zamenhof Żydem był...

17.12.06, 11:58
kolejny przykład z okolic rządzącej ekipy antysemityzmu - jak to mówi
forumisko - "rzekomego"...

no problemo?

" Wiceprezes Polskiego Radia Jerzy Targalski: - Jeśli Polska ma dlatego
nadawać audycje po esperancku, bo jest dumna z Zamenhofa, to Izrael też
powinien nadawać po esperancku.

Radio publiczne przez 47 lat nadawało audycje w języku esperanto. Dziś ostatni
program.

O likwidacji zdecydował Targalski. I to on ustalił, że stanie się to 15
grudnia. A właśnie 15 grudnia esperantyści na całym świecie obchodzą rocznicę
urodzin twórcy esperanta - Polaka Ludwika Zamenhofa.

Jak się dowiedzieliśmy od pracowników radia, Targalski pytany tydzień temu,
dlaczego likwiduje redakcję, odparł: - A dlaczego Polska ma nadawać do
esperancku, jeżeli Izrael nie nadaje po esperancku? Gdy zdziwieni dziennikarze
powiedzieli, że Zamenhof to Polak, usłyszeli, że był to obywatel polski
narodowości żydowskiej.

Zadzwoniliśmy wczoraj do Targalskiego.

"Gazeta": Czy istotnie odwoływał się Pan do żydowskiego pochodzenia twórcy
języka esperanto?

Jerzy Targalski: Nie. Wyjaśniałem, że jeśli Polska ma dlatego nadawać audycje
po esperancku, bo jest dumna z Zamenhofa, to Izrael też powinien nadawać po
esperancku, bo chyba też jest dumny ze swego rodaka.

Jakie ma znaczenie, że Zamenhof był żydowskiego pochodzenia?

- A nie był? Argumentowałem, że skoro u nas wyrazem szacunku dla Zamenhofa ma
być nadawanie po esperancku, to dlaczego nie jest szanowany w ten sam sposób w
Izraelu?

Czy gdyby Izrael nadawał program w esperanto, uznałby Pan, że nasze radio też
powinno?

- Gdyby tak było, tobym tego argumentu nie użył. Likwiduję tę redakcję, bo za
publiczne pieniądze nie można finansować ruchu hobbystycznego. To pieniądze
wyrzucone w błoto. Są inne słuszne zadania, które chcemy finansować, np.
wydłużyć nadawanie w języku ukraińskim.

Zlikwidowana redakcja esperanto to trzy osoby: szefowa Barbara Pietrzak i
dwóch dziennikarzy zatrudnionych na pół etatu. Pietrzak szacuje, że kosztowała
4 tys. zł miesięcznie. Przygotowywali codziennie półgodzinny program, cztery
razy powtarzany. Programu można było słuchać na falach krótkich przez satelitę
i internet.

Informacja o likwidacji redakcji rozeszła się na całym świecie. Esperantyści
zaczęli pisać listy: do władz radia, do MSZ, do polskich ambasad, do
Kancelarii Prezydenta. Listy przychodzą m.in. z Francji, Kanady, Finlandii,
Estonii, Chin, Japonii, Australii, Brazylii.

Emilio Cid z Brazylii napisał do prezesa PR Krzysztofa Czabańskiego: "Nie
potrafię sobie wyobrazić Polski bez esperanta, jak nie wyobraziłbym sobie
Brazyli bez piłki nożnej".

Czabański list przekazał Targalskiemu. Ten odpisał: "Dziękujemy za poparcie
dla decyzji o likwidacji audycji w języku esperanto".

Emilio Cid odpisał: "Nie potrafię zrozumieć, dlaczego ten pan Targalski chce
prowokować esperantystę. Odpowiedział mi sarkastycznie, jakbym prosił o
likwidację tych audycji!".

Fin Jorma Ahomaki: "Słucham tych audycji od 1959 r. i trudno mi w to uwierzyć,
że będą zlikwidowane. Łza mi się zakręciła w oku. Przecież dzięki tym audycjom
Polska ma tylu wiernych przyjaciół na świecie".

Nawet na stronie internetowej chińskich esperantystów można przeczytać:
"Wierzę, że trzeba poszukać sojuszników w społeczeństwie polskim i w rządzie".

Redakcja esperanto funkcjonowała w ramach Radia Polonia. To radio w całości
finansuje MSZ - rocznie blisko 9,5 mln zł. Rzecznik MSZ Paweł Sadoś: -
Jesteśmy za utrzymaniem transmisji tej audycji.

Targalski poszedł więc na kompromis: audycja esperancka ma być nadawana przez
internet. Powołuje się na badania, z których wynika, że 92 proc. tych, którzy
słuchają esperanckich audycji, słuchają właśnie w sieci. Nie umie powiedzieć,
kiedy ruszy internetowa wersja audycji.



*Józef Darski (pseud. Targalskiego), "Gazeta Polska" (w recenzji "Pamięci po
komunizmie" Śpiewaka): "Jeśli Paweł Śpiewak chce być jednym z nas, być
Wildsteinem czy Dornem - witamy, ale jeśli stoi za tym poszukiwanie nowej
armii przez osamotnionych generałów (...), to dziękujemy. Mamy własnych
generałów i importowanych nie potrzebujemy"."

www.gazetawyborcza.pl/1,75478,3794629.html
Obserwuj wątek
    • jurek_s Re: bo Zamenhof Żydem był... 17.12.06, 13:06
      fnoll napisał:


      > Jak się dowiedzieliśmy od pracowników radia, Targalski pytany tydzień temu,
      > dlaczego likwiduje redakcję, odparł: - A dlaczego Polska ma nadawać do
      > esperancku, jeżeli Izrael nie nadaje po esperancku? Gdy zdziwieni dziennikarze
      > powiedzieli, że Zamenhof to Polak, usłyszeli, że był to obywatel polski
      > narodowości żydowskiej.

      Abstrahując od sensowności samej praktyki nadawania audycji w esperanto (język
      ten jednak nie spełnił pokładanych w nim nadziei stania się uniwersalnym
      językiem ludzkości), to argumentacja Targalskiego wskazuje na to, że facet jest,
      po prostu głupi. Idąc dalej tropem pana wiceprezesa - trzeba zabronić drukowania
      poezji Wierzyńskiego, Leśmiana, Tuwima i Lechonia, skoro w Izraelu ich nie
      drukują...
      No, kretyn, po prostu...
      • hiperrealizm Re: bo Zamenhof Żydem był... 17.12.06, 13:24
        jurek_s napisał:

        > Abstrahując od sensowności samej praktyki nadawania audycji w esperanto (język
        > ten jednak nie spełnił pokładanych w nim nadziei stania się uniwersalnym
        > językiem ludzkości), to argumentacja Targalskiego wskazuje na to, że facet
        jest
        > ,
        > po prostu głupi. Idąc dalej tropem pana wiceprezesa - trzeba zabronić
        drukowani
        > a
        > poezji Wierzyńskiego, Leśmiana, Tuwima i Lechonia, skoro w Izraelu ich nie
        > drukują...
        ==========================
        Nie wywołuj wilka z lasu! Nie daj Boże jakiś kretyn przeczyta twój post i
        potraktuje to poważnie!
        PS
        Już była awantura o Brzechwę!
        >
        >
        >
        >
        >
      • jurek_s Okoliczność łagodząca 17.12.06, 13:24
        jurek_s napisał:

        > No, kretyn, po prostu...

        Okoliczność łagodząca: ale czego innego można się było spodziewać po pisiorze..?
        :))
        • kochanica-francuza Re: Okoliczność łagodząca 17.12.06, 20:06
          jurek_s napisał:

          > jurek_s napisał:
          >
          > > No, kretyn, po prostu...
          >
          > Okoliczność łagodząca: ale czego innego można się było spodziewać po pisiorze..
          > ?
          > :))

          No, luzer, ja rozumiem, że ich nie lubisz... ale "pisior"? Spadasz mi z półki
          nieodwołalnie, jak fnoll Azerce.
          >
          >
          >
          • hiperrealizm Re: Okoliczność łagodząca 17.12.06, 20:17
            szanowna kochanico pewne rzeczy nalezy nazywać po imieniu:
            pisior to pisior!
            • kochanica-francuza Re: Okoliczność łagodząca 17.12.06, 20:29
              hiperrealizm napisał:

              > szanowna kochanico pewne rzeczy nalezy nazywać po imieniu:
              > pisior to pisior!

              nie zgadzam się
              • fnoll Re: Okoliczność łagodząca 17.12.06, 20:51
                PiSior to PiSior, tak jak PRONcie było PRONcie

                taka już u nas tradycja - falliczna
            • jurek_s Re: Okoliczność łagodząca 17.12.06, 20:53
              hiperrealizm napisał:

              > szanowna kochanico pewne rzeczy nalezy nazywać po imieniu:
              > pisior to pisior!

              Drogi Hipku, z kontekstu Twej wypowiedzi wywnioskowałem, że szanowna Kochanica
              coś tam napisała pod moim postem. Pewnie znów własną piersią broni pisiorów.
              Niech tam jej będzie na zdrowie, ale na przyszłość, jeśli chodzi o jakiekolwiek
              pisanie do mnie, niech się bezproduktywnie nie trudzi, gdyż od czasu, gdy,
              z jakże charakterystyczną dla siebie subtelnością, kazała mi się od siebie
              odp....olić, ja się posłusznie odp....oliłem i, wygasiwszy ją u siebie, od dawna
              mam święty spokój.

              A pisior to, oczywiście, pisior. (Prawo i Sprawiedliwość i Ojciec Rydzyk) :))
              • kochanica-francuza Do wszystkich 17.12.06, 21:10
                To, że nie lubię słowa "pisior" NIE OZNACZA, żE JESTEM ZWOLENNICZKą PiS-u.

                NIE JESTEM ZWOLENNICZKą PiS-u, CO WIELOKROTNIE JUż PISAłAM, I NIE WIEM DLACZEGO
                MUSZę WCIąż CZYTAć KłAMSTWA I OSZCZERSTWA NA SWóJ TEMAT.
                • forumisko rytuał inicjacji 17.12.06, 22:27
                  > NIE JESTEM ZWOLENNICZKą PiS-u, CO WIELOKROTNIE JUż PISAłAM

                  Taka deklaracja nie wystarczy - do dobrego tonu należy urąganie PiSowi - to
                  rodzaj inicjacji, wtajemniczenia. Dopiero wtedy staniesz się "naszą" i
                  dostąpisz zaszczytu przynależności do towarzystwa "ludzi rozumnych" ;)
                  • kochanica-francuza Re: rytuał inicjacji 18.12.06, 20:09
                    forumisko napisał:

                    > > NIE JESTEM ZWOLENNICZKą PiS-u, CO WIELOKROTNIE JUż PISAłAM
                    >
                    > Taka deklaracja nie wystarczy - do dobrego tonu należy urąganie PiSowi - to
                    > rodzaj inicjacji, wtajemniczenia. Dopiero wtedy staniesz się "naszą" i
                    > dostąpisz zaszczytu przynależności do towarzystwa "ludzi rozumnych" ;)

                    Tyle to ja widzę i bez ciebie . Od dawna usiłuję to zmienić, nie zauważyłeś?
                  • hiperrealizm kto pisowi nie urąga ten pis popiera 18.12.06, 20:15
                    a z takim na stos!
                    =====================
                    Nie nawidzę pisu i wszystkiego co z pisem związane! pisu nie nawidze bardziej
                    niż komunistów bardziej niż islamu!
                    NA POHYBEL pisiej władzy!
                    • kochanica-francuza Re: kto pisowi nie urąga ten pis popiera 18.12.06, 20:47
                      Biedny, nienawistny hiperek, który dał sobie wyprać umysł...

                      Kto pisowi nie urąga... ten pisowi nie urąga, po prostu...
                    • kochanica-francuza Re: kto pisowi nie urąga ten pis popiera 18.12.06, 20:48
                      No to mnie spal wirtualnie. A jeśli piszesz o pisie serio, to masz poważny
                      problem ze sobą.
                      • hiperrealizm Re: kto pisowi nie urąga ten pis popiera 18.12.06, 20:50
                        kochanica-francuza napisała:

                        > No to mnie spal wirtualnie. A jeśli piszesz o pisie serio, to masz poważny
                        > problem ze sobą.
                        ======================
                        A możesz ten problem zdefiniować?
                        • kochanica-francuza Re: kto pisowi nie urąga ten pis popiera 18.12.06, 20:54

                          > A możesz ten problem zdefiniować?

                          Nie, bo się mi nawrzucasz. A mnie to po co.
                    • forumisko Re: kto pisowi nie urąga ten pis popiera 18.12.06, 22:33
                      hiperrealizm napisał:

                      > a z takim na stos!
                      > =====================
                      > Nie nawidzę pisu i wszystkiego co z pisem związane! pisu nie nawidze bardziej
                      > niż komunistów bardziej niż islamu!
                      > NA POHYBEL pisiej władzy!

                      Propaganda, jak się jeszcze raz okazuje, robi swoje.
              • kochanica-francuza Nie widzę powodu, dla którego... 17.12.06, 21:15
                miałabym być subtelna 24 godziny na dobę. Jurek ma jakieś XIX-wieczne wizje.
                Jeśli pragnie kobiecej subtelności, polecam społeczność amiszów.

                Widocznie mi dowalił, skoro zwróciłam się do niego w ten sposób.
                • hiperrealizm kochanico 18.12.06, 20:12
                  ty sie ze wszystkimi facetami na tym forum pożarłaś tylko kobitki masz na
                  najwyższej półce!
                  Co z tobą jest?
                  • kochanica-francuza Re: kochanico 18.12.06, 20:46
                    hiperrealizm napisał:

                    > ty sie ze wszystkimi facetami na tym forum pożarłaś tylko kobitki masz na
                    > najwyższej półce!
                    > Co z tobą jest?

                    Ze mną? A co, ego boli? Trzeba zwalić na kochanicę?
                    • hiperrealizm Re: kochanico 18.12.06, 20:49
                      kochanica-francuza napisała:

                      > hiperrealizm napisał:
                      >
                      > > ty sie ze wszystkimi facetami na tym forum pożarłaś tylko kobitki masz na
                      >
                      > > najwyższej półce!
                      > > Co z tobą jest?
                      >
                      > Ze mną? A co, ego boli? Trzeba zwalić na kochanicę?
                      ===============================================================
                      E tam! Zaraz zwalić!
                      Ciekaw jestem. W końcu to ty awantury wywoływałaś ze wszystkimi.
                      • kochanica-francuza Re: kochanico 18.12.06, 20:55

                        > E tam! Zaraz zwalić!
                        > Ciekaw jestem. W końcu to ty awantury wywoływałaś ze wszystkimi.
                        >
                        Z jakimi wszystkimi? MOżesz po nickach?
                        • hiperrealizm Re: kochanico 18.12.06, 20:57
                          nie chce mi się. Jeszcze mi nawrzucasz. po co mi to.
                          • kochanica-francuza Re: kochanico 18.12.06, 21:01
                            hiperrealizm napisał:

                            > nie chce mi się. Jeszcze mi nawrzucasz. po co mi to.
                            Ja nie napisałam, że mi się nie chce. Poza tym dyskusja o PiS-ie jest z
                            definicji ukierunkowana na "kto pisowi nie urąga, ten pis popiera, a z takim na
                            stos", a dyskusja o kłótni z forumowiczami - nie.
                            • hiperrealizm Re: kochanico 18.12.06, 21:08
                              ale ja napisałem
                              • kochanica-francuza Re: kochanico 18.12.06, 21:14
                                hiperrealizm napisał:

                                > ale ja napisałem
                                Ach, no to nie ma po co z tobą gadać. Do niewidzenia.
                                • hiperrealizm nie obrażaj się 18.12.06, 21:19
                                  k-f wyluzuj trochę!
                                  ======================
                                  Miłego wieczoru życze!
                                  Ja padam, jestem wyczerpany! Wpadłem na forum by odreagować!
                                  Pozdr!
                                  • kochanica-francuza Re: nie obrażaj się 18.12.06, 21:37
                                    hiperrealizm napisał:

                                    > k-f wyluzuj trochę!

                                    A ty sobie wyhoduj trzecią rękę. To mniej więcej tak łatwe jak dla mnie
                                    wyluzowanie.
              • kochanica-francuza Re: Okoliczność łagodząca 17.12.06, 21:15
                I rozumiem, że Jurek czuje się dotknięty, ale to nie powód, by W KółKO kłamać na
                mój temat.
              • hiperrealizm Luzer 18.12.06, 20:18
                Ja też w swoim czasie z Kochanicą strasznie sie pożarłem (z podobnych powodów
                co ty) i też ją wygasiłem!
                Ale szybko mi przeszło bo nie wiem czemu ale darzę tę istotę pewną dozą
                sympatii. Ja poprostu nie potrafię zbyt długo na nia się gniewać!
                • jurek_s Re: Luzer 18.12.06, 21:31
                  hiperrealizm napisał:

                  > ...nie wiem czemu ale darzę tę istotę pewną dozą sympatii. Ja poprostu nie
                  > potrafię zbyt długo na nia się gniewać!

                  To już Twój problem. Ja nie jestem w stanie Ci pomóc. :)))
                  • kochanica-francuza Re: Luzer 18.12.06, 23:06

                    >
                    > To już Twój problem. Ja nie jestem w stanie Ci pomóc. :)))

                    Bo biedny podstarzały luzerek ma swoją XIX-wieczną wizję kobiety...
                    • kochanica-francuza Re: Luzer 18.12.06, 23:08
                      Tak, luzerku, tak. Nie jesteś już na luzie - masz bardzo ściśle okreslone
                      priorytety. Kobieta ma być nieustająco subtelna , choćby jej smołę wylali na
                      nową koafiurę. Subtelność nie dotyczy PiS-u, bo PiS jest poza zasadami
                      obowiązującymi podstarzałego luzerka i wszystkich wokół...
      • diabollo Re: bo Zamenhof Żydem był... 17.12.06, 14:31
        jurek_s napisał:

        > fnoll napisał:
        >
        >
        > > Jak się dowiedzieliśmy od pracowników radia, Targalski pytany tydzień tem
        > u,
        > > dlaczego likwiduje redakcję, odparł: - A dlaczego Polska ma nadawać do
        > > esperancku, jeżeli Izrael nie nadaje po esperancku? Gdy zdziwieni dzienni
        > karze
        > > powiedzieli, że Zamenhof to Polak, usłyszeli, że był to obywatel polski
        > > narodowości żydowskiej.
        >
        > Abstrahując od sensowności samej praktyki nadawania audycji w esperanto (język
        > ten jednak nie spełnił pokładanych w nim nadziei stania się uniwersalnym
        > językiem ludzkości), to argumentacja Targalskiego wskazuje na to, że facet jest
        > ,
        > po prostu głupi. Idąc dalej tropem pana wiceprezesa - trzeba zabronić drukowani
        > a
        > poezji Wierzyńskiego, Leśmiana, Tuwima i Lechonia, skoro w Izraelu ich nie
        > drukują...
        > No, kretyn, po prostu...


        Po prostu do kortyta znowu dorwali się ludzie pokroju Gomułki i Moczara, którym
        nie wystarczy to, że polskiemu społeczeństwu w czsie II wojny amputowano
        społeczność żydowską; im zależy jeszcze na tym, aby całemu polskiemu dorobkowi
        kulturowemu amputować te elementy, które były dziełem polskich Żydów.

        Ja sobie myślę, że Żydom to tym razem nie zaszkodzi.
        Gorzej z polską kulturą.

        Kłaniam się nisko.
    • hiperrealizm a esperanto to gwara żydowska. 17.12.06, 13:21
      Oj straszni ludzie dorwali sie do władzy!
    • forumisko Re: bo Zamenhof Żydem był... 17.12.06, 17:32
      > kolejny przykład z okolic rządzącej ekipy antysemityzmu - jak to mówi
      > forumisko - "rzekomego"...

      No i gdzie ten antysemityzm?
      • jurek_s Re: bo Zamenhof Żydem był... 17.12.06, 19:56
        forumisko napisał:

        > No i gdzie ten antysemityzm?

        Oculos habent et non videbunt...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka