madohora Re: Pizzeria 25.01.22, 13:01 Ja ten temat przemilczę Narobiłeś mi ochoty na pizzę Muszę wstać jutro z rana Bo ja pizzę robię sobie sama Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 19.05.26, 16:08 LEKKIE CIASTO Z POZIOMKAMI Poziomki są bardzo dietetyczne – w 100 g znajduje się raptem 30 kcal. Możemy umieścić je w jadłospisie odchudzającym, o ile potrafimy oprzeć się smakom i aromatom przeróżnych ciast i ciasteczek z poziomkami. Przynajmniej raz pozwólmy sobie na przykład na puszysty biszkopt owocowy. Wykonamy go tradycyjnym sposobem z kilku jaj, pół szklanki cukru i szklanki mąki. Na początek oddzielamy żółtka od białek. Białka łączymy z cukrem i ubijamy na pianę. Dodajemy żółtka i przygotowaną mąkę z odrobiną proszku do pieczenia. Masę dokładnie mieszamy i wylewamy do formy. Na górze układamy świeżo zebrane i umyte poziomki. Ciasto biszkoptowe pieczemy około pół godziny w 180 stopniach. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 21.05.26, 23:03 FAWORKI 2 szklanki mąki pszennej (320 g) 4 żółtka (temp. pokojowa) 1 łyżka cukru pudru 5 łyżek gęstej śmietany homogenizowanej 12% lub 18% mała szczypta soli 2 łyżeczki spirytusu (opcjonalnie) 1,5 kg smalcu lub 2 litry oleju cukier puder Mąkę przesiać na stolnicę i uformować kopczyk. Zrobić w nim dołek, wbić w środek żółtka, następnie dodać cukier puder, śmietanę, sól i spirytus (jeśli go używamy). Zagarniać mąkę do środka i mieszać składniki. Połączyć je ze sobą w kulę, a następnie wyrabiać aż będzie jednolite przez ok. 5 minut (ciasto będzie dość zwarte i sztywne). Wałkować ciasto wałkiem, potem składać je na pół i znów rozwałkowywać (i tak przez ok. 10 - 15 minut). W międzyczasie tłuc ciasto wałkiem (w ten sposób wtłaczamy w ciasto jak najwięcej powietrza). Ciasto podzielić na 2 części i kolejno rozwałkować na jak najcieńsze placki. Resztę ciasta trzymać zawinięte w folię spożywczą aby nie wysychało. Nożem lub specjalnym radełkiem wycinać z ciasta paski szerokie na ok. 3 cm, a następnie kroić je na krótsze ok. 10 cm kawałki ścięte na ukos na końcach. W środku każdego paska zrobić nacięcie, przez które przełożyć (przewlec) jeden koniec ciasta. Złapać za końce i delikatnie potrząsnąć aby faworek miał ładny kształt. Odkładać na bok. Rozgrzać olej do 180 stopni C w szerokim garnku i wkładać do niego po kilka faworków jednocześnie (szybko urosną i pokryją się pęcherzami powietrza). Smażyć na złoty kolor, po około 30 - 60 sekund z każdej strony. Faworki wyławiać łyżką cedzakową i układać na ręcznikach papierowych. Posypać cukrem pudrem. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 18:27 CHLEB W JAJKU NADZIEWANY PAPRYKĄ czerstwy chleb jajka ser żółty starty lub w plasterkach papryka szczypiorek sól morska pieprz kolorowy olej do smażenia Chleb kroimy na podwójne cienkie kromki. Tak jak na zdjęciu. Ważne jest to żeby nie dociąć do końca, żeby można było równo je rozłożyć. Na kromkach układamy to na co mamy ochotę. Ja posypałam startym żółtym serem, szczypiorkiem i papryką. Posypałam solą i pieprzem. Kanapki składamy i mocno dociskamy dłonią, żeby się zamknęły. Na każdą kanapkę będziemy potrzebować jedno jajko. Kanapki z obu stron zanurzamy w rozmąconym jajku. Chleb powinien trochę nasiąknąć. Kanapki smażymy na rumiano z obu stron na rozgrzanym oleju. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 22.05.26, 23:00 ZUPA MLECZNA Z KLUSKAMI Wymieszaj 4 czubate łyżki mąki i szczyptę soli. Następnie stopniowo dodawaj wodę, aż utworzą się grudki (kluski). Zagotuj 1 litr mleka, szczyptę soli i cukier (dosłódź do smaku). Gdy mleko się zagotuje, wrzuć kluski i gotuj na małym ogniu, aż będą ugotowane (około 5-10 minut). Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 23.05.26, 10:46 PIEROGI Z JAGODAMI mąka pszenna - 400 g gorąca woda - około 200 ml roztopione masło - 50 g sól - szczypta NADZIENIE jagody - 300 g mąka ziemniaczana - 1 łyżka cukier - 1 łyżka W misce wymieszać mąkę i sól, dodać roztopione masło i stopniowo wlewać wodę, zagniatając jednolite i elastyczne ciasto. Przykryć ścierką i zostawić na 15-20 minut. Jagody wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną. Ciasto wyłożyć na wysypany mąką blat, rozwałkować. Szklanką wycinać kółka. Na środku każdego z nich nakładać łyżką farsz jagodowy, składać na pół i sklejać brzegi. W sporym garnku zagotować lekko osoloną wodę. Pierogi wrzucać na wrzątek i gotować około 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Podawać z kwaśną śmietaną, oprószone cukrem pudrem. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 23.05.26, 11:49 PIEROGI Z JAGODAMI składniki na ciasto ół kilograma mąki, szczypta soli, 1,5 szklanki ciepłej wody, dowolne owoce ja miałam jagody. wykonanie :Wszystkie składniki na ciasto wyrobić, rozwałkować ciasto, wycinać szklanką kółka, nakładać farsz, formować pierogi. Na osoloną gotującą się wodę wkładać pierogi. Od czasu wypłynięcia na wierzch, gotować jeszcze pięć minut na wolnym ogniu. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 18:53 CIASTECZKA Z BRĄZOWYM CUKREM 3 duże białka jaj , w temperaturze pokojowej; patrz wskazówki dotyczące przepisu 1/4 łyżeczki kamienia winnego 1/4 szklanki brązowego cukru 1/2 szklanki cukru granulowanego 1 łyżeczka czystego ekstraktu waniliowego 1/3 szklanki cukru cynamonowego do posypania Rozgrzej piekarnik do 250 F. Ustaw ruszty piekarnika tak, aby jeden znajdował się w górnej jednej trzeciej, a drugi w dolnej jednej trzeciej jego wysokości. Wsyp cukier do robota kuchennego i miksuj przez około 60 sekund. Jeśli nie masz robota kuchennego, możesz pominąć ten krok. Dzięki temu cukier będzie drobniejszy i szybciej się rozpuści. Jeśli masz dostęp do bardzo drobnego cukru , użyj go razem z cukrem brązowym. Ubij białka na średnich obrotach miksera elektrycznego na pianę. Dodaj kamień winny i ubijaj, aż białka będą lekko ubite. Stopniowo dodawaj oba rodzaje cukru i ubijaj, aż beza będzie bardzo sztywna. Dodaj ekstrakt waniliowy. Beza powinna być bardzo gładka i pozbawiona grudek cukru. Wyłóż 2 blachy do pieczenia papierem do pieczenia. Niewielka kropka bezy pod papierem w każdym rogu zapobiegnie przesuwaniu się papieru podczas pracy. Nakładaj łyżką małe kopczyki bezy na papier pergaminowy. Posyp każdy kopczyk odrobiną cukru cynamonowego. Możesz też wyciskać bezę za pomocą ozdobnej tylki w kształcie gwiazdki, jeśli wolisz. Piecz przez 1 godzinę, obracając blachy po 30 minutach. Wyjmij bezę, aby ją sprawdzić. Przełam na pół; powinna być sucha w środku. Wyłącz piekarnik i pozostaw drzwiczki częściowo uchylone. Pozostaw bezy w piekarniku na kolejną godzinę. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 16:55 SAŁATKA Z ARBUZA arbuz 30 dkg melon cantaloupe 1/2 szt banan 1 szt gałązki świeżej mięty cukier kandyzowany 2 łyżeczki sok z limonki 2 łyżki Z arbuza usunąć czarne pestki (robię to przy pomocy widelca). Z melona usunąć pestki i gniazdo nasienne. Arbuza pokroić w kostkę, miąższ melona wydrążyć przy pomocy specjalnej łyżeczki, aby otrzymać kuleczki melonowe. Owoce wymieszać w misce, dodać banana pokrojonego w plasterki. Całość skropić sokiem z limonki, wymieszać, posypać cukrem kandyzowanym. Sałatkę udekorować listkami świeżej mięty. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 19:27 BITA ŚMIETANA 1/2 szklanki śmietanki kremówki 1/2 łyżeczki czystego ekstraktu waniliowego 1/2 szklanki cukru pudru (znanego również jako cukier puder) W misce ubij 1/2 szklanki śmietanki kremówki z 1/2 łyżeczki wanilii i 1/2 szklanki cukru pudru, aż powstanie średnio puszysta masa. Odstaw. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 19:33 Młodsi o kilka lat w zaledwie miesiąc? Naukowcy cofnęli wiek biologiczny seniorów prostą dietą Metryka nie kłamie? Okazuje się, że to nie do końca prawda. Choć czasu nie da się zatrzymać, nasz zegar biologiczny potrafi tykać znacznie wolniej, a nawet… zacząć się cofać. Najnowsze badanie dowodzi, że wystarczą zaledwie cztery tygodnie odpowiedniej diety, aby organizm seniora stał się biologicznie młodszy. Klucz do sukcesu? Ograniczenie tłuszczów i zwrot w stronę roślin. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 19:36 Zespół badawczy pod kierownictwem Caitlin Andrews z Charles Perkins Centre na Uniwersytecie w Sydney przeanalizował dane 104 uczestników w wieku od 65 do 75 lat. Seniorów losowo przydzielono do czterech różnych grup dietetycznych na okres czterech tygodni: Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 19:39 To wciąż wczesny etap, by z pełną odpowiedzialnością ogłosić, że konkretna zmiana menu drastycznie wydłuży nasze życie. Jednak te badania dają nam jasny sygnał: na pozytywne zmiany w diecie nigdy nie jest za późno, a korzyści mogą pojawić się błyskawicznie” – komentuje autorka badania, Caitlin Andrews. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 23:06 KOTLETY MIELONE Z KASZĄ GRYCZANĄ * 400 g mięsa mielonego (np. łopatki) * 100 g suchej kaszy gryczanej (da ok. 250-300 g ugotowanej) * 1 cebula * 1 jajko * 1-2 ząbki czosnku * Sól i pieprz do smaku * Olej do smażenia 1. Kaszę gryczaną ugotuj według instrukcji na opakowaniu i odstaw do ostygnięcia. 2. Cebulę i czosnek drobno posiekaj, a następnie zeszklij na patelni na odrobinie oleju. 3. W misce połącz mięso mielone, ugotowaną kaszę, zeszkloną cebulę, czosnek i jajko. 4. Dodaj sól i pieprz, a następnie dokładnie wyrób masę ręcznie. 5. Wilgotnymi dłońmi uformuj zgrabne kotlety. 6. Smaż na rozgrzanym oleju z obu stron do zrumienienia. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 23:13 Szparagi to wiosenne warzywo z charakterem. Ich smak zaskakuje, kolor cieszy oko, a sposobów ich przyrządzania jest tyle, ilu kucharzy w sąsiedztwie. Gustujesz w sałatkach ze szparagami? 5 najlepszych przepisów na każdą okazję znajdziesz poniżej. Wybierz coś dla siebie i bliskich. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 23:15 Asparagina, czyli aminokwas nadający szparagom charakterystyczny aromat, ma lekkie działanie moczopędne. Wspomaga oczyszczanie nerek i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Błonnik z kolei pobudza pracę jelit i daje uczucie sytości po stosunkowo niewielkim posiłku, co docenią osoby dbające o sylwetkę. Pęczek świeżych szparagów to prawdziwa wiosenna bomba witaminowa, dlatego warto po nią sięgać jak najczęściej. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 23:16 Sałatka z grillowanymi szparagami i burratą Szparagi krótko opieczone na patelni grillowej ułóż wokół rozerwanej burraty. Polej oliwą z bazyliowym pesto, dorzuć garść pomidorków koktajlowych i świeżo zmielony pieprz. Idealna kolacja na taras w cieplejsze wieczory. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 23:21 Słodko-słona sałatka z truskawkami i kozim serem Zielone szparagi blanszowane, połówki dojrzałych truskawek, plasterki rolki koziego sera i garść aromatycznej rukoli. Skrop całość octem balsamicznym – kontrast smaków robi wrażenie nawet na sceptykach owocowo-warzywnych połączeń. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 23:29 SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI I SZPARAGAMI 200 g pomidorków koktajlowych lub innych, słodkich pomidorów 200 g zielonych szparagów bez stwardniałych części 1 czerwona cebula 100 g zielonego groszku (może być z puszki) 1 czerwona papryka 1 żółta papryka mały pęczek koperku Umyj i osusz szparagi i odetnij zdrewniałe części. Pokrój je na mniejsze kawałki i wrzuć do wrzątku na 2 minuty, a następnie przelej zimną wodą (szparagi pozostaną chrupiące). Jeśli używasz świeżego, zielonego groszku, opłucz go wodą i gotuj w osolonej wodzie przez 10-15 minut do miękkości. Umyj pomidory i paprykę, usuń nasiona i twarde elementy. Obierz cebulę z łupin. Pomidory pokrój na połówki, paprykę w podłużne paski, a cebulę w piórka. Koperek drobno poszatkuj. Umieść wszystkie warzywa w dużej misce. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 04.06.26, 23:42 SAŁATKA JARZYNOWA 4 marchewki pietruszka mały seler 2 ziemniaki 2 jajka 4 kiszone ogórki 2 jabłka cebula 2 łyżki posiekanej natki 1/2 puszki zielonego groszku puszka kukurydzy 3 łyżki majonezu 2 łyżki musztardy 1 łyżka gęstej śmietany szczypta pieprzu cayenne pieprz czarny świeżo mielony sól do smaku mix sałat do dekoracji Marchewki, pietruszkę, selera, ziemniaki dokładnie umyć i ugotować. Wystudzone warzywa obrać, pokroić w kostkę. Pokroić również jajka ugotowane na twardo, jabłka wcześniej obrane i pozbawione gniazd nasiennych, ogórki ( 2 pozostawić do dekoracji - pokroić w plasterki ), cebulkę pokrojoną w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać, włącznie z natką pietruszki, groszkiem, kukurydzą dodając majonez, musztardę i przyprawy. Ułożyć na półmisku i udekorować wg uznania. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 05.06.26, 12:19 JAJKA MARYNOWANE KIMCHI 1 szklanka przyprawionego octu ryżowego 1 szklanka białego octu 1 szczypiorek pokrojony na kawałki o długości 2,5 cm (opcjonalnie) 12 dużych jaj z wolnego wybiegu , ugotowanych na twardo i obranych 1/2 do 1 szklanki kimchi, w zależności od upodobań Na dnie słoika ułóż warstwę kimchi, a następnie ostrożnie wbij na nią 2–3 jajka. Za pomocą pałeczek lub widelca połóż kolejną warstwę kawałków kimchi na jajkach, a następnie dodaj na wierzch kolejne 2–3 jajka. Powtarzaj, aż wykorzystasz wszystkie jajka i równomiernie rozłożysz kimchi pomiędzy warstwami. Wlać biały ocet ryżowy i przyprawiony ocet ryżowy, aż jajka będą lekko przykryte. Zamknij szczelnie słoik i wstaw do lodówki na co najmniej 24 godziny. Spożyć w ciągu tygodnia. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 05.06.26, 18:51 Wedle legendy uprawa bobu uratowała również średniowiecznych mieszkańców Sycylii przed śmiercią głodową z powodu panującej suszy. Pobożni Sycylijczycy modlili się do swego patrona św. Józefa z prośbą o deszcz i opady rzeczywiście nadeszły, ale jedyną rośliną, która zdążyła wzejść na wysuszonej do cna glebie był właśnie bób. Do dziś jego łuskami przyozdabia się ołtarze łaskawego świętego. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 05.06.26, 19:20 Bób można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku. Ziarenka wysadza się już w marcu, bezpośrednio do gruntu, pamiętając o zachowaniu półmetrowych odstępów między rzędami. Dorosłe rośliny mogą osiągać nawet metr wysokości! Gleba nie powinna być zbyt kwaśna, a stanowisko wysiewu raczej słoneczne. Przy sumiennym podlewaniu w okresie największego wzrostu – na przełomie kwietnia i maja – pysznych świeżych plonów w łuskach można spodziewać się już w czerwcu. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 05.06.26, 19:24 Rośliny strączkowe słyną z imponującego składu mineralnego i bób nie jest pod względem wyjątkiem. Niezwykle bogaty w mangan, zapobiega artretyzmowi i pomaga wzmacniać strukturę kostną, chroniąc ją zarazem przed wypłukiwaniem wapnia. Niebagatelne ilości cynku i magnezu również wspierają gęstość i twardość kości, czyniąc z bobu hit w menu kobiet dojrzałych, zagrożonych w naturalny sposób osteoporozą. 100 g zielonych ziaren pokrywa aż połowę dziennej rekomendowanej dawki magnezu, co w połączeniu ze sporą dozą potasu, ma olbrzymie znaczenie także dla zdrowia serca i utrzymywania prawidłowego ciśnienia krwi. Jako warzywo bogate w błonnik i białko, bób wspiera także proces odchudzania, sprawiając, że dłużej czujemy się syci i redukując ryzyko zdrowotnych komplikacji związanych z otyłością. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 05.06.26, 19:27 Poza sezonem świeży bób można zastąpić mrożonym, który choć nie jest tak delikatny, zachowuje w dalszym ciągu większość składników odżywczych i walorów smakowych. Nie polecamy natomiast konserwowanego bobu w puszkach – leżakowanie w nalewie nie tylko zuboża właściwości zdrowotne, ale także łączy się z ryzykiem nadmiernej absorbcji BPA. Tak naprawdę, idealnie jest po prostu od czerwca do sierpnia zajadać się bobem przy każdej sposobności! Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 05.06.26, 19:29 Większość przepisów wymaga łuskanego bobu, co zazwyczaj oznacza podwójne łuskanie. Bób należy wyjąć ze strąków, zblanszować, a następnie wyjąć z poszczególnych łusek, aby uwolnić w pełni miękkie, delikatnie aromatyczne ziarna bobu. Ten poradnik przeprowadzi Cię przez kolejne kroki, abyś mógł wykonać to zadanie tak szybko i sprawnie, jak to możliwe. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 23.05.26, 12:30 Pierogi leniwe z serem Najjlepszy do tych pierogów jest ser świeży, twaro.giem zwany, ale musi być dobrze z serwatki wyciśnięty- Rozetrzeć go należy dobrze w donicy, wbić kilka żółtek, stosownie do ilości sera — wsypać trochę cukru, szczyptę soli, kto lubi, drobnych rodzynków, czysto opłukanych, białka ubić na pianę, lekko wymieszać, przesiać pięknej mąki na stolnicę, rozgarnąć, przyrządzony ser wyłożyć, obtoczyć w mące, lekko wygniatając, tak jednak, aby ciasto było pulchne. Potem brać po kawałku, stolnicę cieniutko potrzeć mąką, aby ciasto do niej nie przylegało, robić okrą głe, a długie wałki, nieco je rozpłaszczyć, pokarbować na krzyż nożem i krajać ukośnie. Wkońcu wrzucać na goto waną wodę — a gdy spłyną, wybrać na durszlak, polać ma słem, zrumienionem z bułeczką i wydać. Można je także upiec w piecu i dać ze śmietaną. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 23.05.26, 16:10 TĘCZOWE DESERKI 3 galaretki w 3 różnych, dowolnych kolorach 1 galaretka przezroczysta 400 g jogurtu naturalnego owoce sezonowe do dekoracji 3 kolorowe galaretki rozrobić w oddzielnych kubeczkach, zgodnie z przepisem na opakowaniach. Całkowicie ostudzić. PyIERWSZY kolor przelać do 8 kubeczków. Kubeczki wstawić do lodówki, do całkowitego stężenia galaretki. W tym czasie rozrobić galaretkę przezroczystą w ok. 300 ml gorącej wody. Zupełnie ostudzić, a następnie wymieszać galaretkę dokładnie z jogurtem naturalnym. 1/3 masy jogurtowej wyłożyć równo do kubeczków na PIERWSZĄ warstwę galaretki. Kubeczki oraz miseczkę z DRUGIM kolorem wstawić do lodówki. Gdy biała warstwa stężeje (około 30 minut), rozlać DRUGĄ galaretkę do kubeczków. Schłodzić, do stężenia galaretki. Następnie powtórzyć czynności. Do kubeczków wyłożyć kolejną 1/3 masy jogurtowej. Schłodzić. I zalać ostatnią, TRZECIĄ galaretką. Schłodzić. Na koniec rozłożyć resztę masy jogurtowej. Schłodzić. Podawać idealnie ze świeżymi owocami. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 23.05.26, 16:27 DESER Z TRUSKAWKAMI I GALARETKĄ 2 truskawkowe galaretki 400 ml wody (do rozpuszczenia galaretek) 200 g jogurtu naturalnego 200 g truskawek Dodatkowo: 300 g truskawek Przygotuj 8 kubeczków do deserków lub małych szklanek – ja użyłam kubeczków o pojemności 180 ml. Dwie galaretki rozpuść w 400 ml gorącej wody. Odstaw do wystudzenia. W tym czasie herbatniki zmiel (np. w malakserze) lub pokrusz, a następnie wyłóż na spód każdego z kubeczka i wyrównaj. 200 g truskawek zblenduj. Z 300 g truskawek wybierz 8 większych i przekrój je wzdłuż na pół. Połówki truskawek ułóż pionowo (przekrojeniem do zewnątrz) przy ściankach kubeczków - po dwie połówki na kubeczek. Pozostałe truskawki zostaw w całości - będą to truskawki na wierzch deserków. Kiedy galaretki wystygną, podziel je na trzy części. Do jednej części dodaj jogurt naturalny i dokładnie wymieszaj. Część z jogurtem wstaw do lodówki i kiedy zacznie tężeć, wylej ją jako drugą warstwę deserków. Kubeczki wstaw do lodówki, aby warstwa jogurtowa całkowicie stężała. Kiedy warstwa jogurtowa stężeje, kolejną część galaretki wymieszaj ze zblendowanymi truskawkami i wylej jako kolejną warstwę deserków. Włóż do lodówki do stężenia. Na koniec, kiedy warstwa truskawkowa stężeje, na wierzchu deserków ułóż po 2-3 truskawki i całość zalej ostatnią częścią galaretki. Deserki włóż do lodówki na minimum 2 godziny do całkowitego stężenia. Podawaj schłodzone. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 25.05.26, 18:17 ZUPA Z PORA Marchew 1 sztuka Pietruszka 1 sztuka Seler zwyczajny 1/4 sztuki Por 2 liście Cebula biała 1 sztuka Czosnek 2 ząbki Sól 2 łyżeczki Pieprz do smaku Liść laurowy 3 sztuki Ziele angielskie 6 sztuk Woda 3 litry Por 1 sztuka Ziemniaki 5-6 sztuk żółty ser 10 dag Marchew, pietruszkę, selera obieram, myję pod bieżącą wodą , kroję i wrzucam do wrzącej wody. Liście pora myję i dodaję do warzyw. Cebulę obieram, odcinam końcówki, nacinam na krzyż i dodaję do wywaru. Czosnek obieram i przeciskam przez praskę bezpośrednio do garnka. Dodaję liście laurowe, ziele angielskie i jedną łyżeczkę soli. Przykrywam przykrywką i gotuję na wolnym ogniu, aż warzywa zmiękną. Ziemniaki obieram, kroję w kostkę, jasne części pora kroję w pół talarki i podsmażam na dwóch łyżkach tłuszczu, aż będą szkliste. Liście pora usuwam z wywaru. Do miękkich warzyw wrzucam pokrojone ziemniaki i ponownie gotuję, aż ziemniaki zmiękną. Potem dodaję zeszklone pory i gotuję 2-3 minuty. Ponownie doprawiam do smaku solą i pieprzem, dodaję starty żółty ser i gotuję, aż ser się rozpuści. Zupę można podawać z grzankami lub groszkiem ptysiowym Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 29.05.26, 23:22 TOST Z SADZONYM JAJKIEM 7 łyżek niesolonego masła , podzielonych 1 łyżka mąki pszennej 1/2 szklanki mleka 1/4 łyżeczki soli koszernej , więcej do smaku 1 szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej 3 łyżki startego parmezanu 6 uncji pokrojonego lub startego sera Gruyère , podzielonego 4 kromki chleba 2 do 3 łyżeczek musztardy Dijon (opcjonalnie) 3 do 4 uncji cienko pokrojonej szynki 2 duże jajka Świeżo zmielony czarny pieprz do smaku Rozpuść 1 łyżkę masła w średnim rondlu na średnim ogniu. Dodaj mąkę do masła i smaż przez 2 minuty, ciągle mieszając. Dodaj mleko, 1/4 łyżeczki soli i szczyptę gałki muszkatołowej i gotuj, mieszając, przez 3–4 minuty, aż zgęstnieje. Dodaj parmezan i połowę sera Gruyère. Ułóż dwie kromki chleba na blasze do pieczenia i posmaruj je musztardą Dijon (opcjonalnie). Połóż szynkę na dwóch kromkach chleba. Posmaruj szynkę odrobiną gęstego sosu serowego, połóż resztę sera Gruyère i przykryj kolejną kromką chleba. Rozpuść 4 łyżki masła na dużej patelni z nieprzywierającą powłoką na średnim ogniu. Posmaruj wierzch kanapek odrobiną roztopionego masła. Połóż kanapki na rozgrzanej patelni, stroną posmarowaną masłem do dołu i posmaruj je masłem. Smaż przez 2 do 4 minut z każdej strony, aż będą złocistobrązowe. Przenieś kanapki na blachę do pieczenia i posmaruj je pozostałym sosem serowym. Pamiętaj, aby pokryć brzegi, aby zapobiec przypaleniu chleba. Umieść ruszt w górnej jednej trzeciej piekarnika. Włącz piekarnik na grill. Rozpuść pozostałe 2 łyżki masła na patelni z nieprzywierającą powłoką na średnim ogniu. Wbij każde jajko do foremki, a następnie powoli dodawaj je do patelni. Przykryj patelnię pokrywką i smaż przez 2 do 3 minut, aż białka się zetną, a żółtka pozostaną płynne. Podczas smażenia jajek włóż kanapki pod grill i smaż przez około 2 minuty, aż sos zacznie bulgotać i brązowieć. Przełóż kanapki na talerze i na wierzchu ułóż jajko sadzone. Posyp solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem do smaku i podawaj natychmiast. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 31.05.26, 14:43 MAŚLANY KREM 1 3/4 szklanki ( 347 gramów ) cukru granulowanego, podzielonego 1 szklanka wody 5 średnich białek jaj 1/4 łyżeczki drobnej soli 1 funt niesolonego masła , w temperaturze pokojowej, pokrojonego w kostkę 1 laska wanilii , przekrojona i z wydrążonymi ziarenkami (lub 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego) Do małego garnka wsyp 1 1/2 szklanki (297 gramów) cukru granulowanego i 1 szklankę wody , a następnie wymieszaj. Zwilż palce lub pędzelek do ciasta i zmyj kryształki cukru z brzegów garnka. Podgrzewaj na średnio-wysokim ogniu, aż syrop cukrowy osiągnie temperaturę 238°F. Nie mieszaj syropu podczas gotowania, ponieważ spowoduje to krystalizację cukru. W międzyczasie włóż 5 średnich białek jaj i 1/4 łyżeczki drobnej soli do miski miksera z końcówką do ubijania. Ubijaj na średnich obrotach, aż białka się spienią. Powoli dodawaj pozostałą 1/4 szklanki (50 gramów) cukru, aż do całkowitego połączenia. Zwiększ obroty miksera do maksimum i kontynuuj ubijanie, aż piana będzie średnio-sztywna. Wyłącz mikser i poczekaj, aż syrop cukrowy osiągnie odpowiednią temperaturę. Gdy syrop cukrowy osiągnie temperaturę 119°C, zdejmij garnek z ognia i ponownie włącz mikser na niskie obroty. Powoli wlewaj syrop cukrowy po ściance miski miksera cienkim, stałym strumieniem, aż do całkowitego połączenia. Ustaw obroty na średnio-wysokie i ubijaj dalej, aż beza podwoi swoją objętość, a miska przestanie być ciepła w dotyku. Idealna temperatura bezy to 22-24°C. Upewnij się, że masło również ma tę temperaturę. Zmniejsz obroty do średnich i powoli dodawaj 450 g niesolonego masła (w temperaturze pokojowej, pokrojonego w kostkę) , aż będzie gładkie i puszyste. Dodawaj po kilka kostek masła na raz i poczekaj, aż się połączą, zanim dodasz kolejną. Zbyt szybkie dodawanie masła może spowodować opadnięcie bezy. Zmniejsz prędkość i dodaj 1 laskę wanilii (przekrojoną i wydrążone ziarenka lub 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego) . Kontynuuj miksowanie, aż wszystko połączy się w piękny, jedwabisty i gładki krem maślany. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 01.06.26, 18:16 Aby można było odpowiedzieć na pytanie, po który owoc - arbuz czy melon - warto sięgać częściej, należy przeanalizować ich wartości odżywcze. Oto czym się różnią: kalorycznością - arbuzy: około 30 kcal na 100 g, melony: 36 kcal na 100 g zawartością witaminy C - arbuzy: 8,1 mg na 100 g (co stanowi 13 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik), melony: 18 mg na 100 g (30 proc. dziennego zapotrzebowania) zawartością witaminy A - 100 g arbuza zapewnia 20-23 proc. dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na ten składnik, a 100 g odmian pomarańczowych melona (np. Kantalupa) nawet do 35 proc. zawartością potasu - arbuzy: 112 mg na 100 g, melony: 228 mg na 100 g Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 01.06.26, 21:40 TRUSKAWKI W SYROPIE 1 kg truskawek 1 kg cukru 200 ml wody ¼ szklanki soku z cytryny Truskawki umyj i osusz. Pozbądź się szypułek. Wodę wlej do garnka i zagotuj, gdy zacznie bulgotać dosyp cukier i mieszaj energicznie dopóki się nie rozpuści. Następnie zmniejsz moc palnika i gotuj przez minutę. Truskawki zalej powstałym syropem i bardzo delikatnie zamieszaj, pozostaw na 40 minut. Po tym czasie odlej płyn i znowu zagotuj. Trzymaj na ogniu przez około 15 minut. Powtórz czynność z pierwszego etapu – zalej truskawki syropem i pozwól im puścić soki. Po 15 minutach znowu odcedź owoce z płynu i zagotuj go po raz ostatni, tym razem dodaj jeszcze sok z cytryny. Truskawki przełóż do słoików zalej gorącym syropem. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 18:11 KLUSKI ŚLĄSKIE 1 kg ugotowanych ziemniaków mąka ziemniaczana 1/4 części ziemniaków 1 jajko duże sól 1/4 kastki masła Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy i przeciskamy przez praskę lub maszynkę na małych oczkach. Ziemniaki przekładamy do garnka i łyżką wyrównujemy powierzchnię. Wyjmujemy 1/4 część ziemniaków i rozkładamy je napozostałych, a w to miejsce wsypujemy tyle mąki ziemniaczanej, ile było ziemniaków. Wbijamy jajko i zagniatamy ciasto. Gdy ciasto jest już wyrobione, bierzemy kawałek i formujemy na stolnicy rulonik grubości palca. Odcinamy na małe równe kawałki i formujemy kuleczki i robimy w nich dołeczek. W garnku gotujemy wodę z odrobina soli i wrzucamy kluski śląskie na wrzątek ,po wypłynięciu na wierzch gotujemy 2-3 minutki i wyjmujemy za pomocą łyżki cedzakowej na talerz. Polewamy roztopionym masłem, aby kluski nam się nie posklejały. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 02.06.26, 22:23 MINI KLUSKI ŚLĄSKIE 1 kg ugotowanych ziemniaków mąka ziemniaczana 1/4 części ziemniaków 1 jajko duże sól 1/4 kastki masła Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy i przeciskamy przez praskę lub maszynkę na małych oczkach. Ziemniaki przekładamy do garnka i łyżką wyrównujemy powierzchnię. Wyjmujemy 1/4 część ziemniaków i rozkładamy je napozostałych, a w to miejsce wsypujemy tyle mąki ziemniaczanej, ile było ziemniaków. Wbijamy jajko i zagniatamy ciasto. Gdy ciasto jest już wyrobione, bierzemy kawałek i formujemy na stolnicy rulonik grubości palca. Odcinamy na małe równe kawałki i formujemy małe kuleczki i robimy w nich dołeczek. W garnku gotujemy wodę z odrobina soli i wrzucamy kluski śląskie na wrzątek ,po wypłynięciu na wierzch gotujemy 2-3 minutki i wyjmujemy za pomocą łyżki cedzakowej na talerz. Polewamy rozopionym masłem, aby kluski nam się nie posklejały. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:14 KOTLETY WIEDEŃSKIE 500 g cielęciny (najlepiej udziec) 2 jajka 1 łyżka mleka 120 g mąki pszennej 100 g bułki tartej 50 g masła klarowanego do smażenia sól do smaku 1 cytryna Cielęcinę pokrój na 4 cienkie plastry. Każdy kawałek przykryj folią spożywczą i bardzo cienko rozbij tłuczkiem, najlepiej do grubości około 34 mm. Mięso oprósz z obu stron solą. Pieprz pomiń. Przygotuj trzy talerze – do jednego wsyp mąkę, do drugiego wbij i roztrzep jajka z łyżką mleka, a do trzeciego wsyp bułkę tartą. Każdy plaster mięsa obtocz najpierw w mące, następnie w jajku, a na końcu w bułce tartej. Nie dociskaj panierki zbyt mocno, dzięki temu po usmażeniu będzie lekko odstawała i stworzy charakterystyczne fale. Na dużej patelni rozgrzej masło klarowane. Tłuszczu powinno być tyle, aby kotlety mogły swobodnie się smażyć. Smaż kotlety partiami tak, aby nie stykały się ze sobą na patelni po 2-3 minuty z każdej strony. Przez pierwsze minuty nie przesuwaj ich po patelni, nie dociskaj. Delikatnie poruszaj patelnią, aby gorący tłuszcz oblewał także wierzch kotletów. Nie przyciskaj jednak samego mięsa. Usmażone kotlety odsącz na ręczniku papierowym. Podawaj z pokrojoną cytryną w plasterki. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:27 SAŁATKA Z CHIPSAMI ¼ kapusty pekińskiej 100 g kukurydzy konserwowej z puszki ¼ główki czerwonej kapusty 100 g czerwonej fasoli z puszki 1 świeży ogórek 150 g żółtego sera 100 g chipsów tortilla Oba rodzaje kapusty drobno poszatkuj. Kukurydzę odsącz z zalewy, a fasolę nie tylko odsącz, ale przelej także wodą i odcedź oraz osusz. Ogórka zetrzyj na tarce o dużych oczkach lub pokrój w cienkie słupki za pomocą mandoliny. Odciśnij warzywo, by pozbyć się nadmiaru wody. Ser żółty zetrzyj na tarce o średnich oczkach, a tortille pokrusz w dłoniach. Złóż sałatkę. W przezroczystej misce sałatkowej układaj warstwowo: kapustę pekińską, kukurydzę, czerwoną kapustę, fasolę czerwoną, zielonego ogórka. Całość posmaruj dressingiem i posyp wierzch żółtym serem i kruszonymi chipsami. Sałatkę z chipsami tortilla podawaj od razu po przyrządzeniu, póki chipsy są chrupiące. Resztki przechowuj w lodówce przez maksymalnie 3 dni, ale składniki dania nie będą już tak chrupkie. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:39 SOS DO SAŁATKI 4 łyżki oleju słonecznikowego lub rzepakowego 2 łyżki soku z cytryny 1 czubata łyżeczka cukru sól i pieprz do smaku W osobnym naczyniu mieszamy olej, sok z cytryny, cukier, sól i pieprz. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:48 Truskawki w niektórych polskich dyskontach są dostępne przez cały rok, jednak to właśnie teraz mają najlepszy smak. Obecnie możemy cieszyć się tymi pochodzącymi z polskich upraw, a nie odległych zakątków Europy. Są więc najlepsze i najzdrowsze, dlatego warto je jeść póki są dostępne. Sezon na truskawki w Polsce będzie trwał bowiem jeszcze tylko kilka tygodni - zazwyczaj do połowy lipca można korzystać z tych naprawdę smacznych. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 14:50 Opcji, jak widać, jest naprawdę sporo. Warto więc korzystać i spróbować truskawek nie tylko w ich typowo słodkiej odsłonie. Niewykluczone, że ta wytrawna przypadnie wam do gustu jeszcze bardziej Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 03.06.26, 15:16 WAFELKI WANILIOWE 2 białka jaj 3/4 szklanki cukru pudru 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego 1/2 szklanki mąki 4 łyżki solonego masła , roztopionego i ostudzonego Ubij białka na wysokich obrotach, aż będą sztywne. Delikatnie wmieszaj pozostałe składniki, po jednym na raz, aż powstanie zwarte ciasto. Rozgrzej żelazko do gaufrette lub pizzelle na średnim ogniu. Nakładaj małą łyżeczkę ciasta – ciasto szybko się rozprowadza po nagrzaniu – na rozgrzane żelazko i piecz na palniku o średniej temperaturze przez około 30 sekund z każdej strony. Gaufretty są gotowe, gdy nabiorą jasnozłotego, brązowego koloru. Pozostaw je do całkowitego ostygnięcia na kratce lub delikatnie uformuj jeszcze ciepłe ciasteczka w rożki, aby później napełnić je lukrem lub bitą śmietaną. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 16.05.26, 09:58 Z CZYM NAJLEPIEJ JEŚĆ TRUSKAWKI - Gazeta - 16.05.2026 Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 17.05.26, 17:48 PASTA Z JAJEK 4 jajka pół cebuli łyżka majonezu sól , pieprz Jajka ugotuj na twardo . Wystudzone zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Cebulę posiekaj drobno , posól ,dodaj do jajek , dołóż majonez ,popierz Wszystkie składniki wymieszaj . Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 17.05.26, 17:53 JAJKO SERDUSZKO 1 jajko 2 gumki Patyczek o długości 20 cm (u mnie do chińskiego) Kawałek tektury Ugotuj jajko na twardo.Jak jeszcze jajko będzie gorące obierz je ze skorupki, połóż w zgięciu kartonu, po środku jajka umieść okrągłą pałeczkę, dociśnij ją i przymocuj do kartonu z dwóch stron gumkami recepturkami Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 17.05.26, 17:57 MARMURKOWE JAJKO ugotowane na twardo jajko szklanka bardzo mocnej herbaty Ugotowane jajko całe ostukać łyżeczką i wrzucić na noc do szklanki z esencją.Rano bardzo delikatnie obrać jajko tak,aby nie uszkodzić błonki...Baaardzo mozolne zajęcie,ale warte efektu. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 17.05.26, 20:43 JAJKA FASZEROWANE jajka na twardo, ok 10 sztuk pieczarki, 20-30 dkg cebula, 1 sztuka sól, pieprz łyżka masła Na patelni rozgrzać masło dodać cebulę pokrojoną w kostkę i pieczarki starte na tarce o dużych oczkach, udusić,doprawić do smaku, wystudzić. Ugotowane jajka, obrać, przekroić na pół, wyjąć z jajek żółtka. Żółtka dodać do pieczarek, widelcem je rozgnieść i razem wymieszać. Gotowy farsz ponakładać do jajek. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 17.05.26, 21:20 SADZONE JAJKA jajko kurze 2 szt. olej do smażenia drobno pokrojony szczypior ugotowane ziemniaki, podsmażane Jajka wbijamy na rozgrzany na patelni olej, smażymy na małym ogniu do częściowego ścięcia białka. Żółtka jajek polewamy rozgrzanym olejem lub smażymy na małym ogniu pod przykryciem przez około 2 minuty. Jajka posypujemy drobno pokrojonym szczypiorem. Usmażone jajka podajemy z podsmażanymi ziemniakami. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 12.06.26, 20:33 ZUPA PIECZARKOWA 1 kg pieczarek 1,5 l bulionu drobiowego lub warzywnego 2 łyżki masła 1 marchewka 1 mała cebula 1 por 50 g korzenia selera 1 łyżeczka tymianku 1 łyżeczka soli 1 łyżeczka pieprzu kilka gałązek świeżego tymianku do dekoracji Marchewkę i cebulę obierz. Wszystkie warzywa pokrój w kostkę o podobnej wielkości. Pieczarki oczyść i pokrój w plasterki. W garnku rozpuść masło. Dodaj marchewkę, cebulę, por i seler. Smaż przez ok. 10 minut. Wmieszaj grzyby i tymianek. Gotuj do zmięknięcia pieczarek, przez ok. 5 minut. Dodaj bulion, sól i pieprz. Garnek przykryj i trzymaj na małym ogniu przez ok. 30 minut. Zupę pieczarkową podawaj na ciepło, udekorowaną gałązkami tymianku. Odpowiedz Link
madohora Re: Pizzeria 17.05.26, 21:27 KOTLETY Z JAJEK 6 jajek ugotowanych na twardo 1 surowe jajko jedna czerstwa bułka ( jeśli jest duża, to nie cała) 1 średnia cebula łyżka kaszy manny olej do smażenia cebuli i do smażenia kotletów sól pieprz natka pietruszki lub posiekany drobno koperek tarta bułka do panierowania Na patelni przysmażamy do zeszklenia drobno posiekaną cebulę i studzim Ugotowane na twardo jajka ścieramy na tarełku o małych oczkach ( można zmielić ) Bułkę moczymy w ciepłej wodzie, a gdy zmięknie odciskamy i dodajemy do jajek Do jajek i bułki dodajemy cebulę oraz wbijamy jajko. Dodajemy łyżkę kaszy manny, doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy posiekaną zieleninę ( ilość według uznania ) Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy i odstawiamy masę na ok 10 minut Z masy formujemy niewielkie okrągłe kotleciki, które panierujemy w tartej bułce Kotleciki smażymy z obu stron na złoty kolor i podajemy z ulubioną surówką oraz z ziemniakami lub frytkami Odpowiedz Link