Dodaj do ulubionych

Лукашенко закончит как Каддафи

25.10.20, 11:06
Dziś mija termin "ultimatum" dla Bat'ki, postawionego przez opozycję: ma odejść.
Póki co, zbiera siły milicyjne w centrum Mińska.
Jak nasz żoliborski "bat'ko" :)
Tytuł wątku pochodzi z rosyjskiego forum i jakoś oddaje stosunek sąsiadów do Łukaszenki.
Raczej niechętny, choć Rosjanie panicznie boją się powtórki z Kijowa.
Obserwuj wątek
  • czizus Re: Лукашенко закончит как Каддафи 26.10.20, 11:20
   Jak Kadafi to chyba raczej nie. Ale Białoruś to jedna wielka niewiadoma, . . . . w tym krótszym okresie. W dłuższym jest pewne, że z drogi na zachód już nie zrezygnują. Tym bardziej, że sami widzą kogo popiera Rosja i jakie są szanse na prawdziwą demokratyzację kraju, rozwój i poprawę życia ludzi, będąc w rosyjskiej strefie.
   To przebudzenie Białorusinów, ich opór, wręcz taka biało-czerwono-biała rewolucja niepodległościowa przypomina mocno te wszystkie aksamitne rewolucje w naszej części Europy po 1989 r. Białorusini musieli mieć trochę więcej czasu żeby zrozumieć co to jest sojusz z Rosją i jaka droga prowadzi do prawdziwej niepodległości i cywilizacji. Zobaczyli to u Polaków, Litwinów, Czechów, Węgrów, . . . . etc. . . . . . i nikt już ich z tej drogi nie zawróci. Chcą tego samego.
    • czizus Re: Przeceniasz antyrosyjskość Białorusinów. 26.10.20, 13:16
     borrka napisał:

     >
     > A z Kadafim, to taka figura retoryczna.
     > Baćka zasili rezerwat rezydentów FSB.

     Wiem że są prorosyjscy , . . . ale jak widać to się stopniowo zmienia. Nie da się połączyć demokracji, nowoczesności i rozwoju(a tego chcą Białorusini) z zależnością kraju od Rosji, . . . taką fundamentalną zależnością.
     Jednak droga Litwy, Łotwy, Estonii(też dawnych republik ZSRR) pokazuje słuszność wyboru opcji zachodniej i Białorusini to widzą. Poziom życia jest tam dużo wyższy od tego na Białorusi a w 1990 r. był podobny. Więc ten odwrót na zachód będzie już stałym trendem. Nikt nie chce gorzej żyć. Być może dobrym rozwiązaniem dla Białorusinów byłaby jakaś forma finlandyzacji kraju. Jednak moim zdaniem Białorusini wcześniej czy pózniej będą musieli dokonać kolejny raz zasadniczego wyboru: Rosja czy zachód i wydaje mi się że będzie to zachód i Europa w ogóle.
     • j-k Białorusini chca zmian, lecz sie boja. 26.10.20, 14:24
      Gdyz z jednej strony wiedza, ze "w Pribaltikie" zyje sie lepiej, ale z drugiej - rowniez wiedza, ze w "demokratycznej" Ukrainie zyje sie gorzej, niz u nich
      i boja sie, ze rewolucja obalajaca rzady Lukaszenki moglaby przyniesc raczej efekt ukrainski.

      jestem za opcja, ze rzady Lukaszenki jeszcze pare lat potrwaja i system bedzie ulegal powolnej transformacji,
      az na koncu sam Lukaszenko odda wladze - lub obali go ktos z jego wlasnego otoczenia.
  • jk2007 Żarty się skończyły 26.10.20, 13:29
   Stoimy przed dylematem: albo Łukaszenko nie dotrzyma swoich populistycznych obietnic wyborczych, albo zrujnuje białoruską gospodarkę.

   www.rosbalt.ru/world/2020/10/26/1869893.html
   • herr7 Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 13:53
    My obecnie podobnego dylematu nie mamy. Wiemy, za to że Covid wykończy gospodarkę w Polsce i zrujnuje przyszłych emerytów. Emerytura obywatelska na poziomie 1200 zł brutto stanie się realnością. A konsekwencją tego będzie to, że starsze panie będą wyganiać swoich mężów z domu o piątej nad ranem, żeby ci ustawili się u Brata Alberta w kolejce. Drugiego dania nie będzie, ale dla szczęśliwców znajdzie się talerz zupy. No ale na tym Forum aż roi się od idiotów martwiących się o stan demokracji na Białorusi, czy w innym Kirgistanie.
    • polski_francuz Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 14:32
     "Wiemy, za to że Covid wykończy gospodarkę w Polsce i zrujnuje przyszłych emerytów. "

     Covid wykancza gospodarke w calej Europie nie tylko w Polsce. Dotyczy to tez i glownie Europe panstw lacinskich. To jest obecnie temat najwazniejszy: jak i co zrobic by nie pasc na pysk na dziesieciolecia?

     PF
      • polski_francuz Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 15:28
       Myślę że możliwości Niemiec czy Francji są tu większe niż Polski

       Wapie, jako potomek szlachty goloty zyjacy we Francji. Niestety nasz mlody prezydent podpadl i wirusom biologicznym i politycznym jak Erdogan. Wirus biologiczny stwierdzono u pona 50 tys. ludzi/dobe a Edogan podpuszcza swiat arabko-muzulmanski by nie kupowac "Made in France".

       Polska ma racje popierajac "rewolucje kobiet" w Bialorusi. I choc jej potencjal ekonomiczny jest slabawy (PIB zbilza sie do 600 bln US$) ale jest w miare solidny i nie opiera sie jedynie na surowcach.

       Co do wirusa to jest okolo 14 tys. zakazen. Warto byloby by dupek z Zoliborza nie korzystal z Covida by wchodzic w zad KK i nie uchwala obecnie jakis nowych praw.

       W koncu Niemcy. Takze popieraja Bialorus i tamtejsza rewolucje. Jedynie zoldak Putina Schröder hallakuje za Rosja w tym temacie.

       Syntetyzujac, piszesz troche nie na temat.

       PF

       PF
       • herr7 Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 16:50
        polski_francuz napisał:


        > Polska ma racje popierajac "rewolucje kobiet" w Bialorusi. I choc jej potencjal
        > ekonomiczny jest slabawy (PIB zbilza sie do 600 bln US$) ale jest w miare soli
        > dny i nie opiera sie jedynie na surowcach.

        Na czym ta racja niby polega? Czy chcemy żeby jakieś obce i wrogie mocarstwo wtrącało się w nasze sprawy? Kto sieje wiatr...
        • polski_francuz Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 17:37
         "Na czym ta racja niby polega?"

         Patrzysz sie na to zimnymi oczyma rozsadku. Dla mnie Bialorus, jak i Litwa to troche rodzina. A w rodzinie, jak w rodzinie, trzeba sie popierac.

         Po drugie Polska jest pomostem miedzy Wschodem i Zachodem. I jesli ten most sie powiekszy o Bialorus to bedzie mocniejszy. A my staniemy sie troche pewniejsi siebie.

         Pozdro

         PF
         • herr7 Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 19:56
          Polska nie jest żadnym pomostem. No chyba, że zupełnie inaczej rozumiemy to słowo. Sytuacja jest prosta: albo, albo. Tj. albo Polska, albo Rosja. Na pokojowe współistnienie jest już za późno. Panuje to pewna nierówność, gdyż to Rosja ma broń jądrową a nie Polska. Polska polityka wobec Rosji jest kopią polityki prowadzonej przez Drugą RP wobec ZSRR. Skończyło się to rejteradą szosą zaleszczycką. Tak się zawsze dzieje, kiedy za rzeczy poważne biorą się ludzie, którzy powinni kury gnać srać. Jeżeli sądzisz, że polska polityka zagraniczna jest w lepszych rękach niż wewnętrzna to znaczy, że jesteś naiwny. Zresztą oburzasz się na PIS, że jest to partia obciachowa a oczekujesz, że ona będzie miała więcej rozsądku w naszych relacjach z sąsiadami? Zejdź na ziemię polski francuzie i chwal boga, że nie będziesz na własnej skórze doświadczał skutków tego szaleństwa.
          • polski_francuz It's democracy, stupid 26.10.20, 21:04
           " Na pokojowe współistnienie jest już za późno."

           Na pokojowe wspolistnienie nigdy nie jest za pozno. Polacy sa bardzo zwiazani z Bialorusia: wielu urodzilo sie w Grodnie (wielki polski pisarz i reporter Kapuscinski na przyklad), wielu ma korzenie tam (moja babcia jest z tych terenow). Stad sympatia i stad zainteresowanie.

           Polacy nie knuja niczego na Bialorusi. Robia to sami Bialorusini. A mowiac scislej, Bialorusinki. Maja dosc ich lidera i jego oszustw.

           Niezbyt widze przeciwko czemu i przeciwko komu mialaby byc ta rosyjska bron jadrowa? Przeciwko Bialorusinkom? Przeciwko Polsce bo ma sympatie dla Bialorusi?

           Mysle, ze odleciales troche. Nikt tu z nikim nie walczy. Bialorusinki nie chca ich prezydenta kombinatora i oszusta. I przeciwko niemu strajkuja.

           Co do polskiego PiSu, to nie jest partia ktora nosze w sercu. Ale wygrala wybory. I jak sie wybory wygra to 50% co nie glosowalo ma tej partii za zle.

           Nazywa sie to demokracja.

           PF
          • j-k tak nie jest. 27.10.20, 14:27
           herr7 napisał:
           Polska polityka wobec Rosji jest kopią polityki prowadzonej przez Drugą RP wobec ZSRR.
           Skończyło się to rejteradą szosą zaleszczycką.


           Tak nie jest. - Gdyz jest dzis zupelnie inna sytuacja geopolityczna i Polska nie ma obok siebie dwoch wrogow.

           A na rozsadna polityke wobec ROSJI - to dzis nikt nie ma pomyslow.

           ani Unia, ani USA - bo wszyscy tu lawiruja i pelno tu meandrow.
    • czizus Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 14:50
     herr7 napisał:

     > My obecnie podobnego dylematu nie mamy. Wiemy, za to że Covid wykończy gospodar
     > kę w Polsce i zrujnuje przyszłych emerytów.

     To może idż na forum kraj i załóż tam wątek o przyszłości emerytów. Ten wątek dotyczy właśnie Białorusi, Białorusinów i Łukaszenki.
     • herr7 Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 15:04
      To jest aspekt międzynarodowy. Polska macha szabelką jak przed wojną nie widząc, że zasada "albo armaty albo masło nas obowiązuje". Najbardziej cudacznie brzmią te propozycje dla białoruskiej młodzieży, że Polska weźmie ich na swoje utrzymanie. Polscy studenci muszą więc płacić za akademiki a obcy mają mieć je za darmo + jeszcze stypendium. I to wszystko z naszej kieszeni, gdyż rządząca szlachta-gołota jeszcze się nie zorientowała że żyjemy w XXI w i inne są wyzwania niż sto lat temu.

      Jesteś starym dziadygą i być może na swoje szczęście nie dożyjesz do czasu kiedy emerytury obywatelskie będą wprowadzone.
      • boavista4 Re: Żarty się skończyły 26.10.20, 16:49
       takie mieszanie w sprawach cudzych panstw przyniesie majdan wszedzie, w USA, Niemczech, , wszedzie z wyjatkiem Czech i Slpwacji. Bedziemy miec nowa Europe. Slowacja Austria Wegry Chorwacja i Slowenia polacza sie, Rosja z Niemcami i Polska stworzy supermocarstwo, a Bialorus zniknie.
      • czizus Re: Żarty się skończyły 27.10.20, 09:47
       herr7 napisał:


       >
       > Jesteś starym dziadygą i być może na swoje szczęście nie dożyjesz do czasu kied
       > y emerytury obywatelskie będą wprowadzone.


       Może i dziadygą ale sam wcześniej zadbałem o przyszłość, nie narzekam i radzę sobie bardzo dobrze. PIS np. poprzez 500+, świnia+ czy krowa+ odsuwa ludzi od pracy od inicjatywy, od przedsiębiorczości i radzenia sobie samemu. Hoduje rośliny uzależnione od pomocy państwa, które faktycznie na starość będą głodować i wegetować. Każdy mądry rząd daje wędkę a nie rybę!!!!
  • jk2007 ciekawe uwagi z rosyjskiego forum 26.10.20, 21:59
   "Повестка перехвачена же.
   ..Саша пытается создать видимость диалога с кем-то, протащить диалог о некой конституционной реформе, которой от него требуют из рф. Да и вообще саша он же должен быть звезда. А сейчас вон даже полковник пишет про забастовку, и выдаем свою оценку этой забастовки. Сашины "Диалоги" при этом позабыты.
   Команде Тихановской нельзя допустить "диалога" на условиях Лукашенко, поскольку это "диалог" самого с собой, с назначенными оппонентами, и вообще оставляет команду Тихановской за бортом политического процесса.
   Какие есть варианты:
   1) Заставить говорить с собой
   2) Отменить сам "диалог"
   Поскольку АГЛ не собирается ни с кем говорить, кроме назначенных им же "переговорщиков", была выбрана вторая опция - отмена диалога, который изначально команда Тихановской и продвигала, даже Координационный совет для этого создала. Если месяц назад протест требовал диалога проигравшего выборы Лукашенко с КС, то теперь протест требует его ухода. Идея диалога, который, АГЛ прорабатывал теряет легитимность. В общих чертах так."
   colonelcassad.livejournal.com/6275017.html?page=3#comments
   • polski_francuz Re: Лукашенко закончит как Каддафи 27.10.20, 07:45
    "Ciekawe skad u ludzi z rosyjskiego forum taka zadza krwi? Moze chcieliby taka widziec u siebie?"

    Rewolucje w Bialorusi i w Polsce robia kobiety. Z roznych powodow. W Bialorusi partnerka popierala starania polityczne uwiezionego partnera i kobiety za nia poszly. W Polsce, manipulatorek uzyl TK do swoich gierek w bierki.

    Powiedz lepiej czemu Rosjanki milcza jak lysawy blondyn depcze demokracje?

    PF
      • swiblowo Re: Лукашенко закончит как Каддафи 29.10.20, 21:17
       PF,
       Moze...
       No zdanie odkrytych Rosjan jest troche bardziej zlozone, tym niemniej logiczne:

       Postawa Rosjanek i Rosjan to "spadek" po wladzy sowieckiej. Postawa obywatelska-lub jakbysmy to my Polacy nazwali - jej brak.
       Wladza sowiecka ugniatala ludzi i wielu z nich mowi, ze bylo to zycie w klamstwie:
       - taki post sowiecki swiat klamstwa.
       Najpierw kochali Lenina, potem Stalina, Berie, Malinkowa, Chruszczowa, Brezniewa...
       A co bylo przed tym? Chlop panszczyzniany.
       Ja przyjmuje za logiczny wariant, ze rewolucje robia starsi ludzie - o sformatowanej osobowosci - oni moga "pociagnac" za soba mlodszych w sile swojej wiedzy i doswiadczenia. Post komuna ma tu po 30 lat. Sa za mlodzi. Starzy nie maja w sobie takich cech jak solidarnosc - brzmi znajomo? :)
       Wracajac do kobiet - kraj patriarchatny. Nie mowie, ze to zle, odwrotnie, nie jestem feministka, uwazam, ze glowa powinien byc mezczyzna - jacy tu sa? Post sowieccy. Mlode, 30- letnie pokolenie rozpieszczone niezlym jak na rosyjskie warunki zyciem w 2000 latach, pojecia nie ma, jak bedzie wygladalo ich zycie za 20 lat. Ludzie maja to do siebie, ze przyzwyczajaja sie do sytuacji obecnego dnia, nie biora pod uwage, ze moze byc gorzej, nie maja planow nawet na rok, o dalszym czasie nawet nie mowie. A nie majac planow - nie realizujemy ich, nieprawdaz?
       Spokoj i stabilnosc stal sie tu dominujacym haslem. - mi przypomina spokojna komune.

       Druga sprawa,
       Ludzie tu zawsze wierzyli w "sprawiedliwego pana". Ktory przyjdzie i wszystko zalatwi, wszystkich uratuje.

       Wiec czekamy....
       • polski_francuz Re: Лукашенко закончит как Каддафи 29.10.20, 22:07
        "Ludzie maja to do siebie, ze przyzwyczajaja sie do sytuacji obecnego dnia, nie biora pod uwage, ze moze byc gorzej, nie maja planow nawet na rok, o dalszym czasie nawet nie mowie. A nie majac planow - nie realizujemy ich, nieprawdaz? "

        Stabilnosc jest dosc przekonywujacym argumentem. Ale Rosjanie jezdza juz po swiecie. Widza co sie dzieje gdzie indziej. Jak sie rzadzi. Ze sie rzadzacy zmieniaja. Przeciez Rosja nie jest az tak bardzo inna.

        Dziwi, ze nie ma parcia na zmiane. Pewnie masz racje co do ludzi. Polacy walczyli z wladza. Bialorusini maja tez pewnie troche polskich genow (jak i Litwini). Moze, rzeczywiscie te uleglosc do wladzy jest w genach.

        Powoli przyjdzie.

        PF
       • amunicyjny1 Re: Лукашенко закончит как Каддафи 30.10.20, 19:37
        swiblowo napisała:

        >
        > Postawa Rosjanek i Rosjan to "spadek" po wladzy sowieckiej. Postawa obywatelska
        > -lub jakbysmy to my Polacy nazwali - jej brak.
        > Wladza sowiecka ugniatala ludzi i wielu z nich mowi, ze bylo to zycie w klamstw
        > ie:
        > - taki post sowiecki swiat klamstwa.
        > Najpierw kochali Lenina, potem Stalina, Berie, Malinkowa, Chruszczowa, Brezniew
        > a...
        > A co bylo przed tym? Chlop panszczyzniany.


        Czyli dokładnie jak w Polsce.....

        I na całym świecie....Różnica w przekazie medialnym...brak. Kiedyś idolem w tv była dojarka Stasia z PGR X i jej 123 krowy, dzisiaj Amelia z serialu X i jej perypetie z tyłkiem.Historia kołem się toczy....
  • jk2007 Jak nieoficjalnie podaja rosyjskie media, 28.10.20, 22:57
   Putin przestal odbierac telefony od Lukaszenko, poniewaz Kreml zaczyna miec go dosc. Cala komunikacja miedzy Kremlem i Lukaszenko odbywa sie za posrednictwem Naryszkina (dyrektor Sluzby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej), ktory raz na pare dni lata do Minska, i przekazuje pozycje Rosji Lukaszence.
   www.ng.ru/cis/2020-10-22/1_7997_belorussia.html
  • borrka Bat'ka miński, jak kaczy baćka 29.10.20, 13:40
   Wzywa do tworzenia uzbrojonych drużyn "narodnych".
   Mają to być między innymi ... Afgańcy i ogólnie rezerwiści.

   Szczególnie nośny pomysł mobilizacji Afgańców...

   Nasz kaczy naczelnik wymyślił to samo, tylko Afgańców mu brak :)
   • amunicyjny1 Re: Bat'ka miński, jak kaczy baćka 29.10.20, 14:10
    borrka napisał:

    > Wzywa do tworzenia uzbrojonych drużyn "narodnych".
    > Mają to być między innymi ... Afgańcy i ogólnie rezerwiści.
    >
    > Szczególnie nośny pomysł mobilizacji Afgańców...
    >

    Zrobiłeś z siebie gimbusa z kartą polaka, po co ci dalej brnąć?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka