Dodaj do ulubionych

W Szwecji największe wydatki na badania i rozwój

12.01.07, 19:12
Eurostat przedstawił raport poświęcony wydatkom w krajach rozwiniętych na
badania naukowe i rozwój (Research and Development – R&D) w 2005 roku.
Zgodnie z nim wydatki na te cele w Unii Europejskiej (w 27 krajach obecnie
należących do UE) w 2005 roku wynosiły 1,84 proc. PKB, czyli tyle samo co w
2004 r.

Dane porównawcze pokazują, że w USA i Japonii wydatki na R&D są obecnie
wyższe niż w UE. Stany Zjednoczone w 2004 roku przeznaczyły na te cele 2,68
proc. PKB, a Japonia aż 3,18 proc. Mniejszą część swojego PKB na badania i
rozwój wydają natomiast Chiny – 1,34 proc.

Zgodnie z raportem w latach 2001-2005 w UE rosły wydatki na R&D o 1,5 proc.
rocznie, w Japonii o 2,0 proc., natomiast w USA o 1,7 proc. (dane dla Japonii
i USA na lata 2001-2004).

Zgodnie z raportem najwięcej na badania naukowe wydają kraje skandynawskie i
Niemcy. W 2005 r. w Szwecji wydatki na R&D stanowiły aż 3,86 proc. PKB, w
Finlandii – 3,48 proc., w Niemczech – 2,51 proc., w Danii 2,44 proc., w
Austrii – 2,36 proc. i we Francji – 2,13 proc. Z krajów europejskich poza UE
bardzo wysokie wydatki na badania i rozwój ma też Islandia – 2,83 proc. (dane
z 2004 r.).

Najmniej na R&D wydaje w UE Rumunia – 0,39 proc. (w 2004 r.), Cypr – 0,40
proc., Bułgaria – 0,50 proc. i Słowacja – 0,51 proc..

W latach 2001-2005 najbardziej wzrosły wydatki na badania i rozwój na Łotwie –
17,6 proc. rocznie, w Estonii – 16,5 proc., na Cyprze – 15,2 proc. i na
Litwie – 11,4 proc. Jeszcze szybciej rosły w tym czasie środki na R&D w
Chinach – aż o 19,7 proc. rocznie. W tym samym czasie spadły realne wydatki
na badania i rozwój na Słowenii – 2,3 proc. rocznie, w Belgii – 1,7 proc. i
na Słowacji – 0,6 proc.
Obserwuj wątek
    • polski_francuz Bolszewik 12.01.07, 19:15
      a skolko w Polsze?

      PF
      • van_grunsven jest tak: 13.01.07, 03:28
        w szwecji wydatki na R&D sa wyolbrzymione nieco przez creative accounting.
        poniewaz wszystko nalezy praktycznie do rzadu (firmy nie daja tyle na R&D co w
        stanach) to dokonuja oni wirtualnych przelewow z konta panstwowego na konto
        uniwersytetu (panstwowe) po czym nakladaja wysoki podatek i coraz wyzszy
        overhead (a jak sie chce kupic sprzet lub zaplacic ludziom to jeszcze wysoki
        podatek + koszta socjalne), odsysajac w ten sposob z tego co panstwo "dalo"
        WIEKSZOSC pieniedzy z powrotem do swojej kieszeni. To co zostaje naprawde do
        wydania przez pracobiorcow, grantobiorcow, siega czasami zawrotnej ilosci 25 lub
        30%.

        w polsce oczywiscie jest wielka granda, bo najwieksze nawet udawanie nie ukryje
        faktu ze nie ma nakladow na nauke


    • caesar_pl Re: W Szwecji największe wydatki na badania i roz 13.01.07, 06:10
      Szwecja to nudne,liche,biedne,drogie panstewko.Bez atrakcji turystycznych,zamczysk,lunaparkow.Chalupki drewniane z meblami Ikei,stare auta bo na nowe nie stac a w rankingach tak wysoko.Nie wierzcie w statystyki.Co najmniej w przypadku Szwecji.
      • moxey W Szwecji 13.01.07, 06:48
        no, nie rozpedzaj sie cezar. to ze nie ma lunaparkow to wiesz,
        nie rozumiem o co ci idzie. dzieciom wystarczy grona lund, a w goteborgu
        liseberg. a tobie... polecam to samo.

        rowniez twoje dane nt samochodow sa tendencyjne. zawsze sie dziwiliem,
        ze majac do wyboru duzo lepsze niemieckie marki szwedzi lubia kupowac drogie
        nowe volvo. ty w ogole nie mowisz chyba o szwedach, tylko o invandrare.
        (Till denna grupp räknas personer vars båda föräldrar är födda utomlands. I taka
        wlasnie definicja jest sukinsynstwem!)

        szwecja to jednak nieprawdopodobne jeziorka tuz kolo domu, czysta zielen lasu i
        kraj gdzie wiekszosc rzeczy dziala mimo braku nakazow i zakazow jak w niemczech.
        gdzie ludzie mogliby byc (w odczuciu polaka) moze bardziej otwarci i ambitni,
        ale nie
        • caesar_pl Re: W Szwecji 13.01.07, 07:13
          To malo widziales.W Niemczech 13 wiek to nie stare.W Niemczech 8-10 wiek to stare nie wspominajac miast porzymskich z 1-5 wieku typu Trier,Colonia Claudia Agripinensium (w skrocie Kolonia) itd..czy pod moimi oknami Haltern z rzymska zabudowa z 4 wieku z oszklona hala nad rzymskim obozem wojskowym.Widzialem pare filmow o Hansie,miastach w zwiazku z Lubeka z rola przywodcza i tam niemieccy kupcy jezdzili do Szwecji,Norwegi czy Danii by kupowac futra za...wlasnie za gozalke i wino.Ja sobie mysle,moze Szwedzi czy Finowie i Dunczycy sa pijakami bo ich Niemcy rozpili??
          Powiedz ilu Szedow jezdi nowymi autami?????Co za chalupy tam stoja!!!Szwecja to kraj taniochy,tam nie widac rozmachu,tam nie ma bogactwa ,tam sa nudy!!!Niemcy tez tam emigruja - ale to wykolejency,chca spedzic zycie na lowieniu lososi...Stali sie wykolejencami bo mieli pelde dupy....
          • moxey Re: W Szwecji 13.01.07, 07:43
            w niemczech sa oczywiscie piekne katedry gotyckie i starsze koscioly, ale
            na gotlandii zachowaly sie w stanie prawie orginalnym wraz z drewnianymi
            krucyfiksami itd. tak szybko gotlandia popadla w biede ze ich setka teraz stoi w
            polu - po miastach niewiele zostalo.
            • caesar_pl Re: W Szwecji 13.01.07, 08:18
              W Niemczech masz miasta zywcem przeniesione ze sredniowiecza!Z murami obronnymi,fosa..!W glowie sie nie miesci.!Taki Rothenburg an der Tauber!John Jay McCloy,amerykanski general jest honorowym obywatelem tego miasta!!Wiesz czemu?Bo czul,ze to cos wyjatkowego i zabronil bombardowac!!!A takie cos w Niemczech jest paredziesiat ..!
              • polski_francuz Jülich 13.01.07, 09:22
                ma tez podobny charakter prosto ze sredniowiecza. Ale Szwecja (na zdjeciach)
                tez ladnie wyglada. Sztokholm ponoc bardzo ladny?

                PF
              • explicit Re: W Szwecji 13.01.07, 09:29
                Cezarku , doksztalc sie please , nie pisz bzdur - McCloy nie byl zadnym
                generalem , nalezal do elity politykow ktorzy decydowali o losach powojennej
                Europy ,... Rothenburg oszczedzono na wyrazne zyczenie Rothchildow , ponoc
                miejsce urodzenia* Anshelma , protoplasty rodziny bankierow ,... Na ten temat
                polecam ksiazke "The WISE MEN : Six Friends and the World They Made"
                (fascynujaca) gdzie jest wzmianka na ten temat ,...

                www.amazon.com/WISE-MEN-Friends-World-They/dp/0684837714
                * Niektore zrodla podaja ze Frankfurt ,...

                McCloy, John Jay, 1895–1989, U.S. government official, b. Philadelphia. A
                lawyer, he gained an international reputation when after a long investigation
                he fixed responsibility on the German government for the Black Tom munitions
                explosion in Hoboken, N.J., in 1917. He was Assistant Secretary of War in World
                War II and in 1947 became president of the International Bank for
                Reconstruction and Development (the World Bank). He resigned in 1949 and was
                U.S. military governor and high commissioner for Germany (1949–52). He returned
                (1961–63) to government service to act as President Kennedy's principal
                disarmament adviser. He is the author of The Challenge of American Foreign
                Policy (1953) and The Atlantic Alliance (1969).
                ==============================================================================
                John Jay McCloy,amerykanski general jest honorowym obywatelem tego miasta!!
                Wiesz czemu? Bo czul,ze to cos wyjatkowego i zabronil bombardowac!!!A takie
                cos w Niemczech jest paredziesiat ..!
                • caesar_pl Re: W Szwecji 13.01.07, 09:43
                  Ja ci wymienie pare miast podobnej swietnosci co Rothenburg albo i wiekszej:
                  community.webshots.com/user/oktavian_de
                  Widzisz ,to z tym Rothemburgiem to zeby podpuscic amerykanskich i japonskich turystow.Szczegolnie japonskich.Bo w tych miastach wiekszosc to Zoltki..!!A fajnie sie czyta,ze Amerykanie NIemcow oszczedzili...USA do dzis nie podpisalo traktatu wersalskiego o odstapieni Gornego Slaska Polsce!!
                • explicit Re: W Szwecji 13.01.07, 23:58
                  Cysorz tyn ma klawe zycie , no i wyzywienie klawe ,...

                  Mam cie zio-tubo , wygodnie posylasz a zio-syf info na temat na ktory nie masz
                  zielonego pojecia , twoj zasrany post po zignorowaniu mojego jest jeszcze jednym
                  dowodem , ze polsko-jezyczny Jew da doopy kazdemu gdzie widzi ze moze zarobic ,
                  obojetnie jakim kosztem ,...
    • ben.huur w Polsce nie wytdaje sie na nauke, 13.01.07, 09:43
      bo Polacy sa przeznaczeni na mieso armatnie.
    • o_brother1 Re: W Szwecji największe wydatki na badania i roz 14.01.07, 07:00
      Moze w koncu jednojajowca wylecza.Nawet Izrael nie wpuscil retarda do siebie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka