adam_liwak 25.03.06, 11:56 Witam. Czy mółby ktoś napisać coś o kamienicy pod adresem ul. Widok 8? Z góry dziękuję i pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jarekzielinski Re: Widok 8 26.03.06, 21:15 Powstała w l. 1913-14 dla niejakiego Gutgolda. W końcu lat 20. należała już do państwa polskiego. Pierwotnie ośmiokondygnacyjna. Autorami projektu musieli być Henryk Stifelman i Stanisław Weiss - budynek gabarytami, szkieletową konstrukcją i detalem doskonale mieścił się w ich repertuarze. W latach 80. dom był kompletną ruiną, a ówczesny właściciel (PKP? - już nie pamiętam) wybebeszył go i zaczął po cichu od góry rozbierać. W latach 90. kamienica została przez nowego właściciela nieco przekształcona i nadbudowana o dwie kondygnacje (jeszcze jedno piętro - uprzednio rozebrane - rekonstruowano), jest więc obecnie najwyższą starą czynszówką w Warszawie. Podczas przebudowy dodano także nowe zwieńczenie oraz pasma ceramicznej okładziny nawiązującej do wiedeńskiej secesji geometrycznej i - niestety - zlikwidowano wielkie witryny na pierwszym piętrze. W efekcie budynek wygląda strojniej niż pierwotnie, ale przestał być bardzo już rzadkim w stolicy przykładem "wielkomiejskiej kamienicy handlowo- mieszkalnej", czyli domu ze sklepowymi dolnymi kondygnacjami. Pzdr. Odpowiedz Link Zgłoś
allgau Re: Widok 8 26.03.06, 23:10 to poprosimy o pierwotny widok tej kamienicy przy Widok 8! Odpowiedz Link Zgłoś
jurek1987 Re: Widok 8 27.03.06, 01:00 Kamienica rzeczywiście należała do Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych. Budynek został kupiony przez PKP jeszcze 5 czerwca 1919 roku od Wolfa Gutgolda. Cena:1 milion marek. Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś