Dodaj do ulubionych

Pająk i mucha

15.10.02, 09:55
W pokoju (prostopadłościan o wymiarach 30*12*12 [m]) na mniejszej ścianie
(tej 12*12) na wysokości 1 [m] siedzi mucha. Na przeciwległej ścianie, 1 [m]
poniżej sufitu, znajduje się pająk. Jaką (najmniejszą) odległość musi przejść
pająk, by złapać muchę (mucha pozostaje nieruchoma, pająk i mucha są
punktami).

Powodzenia
Obserwuj wątek
    • Gość: pafcio Re: Pająk i mucha IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 15.10.02, 10:50
      jeżeli założymy że mucha i pająk siedzą na ścianie tuż przy krawędzi z większą
      ścianą (30 na 12) to droga ta to 10pierwiastków z 10
    • grzk uzupełnienie 15.10.02, 13:40
      Oczywiście,
      zapomniałem dodać, że pająk i mucha siedzą na środku ściany (odpowiednio 1 metr
      od podłogi/sufitu)

      grzk
      • Gość: johndoe Re: uzupełnienie IP: *.tlsa.pl 15.10.02, 14:25
        2 pierwiastki z 466

        pzdr
      • marchewa4 Re: uzupełnienie 15.10.02, 14:50
        42 m.

        M.

        PS. Chcialbym miec takie pokoje ;-) No i sluzbe, do sprzatania tej
        powierzchni... ;-)))
    • Gość: Andy Re: 40.718... (notxt) IP: *.ire.pw.edu.pl 15.10.02, 15:12
      • marchewa4 40.718 - popieram. M. (notxt) 15.10.02, 15:58
        • Gość: pafcio czyli pierwiastek z 1658 (notxt) IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 15.10.02, 16:14
          • acur_ Re: czyli pierwiastek z 1658 (notxt) 15.10.02, 21:56
            a czemu nie pierwiastek z 1864?

            prosze o wyjaśnienie, dlaczego z 1658...

            dzkb
            • Gość: Andy Re: czyli pierwiastek z 1658 (notxt) IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.10.02, 22:08
              acur_ napisał:

              > a czemu nie pierwiastek z 1864?
              >
              > prosze o wyjaśnienie, dlaczego z 1658...

              Bo 1864=17*17+37*37, a reszta to już Pitagoras.

              Pozdr. A.
              • mesquaki A dlaczego nie 40? nt 15.10.02, 22:22
              • acur_ Re: czyli pierwiastek z 1658 (notxt) 15.10.02, 22:29
                ok, ale skąd to się bierze?

                mój trójkąt to: 42-10-X
              • Gość: Andy Re: czyli pierwiastek z 1658 - poprawka IP: *.ire.pw.edu.pl 16.10.02, 15:59
                Gość portalu: Andy napisał:

                > Bo 1864=17*17+37*37, ...
                Oczywiscie 17^2+37^2=1658, ale i tak nie ma to znaczenia przy blyskotliwym 40m
                Mesquaki. Gratulacje!

                Pozdr. A.
    • cardemon Re: Pająk i mucha 16.10.02, 01:27
      Brawo Mes! Rzeczywiscie wychodzi 40. A pierwiastek z 1864 daje wiecej niz 42.
      Prosciej by wiec bylo pojsc metr do gory, srodkiem sufitu i 11 m w dol niz
      wykonac pierwiastek z 1864.
      A najkrocej moim zdaniem byloby puscic pajakowi nic pajeczyny w poprzek pokoju
      i za 10 pierwiastkow z 10 (jak pierwszy napisal Pafcio) mialby muche. :)))
      • marchewa4 Re: Pająk i mucha 16.10.02, 07:58
        Witam!

        > Brawo Mes! Rzeczywiscie wychodzi 40.
        Nie widze tych 40. Mozecie mnie jakos oswiecic :-(

        > A najkrocej moim zdaniem byloby puscic pajakowi nic pajeczyny w poprzek
        > pokoju i za 10 pierwiastkow z 10

        Coz to bylby za pajak! Puszcza rowniotko nic o dlugosci ponad 31 metrow i
        trafia muche. Moze to Spiderman ;-)
        A gdyby byl w stanie puscic taka nic, to moglby sie w ogole nie ruszac z
        miejsca ;-)

        M.
        • Gość: pafcio Re: Pająk i mucha IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 16.10.02, 10:15
          również brawa za 40
        • cardemon Re: Pająk i mucha 17.10.02, 04:49
          marchewa4 napisał:

          > Coz to bylby za pajak! Puszcza rowniotko nic o dlugosci ponad 31 metrow i
          > trafia muche. Moze to Spiderman ;-)
          > A gdyby byl w stanie puscic taka nic, to moglby sie w ogole nie ruszac z
          > miejsca ;-)

          Te pająki na tym forum mogą robić takie rzeczy, że zdolności łamigłowkowiczów
          na tym forum, a tym bardziej zdolności obecnego tu pająka-hipnotyzowicza-
          muchowatego, to po prostu drobnostka. :)))

          CdM
      • Gość: johndoe Re: Pająk i mucha IP: *.tlsa.pl 16.10.02, 08:41
        przylaczam sie .brawa dla Pani.
    • grzk Rozwiązanie 16.10.02, 09:01
      Rzeczywiście 40, a skąd to się bierze:
      rozetnijmy prostopadłościan w następujący sposób:
      :::::
      ::::::: (podłoga)
      :::::
      ::::::: (sufit)
      i zaznaczmy pająka i muchę. Odpowiedni trójkąt prostokątny ma przyprostokątne
      24 i 32, więc przeciwprostokątna ma długość (szukana odległość) 40.

      pozdrawiam,
      grzk
      • Gość: acur_ Re: Rozwiązanie, a ja i tak nie kumam!! IP: *.interkom.pl / *.interkom.pl 18.10.02, 09:57
        dalej nie wiem jak to jest, ze wychodzi 40!!??

        proszę o łopatologiczne wytłumaczenie dla lai(koni)ka

        :(((((((((

        • marchewa4 Re: Rozwiązanie, a ja i tak nie kumam!! 18.10.02, 10:42
          Gość portalu: acur_ napisał(a):

          > dalej nie wiem jak to jest, ze wychodzi 40!!??
          >
          > proszę o łopatologiczne wytłumaczenie dla lai(koni)ka
          >
          > :(((((((((

          Sprobuje.
          Wyobraz sobie, ze patrzysz na ten pokoj od zewnatrz. Jest to prostopadloscian.
          Zalozmy, ze patrzysz od strony wiekszej sciany, muche masz po swojej lewej, a
          pajaka po prawej rece. Oznaczmy przez "P" podloge, "S" sufit, "A" wieksza
          sciane blizej Ciebie, "B" wieksza sciane dalej od Ciebie, "R" sciane z
          pajakiem, "L" sciane z mucha.
          Narysuj siatke prostopadloscianu, tak, aby "R" mialo wspolny bok z "S", a "L"
          wspolny bok z "P".
          Wyjdzie mniej wiecej cos takiego (% oznacza puste miejsce):
          %SR
          %B
          LP
          %A
          Zaznacz na siatce polozenie muchy i pajaka. Mucha znajduje sie w kwadracie L, w
          odleglosci 1 m od wpolnej krawedzi L i P oraz w odleglosci 6 m od poziomych
          krawedzi L. Pajak z kolei jest w kwadracie R, w odleglosci 1 m od wspolnej
          krawedzi S i R oraz w odleglosci 6 m od poziomych krawedzi R. Narysuj odcinek
          laczacy muche i pajaka. Ma on dlugosc 40 m (jest bowiem przeciwprostokatna
          trojkata prostokatnego o bokach 32 i 24). Wytnij i poskladaj siatke tak, aby
          tworzyla prostopadloscian. Zobaczysz jaka droga musi isc pajak.

          Pozdrowienia

          M.
        • grzk Re: Rozwiązanie, a ja i tak nie kumam!! 18.10.02, 11:15
          poniżej przesyłam rysunek jako polecenia postsrciptu (zapisz do pliku pajak.ps
          i odpal przeglądarkę). Linia przerywana, to droga pająka
          pzrd GRzk

          45 16 moveto
          (24) show
          4 4 scale
          12 0 30 12 rectstroke
          12 12 30 12 rectstroke
          12 24 30 12 rectstroke
          12 36 30 12 rectstroke
          0 0 12 12 rectstroke
          42 24 12 12 rectstroke
          9 6 moveto
          45 6 lineto
          45 30 lineto
          stroke
          [3 3] 0 setdash
          45 30 moveto
          9 6 lineto
          stroke
          /Helvetica findfont
          3 scalefont setfont
          25 3 moveto
          (32) show
          47 16 moveto
          (24) show
          20 30 moveto
          (sufit) show
          20 8 moveto
          (podloga) show
          showpage
        • johndoe Re: Rozwiązanie, a ja i tak nie kumam!! 18.10.02, 13:56
          najprosciej to chyba graficznie:)
          otworz excela , zrob sobie komorki w miare kwadratowe i
          niech obszar a1:c3 bedzie jedna sciana /ta kwadratowa/
          d1:h3 to podloga
          d4:h6 sciana
          d7:h9 sufit
          d10:h12 sciana
          oraz i7:k9 druga kwadratowa sciana
          pajak niech siedzi w c2 a mucha w i8
          pzdr
        • acur_ Aaa!! Dzieki marchewa4, grzk, johndoe!!!!n/t 18.10.02, 14:18

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka