Dodaj do ulubionych

POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak

08.10.13, 15:40
Szanowni,
Zapraszamy do trzeciej rozmowy z cyklu POW - Pytaj o Wszystko. Tym razem na Wasze pytania odpowie Adam Wajrak - dziennikarz "Gazety Wyborczej", piszący głównie o zwierzętach i przyrodzie, autor kilku książek o tej tematyce. Od kilku lat mieszka w Puszczy Białowieskiej, był jednym z inicjatorów akcji przeciwko budowie obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy. Adam jest laureatem wielu nagród za swoją działalność na rzecz ochrony środowiska, w 2005 roku tygodnik Time ogłosił go jednym z Bohaterów Europy.

Dla uczestników rozmowy mamy niespodziankę - autorzy trzech najciekawszych pytań dostaną od nas najnowszą książkę Adama Wajraka To zwierzę mnie bierze. Zwycięzców wybierze sam A. Wajrak. Regulamin konkursu znajdziecie tu

Wszystkie uwagi dotyczące POW zgłaszajcie w tym wątku

Adam Wajrak odpowie na Wasze pytania w czwartek 10 października.
Obserwuj wątek
    • 22pagoda Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 17:41
      Panie Adamie,
      Mam pytania:

Jak to jest, że w lesie czasem nie ma grzybów. Mamy swoje ulubione lasy do których jeździmy na grzyby od jakiegoś czasu tymczasem w tym roku okazało się, że nie ma tam w ogóle grzybów.

Drugie pytanie: co się dzieje z pszczołami na zimę, czy przeżywają? i czym różnią się pszczoły od os, dlaczego jedne produkują miód a drugie nie? a może nie mam racji?

Trzecie pytanie: jak wygląda sen zimowy zwierząt w lesie, jaką temperaturę są w stanie wytrzymać śpiąc, i czy ten sen oznacza zatrzymanie się procesów wydalania z organizmu?

pozdrawiam serdecznie, szkoda że nie ma Pan już ciekawych programów w TV
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 12:46
        Grzyby w lesie są zawsze. Nie zawsze natomiast widzimy ich nadziemną, lub nadrzewną część w postaci owocnika. Pojawianie się owocników zależy od wielu skomplikowanych czynników min temperatury i wilgotności.
        Pszczoły i osy przynajmniej częściowo przeżywają zimę. U os to jest zwykle zapłodniona królowa u pszczół królowa z częścią roju. Osy żywią się nico inaczej niż pszczoły i co najwyżej kradną miód
        Jest wiele rodzajów snu; od bardzo płytkiego np u niedźwiedzi po bardzo głęboką hibernację np popielic. Najważniejsze jest to aby zwierząt w miejscu gdzie jest nie przemarzło czyli temperatura jego ciała nie spadła poniżej zera. Zasypianie nie zatrzymuje przemiany materii a tylko ją spowalnia - zwierzęta muszą więc wydalać i np nietoperze, susły, świstaki budzą się na siusiu
        • palczak.madagaskarski Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 18:00
          Z tym miodem to właściwie jest tak, że tylko kilka gatunków pszczół go produkuje, spośród - jak pan Adam wspomniał przy innym pytaniu - ponad 450 gatunków, które żyją w Polsce. To jest taki materiał zapasowy dla kolonii, dlatego pszczoły samotne - te, u których nie ma królowej i robotnic, tylko każda samica zakłada własne gniazdo - nie produkują miodu. Spośród polskich gatunków, społeczne i produkujące miód są na pewno pszczoła miodna i trzmiele.
      • pogromca_kretynow Re: Da sie inaczej 09.10.13, 12:41
        pijaczek-amator napisał:

> Jest pan miłośnikiem przyrody, zwierząt, osoba proekologiczną, ale je pan mięso
        > zwierząt i produkty odzwierzęce.
        > Nie da się inaczej?

Czy to oznacza ze jedzac mieso i produkty odzwierzece nienawidze przyrody, zwierzat i jestem osoba antyekologiczna, szczegolnie ze tak nie jest?
        PS> Logika nie jest Twoja mocna strona.
        • pijaczek-amator Pytam Wajraka 10.10.13, 11:33
          pogromca_kretynow napisała:

> pijaczek-amator napisał:
          >
          > > Jest pan miłośnikiem przyrody, zwierząt, osoba proekologiczną, ale je pan
          > mięso
          > > zwierząt i produkty odzwierzęce.
          > > Nie da się inaczej?
          >
          > Czy to oznacza ze jedzac mieso i produkty odzwierzece nienawidze przyrody, zwie
          > rzat i jestem osoba antyekologiczna, szczegolnie ze tak nie jest?
          > PS> Logika nie jest Twoja mocna strona.

Pytam Wajraka, nie ciebie.

A jeśli już, to nie można szanować, czy kochać zwierząt, jednocześnie zabijając zwierzęta (albo przyzwalając na zabijanie) i jedząc zwierzęce zwłoki.
    • agata.m80 Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 18:04
      boję się cokolwiek napisać żeby nie wyszedł z tego postu jakiś kiepski list miłosny :)
      pytanie...tyle pytań
      ale ok, jedno. Zapytam o marzenie... Jutro spełni Pan marzenie Marysi z Lublina
      A Pana marzenie? takie które miałoby być tym ostatnim.
      • tomek854 Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 19:53
        Wyjaśniono dokładnie. Koszta upartego parcia w nielegalną budowę przy świadomosci, że Unia Europejska zrobi z tym porządek nawet jak w polsce zwolennicy tej budowy wygrają także zostały juz policzone. Dzięki uporowi rządu Kaczyńskiego zmarnowano grube miliony. Pisała o tym chyba i gazeta.
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 13:20
        Wiem, że dzięki naszym działaniom teraz będzie droga o lepszych parametrach i ocalone bagna oraz brak konfliktu, rzeczywiście bardzo kosztownego z Komisją Europejską. Więc wiadomo o co chodziło "tym ekologom" o ocalenie czegoś co należy do wszystkich
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 13:26
        Ciekawe pytanie. Odpowiedź jest jednak dość prosta. Chodzi o konkurencję otóż opłaca się wychowywać młode na północy i odlatywać na południe (w wypadku półkuli północnej) ponieważ jak każdy wie na północy jest mniej gatunków. A to oznacza mniej drapieżników, a także jest mniejsza konkurencja do takich zasobów jak pokarm co jest ważne przy wychowaniu właśnie młodych. Żeby w Afryce odnieść sukces trzeba być naprawdę dobrym specjalistą, w Europie już nie tak bardzo. Dlatego opłaca się tu przylecieć
    • chomisiu_nowy Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 19:57
      Czy można jakoś wstrzymać budowę planowaną przez dewelopera na terenie, na którym mieszkają jeże? Teren już ogrodzony, prace ziemne pewnie wkrótce się rozpoczną, czyli wtedy, dy jeże będę spały. Pewnie wiele z nich nie przeżyje tej budowy i wałtownego wybudzenia w niskich temperaturach, tym bardziej że szanse na znalezienie noweo lokum będą znikome.
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 13:32
        Jeż jest gatunkiem chronionym. Myślę, że warto by się spytać o to we właściwej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Myślę, że warto też się skontaktować z tą organizacją naszejeze.org/ oni powinni wiedzieć jak działać w takich wypadkach
    • daisy Pływanie 08.10.13, 20:29
      Dlaczego ludzie, ssaki naczelne, nie umieją "z natury" pływać i muszą się dopiero tego nauczyć? Czy jesteśmy pod tym względem wyjątkiem w przyrodzie? Czy są oprócz nas jakieś inne zwierzęta, u których rodzice muszą uczyć młode pływania?
      A może kiedyś umieliśmy i zapomnieliśmy, jak to się robi?
      • adam.wajrak Re: Pływanie 10.10.13, 13:34
        Bardzo dobre pytanie. Większość ssaków rzeczywiście świetnie pływa, bez nauki pływania. Być może nasza wyprostowana sylwetka utrudnia nam pływanie instynktowne
    • a_chacun_son_paradis Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 20:57
      Czy w ramach walki o środowisko, oprócz czynnego czy też biernego oporu przeciwko rozwojowi cywilizacji godzącemu w naturę, są u ekologów jakieś trendy, aby lobbować za rozwiązaniami "czystymi"/"czystszymi" na większą skalę (np. elektryczne samochody, udrożnienie już istniejącej infrastruktury drogowej, transport masowy, nacisk na inteligentny recykling /zwrot butelek, skup makulatury/, więcej terenów zielonych w obszarach miejskich itp. itd.) ?
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 13:37
        Oczywiście, że są. To właściwie główny nurt, bo nikt z sensem nie jest przeciwko rozwojowi. Mało tego rozwój technologiczny np rozproszone źródła odnawialnej energii są szansą dla ochrony środowiska. Jeśli chodzi o tereny zielone w miastach i recykling tak samo Z pewnością ekolodzy są przeciwnikami konsumpcyjnego stylu życia i pochłanianiu wszelkich dóbr ponad miarę. Ale tego nie mylmy z rozwojem
    • jureek Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 21:07
      Na początku forum, gdy dopiero pojawili się pierwsi moderatorzy społeczni (tzw. aesi) była wśród nich wyjątkowo sympatyczna para pisząca pod nickami "pejsaty" i "edzioszka". Pejsaty zyskał wtedy nawet miano "aesa z ludzką twarzą". Trochę później wyszło przy okazji, że Pejsaty nie dostał zaproszenia do ściśle tajnego forum prywatnego aesów, bo chyba był za dobry dla zwykłych forumowiczów i nie wykorzystywał funkcji aesa, żeby pokazać, kto tu rządzi. Trochę później Pejsaty nie był już aesem, nie pamiętam teraz dokładnie, czy sam zrezygnował, czy aesowski beton go wymobbował. Wtedy właśnie gdzieś na forum przeczytałem, że pod nickiem Pejsaty ukrywał się sam Adam Wajrak. Możesz potwierdzić lub zdementować tę plotkę?
      Jura
      • po.prostu.ona Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 10:07
        Byłam w tamtym czasie jednym z najaktywniejszych uczestników forum Zwierzęta, pamiętam niektóre wypowiedzi Pejsatego, oraz niejakiego "ontariana" jak i sytuację, w której padł komenatrz - jakoby Pejsaty miał być Adamem Wajrakiem. Było podpuchą i brednią. Ja osobiście do fanów Pejsatego nie należałam i nie ubolewałam, gdy przestał być moderatorem.
          • jureek Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 10:28
            allegro.con.brio napisał:

> po.prostu.ona napisała:
            >
            > > [...] w której padł komenatrz - jakoby Pejsaty miał być Adamem Wajrakiem.
            > Było po
            > > dpuchą i brednią.
            >
            > To można odetchnąć, bo jeszcze tego brakowało, by Czosnkowy okazał się jakimś
            > ekoaktywistą.

Nie ciesz się za wcześnie :D To się jeszcze okaże, czy po.prostu.ona ma rację. Zresztą pytałem pana Adama, a nie po.prostu.onej.
            Jura

P.S. Ta po.prostu.ona ma styl podobny do Anieli, nie uważasz?

• allegro.con.brio Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 20:23
              jureek napisał:

> Nie ciesz się za wcześnie :D To się jeszcze okaże, czy po.prostu.ona ma rację.
              > Zresztą pytałem pana Adama, a nie po.prostu.onej.

Teraz już wiadomo.

> P.S. Ta po.prostu.ona ma styl podobny do Anieli, nie uważasz?

Hm, trudno mi to ocenić, Aniela chyba dość dawno "wyszła po angielsku".

Pozdrawiam
    • joxanna Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 21:52
      Czy ptaki różnych gatunków rozumieją nawzajem swoje śpiewanie? Czy mogą się komunikować?
      Czy orzeł faktycznie może porwać dziecko w parku (jakiś czas temu chodził po internecie taki viral).
      Czy jak pada deszcz, to zwierzętom naprawdę nie przeszkadza, że mokną? Nie widać, żeby się tak panicznie chowały jak ludzie....

I prywata:
      Czy nie boi się Pan chodzić sam po lesie? (dzikie zwierzęta, zdziczałe psy....) czy wydarzyły się kiedyś Panu jakieś przykre spotkania z agresywnymi zwierzętami?
      • morfeusz_1 Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 22:11
        Witam Panie Adamie ,

1. Jakie bajki z dzieciństwa polubił pan najbardziej ?
        2. Czy były to bajki o zwierzątkach, a jeśli tak to proszę wymienić chociaż niektóre tytuły...
        3. Jaką książkę w pierwszej kolejności spakował pan do plecaka opuszczając miejski grajdołek ?
        4. Czy powstanie kolejny odcinek o fokach ( bardzo mi się spodobał )
        5. Czy z tego dziennikarstwa idzie jakoś wyżyć
        6. Jeżeli miałby Pan zabrać ze sobą na Arkę jedynie 3 pary zwierząt jakie byłyby to źwierzaki :)
        7. Czy łowi Pan tylko aparatem ?
        8. Czy jada pan potrawy mięsne ?

pzdr - morfi

• adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 13:57
        Myślę, ze tak. Na przykład sygnał alarmowy jednego gatunku - sójki jest informacją dla wielu innych ptaków w lesie, ze zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Orzeł raczej nie porwie dziecka - ten film to była komputerowa symulacja. Kiedyś krążyły opowieści o tym, że harpie czyli takie orły z Amazonii które są naprawdę duże mogą porywać naprawdę małe niemowlaki Indian, ale nikt nie wie czy to legendy czy prawda. Niektóre zwierzaki nie przepadają za deszczem np susły, świstaki, łasice, sowy. Zmokniecie oznacza wychłodzenie i tak samo chowają się jak ludzie.
        A lasu się nie boję. Groźnych zwierząt u nas nie ma. Groźni mogą być ludzie
    • szaraiwka Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 08.10.13, 22:35
      Pytanie od mojej 9 letniej córki hani , z którą po raz 2 czytamy właśnie kune za kaloryferem :

Które z opisanych zwierząt jest Panu najbliższe. I dlaczego. Czy jeśli miało się tyle zwierząt to czy nadal się Pan do nich przywiązuje.

Pozdrawiamy

Hanka i jej mama
      • adam.wajrak Re: Co pan sadzi jako ekolog o paleniu węglem? 10.10.13, 14:03
        Palenie węglem było dobre w XIX wieku teraz od tego trzeba odchodzić i to jak najszybciej. Podobnie jak od innych paliw kopalnych - to olbrzymie koszty środowiskowe. Jeśli chodzi o elektrownię jądrową to jest to niezwykle kosztowna inwestycja. Myślę, ze wkrótce będziemy mieli w Polsce bum energii odnawialnej - małe ogniwa, małe wiatraczki, małe biogazownie. Każdy będzie mógł sobie produkować energię i bilans energetyczny bardzo się nam poprawi
        • hummer Czy w biogazowni nie powstaje CO2? 07.11.13, 01:33
          adam.wajrak napisał:

> Palenie węglem było dobre w XIX wieku teraz od tego trzeba odchodzić i to jak n
          > ajszybciej. Podobnie jak od innych paliw kopalnych - to olbrzymie koszty środow
          > iskowe. Jeśli chodzi o elektrownię jądrową to jest to niezwykle kosztowna inwes
          > tycja. Myślę, ze wkrótce będziemy mieli w Polsce bum energii odnawialnej - małe
          > ogniwa, małe wiatraczki, małe biogazownie. Każdy będzie mógł sobie produkować
          > energię i bilans energetyczny bardzo się nam poprawi

A mógł się przerodzić w humus.
      • anmanika Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 08:33
        Mam pytanie dotyczące wilków. Ile mamy dokładnie tych zwierząt w Polsce. I nie wiel Pan dlaczego panuje taka histeria na ich temat w Szwecji? Rząd wydał zezwolenie na odstrzał "sanitarny" bo co rusz czytam, że te zwierzęta coś atakują. Czy one tam są jakoś ekstra krwiożercze;-)?
        Tak w nawiasie, ichniejszy urząd ochrony natury(???) ma jakieś dziwne plany do "regulacji" populacji orła królewskiego.
    • earth70 Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 09:24
      1) Czytałam niedawno o migracji ptasiego planktonu jak żartobliwie Pan nazwał np. rudziki. Kilka dni temu widziałam pojedynczego rudzika w centrum miasta. Co z takim rudzikiem, zabłądził, zbuntował się? :)
      2) W moim mieście obserwuję sporo kowali bezskrzydłych ( niestety sporo rozdeptanych...). Czy te piękne owady zimują czy kończą swój żywot wraz z nastaniem niskich temperatur? Jeszcze teraz w październiku zdobią są czerwienią korę niektórych drzew (niekoniecznie podobno ulubionych lip) gromadząc się grupkami i wygrzewając w słońcu - przynajmniej ja tak to interpretuję :)
    • falco-nka Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 09:31
      Panie Adamie!

Moje pytanie pewne dziwnie, albo będzie uznane za…naiwne, ale nurtuje mnie od dłuższego czasu problem walki ptaków.
      Wiemy, że ptaki są agresywne, kiedy walczą w okresie godowym, w obronie terytorium, o pożywienie…
      Często kończą się te walki zranieniem lub śmiercią jednego z ptaków.
      Walki są krótkie lub długie, czasami bardzo długie.
      Nigdy nie miałam okazji osobiście bezpośrednio) oglądać tych… dłuższych.
      Wiele mamy filmów pokazujących takie walki…także na You Tube.
      Ptaki walczą dziobami i szponami, pazurami, pazurkami
      Czytając komentarze przewijają się opinie…zaczepiły się pazurami i dlatego walki tak długo trwają.
      Nie pamiętam, abym kiedykolwiek czytała potwierdzone informacje o tym, że walczące ptaki „ryzykują” zranienie, a nawet śmierć przez fakt „zaplątania” się pazurami.
      Być może były już takie opracowania, poparte np. analizowaniem filmów stosując tzw. „stop klatkę".
      Czy rzeczywiście w trakcie walki pazury mogą tak „usztywnić się”, że ptaki mają kłopoty z uwolnieniem się? Pozdrawiam
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 14:24
        Raczej walki ptaków nie kończą się zranieniem lub tym bardziej śmiercią. To zupełnie incydentalne wypadki. Takie zabijanie się lub ranienie w obrębie własnego gatunku nie ma sensu. A ptak umierający rzeczywiście potrafi zacisnąć pazury.
        • palczak.madagaskarski Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 18:11
          Takie zabijanie się lub ranienie w obrębie własnego
          > gatunku nie ma sensu.

Z tym ranieniem się w obrębie gatunku, to chyba niezupełnie tak :) Często uważa się, że jeśli zwierzęta nie walczą ze sobą "na śmierć i życie", chociaż gdyby chciały,mogłyby się zabić, wynika stąd, że silniejszy rywal "oszczędza" słabszego dla dobra gatunku. Np., silniejszy orzeł nie zabija rywala, po to żeby gatunek orłów nie wyginął. W rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej. Otóż "dobro gatunku" samo w sobie raczej dla walczących zwierząt nie ma znaczenia. Jednak gdyby silniejszy orzeł śmiertelnie zranił w walce swojego rywala, to naraża się na to, że tamten jeszcze przed śmiercią zdoła mu się "odpłacić" podobną raną. Walka, w której zwierzęta "szły by na całość", kończyłaby się zapewne nie tylko śmiercią słabszego, ale również co najmniej poważnym zranieniem zwycięzcy. Natomiast walka w pewien sposób zrytualizowana, mająca na celu pokazanie kto jest silniejszy, a nie zranienie przeciwnika, jest bezpieczna i dzięki temu obie strony mają szansę wyjść z niej bez większych obrażeń. Dlatego można na takie walki patrzeć jak na swego rodzaju "umowę" między walczącymi, przestrzeganą nie tyle dla dobra rywala czy gatunku, ile dla własnego dobra. :)
    • differentview Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 09:46
      Witam Panie Adamie
      wiem, ze nie jest pan wegetarianinem i slyszalam kiedys pana wypowiedz, ze nie bardzo pan rozumie idee, ktore przyswiecaja wegetarianom; wobec tego mam pytanie czy mieszkajac w puszczy jako rasowy miesozerca kieruje sie pan swoim instynktem i poluje pan na zwierzeta i nastepnie je zjada czy tez kupuje pan mieso ze zwierzat z chowu przemyslowego- jesli tak- czy zna pan warunki chowu przemyslowego, transport, i kolejki w rzezni, niesprawne ogluszacze? jak pogodzic to z miloscia do zwierzat? agnieszka
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 14:26
        Polowanie nie jest żadnym wyjściem, bywa bardzo niehumanitarne i zranione zwierzęta męczą się nie mniej niż te hodowlane. Poza tym mamy 38 mln ludzi w Pl, i jakieś 200 tys jeleni, 250 tys dzików i około 800 tys saren. Jakby wszyscy tak zdobywać mięso to było by po dzikich zwierzętach w dwa tygodnie. Jedyne wyjście to ograniczać spożywanie mięsa co właśnie robię
    • katiamakota Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 09:59
      Dzień dobry :) Panie Adamie, bardzo podoba mi się idea budowania hoteli dla pszczół. Mam pytanko, czy na wsi zbudowanie takiego miejsca, też miało by sens? Słyszałam gdzieś, że zamiast domków można położyć gdziekolwiek zwyczajną stertę patyczków, lub parę deseczek z otworkami, pamiętając aby ochronić "hotelik" przed deszczem:) Na wsi owady mają o wiele lepsze warunki do życia niż w mieście, więc czy taki wiejski hotelik może się im przysłużyć? :) A drugie pytanko tyczy się wróbli. Kiedyś latała ich cała zgraja, co roku, a teraz jest ich jak na lekarswo;( co się mogło z nimi stać? :) Pozdrawiam bardzo bardzo serdecznie! Kasia

• adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 14:30
        Hotel dla pszczołowatych lub dzikich pszczół (w Pl poza pszczołą miodną mamy 450 gatunków) jak najbardziej spełni swoją rolę na wsi. Warto, żeby był zasłonięty od deszczu bo one lubią suche miejsca. Będzie miała Pani świetną zabawę obserwując jak się przy takiej konstrukcji uwijają. Polecam. Natomiast co do wróbli to myślę, ze doskwiera im brak pokarmu w czasie karmienia młodych czyli odpowiednich owadów.
    • kara_b Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 10:02
      dzień dobry
      mieszkam na skraju lasu.W marcu,jak cały czas leżały śniegi kilka razy dziennie widać było sarny szukające jedzenia. Nie podchodziły do domów, płoszyły je samochody czy szczekające psy,ale one wracały praktycznie przez cały dzień - wcześniej można było sarny zobaczyć tylko bardzo wcześnie rano i to bardzo , bardzo rzadko.
      Czy można im coś wysypać do jedzenia? takie resztki jedzenia typu suchy chleb, ziemniaki,marchew, jabłka, obierki? Jeżeli tak,to wysypywać zawsze w tym samym miejscu, czy w różnych?
      • sonnya Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 10:25
        Panie Adamie,

bardzo pilnie poszukuje materialow filmowych zwiazanych z puszcza bialowieska, a optymistycznie zakladam, ze Pan, jako oddany przyrodzie tych pieknych terenow, procz przecudownych zbiorow foto, posiada rowniez filmy ;)

sprawa jest jak najbardziej powazna, przeczesujac internet, trafilam do pana ta nietypowa droga i bardzo licze, ze nie zbladze ;)

bardzo prosze o kontakt na daga@otofilm.pl
        dziekuje slicznie i pozdrawiam
        d

-
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 14:35
        Ja z zasady uważam, ze dokarmianie zimowe nie jest dobrym pomysłem. Uzależnia zwierzaki od ludzi i może mieć zły wpływ na ich zachowania. Np przywykną do ludzi i będą łatwym celem dla myśliwego. Jeżeli już dokarmiać to np. zbożami (owies) i wysypywanymi z dala od ludzkich siedzib oraz w różnych miejscach tak aby nie robić koncentracji w jednym miejscu, Trzeba pamiętać, że zwierzęta radziły sobie z zimami przez steki tysięcy lat i sobie poradziły
    • rokokoko74 Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 10:03
      Panie Adamie!

Pytam absolutnie bez złośliwości.
      Czy bywa Pan w Rezerwacie Ścisłym? Czy ma Pan zgodę na chodzenie bez szlaków po Parku Narodowym? Czy walcząc o powiększenie PNu nie boi się pan, że las ogólnodostępny zostanie przed ludźmi zamkniety?
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 14:37
        Mam taką zgodę lecz korzystam z niej bardzo rzadko. Głównie dlatego, że łażąc po drogach i szlakach można więcej zobaczyć niż schodząc z nich. Po pierwsze zwierzęta nie boją się tak człowieka na szlaku jak poza nim, po drugie idąc po szlaku się tak nie hałasuje, a po trzecie lepiej widać. Najlepsze zdjęcia zrobiłem na szlakach
    • krasnaladamu Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 09.10.13, 10:33
      Pytania odnośnie akcji Sabotaż.
      Co się zmieniło od czasu manifestacji z przełomu kwietnia i maja tego roku?
      Kto jest po czyjej stronie - czego chcą władze, czego ekolodzy, czego pracownicy parku narodowego, a czego zwykli mieszkańcy okolic puszczy?
      • adam.wajrak Re: POW: Pytaj o Wszystko. Adam Wajrak 10.10.13, 14:41
        Nic się nie zmieniło. Ale to też nie jest takie proste, że jest podział na zwykłych mieszkańców puszczy i ekologów. Coraz większa ilość mieszkańców jednak przekonuje się do ochrony Puszczy. Np wielu moich sąsiadów nie przepada za myśliwymi i chętnie by ich z Puszczy pogoniło. Oni mają kwatery na które przyjeżdżają ludzie którzy chcą podziwiać puszczę i zwierzaki które nie zwiewają na widok człowieka

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka