Dodaj do ulubionych

spadek dynamiki i mocy silnika 1.4 16v opel

01.05.05, 00:40
Witam. mam pytanie dotyczące spadku mocy i dynamiki silnika 1.4 16v w astrze
F. Zauważyłem, że auto staje się "mułowate", słabiej wkręca się na obroty.
Dawniej zaczynało porządnie ciągnąć od 3000 obr, a teraz podobne odczucia są
dopiero przy 4500-5000 obr. Do tego należy dodać, że bierze 0,7 - 0,8 litra
oleju na 1000 km, wycieku żadnego nie ma. Mam pytanie czy "Branie" oleju ma
ścisły związek ze spadkiem dynamiki( na pewno są nieszczelności,
najprawdopodobniej na uszczelniaczach zaworów), czy może są to objawy
przegrzania silnika( po wymianie płynu trzyma temperaturę 90 stopni, wcześniej
często załączał się wentylator). Czy wyeliminowanie nieszczelności( po
wymianie pierścieni-to też sugeują mechanicy) spowoduje poprawę mocy i dynamiki?
Grzegorz.
Obserwuj wątek
    • takietam1 Re: spadek dynamiki i mocy silnika 1.4 16v opel 01.05.05, 03:24
      zasada numer jeden - wymienic filtr powietrza na nowy.

      zasada numer dwa - wlac taki olej do silnika, jaki sugeruje producent.
      Olej zbyt gesty powoduje zauwazalny spadek mocy.

      Jak to posprawdzasz, to dopiero wtedy bedziemy myslec dalej co i jak.

      Wymiana pierscieni NIE spowoduje podwyzszenia mocy.
      Dopiero wymiana pierscieni i tlokow pomoglaby znaczaco.
      To jednak oznacze remont i jest niepotrzebne w erze nowoczesnych dodatkow do oleju.

      Uwazam jednak, ze najpierw trzeba sprawdzac rzeczy tanie i oczywiste.
      A najwazniejsza z nich jest filter powietrza i olej.

      Temperatura silnika ma wplyw na moc, ale ogolnie obnizenie temperatury pracy z
      np. 100 na 90 - powinno dac raczej uczucie wzrostu mocy jak odwrotnie.

      I ostatnia najwazniejsza zasada - nie nalezy sluchac mechanikow.
      Absolutnie. Zasada ograniczonego zaufania zawsze!

      Mechanicy bredza i staraja sie okrasc ciebie jako klienta!
      Pamietaj o tym zawsze.


      Czesta przyczyna spadku mocy - po w/w - jest tez praca komputera w safe mode -
      jezeli komuter ma jakies zewnetrze sygnaly o uszkodzeniach i eliminuje je z
      tabeli czujnikow - i opoznia czasem zaplon (ale to zalezy od oprogramowania)

      Wtedy poczujesz nawet 10% spadku mocy i wzrosnie zuzycie paliwa.

      Ostateczna sprawa to pasek rozrzadu. Zdarzaja sie przypadki, ze pasek
      "przeskoczy" o 1 zab i silnik ledwo zyje. To sa jednak bardzo rzadkie przypadki.
      Przy 1.4 to gaslby Ci silnik i obroty mialby tak fatalne, ze nie pytalbys na
      forum, tylko od razu pojechal do mechanika.


      • macwall Re: spadek dynamiki i mocy silnika 1.4 16v opel 01.05.05, 14:10
        zasada numer jede - sprawdzic kompresje

        Wymiana pierscieni da zauwazalna poprawe od reki - bedzie ciszej, rowniej,
        mocniej... problem w tym ze spokoj bedzie przez jakies 30 tys km a po tym
        przebiegu szybko wroci do poprzedniego stanu. Mowie o sytuacji kiedy powodem
        jest zuzycie cylindrow - prawidlowy remont obejmowac powinien szlifowanie,
        wymiane tlokow na nadwymiarowe, ew. wymiane panewek + rewizje glowicy i jej
        planowanie po kazdorazowym zdejmowaniu. Jezeli przyczyna byloby pekniecie
        ktoregos pierscienia a stan gladzi cylindrowej bylby nienaganny to wymiana
        pierscieni powinna calkowicie uleczyc silnik. Jezeli z kolei olej leci przez
        glowice a slaba kompresja jest spowodowana uszkodzonymi zaworami (mniej wiecej
        mozna to zroznicowac przy probie olejowej przy sprawdzaniu kompresji) to trzeba
        naprawiac glowice (zawory, gniazda zaworowe, uszczelniacze).
        • hondziarz Re: spadek dynamiki i mocy silnika 1.4 16v opel 01.05.05, 18:00
          w poprzednim samochodzie robiłem identyczny remont - konkretnie pierścienie,
          uszczelki na zaworach i pare innych uszczelek typu miska, głowica, wałek
          rozrządu i kolektroy. Ale na boga, nie szlifowałem niczego. Takie szlify to
          może i się robi w 30 letnim dużym fiacie z przebiegiem typu milion, ale nie w
          innych samochodach.
          • macwall Re: spadek dynamiki i mocy silnika 1.4 16v opel 01.05.05, 18:42
            Jak sie cylindry wyrobia w beczke albo jajo to nie ma innej mozliwosci - trzeba
            przeszlifowac - tak wyglada kompletny remont silnika (po to pozniej trzeba
            montowac nadwymiarowe tloki). Wymiana samych pierscieni to tzw. szwedzki
            remont - czyli na szybko tanio zrobic i auto sprzedac zanim poleci znowu ;)
    • hondziarz błąd silnika 01.05.05, 13:49
      jeżeli ci samochód bierze olej to znaczy, że pewnie pierścienie i gumki na
      zaworach są do wymiany. Co do spadku mocy. Nie wiem jak jest w twoim
      samochodzie, bo nawet nie napisałes rocznika, ale w wielu autach silniki
      sterowane sa komputerowo. Gdy silnik zaczyna brać olej, dla komputera
      sterującego jego pracą jest to sygnał, że coś jest nie tak. Wiele samochodów
      przechodzi wtedy na tryb awaryjny i komputer znacznie sam obniża moc silnika,
      by ktoś z ciężką nogą, go nie zatarł. Jest to tzw. jazda w stanie serwisowym.
      Jeżeli np. niedawno kupiłeś ten samochód, to sprawdź czy ci np. sprzedawca nie
      podłączył kontrolki od błędu (o ile taka u ciebie jest) np. tam, gdzie
      podłączona jest kontrolka akumulatora, która gaśnie zaraz po zapłonie.
    • 4nowak Re: spadek dynamiki i mocy silnika 1.4 16v opel 01.05.05, 20:46
      rocznik 1996,po wymianie paska rozrządu i rolek przejechałem 13 000 km, olej wymieniony tydzień temu na półsyntetyk, wcześniej syntetyk, filtr powietrza wymieniony, do komputera podłączny był około 1,5 miesiąca temu, było ok, jeździł tak jak trzeba, przymuliło go po wymianie oleju ichłodnicy wraz z płynem, bo poprzednia miała wdelikatny wyciek, na razie dzięki za info, posprawdzam co należy i zobaczymy co dalek.
    • ag2812 Re: spadek dynamiki i mocy silnika 1.4 16v opel 01.05.05, 22:30
      Przyczyn takiego zachowania auta może być mnóstwo ale jesli wiązać je z wymianą płynu chłodzacego to moze być coś związanego z czujnikiem temperatury zwłasza że z opisu wynika że temperatura jest trochę niska dla tego auta. Sprawdż czy układ jest dobrze odpowietrzony (wykręć czujnik delikatnie aż wyleci płyn), sprawdż też styk kabla na czujniku jeśli jest tam dodatkowy opór moze to zaniżać wskazania temperatury. Inna możliwość to uszkodzenie termostatu w zasadzie bez związku, ale często dzieje się to po wymianie płynu. Co do oleju to raczej nie ma to zwiazku z tą usterką.
      Pozdr

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka