24.06.20, 09:29

Córka na czymś w rodzaju małpiego gaju obtarła sobie łokieć - (wewnętrzną stronę). Liny były troche mokre, wczoraj nie było widać dopiero rano...czym to potraktować. Miejsce kiepskie bo zginać teraz reki za bardzo nie może. Umyłam, osuszyłam, spryskałam oktaniseptem....
Obserwuj wątek
    • szmytka1 Re: Obtarcie 24.06.20, 09:33
      No przecież już potraktowałaś odkażająco. Niech się teraz goi, na pierwszy dzien może zaklej plastrem z opatrunkiem jeśli sobie szoruje i podrażnia, na noc bym odkleiła i niech natura działa, na takim dzieciaku to goi się jak na przysłowiowym psie wink
      • hanusinamama Re: Obtarcie 24.06.20, 09:40
        W dzien chodzi z odkrytym, nie drażni. Ale o noc sie boje. Ona spi na ręku (dłon pod policzkiem), jak całą noc bedzie spać ze zgietym łokiem to nie wiem co bedzie jutro...
        • szmytka1 Re: Obtarcie 24.06.20, 09:48
          no to na noc zaklej opatrunkiem, jeśli obawiasz się, że się sączyć będzie i przyklei do ubrania. Przy zdejmowaniu opatrunku popsikac octeniseptem, żeby łatwo się odkleiło. Jesli nie ma nadkażenia, to nie będzie się raczej nic sączyć, tylko łądnie zaschnie, wtedy to raczej zadbałabym o uelastycznienie tego miejsca, zeby nie pękał strup. Do uelastycznienia, jesli zajdzie potrzeba, to zastosowałabym maść z antybiotykiem, będzie 2 w 1, profilaktyka rpzeciw nadkazeniu i pęknięciu skóry. No ale to musiałoby byc naprawdę mocne obtacie, przy powierzchniowym raczej nic nie będzie.
        • mary_lu Re: Obtarcie 24.06.20, 09:54
          Gojenie się wymaga środowiska wilgotnego, niczego nie osuszamy.

U mnie w domu jest czarodziejska różdżka na wszystko- argosulfan. Goi otarcia, odparzenia, oparzenia. Niestety jest na receptę, ale teraz łatwo zdobyć.
          • berdebul Re: Obtarcie 24.06.20, 10:02
            Ale nie wymaga ślimaczącej się rany. U mnie wszystko goi się wieeeeki, zawsze się paprze, większość plastrów mnie uczula, a ten spray sprawdza się świetnie i skraca czas gojenia.
            • mary_lu Re: Obtarcie 24.06.20, 10:07
              Nadkazona rana to co innego.

Jednak bardzo często widzę dumnie prezentowany i bohatersko uzyskany „zasuszony strup” - to źle się goi i pozostawia dłużej ślady.
              • mava Re: Obtarcie 24.06.20, 14:39
                "zasuszony strup" jest czyms całkowicie naturalnym, i pożądanym, w trakcie gojenia sie rany pt. obtarcie.
                Pod żadnym pozorem nie powinno sie go zdzierac bo moze skutkowac blizna. Dla chlopakow moze być to powod do dumy (blizna) ale dla dziewczyn niekoniecznie.
                • mava Re: Obtarcie 24.06.20, 14:41
                  ps. jednym słowem odkazic i zostawić.
                  Chyba, ze to nie obtarcie a rozległa rana, wtedy powinno się zabezpieczyc.
                • memphis90 Re: Obtarcie 24.06.20, 10:35
                  No wybacz, ale nijak się nie zgodzę. Argosulfan ma dużo działan niepożądanych i stosuje się go (sporadycznie) na już zakażone rany pooparzeniowe. Sporadycznie, bo odchodzi się od Argosulfanu w leczeniu oparzen na rzecz opatrunkow... W ogóle nie ma wskazań do smarowania otarc skórnych. Granuflex Extrathin to bardzo cienki opatrunek przeznaczony właśnie na takie miejsca, które się zginają, ruszają.
      • memphis90 Re: Obtarcie 24.06.20, 10:23
        No ale zasuszanie, tym bardziej glinką, dobre dla ran nie jest. Rana goi się najlepiej w środowisku wilgotnym, dlatego stosuje się opatrunki hydrokoloidowe, które zabezpieczają przed zasychaniem i dostępem zarazków.
    • hanusinamama Re: Obtarcie 24.06.20, 11:34
      Tak wygląda. Najbardziej boje sie ze po nocy jej sie sklei i nie rozkleimy tego łokcia. Zazwyczaj nie zaklejam plastrami czy opatrunkami, bo na powietrzu goi sie najlepiej...ale nie wiem czy czymś nie zakleję...a znowu rano odklejać. Posmarowałam tribiotikiem teraz. Na noc albo opatrunek żelowy albo hel4skin. Dzwoniłam do przychodni to moga mnie na pitek na teleporade zapisać
      • mary_lu Re: Obtarcie 24.06.20, 12:13
        Opatrunek żelowy trzyma się kilka dni. Nie musisz tak szaleć z kilkoma substancjami na jednym otarciu.

U mnie by na to poszedł argosulfan. Ewentualnie opatrunek z bactigrasu na kilka dni (bo obstawiam, ze bylo to obtarte brudna lina i teraz się nadkaża.

Nie stosuj w jednym opatrunku srebra/octenidyny/antybiotyku. Zawsze tylko jedna z tych substancji.
        • hanusinamama Re: Obtarcie 24.06.20, 14:11
          Nie chce szaleć. Umyłam, spryskałam octaniseptem, zostawiłam do wyschniecia. Chodzi bez opatrunku. Teraz posmarowałam tribiotikiem. Chyba posmaruje jeszcze raz i na noc założe jakiś opatrunek typu bactigras
          • kiddy Re: Obtarcie 24.06.20, 13:44
            Może to osocze? Bo jak ropa, to lepiej, żeby lekarz zobaczył. Osocze jej nie zaklei, nie bój się. Lepiej będzie się goiło odkryte. Miejsce jest po prostu nieszczególne, niewygodne, pewnie chwilę potrwa to gojenie.
              • eliszka25 Re: Obtarcie 24.06.20, 16:20
                Popieram, zawsze stosuję takie opatrunki u moich chłopaków na otarcia. Zwłaszcza na takie w miejscach typu łokieć, kolano, gdzie skóra się „rusza”. Pękający strup w takim miejscu potrafi się goić tygodniami, a pod opatrunkiem typu właśnie granuflex czy innym hydrokoloidowym po kilku dniach zwykle nie ma śladu. Poza tym to jest bardzo wygodne, bo można zakleić i zapomnieć o problemie przynajmniej na kilka dni.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka