Dodaj do ulubionych

Powrot do PL

19.10.20, 11:47
Witam,
Nie mieszkam w Polsce od 10 lat, za 3 lata planuje sprzedac nieruchomosc i powrot.
Na chwile obecna nieruchomosc warta ok 2 mln zlotych. Po powrocie do Polski myslam o kupnie malenkiego domku (z osobnych pieniedzy) i spokojnym zyciu.
Moim marzeniem byloby zainwestowanie tych 2 mln (np. w nieruchomosc(i) ), tak, by nie musiec/pracowac bardzo malo, z naciskiem na NIE.
Lat 45.
Da sie?
Obserwuj wątek
  • aqua48 Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:11
   Nikt nie ma szklanej kuli i nie wie co będzie za trzy lata...Stuprocentowo pewnych inwestycji nie ma. No i nikt prócz Ciebie samej nie jest w stanie ocenić jaka kwota Ci na spokojne życie wystarczy. Dom i jego utrzymanie też generują koszty.
  • kira02 Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:15
   A gdzie mieszkasz w tej chwili? Czy masz dzieci, rodzinę? Śledzisz gdziekolwiek informacje o tym, co się dzieje w PL społecznie, gospodarczo, politycznie?

   Jeśli jesteś jakkolwiek w miarę komfortowo urządzona tam, gdzie mieszkasz, to odpowiedź brzmi: absolutnie nie wracaj. To państwo z kartonu, które zaczyna właśnie się rozpadać. Szkolnictwo, służba zdrowia, praworządność leżą i kwiczą. Będzie tylko gorzej, niedługo Polacy poznają smak prawdziwego kryzysu. Mówię to z goryczą, bo sami na to ciężko zapracowali. Gdybym tylko mogła, sama bym wyemigrowała w jednej chwili, pomimo to, że kocham moje miasto i dobrze mi się w nim mieszkało. Ale jest coraz gorzej, pandemia tylko obnażyła i przyspieszyła kompletną ruinę.
   • tale Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:26
    Dzieki. Zyje komfortowo, ale pracuje ciezko. Wiem, co sie dzieje w Polsce, ale mam nadzieje, ze sytuacja zmieni sie za pare lat. Na razie rozwazam rozne opcje, Polska kusi cenami nieruchomosci oraz opcja spokojniejszego (?) zycia. Klimat tez troche sie zmienil, nie ma juz takich mroznych zim 👍
    • jehanette Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:34
     Może lepiej wybierz milszy kraj, zdaje się że Czechy są popularne na emeryturę... rodzinę w PL też odwiedzisz. Ale serio, nie warto wracać do tego szamba
    • aqua48 Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:41
     tale napisała:

     > , Polska kusi cenami nieruchomosci oraz opcja spokojniejszego (?) zycia.

     W Polsce wcale nie żyje się spokojnie. Klimat mamy nadal niezbyt ciekawy, i meteorologiczny i polityczny.
     • kira02 Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:46
      O to to, prędzej już Czechy bym wybrała, jeśli kuszą Cię słowiańskie klimaty. W Polsce jest bardzo nieciekawy klimat polityczny, a meteorologiczne: co Ci po tym, że na Podlasiu możesz hodować brzoskwinie, skoro już za kilka lat zabraknie wody pitnej? Bo Polska ma mniejsze zasoby wody od Egiptu, nikt nie dba o małą retencję.

      Podsumowując: to na pewno nie będzie państwo do spokojnego życia jako rentier.
     • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:53
      "W Polsce wcale nie żyje się spokojnie. Klimat mamy nadal niezbyt ciekawy, i meteorologiczny i polityczny."

      Tak, wytłumacz internautce, gdzie jej się będzie dobrze żyło, bo widać, ze nie ma pojęcia. Przecież klimat polityczny ustalił się w procedurze demokratycznych wyborów, więc teoretycznie najwięcej jest osób zadowolonych z klimatu politycznego. Jak chcesz to rozwiązać? Miałaby rządzić partia, która przegrała wybory? Byłoby lepiej i spokojniej, gdyby rządziła Nowoczesna z 3-proc. poparciem albo Konfederacja? I kto miałby wskazywać, która z przegranych partii ma rządzić?
   • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:40
    Człowiek chce kupić dom w Polsce i żyć tutaj, więc na pewno nie wie, co robi. Z pewnością to chwilowy kaprys kogoś, kto o Polsce nigdy nie słyszał. Trzeba oświecić, wyedukować, dostarczyć wiedzy biednej zagubionej jednostce. Napiszcie najlepiej internautce, gdzie powinna kupić dom, żebyście byli zadowoleni. Widzę, ze ewentualnie jest zgoda na Czechy. Ale czy to nie za blisko Polski? Może chociaż południowe Czechy, żeby wyziewy z Polski były trochę mniej jadowite
    • aqua48 Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:42
     tiszantul napisała:

     > Człowiek chce kupić dom w Polsce i żyć tutaj, więc na pewno nie wie, co robi.

     Gdyby wiedział, to by nie pytał.
   • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:54
    "Szkolnictwo, służba zdrowia, praworządność leżą i kwiczą. Będzie tylko gorzej, niedługo Polacy poznają smak prawdziwego kryzysu. Mówię to z goryczą, bo sami na to ciężko zapracowali"

    Głupi naród. A wystarczyło wejść na ematkę
  • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:43
   "Nie mieszkam w Polsce od 10 lat, za 3 lata planuje sprzedac nieruchomosc i powrot"

   Pytasz na niewłaściwym forum, na tym forum od paru lat ludzie "wyjeżdżają z tego kraju". Prawie wszyscy już wyjechali, zostali jeszcze maturzyści, którzy zaraz po maturze wyjadą z tego kraju
   • kira02 Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:49
    Całe szczęście, że Ty nadal pozostałeś, żeby nieść kaganek oświaty tym, którzy z jakichś powodów jeszcze nie przeszli prania mózgu w TVP (pewnie dlatego, że nie zapłacili abonamentu).
   • igge Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:08
    big_grin
    Moi maturzyści znajomi nie.
    Moi planują zaciskać pasa, biedować i psioczyć na pisowcówwink

    Przechlapane mamy też z nieruchomościami bo wszystkie w Polsce i już dawno kupione.
    Podobno za mieszkanko na Ursynowie w Warszawie da się skromny w Kanadzie domek kupić.
    Więc nie wszystko straconetongue_out
  • riki_i Re: Powrot do PL 19.10.20, 12:54
   Wszystko się da, pytanie jakim kosztem.

   1. Gdzie Ty chcesz mieszkać w PL? (coś nieśmiało obstawiam, że w Poznaniu big_grin) Koszt kupna "malutkiego domku" jest drastycznie różny w zależności od lokalizacji.

   2. Nieruchomości trzeba doglądać, trzeba je od czasu do czasu odświeżyć lub wyremontować, poza tym z jednego mieszkania na wynajem wyżyć jest ciężko, więc tutaj musiałabyś kupić kilka lokali, na co nie wiadomo, czy te pieniądze w danej lokalizacji by starczyły. Może lepszy byłby jeden lokal użytkowy pod wynajem w dobrej lokalizacji?

   3. W wieku 48 lat jest statystycznie sporo życia do dalszego przeżycia. Weź to pod uwagę.

   4. Co z ubezpieczeniem? Zamierzasz zarejestrować się na bezrobotne? Masz wypracowane (w PL lub w innym kraju) jakikolwiek lata do emerytury?
  • snakelilith Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:01
   OK, masz 45 lat, więc niedługo zaczną się pojawiać pierwsze choroby i upierdliwości starzenia się. Masz na to pieniądze? Prywatna służba zdrowia sporo kosztuje, a na tą systemową bym nie liczyła. W Polsce jest dziś źle i będzie jeszcze gorzej. To nie jest kraj dla starych i chorych ludzi. A biorąc pod uwagę, że pomysł na życie z nieruchomości ma cała kupa ludzi w Polsce i cała kupa zostanie kiedyś na nic nie wartych i trudno wynajmowalnych klitkach, to raczej słaby pomysł na jedyny dochód.
   • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:19
    "A wiesz jak w Polsce wygląda najem? Znasz prawo w tym zakresie? Masz mieszkania na zapewnienie niepłacącymi lokatorom godziwych warunków?"

    Nikt nie ma dodatkowych mieszkań dla niepłacących lokatorów, a biznes się kręci, najemcy mieszkają i placą. Podobno jest tyle minusów życia w Polsce, więc chyba jesteś w stanie podać jakiś poważniejszy?
   • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:24
    "A wiesz jak w Polsce wygląda najem? Znasz prawo w tym zakresie? Masz mieszkania na zapewnienie niepłacącymi lokatorom godziwych warunków?"

    Za dwa miliony będzie miała tych nieruchomości kilka i nieobciążonych kredytem, tym samym o wiele większą swobodę ruchów niż zakredytowany po uszy inwestor z jednym mieszkaniem. Nie wiem dlaczego tak wam zależy na przekonaniu internautki, ze posiadanie kilku dodatkowych nieruchomości bez kredytu to taki życiowy problem. Pocieszające jest tylko to, ze wciąż sporo osób takiego problemu nie ma
  • olena.s Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:06
   Masz świadomość, że jest pandemia, gospodarki wezmą nieprawdopodobnego kopa, a rozmaite wartości bardzo się zmienią? To daj sobie spokój z pytaniami i rozwazaniami póki się to nie skończy.
   Generalnie, jeżeli 45 latka za 2 miliony chce kupić dom i zyć bez pracy - to nie w Polsce. Nie wiem, może jakieś tanie nieruchomości na najem plus życie w Indiach? - ale generalnie to jazda po bandzie, bo statystycznie masz jeszcze ponad 30, zapewne ponad 40 lat zycia. I Bardzo dużo się w tym czasie zmieni. Cofnij zegarek ekonomiczny o 40 lat - mamy 1980 - i zastanów się, jak by ci się sprawdziły podówczesne inwestycje, i na co wystarczyłby ci przychód w 1990, 2000, 2010.
   • tale Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:20
    Dzieki wam za odp. Na razie rozwazam rozne opcje glosno, zostalo jeszcze pare lat.
    Trzymajcie sie dziewczyny, bo widze, ze rzeczywiscie nastroje niezbyt ciekawe, trzeba chyba przejsc na prace zdalna i wybrac jakies milsze kierunki do przeprowadzki ( klimatycznie tez lol).
    Pozdrawiam, trzymajcie sie 😘
    • olena.s Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:30
     To zwyczajnie nie jest moment na podejmowanie decyzji, którą będziesz realizować za 3 lata!
     Zrób sobie badania rynku, sprawdź, ile będziesz miała na czysto wynajmując jakąś nieruchomość (załóż ostrożnie obłożenie na 10-11 mcy w roku, odlicz podatki, ujmij jakiś 1 czynsz na remonty, naprawy etc. I policz w jakich krajach wystarczy ci to na życie. I czy takie życie by ci odpowiadało. I ile wyniesie twoja emerytura.
   • riki_i Re: Powrot do PL 19.10.20, 13:59
    olena.s napisała:

    > Generalnie, jeżeli 45 latka za 2 miliony chce kupić dom i zyć bez pracy - to ni
    > e w Polsce. Nie wiem, może jakieś tanie nieruchomości na najem plus życie w Ind
    > iach? - ale generalnie to jazda po bandzie, bo statystycznie masz jeszcze ponad
    > 30, zapewne ponad 40 lat zycia. I Bardzo dużo się w tym czasie zmieni. Cofnij
    > zegarek ekonomiczny o 40 lat - mamy 1980 - i zastanów się, jak by ci się sprawd
    > ziły podówczesne inwestycje, i na co wystarczyłby ci przychód w 1990, 2000, 201
    > 0.

    Powiem tak. Mając w łapie moją polisę emerytalną (niestety już jej nie sprzedają), Pani w wieku lat 48 -bo ona pisze, że chce przejść na emeryturę za 3 lata- może liczyć na rentę dożywotnią w wysokości 5532 zł netto /m-cznie od kwoty 1 mln złotych. Zakładając, że ten "mały domek" będzie na zadupiu i niezbyt komfortowy, można uznać, że nie wyda na niego całego pozostałego miliona, tylko ciut mniej. Gdyby wpłaciła na ową polisę 1,3 mln zł, to świadczenie wyniosłoby 7181 zł netto do końca życia.

    Niestety, pojawia się problem z waloryzacją tej emerytury, bo w czasach gdy to sprzedawano, punktem odniesienia były stopy procentowe w bankach. Renta dożywotnia z mojej polisy jest waloryzowana w przypadku gdy roczne oprocentowanie rezerw towarzystwa ubezpieczeniowego (zależne niestety bezpośrednio od stóp procentowych) przekroczy 5% w skali roku. Jak wiemy, w najbliższych latach nie ma co na to liczyć, a inflacja jest znacząca. Już za 10 lat kwoty które podałem, mogą być wielokrotnie mniej warte i to jest ten wielki minus owego rozwiązania.

    Piszę o tym, bo sam się od dawna zastanawiam nad pier dol nięciem wszystkiego, a zwłaszcza wszelkiej pracy zarobkowej , którą rzygam. Ja miałbym trochę większe pieniądze , bo polisa jest z czasów, gdy Unia Europejska nie zakazała jeszcze różnicowania wypłat w zależności od płci. Ponieważ mężczyźni żyją krócej, to w przykładowym wieku 48 lat należałoby mi się od 1 mln zł nie 5532 złote jak wątkodajce (o ile nie jest nim de facto mężczyzna gazeta/bywalec ofc) , tylko 6099 zł netto. Tym niemniej podstawa to waloryzacja. Jeśli zakładamy dalsze życie przez ok. 30 lat, no to jeśli świadczenie nie będzie w ogóle waloryzowane (a na to się zanosi), nawet przejście na sutą prywatną emeryturę obarczone jest wielkim ryzykiem.

    Tyle mojego off topica. IMO 2 mln zł to nie zawsze musi być mało.
  • konstancja16 Re: Powrot do PL 19.10.20, 14:06
   mieszkam za granicą i nie planują powrotu. każda wizyta w Polsce upewnia mnie, że to nie jest miejsce dla mnie. parę tygodni w roku w zupełności mi wystarcza.

   gdybym jednak chciała zjechać na emeryturę do Polski to spróbowałabym zainwestować te pieniądze w apartament w atrakcyjnym turystycznie miejscu (nad morzem, w górach). Są firmy gwarantujące wynajem i stały dochów z takich apartamantów.

   no, ale w obecnej sytuacji planowanie, żeby coś sprzedać i kupić za trzy lata to jeszcze nie planowanie tylko snucie pomysłów.
    • konstancja16 Re: Powrot do PL 21.10.20, 11:32
     no to oczywiste, ze firma nie zarzadza tym wszystkim za friko. z pewnoscia korzystniej wyjdzie zajac sie tym wszystkim osobiscie i samemu spijac smietanke. ale nie kazdy ma na to czas i ochote.

     znam osobiscie pare osob, ktore zainwestowaly w ten sposob nadmiar gotowki, ktory spedzal im sen z powiek. z pewnoscia korzystniej niz na lokacie w banku. ryzyko mniejsze niz na gieldzie. i nie trzeba sie niczym zajmowac, a tym osobom akurat o to chodzilo. i podejrzewam, ze jak autorka zjedzie na te swoja emeryture do Polski to tez nie po to, zeby odbierac telefony od najemcow, ze kran cieknie, okno sie nie domyka i klimatyzacje trzeba zalozyc.... wiec jest to jedna z opcji, a czy autorce albo innej osobie pasuje to juz inna sprawa.
     • tiszantul Re: Powrot do PL 21.10.20, 12:13
      "nie po to, zeby odbierac telefony od najemcow, ze kran cieknie, okno sie nie domyka i klimatyzacje trzeba zalozyc..."

      W sprawie kranu ludzie dzwonią do hydraulika. Klimatyzacja natomiast zostawia wielki ślad węglowy i przyczynia się do globalnego ocieplenia, więc popyt na klimatyzację będzie spadał - przecież podobno świadomość ekologiczna rośnie, szczególnie w młodych pokoleniach. Chyba że o tej rosnącej wrażliwości ekologicznej społeczeństw to typowe banialuki...
  • bi_scotti Re: Powrot do PL 19.10.20, 14:07
   tale napisała:


   > Nie mieszkam w Polsce od 10 lat, za 3 lata planuje sprzedac nieruchomosc i pow
   > rot.

   Ty tak na powaznie? Czas taki, ze malo kto odwazy sie planowac cokolwiek na 3 dni do przodu a Ty myslisz o 3 latach? Seriously?
   Be patient, poczekaj chociaz do konca pandemic nawet z marzeniami a coz dopiero z planami. Take it easy, zanim 2023 nadejdzie, kto to moze wiedziec jaki bedzie swiat ogolnie a PL w szczegolnosci. Cheers.
  • nenia1 Re: Powrot do PL 19.10.20, 14:13
   Szału może nie będzie, ale za takie pieniądze według mnie się da, zależy w jaką lokalizację celujesz, są rejony gdzie za 2 mln zł. kupisz przynajmniej 10, 11 mieszkań, zakładając całkiem realną stopę zysku na poziomie 6% masz do dyspozycji kwotę około 10 tys. zł. miesięcznie. Jeśli nie masz na utrzymaniu 4 dzieci, rat kredytu na zakup samochodu i 2 psów, spokojnie się za tą kwotę utrzymasz.
    • nenia1 Re: Powrot do PL 19.10.20, 14:49
     W pierwszy poście jest napisane, że domek planuje z osobnych pieniędzy. Jakie rejony? Ze znanych mi miast chociażby Katowice czy Gliwice. Wokół sporo terenów zielonych, dom spokojnie na jakieś wiosce postawi, albo kupi, a mieszkania w miastach.
     • olena.s Re: Powrot do PL 19.10.20, 15:34
      2 miliony to nie jest fatalnie w perspektywie pięciu lat.
      Natomiast w perspektywie 25, 30, 40 lat nie jest to kwota bezpieczna. Ani pod względem stałego przychodu (demografia, podatki etc.) ani pod względem rozchodu. (Kobieta w wieku 45 lat nie ma potrzeb, które ma kobieta 75 letnia - pomoc w domu, koszty leków, na przykład. A osoba w 2020 nie ma pojęcia, jakie będą jej konieczne wydatki w 2050. Trzydzieści lat temu nie wiedzieliśmy, że będziemy potrzebować internetu, tabletów, że będą rumby i panele słoneczne. Nie wchodząc już w wiatr historii - ja tu pomijam takie świetne inwestycje, jak rosyjska pożyczka w 1915, kamienie we Lwowie w 1938 czy dolary w 1989.
      • nenia1 Re: Powrot do PL 19.10.20, 18:00
       olena.s napisała:

       > 2 miliony to nie jest fatalnie w perspektywie pięciu lat.
       > Natomiast w perspektywie 25, 30, 40 lat nie jest to kwota bezpieczna.

       A jaka jest?
       • olena.s Re: Powrot do PL 19.10.20, 18:08
        Ba. Kiedyś to rozważałam teoretycznie i wyszło mi, że w cholerę duża. W zasadzie wzór wygląda tak, że zyski czerpane z więcej niż jednego źródła powinny o min. 10 procent przewyższać potrzeby. A jak już tak kompletnie i na sicher, to razy dwa, żebyś miała te źródła w dwóch krajach albo i na dwóch kontynentach.

        • nenia1 Re: Powrot do PL 19.10.20, 18:35
         olena.s napisała:

         > Ba. Kiedyś to rozważałam teoretycznie i wyszło mi, że w cholerę duża. W zasadzi
         > e wzór wygląda tak, że zyski czerpane z więcej niż jednego źródła powinny o min
         > . 10 procent przewyższać potrzeby. A jak już tak kompletnie i na sicher, to raz
         > y dwa, żebyś miała te źródła w dwóch krajach albo i na dwóch kontynentach.
         >
         No więc właśnie.
         • olena.s Re: Powrot do PL 19.10.20, 18:59
          No wiem.
          Swoją drogą w jednej Agacie Christie natrafiłam na bardzo ciekawą rzecz. Końcówka lat pięćdziesiątych, obgadywana jest rodzina. Dwojka dzieci - w płatnych szkołach, dom w Londynie, dom na wsi. Z obsługą naturalnie, na moje oko minimum dwie osoby. I do tego rodzice co roku spędzają kilkanaście tygodni na Karaibach, tak sobie z wyspy na wyspę, hop, hop, bo lubią obserwować ptaki. I otóż rodzina ta zostaje podsumowana tak: nie są bogaci, tylko dość zamożni.
          Ciekawe, jak zmienia się znaczenie słów, prawda?
    • 1matka-polka Re: Powrot do PL 19.10.20, 18:49
     snaefrid napisał(a):

     > 10 mieszkan za 2 miliony? Chyba kawalerki w Hrubieszowie.

     Tez mnie to zafascynowalo, zwlaszcza, ze chodzi o mieszkania, ktore ktos bedzie chcial wynajac, czyli raczej w duzych miastach, i raczej blizej centrum...
     • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 19:28
      "Tez mnie to zafascynowalo, zwlaszcza, ze chodzi o mieszkania, ktore ktos bedzie chcial wynajac, czyli raczej w duzych miastach, i raczej blizej centrum..."

      W małych miastach zdarza się, że oferta najmu jest bardzo uboga i popyt przewyższa podaż
      • nenia1 Re: Powrot do PL 19.10.20, 19:50
       Tak, to jest inna kwestia, bo wszyscy się rzucają na duże miasta, podczas gdy kiedyś czytałam jakieś zestawienia i największa stopa zwrotu z najmy była w Piekarach Śląskich, Będzinie czy Tarnowskich Górach. Ja założyłam ostrożnie w przykładzie w tym wątku zwrot z inwestycji 6%, podczas gdy w Piekarach było rok temu 12%.
       • sasanka4321 Re: Powrot do PL 19.10.20, 19:55
        >stopa zwrotu z najmy

        Myslisz ze na naszej Najmie da sie zarobic? wink Bo mnie sie wydaje, ze jakby opublikowac te kocopaly, ktore ona tutaj od lat prezentuje to by sie od razu wszystkim wesolo zrobilo a smiech to pieniadz!
       • 1matka-polka Re: Powrot do PL 19.10.20, 20:00
        Ryzykowalabys 10 mieszkan w tego typu miejscowosciach? Jak juz to wypada zdywersyfikowac, pare mieszkan w malym miescue, pare w duzym. A wtedy 2 miliony na pewno nie starczy na 10 sztuk...
        • nenia1 Re: Powrot do PL 19.10.20, 20:47
         Ale czego oczekujesz? Że opracuję tu plan inwestycyjny z dokładną lokalizacją? Wkleiłam na szybko znalezione parę linków z różnymi lokalizacjami w miastach dużych, szukałam w przedziale kwotowym od 200 do 250 tys. zł.
         Mieszkania już wyremontowane, z umeblowaniem. Nie wklejałam w mniejszych miastach, ale skoro stopa zwrotu jest tam większa to logiczne, że mieszkania są tańsze. Poza tym niech kupi tych mieszkań nawet 8 dalej się za to utrzyma.
    • nenia1 Re: Powrot do PL 19.10.20, 19:27
     No to kupi 9 albo i 8, dalej to daje dochód na 1 osobę, z którego utrzyma się nie pracując.

     na szybko - takie do 200 tys.

     www.otodom.pl/oferta/kawalerka-w-katowicach-10-min-od-centrum-ID46N8b.html#b186c2637b

     www.otodom.pl/oferta/nowoczesna-kawalerka-z-balkonem-na-os-tysiaclecia-ID47xy8.html?

     gratka.pl/nieruchomosci/mieszkanie-gliwice-centrum/ob/18446909

     gratka.pl/nieruchomosci/mieszkanie-gliwice-centrum-ul-sloneczne-zadbane-mieszkanie-w-centrum/ob/17170695

     do 250 tys.

     gratka.pl/nieruchomosci/mieszkanie-katowice-dab-ul-jabloniowa/ob/17802029

     www.otodom.pl/oferta/m2-po-remoncie-blisko-centrum-2pok-niski-czynsz-ID4846W.html#6bae0cd672

     gratka.pl/nieruchomosci/mieszkanie-katowice-ligota/ob/17975111

     gratka.pl/nieruchomosci/mieszkanie-gliwice-centrum-ul-jagiellonska/ob/18319957
  • lot_w_kosmos Re: Powrot do PL 19.10.20, 15:01
   Zależy gdzie chcesz wracać.
   Jest w Pollsce parę miast z pewną specyfiką - gdzie jest dużo chętnych na wynajem, a mało mieszkań.
   Mogą to być mniejsze miasta z ośrodkiem akademickim lub dużymi firmami - rozbudowanym parkiem przemysłowym lub dużą jednostką wojskową, albo wielkimi zakładami chemicznymi..
   Tam można niedrogo kupić mieszkania, jeśli objawi się jakiś deweloper, który coś zechce wybudować, albo polować na rynek wtórny.
   Wynajem często wcale nie jest wiele niższy niż w Warszawie, czy innych miastach wojewódzkich.

   Dodatkowo na kupno i wykończenie czy remont domu też nie licz za 100.000 tysięcy, Bliżej 500.000 zł.

   Chyba, ze chcesz wracać w rodzinne strony i dopiero tam , bez względu na warunki rozpoczynać zakupy. No to już sama wiesz jak tam jest.
   • ritual2019 Re: Powrot do PL 19.10.20, 16:37
    A kto bedzie sie zajmowac tymi mieszkaniami, mam na mysli naprawy, wymiane sprzetow itp? Co w przypadku gdy beda problemy z oplatami, zachowaniem itp? W Polsce raczej nie ma profesjonalnych agencji tym sie zajmujacych a saodzielnie mozna ale nie jest to takie proste.
    • sumire Re: Powrot do PL 19.10.20, 16:48
     Oczywiście, że w Polsce są agencje zajmujące się zarządzaniem wynajmowanymi nieruchomościami, nie jest to tania usługa, ale są. Wiedzę o tym, że nie ma, zaczerpnęłaś z tego samego miejsca, w którym zdobyłaś wiedzę o tym, że przelewy u nas idą 2 dni?
     • ritual2019 Re: Powrot do PL 19.10.20, 17:50
      Z forum oraz z reala. Jakie sa te agencje i jak dzialaja to zadna tejamnica. Testowanie na covid tez dziala, zadnych kolejek, poczta przysla i mozna odeslac...😀😀😀😀
        • olena.s Re: Powrot do PL 19.10.20, 19:02
         No owszem, tak właśnie.
         Agencja sprawdza bardzo ostro najemców, podpisuje odpowiednie umowy, ale też natychmiast reaguje, kiedy coś zaczyna się psuć. Właściciel podejmuje decyzje, ale krany wymienia agencja. Stanowi ścianę działową między właścicielem a najemcą. Wszystkie rozliczenia, także mediów idą bezpośrednio przez nich, właściciel dostaje co mu się nalezy minus 10 procent, czy coś koło tego.
    • tiszantul Re: Powrot do PL 19.10.20, 19:26
     "A kto bedzie sie zajmowac tymi mieszkaniami, mam na mysli naprawy, wymiane sprzetow itp? Co w przypadku gdy beda problemy z oplatami, zachowaniem itp? W Polsce raczej nie ma profesjonalnych agencji tym sie zajmujacych a saodzielnie mozna ale nie jest to takie proste."

     Niektórym idea "pasywnego dochodu" mocno uderzyła do głowy. Zarządzanie kilkoma mieszkaniami to nie jest dużo roboty
  • etata Re: Powrot do PL 19.10.20, 15:56
   "Nie mieszkam w Polsce od 10 lat, za 3 lata planuje sprzedac nieruchomosc i powrot."

   Lepiej w Krakowie wpierd... obwarzanki niż na obczyźnie zajadać się kawiorem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka