Dodaj do ulubionych

Czerniak - pytanie.

27.07.21, 00:53
Czy zmiana podejrzana o złośliwość, przez dermatologa, przeważnie okazuje się nią być?
Czy znacie przypadki zmian podejrzanych, ( i usuniętych chirurgicznie) które po zbadaniu pod mikroskopem, okazały się niezłośliwe?
I ostatnie pytanie: czy czerniak zawsze zabija?
Obserwuj wątek
    • snakelilith Re: Czerniak - pytanie. 27.07.21, 01:11
      1. Rzadko, ekstremalnie rzadko.Jeżeli twój problem jest małą pierdółką, która akurat zaczęła się powiększać czy zmieniać kolor, to zwykle jeszcze długo nie jest to rak.
      2. U mnie wszystkie. A wycinałam już sporo.
      3. Nie, wcześnie odkryty czerniak nie zabija. Istnieją dobre, nowoczesne terapie.
        • snakelilith Re: Czerniak - pytanie. 27.07.21, 01:39
          5mm to maleństwo. Mój mąż miał plamę o średnicy kilku centymetrów na plecach. Po wycięciu stwierdzono pierwsze zmiany przedrakowe, czyli nie rak. Wycięcie z odpowiednim marginesem rozwiązało problem, dziś ma w tym miejscu tylko bliznę w kształcie wielkiego znaczka pocztowego.
          Moje plamki na udach były małe ale czarne jak noc i przez noc chyba wyszły, bo jednego dnia nie było nic, a następnego nagle bach. Wycięto takim stemplem, żadna z nich nie była złośliwa. Nie mam nawet blizny.
          Jedna plama w intymniejszym miejscu była większa, musiała być szyta. Też nic nie było.
            • evee1 Re: Czerniak - pytanie. 27.07.21, 02:51
              W przypadku czerniaka liczy sie nie tylko jego wielkosc, ale glebokosc. I niekoniecznie im czarniejszy tym gorszy. Sa czerniaki, ktore nie sa w ogole zabarwione, a wykazuja wiekszy stopien zlosliwosci.
              W ogole czy jest to nowa lub zmieniajace sie znamie, czy po prostu postanowilas u lekarza sprawdzic cos co juz od dawna masz?
              Tak poza tym, to czerniaki naprawde sa rzadkie, a wykryte we wczesnym stadium bywaja calkowiecie wyleczalne.
    • ida_listopadowa Re: Czerniak - pytanie. 27.07.21, 01:21
      Spokojnie. Wiekszosc wycinkow okazuje sie niegrozna lub bywa innym rodzajem nowotworu, ktory sie nie przerzuca. Jezeli zmiana jest czerniakiem, wycina sie margines dookola niej, czasem wezel chlonny. Bada sie na obecnosc przerzutow. Znam kilka osob po czerniaku, zyja maja sie dobrze, znamie bylo w pore zauwazone.
    • pani_tau Re: Czerniak - pytanie. 27.07.21, 07:10
      Miałam dwie takie zmiany. W przypadku jednej dermatolog kazała mi przysiąc, że natychmiast pójdę ją wyciąć. Histopatologia nic nie wykazała a byłam już przygotowana na najgorsze, czyli przerzuty.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka