Dodaj do ulubionych

Ależ będzie exodus

18.10.21, 10:57
O ile Polska nie zostanie otoczona szczelnym płotem, za parę lat zaliczy największy drenaż mózgów w historii, przy nim exodus emigracyjny z lat 2005-2007 będzie wyglądał jak wycieczka zakładowa.
Trend demograficzny jest nieodwracalny - wzrośnie liczba niepracujących z powodu wieku.
Trend dystrybucji kasy również jest jednokierunkowy - stali beneficjenci zasiłków będą obciążać pracujących.
Trend redukcji usług publicznych również - przy PiS - wydaje się trudny do zahamowania.

W mojej i w wielu innych podobnych bańkach, w tej chwili tysiące rodziców programują dzieci pod kątem zawodowych wyjazdów za granicę i nastawienie, że nie ma sensu tu zostawać, wydaje się dość powszechne.
Tym razem nie będą wyjeżdżać grupy ściganych przez komorników, bezrobotnych od lat, bez znajomości języka, wyrwanych z małych miejscowości.
Obecna klasa średnia i aspirujacy do klasy średniej, dziko inwestują w edukację dzieci, żeby te nie musiały zaczynać od przetwórni ryb czy kebaba u Turka - wyjadą z dyplomami inżynierów, kompetentni językowo, już obyci za granicą, po stażach i stypendiach etc.
Szkolne kodowanie patriotyzmu w wersji romantycznej i poświęcenia dla ojczyzny raczej ich nie zatrzyma, a odpowiedzialności za stan kraju nie wezmą.
Taka refleksja po kilku rozmowach.

A, gdyby komuś chciało się przeczytać, polecam wywiad o wykorzystaniu konfliktu klasowego do wygrywania wyborow.
www.google.com/amp/s/www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,27655348,gniew-z-trzewi-kontra-rytualne-oburzenie-edwin-bendyk-o-napieciach.amp
Obserwuj wątek
  • daniela34 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:02
   Dodajmy do tego, że obecnie studiowanie w innych krajach unijnych (Wielka Brytania przestała być finansowo osiągalna dla większości) to nie jest jakiś ewenement. Młodzi albo wyjadą z dyplomami, albo wyjadą z maturą- na studia. I podejrzewam, że nie wrócą. Zostaną tam, gdzie studiowali albo pojadą dalej, ale nie wrócą do dzięcieliny i gryki.
   • triss_merigold6 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:08
    Dobra, znam taki Przeworsk, w którym są regularne msze w intencji tych, co wyjechali za pracą, niekończąca się lista nazwisk. Z tym, że większość wyjechała w charakterze working class, do pracy fizycznej, często regularnie sezonowej, bo jak zamknięto cukrownię i stację przeładunku, to umarła cała okolica.
    Teraz piszę o innej grupie.
    • wkswks Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:38
     Ja nie rozumiem, czemu niemtorzy wracają. Ale mniejsza o to. Znacznie lepiej sobie poradzą rzemieślnicy niz robiący studia w pl. A moze nie tyle
     Łatwiej l, co szybciej. Im uznają uprawnienia z marszu.
      • bi_scotti Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 14:14
       152kk napisała:

       > Żeby pracować jako "inżynier" w wielu krajach nie musisz mieć żadnych "uznanych
       > uprawnień" Dyplom wyższej uczelni wystarczy (a czasem i to niepotrzebnewink

       A mozesz napisac, w ktorych krajach? Pytam bez zadnej zlosliwosci - honestly nie wiem, nie znam takich krajow a wszak ematka zawsze uczy smile Wyjatek: wszelkiej masci IT/computer engineers ale tez ich jest akurat naprodukowanych po swiecie "jak mrowkow".
       I tak przy okazji, z tego, co widze wokol siebie, to juz teraz a w najblizszych latach bedzie to roslo brakuje glownie trades people. Ciekawe jak to bedzie dalej ... W najblizszych latach na decyzje o adresie bedzie pewnie bardziej wplywal climate niz profession czy education. Life.
       • te_de_ka Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:58
        Francja, Niemcy, Austria - znam z imienia i nazwiska oraz z osobistych kontaktów wiele takich inżynierek i inżynierów. Języka uczą się już po rozpoczęciu pracy za granicą. Znam też przypadki "zjazdów" do Polski na kilka m-cy lub lat i ponownych wyjazdów. Nie mówię o inżynierach IT, tylko o architektach i pokrewnych zawodach.
        • wkswks Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 18:12
         W branżach technicznych w których nie ma
         Kontaktu z klientem, nie musisz znać języka. Ja mowię bardziej o różnicach merytorycznych w nauczaniu. I tak, w Niemczech musisz zaczynać jako praktykant. Twoje dziecko powinno studiować za granica, zeby rynek nie robił im pod górkę.
   • allijja Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:35
    no akurat z twojej klasy to chyba "wyjeżdżali" wcześniej...Jakos tak razem z "Naszą klasą" Kaczmarskiego...
    Były inne okolicznosci raczej.
    Natomiast bez wątpienia dzis mlodzi ludzie sa dobrze wykształceni i powinni znac podstawowy jezyk pt. angielski. Tak, jak my kiedys znalismy rosyjski.
    Dziwie sie niezmiernie, jak słyszę, ze niektorzy mlodzi ludzie mówią, że "kiepsko"...przeciez mają darmową nauke w szkole i naprawde trzeba złej woli zeby sie nie nauczyc. Szczególnie że wiekszosc gier (ulubione zajecie mlodziezy szczególnie meskiej) wymaga znajomości.
    Moich synow od zawsze namawiałam na wyjazd z tego kraju. Jeden syn jest "tradycyjnie rodzinny" i nie chciał wyjeżdżać z Polski. Ale pracuje w korporacji za granica (zdalnie), nie zagranicznej. W każdej chwili moze sie przenieśc. Drugi syn mocno siedzi w środowisku zawodowo zwiazanym z całym światem i choc pracuje w Polsce to nie miałby żadnego problemu, zeby pracować poza Polska. Obaj doskonale znaja j. angielski.
    Jeden syn pomagał mi (jezykowo) w sprawach urzedowych za granicą, drugi syn na co dzień prowadzi rozmowy po ang. z całym światem (też z racji zawodu).
    Żadnego problemu zeby wyprowadzić się w jednej chwili z kurduplstanu.
  • lauren6 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:12
   To są po prostu kwestie godnościowe.
   Nie chcę, żeby moje dzieci zakładały rodziny w kraju, gdzie państwo zmusza kobietę do urodzenia dziecka bez głowy.
   Nie chcę, żeby moje dzieci, jeśli okażą się LGBT+, żyły w ciągłym strachu przed przemocą ze strony obszczymurów.

   Córka od 4 klasy ciągnie 2 języki obce na kursach. Mam w nosie czy będzie mieć czerwony pasek, czy nie. Liczą się oceny z przedmiotów egzaminacyjnych. Cały czas jej powtarzam, że nie może zakładać, że w przyszłości będzie żyć w Polsce, więc języki musi znać.

   Szczerze mówiąc nie wykluczam, że w ciągu najbliższych kilku lat zdecydujemy się na emigrację całą rodziną.
   • triss_merigold6 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:16
    Kwestie godnościowe mam bardziej w dupie, generalnie. Patrzę na kwestie opłacaności i stanardu życia w zestawieniu z obciążeniami, i wychodzi mi, że dzieciom prędzej czy później będzie opłacało się wyjechać, żeby nie miały na karku 3 emerytów, KRUS-owca i bezrobotnej zawodowej Karyny z bombelkami.
   • daniela34 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:37
    Ja mam w bliskim otoczeniu takie kombo: wybitnie zdolny (z olimpiadą międzynarodową na koncie) dzieciak LGBT. Wszystkim bogom dziękowali za okres przejściowy Brexitu, bo załapał się jeszcze na studia w UK na preferencyjnych warunkach. Otrząsnął proch z sandałów na lotnisku.
    Nie nazwałabym tego nawet kwestiami godnościowymi. To jest raczej zwyczajnie kwestia bezpieczeństwa i nie bycia obywatelem drugiej kategorii.
     • lauren6 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:03
      Aborcję da się załatwić. To nawet nie kwestia pieniędzy, bo w razie czego fundacje pomogą. Ale zanim do tego dojdzie kobieta jest przeczołgana, traktowana jak potencjalna morderczyni. To kwestia godności, traktowania jak człowieka, a nie jak niewolnika własnego brzucha.
      • runny.babbit Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:18
       Aborcja to nie problem gdy od początku wiesz że chcesz usunąć. Gorzej jak chcesz mieć dziecko ale np. okazuje się że jest chore. A leczenie grozi poronieniem, kto się podejmie? Albo jak trzeba będzie wybierać życie matki czy płodu, wiesz na jakiego oszołoma trafisz w szpitalu? Może takiego co w imię religii wyśle cię prosto do nieba, bo życie poczęte jest najważniejsze.
  • triss_merigold6 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:12
   Zastanowiłam się nad płotem. Ponieważ w tym kraju mnóstwo rzeczy da się załatwić, w razie odgórnych ograniczeń, ci przynajmniej średnio ustawieni zapłacą odpowiednie łapówki i wypchną bombelki.
   • alicia033 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:22
    triss_merigold6 napisała:

    > zapłacą odpowiednie łapówki i wypchną bombelki.

    Tylko wiesz, wypchnąć stąd to jedno, mieć możliwość legalnej pracy po drugiej stronie muru to inna rzecz. Nawet z wykształceniem (może pomijając zawody medyczne) niekoniecznie możecie być za parę lat tam mile widziani.
    • swinka-morska Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:25
     alicia033 napisała:

     > triss_merigold6 napisała:
     >
     > > zapłacą odpowiednie łapówki i wypchną bombelki.
     >
     > Tylko wiesz, wypchnąć stąd to jedno, mieć możliwość legalnej pracy po drugiej s
     > tronie muru to inna rzecz. Nawet z wykształceniem (może pomijając zawody medycz
     > ne) niekoniecznie możecie być za parę lat tam mile widziani.

     Nie bardzo widzę opcję, żeby starzejąca się Europa nie chciała młodych, wykształconych, białych, z podobnego kręgu kulturowego. Będą chcieli, zawsze mogą otworzyć rynek pracy dla "wybranych narodowości" po polwypierpolu.
      • triss_merigold6 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:34
       Najma, nie rozmawiamy teraz o zdesperowanych emigrantach z popegeerowskich wiosek czy Ostrowca Świętokrzyskiego, rekrutowanych przez ciut cwańszych rodaków do półniewolniczej pracy i śpiących na kupie w barakach.
       Rozmawiamy o młodzieży, która w Europie czuje się dobrze, jest kompetentna językowo, wykształcona lub w trakcie kształcenia za granicą.
       • bigimax4 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:37
        Najma, nie rozmawiamy teraz o zdesperowanych emigrantach z popegeerowskich wiosek czy Ostrowca Świętokrzyskiego, rekrutowanych przez ciut cwańszych rodaków do półniewolniczej pracy i śpiących na kupie w barakach.

        ty i ten twoj prosty/prostacki sposob widzenia swiata , w ciagu 15 lat zdecydowana wiekszosc nie robi polniwolniczej pracy i nie spia na kupie w barakach
        wiekszosc spi w swoich domach czy mieszkaniach
       • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:39
        triss_merigold6 napisała:


        > Rozmawiamy o młodzieży, która w Europie czuje się dobrze, jest kompetentna języ
        > kowo, wykształcona lub w trakcie kształcenia za granicą.

        😃😃😃😃 tak dobrze sie czyje jak ty z twoim ograniczonymi horyzontami i mentalnoscia typowego zascianka w pl? Takich jak ty jest w pl wiekszosc, zadne wyksztalcenie nie pomoze pomijajac juz ze wiekszosc zadnych uniwerslanych ani pozadanych kierunkow nie bedzie studiowac. Ludzie wychowani przez rodzicow z taka mentalnoscia jak twoja nie pasuja do swiata zachodniego.
      • swinka-morska Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:44
       ritual2019 napisał(a):

       > Ci Polacy to ten podobny krag kulturowy?😃😃😃

       Tak, czegokolwiek by o Polakach nie powiedzieć (en masse) są jednak bliżej Europy niż emigracja azjatycka czy afrykańska.
     • alicia033 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:31
      swinka-morska napisała:

      > Nie bardzo widzę opcję, żeby starzejąca się Europa nie chciała młodych, wykształconych, białych, z podobnego kręgu kulturowego.

      Nie?
      To popatrz sobie na Szwajcarię czy GB po brexicie.

      Btw. pisanie o "białych" świadczy o tym, jak daleko jesteś od zachodnioeuropejskiego kręgu kulturowego.
      • swinka-morska Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:41
       alicia033 napisała:

       > swinka-morska napisała:
       >
       > > Nie bardzo widzę opcję, żeby starzejąca się Europa nie chciała młodych, w
       > ykształconych, białych, z podobnego kręgu kulturowego.
       >
       > Nie?
       > To popatrz sobie na Szwajcarię czy GB po brexicie.
       >
       > Btw. pisanie o "białych" świadczy o tym, jak daleko jesteś od zachodnioeuropejs
       > kiego kręgu kulturowego.

       Och nie, świadczy tylko o tym, że anonimowo na forum mogę napisać to co działa w sposób niewypowiedziany wprost - w całej Europie. Sam kolor skóry nie wystarczy do niczego, ale jeśli będzie mowa o młodych, dobrze wykształconych i znających język(i) - to owszem, kolor skóry plus krąg kulturowy będą działały na korzyść emigrantów z PL.
      • profes79 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:01
       GB po brexicie już płacze, że w zasadzie to brakuje im wykwalifikowanych pracowników i zaczyna coraz bardziej. 15 lat temu jak byłem w UK dosyć szybko stwierdziłem, że konkurować w sektorze czysto fizycznym nie ma sensu, bo konkurencja Pakich i innych jest za duża i stwierdziłem, że trzeba wykorzystać komunikatywny język i sprawną obsługę komputera. W jednej z agencji gdzie na początku szukałem pracy dostałem ankietę, gdzie były pytania typu "którą literą alfabetu jest d" albo "czy 4 jest liczbą parzystą". Wyraz mojej twarzy musiał powiedzieć wszystko, bo babka pospieszyła z zapewnieniem, że mogę od razu przejść do kolejnych stron bo to na potrzeby ludków, którzy czasami ledwo potrafili czytać czy pisać w alfabecie łacińskim.
       Szukanie roboty chwilę trwało, ale jak się zaczepiłem to przepracowałem jako admin clerk do końća pobytu w UK.
       Szwajcaria ma trochę inną sytuację; oni póki co niedoboru pracowników nie odczuwają to mogą sobie pozwolić na niezwykle ostre restrykcje. Kilka innych państw na świecie (np. Kanada czy Australia) także ma bardzo ostrą politykę migracyjną - przynajmniej póki nie brakuje im pracowników średniego i wyższego szczebla (bo w magazynie gdzie pracowałem pickerem (czyli pracownikiem magazynu) mógł być każdy; do pracy w biurze jednak nie każdy się nadawał. A nie było to nie wiadomo jakie stanowisko - ot, zwykły pracownik administracyjny.
       • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:08
        profes79 napisał:

        > GB po brexicie już płacze, że w zasadzie to brakuje im wykwalifikowanych pracow
        > ników i zaczyna coraz bardziej.

        Brakuje niezbyt wykwalifikowanych wlasnie, pracownikow fizycznych glownie, sektora rolniczego, kierowcy lorries, pracownikow sektora health care zwlaszcza najnizszego poziomu.
         • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:23
          profes79 napisał:

          > Zarówno kierowców ciężarowych jak i pracowników sektora ochrony zdrowia nie naz
          > wałbym "niezbyt wykwalifikowanymi".
          >
          Zeby byc kierowca lorry nie trzeba studiow, to nie sa ludzie z jakimis wielkimi kwalifikacjami, podobnie jak pracownicy fizyczni sektorow rolniczych czy przetworczych. Carers tez nie.
          • princesswhitewolf Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:32
           >Zeby byc kierowca lorry nie trzeba studiow,

           nie studiow ale kurs ( HGV/ LGV) trzeba zrobic i egzamin zdac a to kosztuje do ok £2k . Category E prawo jazdy na wielkie Tiry a category C na mniejsze. Testy medyczne trzeba zrobic i Certificate of Professional Competence (CPC)
           • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 13:21
            hanusinamama napisała:

            > Najma mysle ze kierowca ciężarówki z papierami na ADR ma wieksze kwalifikacje n
            > iż ty smile
            >
            I ty. 😃😃😃
            Nie ma czegos takiego jak uniwerslne kwalofikacje osobko z polska zasciankowa mentalnoscia. Zrobienie kwalifikacji, odpowiednich kursow do prowadzenia lorries to nie rocket science i doktoratu nie wymaga.
            • hanusinamama Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 13:26
             Nie mow tego firmom ktore obsłuhguje bo m.in. szkoę kierowców z zakresu ADR. Jak sie wyda ze mają oni ode mnie wyższe kwalifikację może być cienko.
             To ze zawód nie wymaga doktoratu nie znaczy ze nie jest wysoko wykwalifikowanym pracownikiem, Ale miło ze doceniasz moj doktorat.
          • bi_scotti Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 14:39
           ritual2019 napisał(a):

           > Zeby byc kierowca lorry nie trzeba studiow, to nie sa ludzie z jakimis wielkimi
           > kwalifikacjami, podobnie jak pracownicy fizyczni sektorow rolniczych czy przet
           > worczych. Carers tez nie.

           Brak studiow nie jest rowny z brakiem edukacji zawodowej, ktora w wielu professions wymaga mniej-wiecej/prawie tyle lat, co edukacja uniwersytecka - zeby byc naprawde qualified welder czy bricklayer, czy chef, czy ... mnostwo innych occupations "bez studiow" potrzeba zainwestowac czas w nauke & experience. Nawet do sezonowych prac w rolnictwie farmers preferuja zatrudnianie doswiadczonych pracownikow niz tych, ktorzy maja to robic pierwszy raz, bo oczywistym jest, ze zanim sie naucza to bedzie po sezonie. I jesli takiego robotnika ma sie 1 czy 2 na grupe 20 badz wiecej, to no problem - inni pomoga, poducza, pick-up, co on nie bedzie w stanie. Ale jesli by mial zatrudnic samych "new blood", to by z torbami poszedl.
           Of course, wciaz jest mnostwo pozycji dla ludzi bez wyksztalcenia i doswiadczenia, ale te najczesciej (w developed countries) to zrodlo part-time/extra dochodu dla students czy innych osob in transition. Tam, gdzie (jednak!) potrzebna jest wiedza, experience a czesto i jakas forma license (chocby i na to prowadzenie trucks), pracownik staje sie rownie (a czasem bardziej!) wartosciowy niz engineer czy accountant, co zreszta w tym momencie widac wyraznie w UK. Life.
           • yuka12 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 14:58
            Zgadza się. W UK w ciągu ostatnich lat regularnie rosną wymagania w zawodach typu elektryk czy hydraulik, ale też w sosunku do pracowników domów opieki czy kierowców zawodowych. Czyli coś czego Najma nie ogarnia - to nie są prace dla ludzi bez wiedzy czy chęci dokształcenia, doświadczenia i dobrych kompetencji językowych. Zresztą wzrastające wymagania (ale nie pensje) przyczyniły się do obecnych wakatów. Wygodniej jest sprzątać w caravan parku niż być opiekunem, lepiej być kierowcą w małej firmie niż siedzieć w TIRze. Teraz w UK najbardziej brakuje właśnie tych low pay qualified workers. Za to na 1 miejsce biurowe wpływa i 70 aplikacji 😀.
            • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:50
             yuka12 napisała:

             > Zgadza się. W UK w ciągu ostatnich lat regularnie rosną wymagania w zawodach ty
             > pu elektryk czy hydraulik, ale też w sosunku do pracowników domów opieki czy ki
             > erowców zawodowych. Czyli coś czego Najma nie ogarnia -

             Najma ogarnia wiecej niz yuka. Nie porownuj zawodu elektryka czy hydraulika z carer. Carers sa zazwyczaj osoby bez kwalifikacji, czesto z bardzo slabym angielskim, choc ostatnio wymaga sie jakiegos basic oraz NVQ (nadal w Anglii tak sie nazywa) level 2 ale to glownie NHS. Kierowcy, kurierzy, pracownicy rolni, przetworstwa w wiekszosci nie wymagane sa kwalifikacje.
             A carers barkuje bo to ciezka, stresujaca i slabo platna praca. Carers z ambicjami zostaja nurse, a reszta popracuje troche i albo przechodzi na bank staff albo odchodzi. Podobnie z brakiem kierowcow lorries, kiepskie place i warunki pracy powoduja ze ludzie tego nie chca. Dlatego braki sa dobre bo poprawia warunki pracy i place.
            • bi_scotti Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:14
             No idea jakie maja ambicje konkretni polsce rodzice konkretnych polskich bombelkow. Jak pokazuje life experience, zycie zwykle takie ambicje weryfikuje, czesto szybko i brutalnie, a i ambicje rodzicow wcale nie zawsze (rzadko?) przekladaja sie na real lives ich dzieci. Nihil novi ... wink Cheers.
            • yuka12 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:30
             A jakby te wychuchane bombelki CHCIAŁY pracować jako siła robocza?
             Zamiast skupiać się tylko na jednym zawodzie/kierunku/zawodzie lepiej uczyć się przy okazji różnych umiejętności, bo w dzisiejszym świecie "czyste" dyscypliny już raczej nie istnieją. Poza tym w życiu może się różnie zdarzyć i dobrze mieć tego świadomość i być otwartym na ewentualne zmiany, także zawodu.
           • riki_i Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 16:33
            bi_scotti napisała:

            > Of course, wciaz jest mnostwo pozycji dla ludzi bez wyksztalcenia i doswiadczen
            > ia,

            W agencjach towarzyskich zasadniczo wolą bez doswiadczenia. Gdzie indziej niekoniecznie.
        • yuka12 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:58
         Obecnie pracownicy ochrony zdrowia i opieki społecznej Muszą się kwalifikować (nawet sprzątaczki), dlatego m.in. tyle osób odchodzi/nie zatrudnia się. Od przyszłego roku WSZYSCY pracujący w opiece społecznej będą musieli się rejestrować i w od różnieniu od recepcjonistek i administratorek w szkołach muszą w związku z tym zaliczyć określone kursy i szkolenia oraz co 3 lata demonstrować, że nadal się doszkalają i rozwijają, żeby móc pracować w zawodzie. A wszystko za płacę minimalną lub zbliżoną, bez premii, bonusów, prywatnych ubezpieczeń i owocowych czwartków.
         • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 13:04
          yuka12 napisała:

          > Od przyszłego roku WSZYSCY pracujący w opiece społecznej będą musieli się rejestrować
          > i w od różnieniu od recepcjonistek i administratorek w szkołach muszą w związku
          > z tym zaliczyć określone kursy i szkolenia oraz co 3 lata demonstrować, że nad
          > al się doszkalają i rozwijają, żeby móc pracować w zawodzie. A wszystko za płac
          > ę minimalną lub zbliżoną, bez premii, bonusów, prywatnych ubezpieczeń i owocowy
          > ch czwartków.

          Podaj zrodlo jesli mozesz. Jak na razie NHS (tez nie zawsze) wymaga NVQ level 2 dla carers. Sektor prywatny zatrudnia bez tego. Ciekawi mnie zrodlo tego co napisalas.
          • yuka12 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 13:20
           socialcare.wales/registration
           A QCF in Health & Care Level 2 wcale nie jest taki prosty, wymaga np. znajomości matematyki i angielskiego na określonym poziomie. Znałam parę osób, które odeszły z pracy, bo nie były w stanie przejść przez Application of Number czy Communication in English. Miejscowi, właśnie ci gorzej wykształceni i czasem po latach pracy jako opiekunowie ludzi starszych.
           • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 13:28
            yuka12 napisała:

            > socialcare.wales/registration
            > A QCF in Health & Care Level 2 wcale nie jest taki prosty, wymaga np. znajomośc
            > i matematyki i angielskiego na określonym poziomie. Znałam parę osób, które ode
            > szły z pracy, bo nie były w stanie przejść przez Application of Number czy Comm
            > unication in English. Miejscowi, właśnie ci gorzej wykształceni i czasem po lat
            > ach pracy jako opiekunowie ludzi starszych.
            >
            Przede wszystkim to jest w Walii a poza tym to jest wolontaryjne . Nie zauwazylam nigdzie informacji zeby mialo byc obowiazkowe.
            Tak jak napisalam NHS wymaga NVQ Health and social care level 2 minimum ale tez nie zawsze, prywatny sektor nie wymaga, zazwyczaj oferuja mozliwosc zrobienia, kurs trwa 9 m-cy. Trzeba chyba miec special education needs zeby tego nie zrobic.
            • yuka12 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 14:23
             "There are three ways to register before registration becomes mandatory for adult care home workers from October 2022" masz w sekcji nt. rejestracji.
             A jeżelibyś poświęciła z 5 minut swojego cennego wolnego czasu po 15:30, to byś zobaczyła, że QCF to nie tylko siedzenie na kursie, ale też prace pisemne (i zaliczenia) nt. różnych zagadnień z zakresu opieki, a także powiązania wiedzy z praktycznymi umiejętnościami. Nie mówiąc o znajomości różnych prawnych regulacji i orientacji w systemie opieki. Nie jest to oczywiście wielce skomplikowane jak wypełnienie tabeli w Excelu (🤔), wymaga jednak zarówno dobrej znajomości języka w mowie i piśmie jak i umiejętności analitycznego myślenia i refleksji. Piszę o obecnym QCF lub Health & Care Core Qualifications (bo nazwy NVQ już raczej się formalnie nie używa).
             Obecnie w Anglii zaleca się, aby opiekunowie ludzi starszych się rejestrowali wolontaryjnie, ale i tak wszyscy muszą przejść obowiązkowe szkolenia (w tym ww. QCF).
             • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:00
              yuka12 napisała:

              > "There are three ways to register before registration becomes mandatory for adu
              > lt care home workers from October 2022" masz w sekcji nt. rejestracji.

              W Walii.

              > A jeżelibyś poświęciła z 5 minut swojego cennego wolnego czasu po 15:30,

              ??? Pracuje do 17. I faktycznie moj czas jest cenny dla mnie. A teraz akurat zaczelam 2 tygodnie wakacji, jutro bede pakowac sie na wakacje.

              to byś zobaczyła, że QCF to nie tylko siedzenie na kursie, ale też prace pisemne (i z
              > aliczenia) nt. różnych zagadnień z zakresu opieki, a także powiązania wiedzy z
              > praktycznymi umiejętnościami. Nie mówiąc o znajomości różnych prawnych regulacj
              > i i orientacji w systemie opieki.

              Tiaaa, tiaaa.

              Sa tak understaffed ze jesli jeszcze zmusza carers do rejestracji to w ogole bedzie kiepsko. Jednak w Anglii jest inaczej, Walia ma swoje zasady.
              >
              • yuka12 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:11
               W Anglii jest gorzej z pracownikami w domach opieki niż w Walii 😀. Głównie dlatego że w Walii system opierał się jednak bardziej na miejscowej sile roboczej, w Anglii więcej zatrudniano personelu z Europy Śr.-Wsch.
               Z dobrego serca ci radzę porzucenie tego tonu wyższości, kiedy mówisz o innych zawodach czy imigrantach z Europy, bo to bardziej świadczy o poziomie niż status materialny czy wykonywany zawód.
               • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:54
                yuka12 napisała:

                > W Anglii jest gorzej z pracownikami w domach opieki niż w Walii 😀. Głównie dla
                > tego że w Walii system opierał się jednak bardziej na miejscowej sile roboczej,
                > w Anglii więcej zatrudniano personelu z Europy Śr.-Wsch.

                Walia jest mniejsza, ma mniej ludnosci, latwiej to ogarnqc. Warunki w porowaniu z Anglia jednak sie roznia.

                > Z dobrego serca ci radzę porzucenie tego tonu wyższości, kiedy mówisz o innych
                > zawodach czy imigrantach z Europy, bo to bardziej świadczy o poziomie niż statu
                > s materialny czy wykonywany zawód.

                Slyszysz jakies glosy? Ja ci z calego serca radze zweryfikowac nieco wiedze i poszerzyc horyzonty. Swiat nie zaczyna sie i nie konczy na Walii ani na byciu polskim emigrantem w Walii.
      • gris_gris Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:20
       chicarica napisała:

       > Brytyjczyków obecnie nikt specjalnie nie chce, mimo że kulturowo są bliżej Euro
       > py Zachodniej niż Polacy. Tak że teges.
       >
       Ale dlaczego? Serio pytam. Jesli szukają pracy zagranica, to sa raczej dobrze wykształceni, bo po co inaczej? Dlaczego wiec ich sie nie chce? W Brukseli jest ich mnóstwo, pracują głownie w sektorze prywatnym (w instytucjach UE juz tylko ci starsi z dawnych naborów).
       • ritual2019 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:26
        gris_gris napisała:

        >
        > Ale dlaczego? Serio pytam. Jesli szukają pracy zagranica, to sa raczej dobrze
        > wykształceni, bo po co inaczej? Dlaczego wiec ich sie nie chce?

        Chca. To chicarica czuje sie lepiej myslac ze ich nie chca, wola Polakow. A fakty sa takie ze licza sie kwalofikacje i konkretne umiejtnosci przydatne firmom a nie narodowosc. To wlasnie przyklad mentalnosci z pl.

        • chicarica Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:39
         Na zdecydowaną większość stanowisk masz więcej niż jednego kandydata z dość podobnymi umiejętnościami, oczywiście nie mówię tu o stanowiskach wymagających Nobla z astrofizyki i umiejętności paranormalnych, a ilość formalności potrzebnych do zatrudnienia jest też czynnikiem wpływającym na wybór. Poniżej napisałam jak jest w praktyce, dodam tylko że to mojemu szwedzkiemu koledze nie chciało się kopać z urzędami, nie mnie. W podobnej sytuacji są np. Ukraińcy, a będą też i Polacy po polexicie.
       • chicarica Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:35
        Wystarczy sprawdzić ile formalności trzeba załatwić biorąc "świeżego" (= bez wcześniej uzyskanego prawa pobytu) Brytyjczyka. Właśnie ostatnio w firmie mieliśmy taki dylemat, stanęło na tym że z dwóch kandydatów wzięliśmy Norwega, bo pomimo że spoza UE, to Norwegia ma ze Szwecją umowy pozwalające na zatrudnienie na takich samych zasadach jak obywatela UE. Brytyjczyk odpadł bo jak sprawdziliśmy w Migrationsverket jaki cyrk trzeba będzie przejść, włącznie z publikacją ogłoszenia w EURES, to machnęliśmy ręką.
        • gris_gris Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:40
         chicarica napisała:

         > Wystarczy sprawdzić ile formalności trzeba załatwić biorąc "świeżego" (= bez wc
         > ześniej uzyskanego prawa pobytu) Brytyjczyka. Właśnie ostatnio w firmie mieliśm
         > y taki dylemat, stanęło na tym że z dwóch kandydatów wzięliśmy Norwega, bo pomi
         > mo że spoza UE, to Norwegia ma ze Szwecją umowy pozwalające na zatrudnienie na
         > takich samych zasadach jak obywatela UE. Brytyjczyk odpadł bo jak sprawdziliśmy
         > w Migrationsverket jaki cyrk trzeba będzie przejść, włącznie z publikacją ogło
         > szenia w EURES, to machnęliśmy ręką.
         >
         Ok, rozumiem!

         Mimo wszystko jednak Wlk. Brytania nie jest eksporterem siły roboczej wiec globalnie takie przypadki nie zmienia nic dla kraju. Jednostkowo oczywiscie ma to duże znaczenie dla tych, którzy by chcieli pracować zagranica.
     • mizantropka_20 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 20:40
      Starzejąca się Europa będzie chciała młodych białych do prac fizycznych w szeroko rozumianych usługach. Wykształceni biali mogą pracować zdalnie nawet z SAN ESCOBAR, nie ma konieczności ściągać ich do siebie i testować jakości kręgu kulturowego, z którego się wywodzą.
   • asfiksja Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 12:34
    Hm. Nie chciałam tak jej pytać od razu w wątku powitalnym, czy nadal głosuje na PIS. Jeśli już nie - to ja jej złego słowa nie powiem, niejednego człowieka o dobrych intencjach PIS zdołał zbałamucić, niech idzie i nie grzeszy więcej.
    • alicia033 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 13:03
     Litości...
     Jakieś złudzenia co do pissuaru i tego, kto tam jest, to można było mieć co najwyżej do 2004 a nie DZIESIĘĆ LAT PÓŹNIEJ.

     >niejednego człowieka o dobrych intencjach PIS zdołał zbałamucić,

     Cóż, osobiście żadnej takiej osoby nie udało mi się spotkać.
  • beataj1 Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:15
   Zgadzam się. Jak już tu pisałam jestem wyjątkowo lokalna i nigdy nawet przez sekundę nie myślałam o emigracji.

   Od dłuższego czasu pracuje nad córką (a za chwilę nad synem) że ma z tego kraju zwiewać najdalej jak sie da.
   Z mojego otoczenia (klasa średnia około wielkomiejska) znam naprawdę niewiele osób które myślą inaczej.
   • grey_delphinum Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 11:26
    Jestem wielką patriotką, ale nigdy nie ukrywałam, ze córka - jeśli oczywiscie uda jej się skończyć medycynę, ale mam nadzieję, że tak będzie - chce wyjechać z Polski, w czym szczerze jej z mężem kibicujemy. Uczy się już teraz dodatkowego zawodowego języka, by miec łatwiejszy start.

    Co będzie z synem, jeszcze nie wiemy, ale on też widzi, ze w Polsce nie da się normalnie żyć.
       • bi_scotti Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 14:51
        ritual2019 napisał(a):

        > 😃😃😃😃


        Ale co Cie tak cieszy? Smieszy??? Przeciez to jest okropne o czym jest ten watek sad It's tragic, seriously tragic, ze mlodzi rodzice wychowuja swoje dzieci w poczuciu, ze w ich wlasnym kraju nie uloza sobie dobrego zycia. I ze nie widza sensu we wkladanie energii, creativity, czasu, wysilku w naprawe sytuacji a wylacznie w indywidulane inwestycje we wlasne dzieci, ktore maja szukac szczescia gdzies poza granicami PL. Kanal sad
        I nie, w zadnym wypadku nikogo nie krytykuje - wszyscy chcemy the best for the kids, to jest oczywiste! Co nie zmienia faktu, ze that's not how it should be ... eh. Sooooo sad uncertain Life.
         • bi_scotti Re: Ależ będzie exodus 18.10.21, 15:08
          Nope. Moje dzieci wszedzie i zawsze przedstawiaja sie jako Polish-Canadians, orientuja sie w polskiej polityce, biora udzial w wyborach, Najstarsza pracowala w PL przez ponad 2 lata (w mojej Alma Mater smile) i wciaz wspolpracuje bardzo blisko z kolegami z tej uczelni i z innych tez, Najmlodszy kilkanascie razy grywal w pubs/clubs w PL i chlopcy spiewali rowniez po polsku wiec NOPE, nie wychowalismy dzieci bez "umilowania" ich roots, ktore wszystkim sa bardzo potrzebne zeby sie czuc bezpiecznie w swiecie. Jestesmy skads i to "skads" jest w nas forever. To, ze wyjechalismy to nasza wlasna tragedia i nasz wlasny success. Nie da sie tego rozpatrywac wylacznie w kategoriach czarno-biale - life is complicated a my razem z nim i w nim. Nie splycaj, no reason. Life.