Dodaj do ulubionych

aplikacja eobywatel-dowód osobisty

15.11.21, 09:28
no i mam zagwozdkę
wysłałam wczoraj syna -prawie 19 lat, żeby kupił matce ulubione winko w żabce-nie chciało mi się zwlekać z sofy 4 literwink
i nie sprzedano Mu, bo miał tylko DO w wersji elektronicznej..
chcąc się napić wina sama musiałam iść i zadałam Pani pytanie dlaczego? takie mają wytyczne z sieci, honorują tylko dowód w formie plastiku- nie dyskutowałam z nią, bo wiem, ze ona jako pracownik po prostu musi się trzymać procedur
ale zastanawia mnie jak to jest -sama ściagnełam sobie tę apkę by nie nosić zawsze ze sobą dokumentów
czy znacie podstawę prawną, która mówi o tym, ze dowód w wersji elektronicznej jest "mniej ważny" niż ten plastikowy?
Obserwuj wątek
  • edycja_kopiuj_wklej Re: aplikacja eobywatel-dowód osobisty 15.11.21, 09:47
   Pani z żabki "się nie zna" na przepisach albo pojęciu mTozsamosc. Mają obowiązek sprawdzić wiek w oparciu o dowolny dokument. W regulaminie żabki nie ma nic o formie dokumentu. Pani sobie coś dowymyślała. Nie mówiąc o tym, że wewnętrzny regulamin nie może być sprzeczny od przepisów obowiązujących w Polsce.
   Jedyny problem, to musi sobie w glowie policzyc, czy na pewno osoba przedstawiajaca dokument jest pelnoletnia, ale to samo tez dotyczny sprzedazy przy alkoholu na plastikowy dowod. Jego posiadanie nie jest wskaznikiem pelnoletnosci.
  • turbinkamalinka Re: aplikacja eobywatel-dowód osobisty 15.11.21, 10:17
   Niedawno słuchałam jakiejś audycji w radio. Aplikacja jest jeszcze niedoskonała i np banki też nie honorują jej i musi być dowód plastikowy, tak samo urzędy. Jakoś w niewielu sytuacjach przydaje się ten e-dowód. W zasadzie to chyba tylko przychodnie, biblioteki, chyba policja jak legitymuje (ale im nawet dowód nie jest potrzebny jak podasz PESEL) uznają ten dokument
   • melikles Re: aplikacja eobywatel-dowód osobisty 15.11.21, 10:18
    To nie jest dokument.

    "Choć mObywatel (wcześniej: mTożsamość) wygląda jak cyfrowy dowód osobisty, nie jest to żaden dowód, a nawet dokument. Zgodnie z rządową definicją jest to jedynie „sposób na okazanie i potwierdzenie danych”, ale z istotnymi ograniczeniami. „Z mObywatela nie skorzystasz w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM)” – czytamy na stronie gov.pl.

    Bank nie honoruje potwierdzenia tożsamości z aplikacji mObywatel, gdyż nie jest to dowód osobisty

    – mówi Karolina Kozakiewicz z Alior Banku.
    Przedstawicielka banku podkreśla, że „do potwierdzenia tożsamości w bankach wymagany jest dowód osobisty m.in. na podstawie ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”.

    Wprawdzie mObywatel powinien być honorowany w „pociągach, podczas kontroli, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając list polecony na poczcie, na siłowni, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, przy korzystaniu z innych usług”, ale musimy mieć świadomość, że nie jest to dowód osobisty, lecz jedynie jego namiastka."
  • palacinka2020 Re: aplikacja eobywatel-dowód osobisty 15.11.21, 11:31
   Honorowanie e-dowodow i e-prawa jazdy jest tylko na zasadzie dobrej woli. Nikt nie musi tego robic.

   Wiec zamiast szukac podstawy prawnej, która mowi o nizszosci takiego dowodu powinnas szukac jakiejkolwiek zobowiązujacej do jego rozpoznawania (podpowiem- ne ma takiej).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka