Dodaj do ulubionych

Nastolatek nie dba o siebie

20.07.22, 08:51
Jak porozmawiać z 18-latkiem (przyszłoroczny maturzysta), który kompletnie nie dba o siebie. W sensie estetycznym. O higienę dba, codziennie myje się, nosi czyste ubranie. Natomiast jak się go nie wygoni do fryzjera, to po 4-5miesięcy chodzi zarośnięty, a jak już pójdzie to strzyże się maszynką na 3 cm, żeby wolniej odrastało. Nie używa dezodorantu, perfum. Ubrania znoszone, byle jakie, porozciągane. Sam nie kupi sobie nowych, a jak się go wyśle, to kupuje najtańsze, też byle jakie. Kompletnie nie patrzy na fason, jakość itp. Co więcej, syn ma grube ciemne włosy, chodzi niedogolony (tzn. nie goli tego charakterystycznego delikatnego zarostu młodzieńczego). wystaje mu wyraźnie włos z nosa. Może nie brzmi to przekonująco, ale niekiedy wygląda jak bezdomny żul, tyle że nie śmierdzi jak oni. Nawet jako matkę budzi lekkie obrzydzenie. Mąż nie widzi problemu, mówi właśnie, że dopóki nie śmierdzi to wszystko ok, może chodzić sobie jak chce. A mnie to jednak przeszkadza. Zaraz ktoś napisze, że to moje zaniedbanie. A ja od wczesnego dzieciństwa starałam sie podsuwać modne ubrania, zabierać na zakupy, kupować fajne rzeczy i tak do 15 lat było dobrze. Później równia pochyła. Być może to środowisko, bo dwóch kolegów, z którymi się trzyma jest równie niechlujna. Da się w o góle coś zrobić, czy poddać się i odpuścić? Acha i żadne argumenty typu "dziewczyna" nie zadziałają, młody nieśmiały, żadnych koleżanek i kontaktów z płcią przeciwną nie miał i nie ma.
Obserwuj wątek
    • 71tosia Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 09:14
      Skoro czysty to dać mu spokoj, czasami kupić cos fajnego z własnej inicjatywy i wywalić najbardziej zużyte ciuchy i buty.
      • panna.nasturcja Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 02:40
        Naprawdę radzisz żeby dorosłemu człowiekowi wyrzucić jego ubrania i buty? Ty nie możesz być prawdziwa.
        • 71tosia Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 08:13
          Musi fajnie wyglądać twoja szafa skoro z takim oburzeniem przyjmujesz fakt ze dorosłe osoby wyrzucają zużyte buty.
          • iwoniaw Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 09:32
            71tosia napisała:

> Musi fajnie wyglądać twoja szafa skoro z takim oburzeniem przyjmujesz fakt ze d
            > orosłe osoby wyrzucają zużyte buty.

Chcesz żeby polepszyć wyglad twojej? Mogę wyrzucić bez pytania ubrania i buty, które uznam za zużyte. Czy może jednak to zupelnie inna sytuacja i o twojej szafie nie decydują inni ludzie?
            • 71tosia Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 14:34
              Jezeli rzeczy się rozpadają to się je wyrzuca lub naprawia, skoro nastolatek sam tego nie ogarnia to w porządkowaniu szafy musza pewnie pomoc rodzice, zwłaszcza ze mozliwosc gromadzenia rzeczy jest w mieszkaniu zwykle jest jednak ograniczona. Czego wiec nie zrozumiałaś? Napisałam gdzieś ze nastolatek ma w tym nie uczestniczyć?
              • iwoniaw Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 14:48
                No, to kiedy mozna wpaść do ciebie i powiedziec ci, czego nie ogarniasz? Gdy mialaś 18 lat matka ci mówiła, co masz zakladać, a co wyrzucić, a ty sie stosowalaś?
                • 71tosia Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 14:51
                  Zapraszam mam piwnice do ogarnięcia, chetnie skorzystam jak wywalasz pare nikomu niepotrzebnych już rzeczy. Gdy miałam 18 lat to już wiedziałam ze czasami szafę trzeba przejrzeć, właśnie dzięki matce która mnie tego nauczyla
    • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 09:14
      Może skupić się na treningu relacji społecznych, żeby miał kontakt z dziewczynami.
      • nangaparbat3 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 10:21
        Że co? big_grin
        Mamusia ma go trenować?
        • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 10:24
          Doprawdy, rolą rodziców i to znacznie wcześniej niż u 18-latka jest zapewnienie dziecku kontaktów społecznych z płcią przeciwną i socjalizacja.
          • nangaparbat3 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:10
            No właśnie - znacznie wcześniej.
            • szmytka1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:14
              Ale jak mówi przysłowie, lepiej późno niż wcale 😁
          • majenkir Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 16:03
            No to zapewniła - chłopak chodzi do szkoły koedukacyjnej zapewne.
          • la_felicja Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 22:04
            Naprawdę? A jak był kilka miesięcy temu wątek o szkołach tylko dla dziewczyn, to się forum zachwyciło - lepsza edukacja, żadnego mizdrzenia do chłopców!
            • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 22:06
              To tylko parę fanatyczek, a nie całe forum.
    • alpepe [...] 20.07.22, 09:17
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • misiamama Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 09:27
      Jeśli nie lubi fryzjera, niech nosi długie włosy. Może trzeba kupić inny krem/ żel/ maszynkę do golenia, bo te które ma, podrażniają. Zabierz chłopaka do barbera (nie asystuj tam ofkors), sam niech pogada z kimś zorientowanym. Skoro mąż nie rozumie twoich dylematów, to może chłopak zwyczajnie nie ma z kim wyjaśnić o co chodzi w dbaniu o włosy/zarost itp. Co do ubrań, to dopóki ma czyste i całe - OK. Nadal możesz przecież z nim wyjść na zakupy, chyba że nie chce. Najbardziej mnie zastanawia ten brak kontaktów u 18-latka - chodzi do męskiej szkoły? Nie ma żadnych hobby, gdzie są też dziewczyny?
      • alpepe Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 09:30
        Weź, która normalna laska będzie chciała zadawać się z troglodytą, który nie ogarnia wyłażących z noa włochali??? Ble.
        • alpepe Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 09:33
          nosa
        • woman_in_love Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 10:23
          która normalna laska będzie chciała zadawać się z troglodytą, który nie ogarnia wyłażących z noa włochali??

Znam taką parę: ona jest normalna, jemu włosy wychodzą z nosa na 2 cm ale ma kasę.
          • simply_z Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 10:26
            dokladnie, ci wszyscy progamisciw koszulach w krate
            • grey_delphinum Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 10:30
              Widzę, że w narodzie mit zaniedbanego programisty trzyma się mocno 😉
            • triismegistos Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:36
              Mój mąż jest programistą. Zarówno on, jak i jego koledzy z pracy wyglądają lepiej niż większość facetów widywanych na ulicy. Widać ogólne zadanie, fajne ciuchy etc.
              • agjot Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:35
                U mnie identyko, znajomi programiści również.
                • iwoniaw Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 14:57
                  agjot napisała:

> U mnie identyko, znajomi programiści również.

Jak możecie, one do tej pory się pocieszały, że programista to przynajmniej ma wlosy z nosa zwisajace do brody minimum, a wy tu o dobrym wyglądzie 🤣 Tak się nie robi!
              • simply_z Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:42
                spytaj go jak wygladal w mlodosci...
                • agjot Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 14:13
                  Znam mojego meza odkąd skończył 18 lat, zawsze o siebie dbał. Nie zmieniło mu się z wiekiem, a fakt wykonywania takiego a nie innego zawodu niczego nie zmienia.
                  • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 14:28
                    Na litość boską, znam dziesiątki panów z IT, lekko zapuszczone są najwyżej dzieci help desku.
            • laura.palmer Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:25
              simply_z napisała:

> dokladnie, ci wszyscy progamisciw koszulach w krate

Widziałaś ty na żywo jakiegoś programistę? 🤣
              • simply_z Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:42
                niestety, rowniez czulam zapaszekwink
        • misiamama Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:38
          nie pytam o dziewczynę (sympatię, tak się już nie mówi), tylko o koleżanki z klasy, z zajęć pozaszkolnych - autorka napisała "żadnych koleżanek i kontaktów z płcią przeciwną nie miał i nie ma" - to chyba niemożliwe.
          • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:42
            Ależ może nie mieć. Wystarczy, że nie był specjalnie towarzyski w podstawówce i poszedł do stricte męskiej szkoły średniej, a rodzice nie zadbali, żeby miał odpowiednie grono rowiesnicze pozaszkolne.
            • fiszrybna Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:50
              triss_merigold6 napisała:

> a rodzice nie zadbali, żeby miał o odpowiednie grono rowiesnicze pozaszkolne.

A jak konkretnie mieliby niby to zrobić? Zapłacić dziewczynom za towarzystwo?
              • kornelia_sowa1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 19:18
                Też się zastanawiam. Zawozić do znajomych mających córki i zamykać go z nimi w pokoju na klucz?

Mam 14 latka, z dziewczynami zawsze miał dobry kontakt. Właśnie od kilku miesięcy przeżywa pierwsze zauroczenie (zdecydowanie dąży do przebywania w miejscach, w kórych przebywa obiekt westchnień), ale ma kolegów którzy od dziewczyn stronią. Chyba się wstydzą???

Raczej spędzają czas z innymi kolegami.

Niem wiem jak ich matki miałyby spowodować, zeby zaczęli spędzać czas z dziewczetami.
                • fiszrybna Re: Nastolatek nie dba o siebie 22.07.22, 09:40
                  No właśnie. To jest problem Triss, że nie potrafi abstrahować od swojej prywatnej sytuacji (chłopak pewnie 190 cm wzrostu, z wyglądem, więc wszelkie gadanie, jak to się nauczył kompetencji społecznych dzięki ciężkiej pracy rodziców nijak się mają do rzeczywistości). Ona powie: harcerstwo, sport, kółko zainteresowań. Ale nie każdy młody chłopak nadaje się do tych organizacji. Mało tego, znałam doskonale egzemplarze na siłę zapisane do drużyny sportowej czy harcerstwa i regularnie chodzące na zbiórki treningi, które trzymały się cały czas na uboczy, zahukane, nic im to nie dawało. Nie kupuję więc wyjaśnienia, że jest magiczny sposób zależny od rodziców na takie problemy. Po prostu trzeba się pogodzić z faktem, że niektórzy po prostu nigdy nie będą towarzyscy, nie będą mieli partnera i tyle. Zawsze tak było, ale obecnie w końcu przestajemy się wstydzić o tym mówić, co ludziom o takiej psychice wychodzi w konsekwencji na dobre.
                  • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 22.07.22, 10:44
                    Eee... moj młody jest aż tak wysoki, zupełnie nie.
            • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:53
              Mogę sobie spokojnie wyobrazić jak konkretnie wytresowalas swoje potomstwo, Triss, ale zapewniam cię, gdyby któremuś z moich rodziców wpadło do głowy, że będą mi w wieku nastoletnim organizować "odpowiednie grono pozaszkolne" i "relacje z płcią przeciwną", to zabilabym ich śmiechem i chyba nie byłabym w tej reakcji jakimś szczególnym unikatem.
              • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 13:17
                Wiek nastoletni jest kontynuacją dzieciństwa, tak w razie gdybyś nie zauważyła. Mój prawie 18-latek jest od zerówki w harcerstwie, tam miał okazję na normalne, fajne kontakty z dziewczynkami, a teraz z dziewczynami, na współpracę, rozmowy, robienie czegoś razem. Sportowo też koedukacyjnie, z jednego z obozów wrócił z dziewczyną, spotykali się jakiś czas.
                Nic na siłę, wszystko płynnie.
                • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 13:30

> Wiek nastoletni jest kontynuacją dzieciństwa, tak w razie gdybyś nie zauważyła.

Głęboka uwaga, w razie gdybyś jednak nie zauważyła, wiek nastoletni przynosi jednak zasadnicze zmiany, równiez w kwestii rodzicielskiego wpływu na życie towarzyskie dziecka.
                  • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 13:44
                    Ale nabyte kompetencje społeczne zostają. A umiejętnośc zwykłego rozmawiania, zagadania, zaproponowania czegoś nie znika.
                    • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 14:47

> Ale nabyte kompetencje społeczne zostają. A umiejętnośc zwykłego rozmawiania, z
                      > agadania, zaproponowania czegoś nie znika.

Nigdy nie spotkałaś się z sytuacją, że z otwartego, towarzyskiego dziecka robi się mrukliwy, introwertyczny nastolatek?
                  • basiastel Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 13:54
                    Bo to się robi wcześniej. Spotkałam się kiedyś z opinią, że dziecko dla poprawnego rozwoju socjalnego potrzebuje minimum 3 kręgów społecznych. Rodzina i szkoła to za mało. I jak najbardziej to rodzice winni się o rozwój społeczny dziecka zatroszczyć.
                    • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 14:00
                      Niestety, jest tu na forum jest nadreprezentacji introwertycznych i leniwych pind, które same nie potrzebują relacji towarzyskich i wygodniej im uważać, że dziecko poradzi sobie, jeśli będzie chciało. A dziecku trzeba dać narzędzia i możliwości.
                      I nie, zdziczaly, nieobyty nastolatek nie zacznie nagle być hurtowo zapraszany na osiemnastki i imprezy w mieszanym gronie, bo najczęściej ma tak samo zdziczalych, nieśmiałych kolegów.
                    • mae224 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:17
                      Rodzina, szkoła i sąsiedztwo nie wystarczy? Coś mi się wydaje, że większość w małych miejscowościach tak rosła przez wieki, żyje dalej i ma się świetnie.
                      • kamin Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:28
                        To właśnie 3 łącznie
                      • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:29
                        Poczytaj Braci Samców, tam piszą właśnie tacy niezsocjalizowani, nieśmiali kiedy, a teraz sfrustrowani panowie z małych miejscowości i zobacz jak mają świetnie. Jakoś rodzina, szkoła i sąsiedztwo często nie wystarczają.
                        • mae224 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:33
                          Ale, że są nieśmiali to wina rodziców? ? Ale serio serio?
                          Ja byłam zawsze, choć rodzice wprowadzali mnie w milion środowisk, jakie tylko mogli wymyślić (wychowałam się w dużym mieście) i tak pozostałam nieśmiałą na zawsze.
                          • triss_merigold6 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:39
                            Można być nieśmiałym i mieć kompetencje społeczne oraz znajomych z różnych kręgów towarzyskich. Kompetencje społeczne służą m.in. do maskowania nieśmiałości, poza tym to trochę inny kaliber niż zdziczenie.
                            • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 22:25
                              W drużynie sportowej, czyli wszechstronnie rekomendowanej tutaj metodzie socjalizacji nielatów to by dopiero nabyli kompetencji, kindersztuby i szarmu.
                • kornelia_sowa1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 19:23
                  I myslisz, ze to dlatego?
                  W zasadzie opis pasuje do mojego 14 latka tylko zamiast harcertwa inna aktywność, koedukacyjna również i wymagająca dodatkowo bliskiego kontaktu fizycznego z dziewczynami.

Trenują z nim chłopcy w jego wieku, którzy bez problemu "radzą" sobie z kontaktem z płacią przeciwną w kwestii "zawodowej", natomiast po zamknięciu drzwi od sali treningowej w ogóle tych kontaktów nie potrzebuja i nie utrzymują/

Po prostu nasi synowie lubią spędzać czas z dziewczynami. Sama okazja ku temu jeszcze nie oznacza, ze tak będzie
    • woman_in_love Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 09:33
      Czy planuje studia na politechnice?
    • nangaparbat3 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 10:29
      A ja od wczesnego dzieciństwa starałam sie podsuwać modne ubrania, zabierać na zakupy, kupować fajne rzeczy i tak do 15 lat było dobrze.

A jak miał 15 się zbuntował.
      Jeśli dba o higienę, zostawiłabym go w spokoju. Nastolatki bardzo źle znoszą jakiekolwiek ingerencje w ich wygląd, zazwyczaj mają one skutki odwrotne do zamierzonych przez rodziców.

Że przypomnę smile

• eriu Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 10:43
      Czekaj czyli to "nie dba o siebie" to jest ma inne poczucie estetyki niż Ty.

Czemu mu nie dasz spokoju z włosami. Ktoś dobrze radzi. Jak chce to niech nosi długie włosy. Co Ci przeszkadza. Może z tym zarostem eksperymentuje. Niech idzie do barbera żeby mu ogarnęli włosy, poradzili co z zarostem, to i w razie czego ten włos z nosa też ogarną jakby co delikatnie.

Ciuchy co najwyżej podpytaj co mu się podoba i kup mu coś w jego guście lepszego jakościowo. No i musisz przyjąć, że to nie jest 5-latek tylko osobna istota i może wyglądać jak chce. Ciesz się, że jest czysty. A że nie używa dezodorantu i perfum. Nie ma obowiązku. Może zapachy są dla niego za intensywne i nie lubi. Są takie osoby.
      • lily_evans011 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:18
        Zwłaszcza, jak się spoci, a poci się każdy z nas, to naprawdę super, że nie używa dezodorantu...

Kurczę, ja tam świetnie rozumiem, że chłopcy miewają wywalone na wygląd, zwłaszcza często chłopcy, ale niektóre rzeczy z tego opisu to lekka przesada (brak dezodorantu, zniszczone i niechlujne rzeczy).
        • eriu Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:32
          Nie każda osoba źle pachnie jak nie używa dezodorantu. Niektórzy po prostu nie używają i tyle. Nie szokuje mnie to. Niektórzy nawet bardziej się pocą jak używają dezodorantu, bo tak ich ciało reaguje.
        • eriu Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:33
          Już nie mówiąc o tym, że to jest przekaz reklamowy, że dezodorant jest niezbędny do życia. Tak samo jak wkładki higieniczne.
          • kira02 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 17:36
            Nastolatek z burzą hormonow LATEM na pewno nie ma problemu z zapachem potu.🤦🏼‍♀️ Co zapewne nie pomaga mu w kontaktach z płcią przeciwną....
            • kamin Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:33
              Nie ma nic gorszego niż miks zapachu potu i dezodorantu. Lepiej się raz więcej umyć niż próbować zamaskować smród spod pachy.
              Jedyne co ma sens to bezzapachowe blokery.
              • kira02 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 20:52
                Spoko, ja nie postuluję, zeby uzywal dezodorantu, a nie antyperspirantu (sa 2w1 zresztą). Postuluję, zeby nie stawiać na samą naturę, bo mozna sie przejechac.
    • lilia.z.doliny Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:16
      Daj chłopu żyć. I nie swataj na siłę. Być może on już jest w szczęśliwym zwiazku
    • princy-mincy Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 11:25
      To tak zwany przeze mnie styl FUJ, ktory widuje u co ktoregos nastolatka. Mialam takich kolegow, gdy bylam w liceum, wlasnie tak ok 17-19 roku zycia.
      Sprawa sie zmieniala diametralnie, gdy jednak na horyzoncie pojawiala sie jakas dziewczyna- nawet jesli pojawiala sie na horyzoncie kumpli niechlujow to wystarczylo, ze jeden FUJ sie ogarnal, by zaczela sie ogarniac i reszta.
    • jennifer1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:23
      Jakbym czytała o swoim 18-latku... Zupełnie nie zależy mu na wyglądzie. Fryzura? Najlepiej ogoliłby się na łyso bo mu tak wygodniej... Ubrania też nie ważne jakie, ważne aby wygodne - najczęściej stare i powyciągane. O czystość dba podobnie jak Twój syn i podobnie argumenty o dziewczynach nie robią wrażenia. Pół biedy jak jestem w domu kiedy wychodzi, wtedy mogę jeszcze interweniować co do stroju ale jak mnie nie ma... raz skończyło się tak, że poszedł do szkoły w dziurawych spodenkach (zapomniał, że są dziurawe). U niego to chyba trochę kwestia charakteru, żyje z "głową w chmurach" i boję się, że niestety nie minie. No i jeśli chodzi o dziewczyny to niestety ma trochę przekichane, z racji bardziej męskiej szkoły ma na co dzień mało możliwości spotkania tej jedynej.
      • simply_z Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:43
        przejdzie muwink
      • kornelia_sowa1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 19:27
        Uwierz mi, jak by chciał to by życie towarzysko kwitło.
        Mój mąż chodził do typowo męskiej szkoły,.
        Jego życie towarzyskie było niezwykle bujne w tym okresie.

• potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 12:43
      O boginki, jak dobrze chłopaka rozumiem. Jestem najmłodszym z trojga dzieci i jedyna dziewczyną. Matka marzyła o wspólnych zakupach, kosmetyczce, dziewczyńskim klimacie, podczas gdy ja przez całe nastolectwo strzyglam się na zapalkę, nie wychodziłam z dwóch par dżinsów, męskich koszul i zielonej skórzanej marynary. W charakterze imprezowej sukienki używałam czarnej babcinej halki, oczywiście do dżinsów. Każda próba nacisku tylko wzmagała mój upór.
      Twój mąż ma rację, zostaw syna w spokoju, póki nie śmierdzi jest ok.
    • mia_mia Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 14:31
      Takie zachowania mogą być objawem depresji, to po pierwsze.
      Przeszkadzałoby mi gdyby mój syn, a nawet mąż tak zupełnie o siebie nie dbał.
      Takiego egzemplarza nie wysyła się samego na zakupy, bo na jakości się nie zna, wygląd nieważny, więc bierze cokolwiek i wychodzi byle szybciej.
      Wrzuć do koszyka w internecie trochę ciuchów i powiedz, że musimy kupić 7 t-shirtów, które z tych wybierasz (a niech to będzie choćby 7 pak szarych) i tak z kolejnymi rzeczami, wywal stare gacie i skarpetki i kup nowe (najlepiej wszystkie takie same, żeby nie chodził w dwóch różnych).
      Ma prawo być jak powietrze, tylko niech będzie jak świeże powietrze. Później od czasu do czasu jak coś ci wpadnie w oko to kupuj.
      Zainwestuj w maszynkę i trymer, jeśli nie lubi chodzić do fryzjera, a i tak obcina się na krótko.
      Co innego stylizować się na na bezdomnego żula, a co innego tak wyglądać bez świadomości tego.
      • mia_mia Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 14:33
        Zanim mnie zjedzą kupuj i pytaj czy może być, jeśli ciuchy są dla niego nieważne, to pewnie powie, że może być i będzie chodzić w tym.
      • eriu Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 15:57
        Matka mu truje tyłek to się obcina żeby się nie czepiała, bo wtedy się nie czepia jak jest krótko.
      • mae224 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 21:17
        Może będzie jeszcze przymierzał w towarzystwie mamusi?
        Przeglądanie bielizny i skarpetek dorosłemu?
        Kupowanie mu maszynki?
        I normalny nastolatek się na to zgodzi?
        • mia_mia Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 07:31
          A dlaczego w towarzystwie mamusi? Nastolatek niekoniecznie potrafi wybrać maszynkę do strzyżenia, znaleźć coś co ma właściwy stosunek jakości do ceny, wątpię, żeby jakiś chciał przeszukiwać internet w poszukiwaniu informacji o maszynkach do strzyżeniawink
          Znam takie osoby, którym rzeczywiście wisi co mają na sobie i wtedy mogą to być skarpetki z dziurami albo nowiutkie i czyste, podejrzewam, że mogliby nie zauważyć, że są inne niż zwykle😉
          Zawsze można też dać nowe i poprosić o oddanie takiej samej ilości najbardziej zniszczonych.

• myelegans Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 15:54
      Czepiasz sie… dba o higiene? zęby szoruje? Prysznic bierze?

Chodzi w powyciaganych podkoszulkach, ma zarost i dlugie wlosy…. Jak wiekszosc nastolatkow…

Odczep sie od mlodego czlowieka.
      • szmytka1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 15:57
        Jednak jak mniejszość, z tego co ja obserwuje. Raczej są zadbani.
        • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 17:05
          szmytka1 napisała:

> Jednak jak mniejszość, z tego co ja obserwuje. Raczej są zadbani.

Niezadbanej mniejszości należy się taki sam szacunek jak każdej innej mniejszości.
          • szmytka1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 17:53
            A kto napisał, że się nie należy? I dlaczego mnie o tym uświadamiasz? Czyżby napisanie, że ktoś należy do mniejszości, to już był brak szacunku i obraża?
            • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 17:59
              Potraktuj to jako uwagę ogólną w kontekście całego wątku, nie jako personalne pouczenie 🙂
              • szmytka1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 18:03
                A ok. Mój się zmienia z zadbanego póki dbałam o to ja, w niezadbanego, jak ma pilnować tego sam 😜
        • myelegans Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:25
          szmytka1 napisała:

> Jednak jak mniejszość, z tego co ja obserwuje. Raczej są zadbani.

ja obserwuje, ze jak nie musza, np w wakacje laza w powyciaganych i wlosy sa wakacyjne, wiec albo dlugie, albo w pasemka, albo zafarbowane na fioletowo.

w podobnym wieku syn, co prawda goli sie wszedzie, naciera, wlosy ... umyte, a dlugosc, dopoki sie w czepku mieszcza.... chodzi w dziurawym t-shircie, bo "miekki i wygodny". ma fetysz na czapki basebolowki i tshirty wlasnie, sa najczesciej pomiete, ale czyste

odbija sobie bo w roku szkolnym: koszula z kolnierzem, spodnie khaki, pasek, buty niesportowe.... czesto pod krawatem
    • lot_w_kosmos Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 16:57
      Daj człowiekowi spokój.
    • em_em71 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:11
      Mam syna w tym samym wieku. Możliwe, że do fryzjera poszedłby sam, ale książę lubi, gdy go umówię, bo mam nr wpisany do tel 😀, sama tam bywam. Dziewczyny w salonie go znają, zagadują, fajnie strzygą, doradzają, chodzi chętnie.
      Syn jest brunetem, ma ciemny zarost, ale jeszcze nie na tyle intensywny by musiał golić się codziennie rano, ogarnia wieczorem, po kąpieli /chyba, bo nigdy nie widziałam/, widzę tylko efekt. Jak zaczął się golić dostał fajne kosmetyki, skrobaczki, golarkę elektryczną, wybrał co mu tam najbardziej pasowało. Ciuchów raczej sam nie kupuje, robię to ja albo mąż, najczęściej przez internet, po konsultacji. Gdyby miał kupić za swoje, pewnie wybrałby opcję minimum wink Akcja - zaskocz mnie czymś fajnym też mile widziana. On ma ważniejsze sprawy na głowie.
      Do czego zmierzam? Może warto synowi coś zaproponować, kupić, umówić, pójść z nim, doradzić, skomplementować efekt? Jak nie zechce, to trudno, ale może spodoba mu się i potem sam będzie dążył do schludnego wyglądu.
      • afro.ninja Re: Nastolatek nie dba o siebie 22.07.22, 08:24
        Jak się sam nie ogarnie, przyszła partnerka przeżyje szok! XD
        • elenelda Re: Nastolatek nie dba o siebie 22.07.22, 10:30
          afro.ninja napisała:

> Jak się sam nie ogarnie, przyszła partnerka przeżyje szok! XD

Eee tam, jak trafi na córkę ematki to go szybciutko wychowa i nauczy samodzielnoścismile
    • abecadlowa1 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:23
      eldrosma napisała:

> A ja od wczesnego dzieciństwa starałam sie podsuwać modne ubrania, zabierać na zakupy, kupować fajne rzeczy i tak do 15 lat było dobrze.

Może przegięłaś i teraz dzieciak odreagowuje w drugą stronę?
    • g.r.uu Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 19:55
      Co chcesz robić z dorosłym facetem? Nie musi podzielać estetyki mamusi
    • bambzgrozja Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 21:14
      Mój syn podobnie, higiena w porządku, ale włos każdy w inną stronę i ubiera się w lumpeksie. Próbuję spokojnie przeczekać ten okres.
    • australijka Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 23:02
      Sorry, taki miałam fach.
      Czy nie stało się nic, co wpłynęłoby na niechęć do WYGLĄDANIA ATRAKCYJNIE. Czy to nie jest jakieś odstraszanie potencjalnych chętnych. U kobiet przejawia się jako utrzymywanie wyglądu dziecka lub też zero atrakcyjności. Nie zakraczcie mnie. Na 100 olewających wygląd może być 1 , któremu trzeba pomóc, bo coś tam.
      Czego nie życzę. Taka nasza matczyna dola, że musimy myśleć więcej niż trzeba.
      • taki-sobie-nick Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 23:19
        Co to jest "utrzymywanie wyglądu dziecka"?
        • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 23:32
          taki-sobie-nick napisała:

> Co to jest "utrzymywanie wyglądu dziecka"?
          Ale czegóż ty znowu nie rozumiesz w prostym zestawianiu ogólnie znanych słów?
      • potworia116 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 23:24
        Ale w czym pomoc? Niezłośliwe pytam, fachową opinia najbardziej ze względu na wgląd w moje własne doświadczenia z okresu adolescencji.
    • stephanie_harper2 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 23:18
      niech ojciec nauczy go golić. Włosami bym się nie przejmowała byle je mył. Co do dziewczyn to Triss ma rację, trzeba go jakoś skoedukować. Mam 17 latka to problem znam. Też tylko kumple ale jakieś laski poznali i chyba jedną jest zainteresowany. Obraził się tylko jak mu dałam mu prezerwatywy smile
    • alfa36 Re: Nastolatek nie dba o siebie 20.07.22, 23:25
      Wsztstko dla syna zamawiam na zalando i musi przy tym być. Dbanie o cerę - ty działa wizyta u dermatologa, tudzież rozmowy. Ale muszę pilnować. Generalnie w dbaniu jest dużo mojej inicjatywy.
    • danka88 Re: Nastolatek nie dba o siebie 21.07.22, 13:03
      Znajdzie sobie dziewczyne to się zmieni , także daj na luz
      • fiszrybna Re: Nastolatek nie dba o siebie 22.07.22, 09:42
        danka88 napisał(a):

> Znajdzie sobie dziewczyne to się zmieni , także daj na luz

Dajcie już spokój z tym "znajdzie sobie dziewczynę". Nie każdy znajdzie i nie każdy musi znaleźć. Dajmy w końcu młodym i starym facetom o nieopdowiednim wyglądzie i charakterze żyć spokojnie, na uboczu, bez prób integrowania i swatania ich na siłę. Im szybciej matki takich synów to zrozumieją, tym lepiej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka