Dodaj do ulubionych

Muszki owocowki!!!

03.08.22, 20:28
Ematko, help! Help! Fruitflies - w biurze. Nic tu nie ma, co by moglo je zwabiac ale sa. Google radzi postawic naczynka z octem - stoja ale te male chamki w ogole maja to w nosie. Jak sie tego dziadostwa pozbyc bez koniecznosci wyprowadzki z office? Please, jakies sprawdzone metody albo chociaz metody do sprawdzenia! Dzieki z gory! Cheers.
Obserwuj wątek
    • mashcaron Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:34
      Wino z kropelką płynu do naczyń.
    • snakelilith Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:38
      A skąd wiesz, że owocówki, jak nie ma nic co je zwabia? To mogą być ziemiórki żyjące w doniczkach kwiatów. Łapią się na specjalne żółte tabliczki. U nas takie tabliczki są w każdej drogerii.
      • iberka Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 13:50
        To trzeba ziemię wymienić i rośliny wyleczyć a nie ustawiać żółte tabliczki
        • snakelilith Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 15:32
          Żółte tabliczki służą do wyzbierania dorosłych owadów.
        • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 16:57
          Nie trzeba ziemi wymieniać. Rośliny podlewa się specjalnym preparatem zawierającym nicienie (mam nadzieję, że nie mylę nazwy), które niszczą larwy, a do doniczek wstawia się te żółte klejące tabliczki, do których przyklejają się dorosłe owady. Tak właśnie zwalczyłam ziemiórki w moich kwiatach.
          • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:25
            Tak, korzystałam. Nicienie zżerają larwy i nie ma ziemiorek.
    • daniela34 Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:40
      Nie sam ocet. Ocet owszem, najlepiej jabłkowy, zmieszany z plynem do naczyń. Działa bezbłędnie, o ile to owocówki.
      • bi_scotti Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:41
        Ha, plyn do naczyn - we'll see - do walki! big_grin Cheers.
        • snakelilith Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:45
          Płyn do naczyń nie zwabia owocówek. Dodaje się go do octu/wina/soku po to by znieść napięcie powierzchniowe płynu i muszki się topiły.
      • chococaffe Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:51
        Potwierdzam - kiedyś miałam, sposób znalazłam w necie (równe częsci wody, ołynu di naczyn i octu) - zadziałal błyskawicznie
        • tilijka123 Re: Muszki owocowki!!! 09.08.22, 13:28
          chococaffe napisała:

> Potwierdzam - kiedyś miałam, sposób znalazłam w necie (równe częsci wody, ołynu
          > di naczyn i octu) - zadziałal błyskawicznie
          >

wystarczy kilka kropel płynu.
    • aandzia43 Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:45
      Owocówki znikają wraz z pożywką - wyrzucasz jakieś wyeksponowane artykuły spożywcze, znikają owocówki, zdychają z głodu znaczy się. Wciągasz w odkurzacz truchła albo zbierasz szmatą i po sprawie. Może to nie owocówki.
    • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:46
      One żyją dwa dni. Jeśli wciąż sa nowe, to znaczy ze gdzies sie rozmnażają. Musicie pochować wszelkie owoce i warzywa do lodówki, soki itp szczelnie pozamykane, nic słodkiego nie moze byc rozlane. Nie ma sensu bawić sie z octem itp, bo jak usuniecie źródło pożywienia, problem sam sie rozwiąże.
      Jeśli juz chcecie je topić, to najbardziej lubią sok mandarynkowy. Właśnie tak- nie pomarańczowy.
      • bi_scotti Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 20:53
        Nie ma owocow, nie ma lodowki, sokow, fruits, no food at all! Jedyne potencjalne zrodlo dokarmiania to krople kawy w kubkach, ktore i tak sa wyrzucane badz myte.
        Sok mandarynkowy? Naprawde maja takie wyszukane gusta? Burzujki! Well, we'll see - jesli nie znikna po occie z plynem do naczyn, przyjdzie czas na sok mandarynkowy big_grin Cheers.
        • snakelilith Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 21:24
          Owocówki nie latają w pomieszczeniu bez potencjalnego jedzenia. Nie raz miałam je w kuchni na owocach, ale prawie nigdy nie leiciały do innych części mieszkania. Jak one wyglądają? Są takie beżowe z czerwonymi oczkami, czy raczej czarne ja na drugim zdjęciu?
          • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 17:01
            A tu się nie do końca zgodzę. Jak miałam inwazję owocówek, to bardzo dużo było ich w łazience, choć tam nigdy nie ma nic, co mogłoby je zwabić. Chyba, że owocowo pachnące mydło. Były to na 100% owocówki, bo inwazja rozpoczęła się od pozostawienia ogryzka jabłka w koszu na śmieci przy biurku syna.
            • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:26
              Bo jak nie ma co jeść, one ciągną do wilgoci. Wiec jak kuchnia posprzątana, bedą w łazience.
              • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:34
                No i tak właśnie u nas było.
    • fragile_f Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 21:00
      Wciagaj je rura od odkurzacza i sprawdz, czy ktos nie zostawił jedzenia w biurze.

Metoda na ocet u mnie nie zadziałała, tylko sie podekscytowaly sad
    • suki-z-godzin Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 21:06
      Leave them alone, it seems że pomagają ci remain Polish.
      • krisdevalnor Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:32
        suki-z-godzin napisała:

> Leave them alone, it seems że pomagają ci remain Polish.
        >
        🤣 Faktycznie
    • 1matka-polka Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 21:29
      Kiedys vergessen foliowke z kartofeln w kotlowni i flyes tam sie zaczely mnozyć. Dwa dni my gesuchen, skad te fliegen.
      • balbina1710 Re: Muszki owocowki!!! 03.08.22, 21:52
        1matka-polka napisała:

> Kiedys vergessen foliowke z kartofeln w kotlowni i flyes tam sie zaczely mnozyć
        > . Dwa dni my gesuchen, skad te fliegen.
        >

Najwazniejsze jest "cheers" na koncu. Nie wolno opuscic, w kazdym razie nie bez lekow uspokajajacych suspicious
      • ziazia17 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 17:09
        smile lubię to!
    • mama-ola Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 07:06
      Wciągać odkurzaczem, a poza tym wyszorować wszystko. Jeśli muszki są w doniczkach, to oprócz odkurzacza sypać zawartość popielniczek.
      • m_incubo Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:48
        Wolałabym, żeby mnie zeżarło żywcem 100 pokoleń owocówek, gdyby alternatywą było wysypywanie zawartości popielniczek w moim otoczeniu 🤮
        • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 17:02
          To ja chyba też.
    • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:04
      Miałam kiedyś inwazję owocówek. Przed wyjazdem na wakacje syn wrzucił ogryzek jabłka do kosza na śmieci w swoim pokoju. Jak wróciliśmy po dwóch tygodniach, to dom był opanowany przez owocówki. Nigdy czegoś takiego nie widziałam, były ich jakieś potworne ilości. Zwalczyłam octem właśnie. Do małych słoiczków wlewasz ocet jabłkowy i odrobinę płynu do naczyń, nakrywasz folią spożywczą, mocujesz gumką, w folii robisz dziurki wykałaczką i pułapka gotowa. Pokrywka z podziurkowanej folii jest ważna, bo dzięki niej muszki do pułapki wejdą ale już nie wyjdą.

Możesz dodatkowo włożyć do kontaktu taki środek na komary. U mnie od tego też zdychały.
      • mashcaron Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:09
        O borze, przypomniałaś mi, jak zostawiliśmy w szafce banany i pojechaliśmy na dwa tygodnie na wakacje 🙈 banany zamieniły się w brunatną masę która rozpłynęła się po szafce spływając na podłogę a muszek było tyle, że w życiu czegoś takiego nie widziałam.. szafka jeszcze rok później śmierdziała zgniłymi bananami 🤮
        • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:13
          U nas był na szczęście tylko kosz na śmieci, który wywaliłam, bo też nie mogłam się pozbyć smrodu zgnilizny. A muszki były wszędzie, w całym domu i w takich ilościach, że miałam ochotę odwrócić się na pięcie i uciec.
          • mashcaron Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:18
            Ja całe wakacje myślałam o tych bananach, bo miałam je spakować na drogę o czym przypomniałam sobie gdzieś we Francji 😅 ale efekt przeszedł moje najśmielsze wyobrażenia..
            • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 17:05
              Ja nie miałam pojęcia o niespodziance naszykowanej przez syna i po powrocie był niezły szok. A widok kosza pełnego ruszających się larw jeszcze długo mnie prześladował 🤮
    • m_incubo Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:23
      Jeśli to owocówki, to musi być coś, co je zwabiło, nie ma innej opcji. Zapomniany ogryzek, śliwka, która wpadła za biurko.
      Macie kwiaty w biurze? Bo może to nie owocówki.
      • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 10:32
        Musi byc. Albo ktos wrzucił skórkę od banana do kosza koło biurka. Opróżnić kosze i najlepiej je wymyć płynem do naczyń lub innym środkiem czyszczącym.
    • berdebul Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 09:54
      Butelka po wodzie - trzeba odciąć w 1/3. Do dolnej części wlać ocet lub włożyć kawałek owocu, górę założyć szyjką do środka. Muszki są niezbyt bystre, wlecą zwabione zapachem, ale nie znajda wyjścia.
    • mrs.solis Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 10:06
      Obstawiam , ze to nie owocowki. Ja ich w domu nie mam , ale jak tylko naleje sobie wina to pojawiaja sie znikad i sie topia w kieliszku mojego wina ,tak szybko sie zlatuja. Jak macie zlew w pracy to szukajcie czy nie mnoza sie gdzies wokol rur. Kiedys po dluzszej nieobecnosci w domu mialam cala chmure tych malych much i wszystkie siedzialy przy odplywie w zlewie.
      • bi_scotti Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 13:35
        To jest pewnie jakis trop - ten zlew. Bo gdy nikobo w office nie ma, to i nie ma muszek. Ale gdy sie pojawiamy, myjemy rece, pluczemy te kubki po kawie etc., no to zaraz bydlo sie zlatuje uncertain Czy ja mam wlac ocet do tego zlewu? Moge i tak zrobic ... Dzis jest lepiej - w kubeczkach z octem & plynem do naczyn sa trupy! Harrah! Troche malo jak na moje oko ale moze bedzie wiecej - hope, hope smile Po poludniu zrobie te pulapki opisane przez Eliszke - maybe they will work better. W oknach sa screens ale muszki male wiec potencjalnie moga sie przedzierac przez siatke (???) ... hmmm ... Pod oknami trawa & kwiaty ... Tego nie zmienie wink Dzieki wielkie - stories o gnijacych bananach & ogryzku w koszu na smieci brzmia horrorystycznie - ematka potrafi przestraszyc! big_grin Milego dnia dla wszystkich Pogromcow Fruitflies! Cheers.
        • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 16:05
          Owocowki nie sa od traw i kwiatów. One potrzebują fermentujących owocow i warzyw.
      • karotka_plus Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 16:19
        Właśnie o zlewie miałam pisać. U nas gromadziły się w łazience. U nas pomogło wymiana syfonu (to dłuższa historia, związana z partactwem faceta od hydrauliki, rozwalił nam syfon i nieudolnie naprawił). Ale na początek sugerowała bym przetkac zlew. Np kretem lub nasypać opakowanie sody i zalać butelka octu.

Pułapka z octu i płynu do naczyń też działa smile
    • ichi51e Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 13:53
      cos jest. Może gdzieś się sok rozlał może macie smietnik kusząco otwarty - cos je ściąga.
      A ze skutecznych rzeczy to mucholowki (trudne dość w uprawie) i lampy przeciw owadom.
      • ichi51e Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 13:56
        ale tez bym się przyjrzała doniczki. ziemiorki są bardzo podobne.
    • mava1 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 14:36
      odpowiem - nie ma żadnych mozliwości poza higieną. Jednak "coś" jest.
      Owocówki nie biora się z powietrza.
      Doraźnie - odpowiedni środek w sprayu. Proste. Chyba także (w wyżej cywilizowanej) Kanadzie.
      • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 16:06
        a po co pryskać chemia w zamkniętym pomieszczeniu na cos, co żyje dwa dni? Trzeba usunąć źródło pożywienia, bo ewidentnie gdzies tam jest
        • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 17:10
          Nie powiedziałabym, że owocówki żyją dwa dni. Po tym, jak syn zostawił ogryzek jabłka w koszu przy biurku w swoim pokoju przed wyjazdem na wakacje mieliśmy inwazję owocówek. Po powrocie do domu wyszorowałam wszystko, owoce i warzywa trzymałam wyłącznie w lodówce, wszystko chowałam i szczelnie zamykałam, a zanim udało mi się zwalczyć muszki minęły dobre dwa tygodnie.
          • m_incubo Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 17:32
            A skąd ten pomysł?
            Przecież one żyją o wiele dłużej, niż dwa dni, chyba nawet z miesiąc.
            • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:00
              Nie mam pojęcia, skąd takie przekonanie. Natomiast wiem, że ja walczyłam co najmniej dwa tygodnie, żeby się ich pozbyć, więc z pewnością żyją dłużej niż dwa dni.
              • m_incubo Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:22
                Ok, czytałam posty od najnowszego i dopiero później doszłam do tego o dwóch dniach.
                To bzdura, one oczywiście żyją dużo dłużej.
            • jednoraz0w0 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:32
              Nie wiem ile żyją ale chyba nie długo, bo one się bardzo szybko mnożą, przecież to ulubiony owad do eksperymentów biologicznych w których się obserwuje całe pokolenia. Jakby długo żyły to by cała Ziemie opanowały szybciutko.
        • m_incubo Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 17:33
          Dlaczego dwa dni?
          • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:24
            Faktycznie - dane z dupy. Sorka. Widac bez pożywienia zyja dwa dni albo sobie odlatują, jak okna sa otwarte.
            Jak komuś pryskany rakotwórczy syf nie przeszkadza, proszę bardzo. Dopóki jednak nie znajdzie sie problemu, muszki będą wracać.
            • eliszka25 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:37
              Ja niczym nie pryskałam, tylko ustawiałam pułapki z octu i płynu do naczyń. Działały całkiem dobrze, choć oczywiście trwało to o wiele dłużej niż wypryskanie domu trucizną. Jednak jakoś nie bardzo sobie wyobrażam takie opryski w kuchni czy sypialni dziecka.
        • mashcaron Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 23:47
          Chyba trochę więcej jednak

www.odstraszanie.pl/a24,jak-pozbyc-sie-muszek-owocowek.html#:~:text=Jak%20d%C5%82ugo%20%C5%BCyje%20muszka%20owoc%C3%B3wka,owocowej%20wynosi%20oko%C5%82o%2040%20dni.
    • jednoraz0w0 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 18:30
      Jest jedna rzecz która je cudownie przegania, spierdzielają jakby to były magnesy jednoimienne, ale nie każdy działa, pewnie od producenta zależy. One nienawidzą czystego olejku miętowego.
    • karola2122 Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 22:01
      U mnie sprawdziła się taka mieszanka, dość gęsta: ocet balsamiczny, miód i płyn do naczyń w szerokiej niskiej filiżance (dobra byłaby także salaterka). Leciały tam stadami i topiły się. Zadziałało na 100%
    • bi_scotti Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 22:50
      Raport z linii frontu: rano nie bylo. Zero, null. Pojawily sie znow kolo poludnia, not too many ... ale jednak byly. A potem ... po 2:00 pm zaczelo lac like crazy i ... zniknely calkiem surprised (czy to przeczy teorii, ze lubia wilgoc???) Gdy wychodzilam do domu, nie bylo ani jednej - nigdzie! We'll see jaki bedzie ciag dalszy smile Jeszcze nie kupilam soku mandarynkowego big_grin narazie ufam mix ocet + plyn do mycia naczyn. Jeszcze raz - merci beaucoup - to be continued wink Cheers.
      • wkswks Re: Muszki owocowki!!! 05.08.22, 08:07
        A bierzesz pod uwagę, że to nie twoje biuro je wyhodowało, tylko ktoś po sąsiedzku?
    • myelegans Re: Muszki owocowki!!! 04.08.22, 23:50
      Naczynko z woda i odrobina dish washing detergent, topia sie, wytepilam wlasnie w domu
    • raphidophora_tetrasperma Re: Muszki owocowki!!! 05.08.22, 00:22
      Uwaga, będzie obrzydliwie! Mam obsesję na punkcie wszelakiego robactwa, więc jak mi się pojawiły te małe skurczybyki wprowadziłam totalny reżim sanitarny. Wszystkie owoce i warzywa w kibel, wyszorowane do zywego płaszczyzny płaskie i pionowe. Z czystym sumieniem ruszyłam na wakacje. Wracamy, i co...inwazja latających suk. W związku z tym, że na wierzchu w kuchni nie było niczego problem był łatwy do namierzenia. Gąbeczka do zmywania naczyn (nowa!) Cała się ruszała od larw. Brrrr
    • bi_scotti Re: Muszki owocowki!!! 09.08.22, 13:16
      Update: NIE MA! Pulapki Eliszki zadzialaly perfect, amazing, 100%! Klaniam sie nisko z wielkim podziekowaniem - oficjalnie dolaczam do skutecznych zabojcow fruitflies big_grin Hurrah! Ematka jest dobra na wszystko, jeszcze raz bardzo dziekuje smile Cheers.
    • tilijka123 Re: Muszki owocowki!!! 09.08.22, 13:27
      bi_scotti napisała:

> Ematko, help! Help! Fruitflies - w biurze. Nic tu nie ma, co by moglo je zwabia
      > c ale sa. Google radzi postawic naczynka z octem - stoja ale te male chamki w o
      > gole maja to w nosie.
      >

Sam ocet chyba jest za mocny. Ja mieszam wodę z octem i odrobiną płynu do mycia naczyń. Stosuję od kilku lat i topią się w dużych ilosciach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka