03.11.22, 22:01
W pracy mam umowę do końca roku..to mały oddział 10 osób, główna siedziba jest na południu kraju, ja mieszkam w centrum. Dzisiaj dowiedzieliśmy sie, że 31.12 nasz oddział przestaje istnieć. Oprócz mnie umowę do końca roku mają jeszcze 4 osoby.
Kto chce pracować po nowym roku musi na własny koszt przenieść sie na południe Ja nie chce.
12 grudnia zamykamy firmę będzie sprzatanie, wywóz dokumentów etc. Generalnie mamy do końca roku mieć wolne. Ja mam jeszcze 7 dni urlopu. Ale chodzą słuchy, w pełni wiarygodne, że po 12.12 do końca roku mamy dostać oddelegowanie do głównej siedziby firmy. Ot tak zdecydowali.
Jeżeli ktoś odmówi dyscyplinarka.
Absurd. Wiem.
I teraz moje pytanie, czy mogą coś takiego zrobić? Co ja mam zrobić? L4 po urlopie do końca roku? Czy może cos doradzicie? Chaos totalny w głowie mam
Obserwuj wątek
    • angazetka Re: Doradzcie 03.11.22, 22:28
      Nie można dyscyplinarki.
      poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przeniesienie-pracownika-do-pracy-w-innej-miejscowosci
      • sundace46 Re: Doradzcie 03.11.22, 22:37
        angazetka napisała:

> Nie można dyscyplinarki.
        > poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przeniesienie-pracownika-do-pracy-w-innej-miejscowosci
        Tak straszą.
        • angazetka Re: Doradzcie 03.11.22, 22:40
          To poczytaj, co mogą i co ty możesz.
        • mama-ola Re: Doradzcie 03.11.22, 22:41
          Piszesz, że chodzą słuchy. Czyli to wszystko plotki, nic na piśmie, tak? Może zapytaj w kadrach?
          • sundace46 Re: Doradzcie 03.11.22, 22:44
            mama-ola napisała:

> Piszesz, że chodzą słuchy. Czyli to wszystko plotki, nic na piśmie, tak? Może z
            > apytaj w kadrach?

Przekazał nam to nieoficjalnie kierownik naszego oddziału. W związku z tym i w połączeniu z wiedzą, co ta firma potrafi, jestem w stanie uwierzyc
    • krejzitate Re: Doradzcie 03.11.22, 22:29
      Ja doradzę poprzez pytanie.
      Dlaczego jeszcze nie jesteś na L4.
      Przecież nie masz żadnego interesu by się dla nich męczyć.
      • nangaparbat3 Re: Doradzcie 03.11.22, 22:32
        krejzitate napisała:

> Ja doradzę poprzez pytanie.
        > Dlaczego jeszcze nie jesteś na L4.

Bo jest zdrowa?
        • krejzitate Re: Doradzcie 03.11.22, 22:37
          Widać zmęczenie albo przewlekły stres.
          Zalecane 60 dni L4, spacery, wyjazd.
      • sundace46 Re: Doradzcie 03.11.22, 22:39
        krejzitate napisała:

> Ja doradzę poprzez pytanie.
        > Dlaczego jeszcze nie jesteś na L4.
        > Przecież nie masz żadnego interesu by się dla nich męczyć.
        Bo jestem głupia jak but i mam zakodowana durna lojalność wobec kolegów, których lubię. I sama na siebie jestem zła
        • mama-ola Re: Doradzcie 03.11.22, 22:42
          Nie jesteś głupia. Jesteś pracownikiem, który pracuje. Sama na Twoim miejscu bym pracowała do końca, ale po zamknięciu zakładu na gębę bym nie jechała. Taka zmiana warunków pracy wymaga formy pisemnej.
          • sundace46 Re: Doradzcie 03.11.22, 22:45
            Pisemna forma będzie owszem. I co mi to daje skoro ja nie mam zamiaru jechać..
            • sundace46 Re: Doradzcie 03.11.22, 22:47
              Poza tym pod koniec grudnia po urlopie chciałam dorobic na umowę zlecenie. Wzięcie l4 do końca roku uniemożliwi dorobienie. I próbuje zjeść ciastko i je mieć. Ale obawiam się, że się nie da
            • krejzitate Re: Doradzcie 03.11.22, 22:47
              Wyślą cię na delegację i wtedy masz związane ręce.
              Koledzy z pracy to koledzy z pracy. Żadna lojalność nie może stać ponad twoim dobrostanem i interesem.
              • sundace46 Re: Doradzcie 03.11.22, 22:52
                Wtedy tylko l4 mi zostaje. Kurdeee
                • simply_z Re: Doradzcie 03.11.22, 22:58
                  Dlaczego męczysz się w januszexach?
    • kamin Re: Doradzcie 04.11.22, 06:14
      W umowie o pracę masz wskazane miejsce jej wykonywania.
      Oddelegowanie do innego miasta wymaga porozumienia stron, nie musisz się zgadzać.
      Osoby które się nie zgodzą mogą dostać wypowiedzenia, ale nie dyscyplinarki
      • sundace46 Re: Doradzcie 04.11.22, 06:26
        Ok czyli co najwyżej mogą mi wcześniej zrobić pa pa. Przeżyje.
    • mid.week Re: Doradzcie 04.11.22, 06:48
      Ja bym głównie zajęła się szukaniem nowej pracy. L4 na koniec umowy, żeby wystarczyło na jak najdłużej po jej zakończeniu. Jeśli nie zdążysz wybrać urlopu dostaniesz ekwiwalent.
    • atenette Re: Doradzcie 04.11.22, 07:09
      Mogą zastosować zapis KP mówiący o powierzeniu innej pracy niż wynikająca z umowy na okres do 3 miesięcy. Jest to możliwe jedynie wtedy gdy ta praca będzie miała odmienny charakter niż ta wykonywana dotychczas:

Zasadą jest, że pracownik zobowiązuje się świadczyć swoją pracę w miejscu wynikającym z zapisów w umowie o pracę. W rzeczywistości zdarzają się sytuacje, w których istnieje konieczność oddelegowania pracownika np. do innego oddziału firmy. Stałe zmienienie miejsca pracy jest możliwe dzięki:

- porozumieniu stron, jeśli pracownik wyraził zgodę na zmianę miejsca wykonywania pracy;
      - poprzez wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i/lub płacy, jeśli pracownik nie wyraża dobrowolnej zgody.

Niezależnie od wyżej wymienionych uzasadnień, pracodawca posiada prawo skierowania podwładnego w inne miejsce, ale jednoczenie praca ta powinna mieć odmienny charakter niż ta wykonywana dotychczas.

Potwierdza to art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), który mówi, że wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę, na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Podsumowując, jeśli pracodawca chce powołać się na ten artykuł Kodeksu pracy musi spełnić warunki takie, jak:

- inny charakter wykonywanej pracy,
      - zmiana miejsca praca uzasadniona potrzebami pracodawcy,
      - zmiana czasu pracy na okres mniejszy niż 3 miesiące.
      • mid.week Re: Doradzcie 04.11.22, 07:25
        Powołać to się może... do wyjazdu potrzebne jest porozumienie stron czyli zgoda pracownika

Należy wskazać, iż pracodawca nie może na podstawie art. 42 § 4 kp oddelegować pracownika do innego miejsca niż określone w umowie o pracę. Na podstawie art. 42 § 4 kp pracodawca może jedynie powierzyć pracownikowi inną pracę, ale w tym samym miejscu określonym w umowie o pracę. Powierzenie wykonywania pracy w innym miejscu niż określone w umowie może nastąpić jedynie na podstawie zgodnego porozumienia stron, bądź na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.
        • ajaksiowa Re: Doradzcie 04.11.22, 08:22
          Czyli jeżeli nie podpisze nowej umowy następuje automatyczne rozwiązanie,,stosunku,,pracy? I w papierach będzie że Ona zrezygnowała?czyli nic nie traci?
          • mid.week Re: Doradzcie 04.11.22, 11:42
            Nie ma żadnej rezygnacji. Umowa się konczy i tyle.
    • woman_in_love Re: Doradzcie 04.11.22, 08:30
      Od 21.12 wybierasz 7 dni urlopu.

A 12-21 idziesz na zwolnienie.

A zresztą, jeżeli firma w fajnym miejscu na południu kraju, to zawsze na tydzień 12-16 można pojechać w delegację smile. A na 19-20 zwolnienie. A od 21 urlop.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka