Dodaj do ulubionych

farbowanie wełnianej garsonki

31.12.22, 13:42
Jak zafarbować garsonkę - mieszanka wełny ze sztucznym dodatkiem, pranie tylko chemiczne. Czy ktoś próbował samodzielnie albo zna miejsce w Polsce, gdzie wykonują takie usługi?
Obserwuj wątek
  • bazia_morska Re: farbowanie wełnianej garsonki 31.12.22, 14:35
   Wełnę farbuje się w innych warunkach niż syntetyki, więc etap farbowania był na etapie przędzy, a nie gotowej tkaniny, więc nic nie zrobisz.
  • snakelilith Re: farbowanie wełnianej garsonki 31.12.22, 14:45
   Domowe farbowanie tkanin z mieszanych włókien (naturalne/sztuczne) nie da jednolitych efektów. Nie zaleca się w ogóle farbowania jeżeli udział syntetycznych włókien jest wyższy niż 30% (maksymalnie 50%), a i wtedy uzyskasz melanż. Sztuczne włókna (także szwy) jak poliester, poliamid, alkryl się nie zafarbują.
   Istnieją wprawdzie farby także dla włókien z poliestru i poliamidu, ale efekty nie będę takie same jak na wełnie, czy bawełnie, bo potrzebujesz wtedy dwóch osobnych farbowań, a przy wełnie raczej się tego zaleca. Wełna wymaga specjalnych farb, uj wie co ci wyjdzie, jak potraktujesz ją farbą do syntetyku.
   Domowe farbowanie naturalnych włókien wymaga też moczenia, do tego w gorącej, albo ciepłej wodzie, ubrania z tkanin nie nadających się do prania mogą stracić i prawdopodobnie stracą fason.
   Czy w punktach usługi robią to jakoś inaczej, nie wiem, prawdopodobnie nie, tak jest tylko wygodniej, ale ograniczenia efektów zostaną te same, bo mieszane są zawsze trudne.
  • mava1 Re: farbowanie wełnianej garsonki 31.12.22, 14:56
   ja farbowałam niedawno swoja kurtkę farbami simplicol. Zreszta wziete z tego forum.
   Kurtka ufarbowała sie "przepięknie" i "jak nowa".
   Farbowanie bajecznie proste, w pralce. Pralka nie doznała żadnych uszkodzeń (np. zasyfienia).
   Moze być dodatek sztuczny ale nie powyżej jakiegos %, juz nie pamietam jakiego.
   Nie wiem, czy nadaje sie do wełny ale warto wejść na strone i sprawdzic.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka