Dodaj do ulubionych

Opiekunka z MOPS

12.05.23, 21:47
Czy orientujecie się jak wygląda odpłatność i na ile godzin można liczyć.
Rodzice 75l, tata dostał znaczny stopien niepelnosprawnosci - demencja , bdb problemy z poruszaniem się.
Emerytura ojca jest niska ok 2400 netto
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Opiekunka z MOPS 12.05.23, 21:50
      Kwot odpłatności nie podam; w stosunku do rynkowych były niewielkie. Liczba godzin determinowana jest decyzją administracyjną - już w tej chwili nie pamiętam czy MOPS czy urzędu miasta/gminy wydawaną o ile kojarzę co kwartał (ale tu nie dam sobie nic uciąć; u mnie te kwestie to sprawa sprzed 4 lat).
    • kamin Re: Opiekunka z MOPS 12.05.23, 22:18
      Jeśli tata sam prowadzi gospodarstwo domowe to wyjdzie około 20 zł za godzinę.

duwo.opole.uw.gov.pl/eli/POL_WOJ_OP/2023/950/ogl/pol/pdf
      • profes79 Re: Opiekunka z MOPS 12.05.23, 22:20
        W Opolu. W Łodzi, Warszawie i innych miastach stawki będą ustalane na innym poziomie.
      • alicjamagdalena Re: Opiekunka z MOPS 13.05.23, 07:14
        Nie , mieszka z mamą
    • kaskaz1 Re: Opiekunka z MOPS 13.05.23, 05:53
      Seniorka ze znacznym stopniem. Mamy 2 godz dziennie, odpłatność poniżej 350 zł Za miesiąc. Trojmiasto.
    • unikotka Re: Opiekunka z MOPS 13.05.23, 08:21
      Pamiętam, że u nas stawki były raptem o dwa złote niższe od rynkowych, ale emerytura nieco wyższa.
    • ga-ti Re: Opiekunka z MOPS 13.05.23, 09:33
      U nas na wsi były to 2 godziny dziennie, bez weekendów. Czasem bez opłat, a jeśli to niewielkie.
      Były opiekunki, które chętnie dorabiały po godzinach. Ale były i takie, co się leniły, trzeba pilnować.
      • alicjamagdalena Re: Opiekunka z MOPS 13.05.23, 15:24
        Dzięki za odpowiedzi.
        Mama oznajmiła mi że na razie daje rade i nie chce," jakiejś baby"... ja uważam że jest to dobre wyjście.
        Mogłaby z ojcem pospacerować po ogrodzie czy nawet go nakarmić bo coraz częściej wymaga pomocy przy jedzeniu a ona mogłaby nawet na głupie zakupy spokojnie iść...
        • gajmal Re: Opiekunka z MOPS 14.05.23, 01:18
          Miałam w bliskim otoczeniu też taką sytuację. Pan po udarze w słabej kondycji, nieustannie wstający chociaż nie miał siły chodzić, więc regularnie trzeba było chłopa z ziemi podnosić. Jego żona nie miała na to siły, więc angażowały się dzieci, synowe, sąsiedzi Wszyscy pomagali i byli tam częato i dodatkowo na każde wezwanie. Rodzina wystąpiła o opiekunkę z Miodu, właśnie m.in po to o czym Ty piszesz czyli z nadzieją, że ktoś się nim zajmie przez 2 godziny, a ona spokojnie wyjdzie na spacer czy po zakupy. Pan, opiekun całkiem fajny przyszedł, ale pani do po 2 dniach wyrzuciła i na tym się skończyło. Rehabilitanta załatwili. Też go pani wygoniła, bo on głupi i nic nie umie.
          Jak widać z tymi starszymi osobami tak jest..W ogóle nie brała pod uwagę, że dzięki temu, że ta pomoc przychodziła to trochę wszystkich odciążalo, bo chociaż przez te dwie godziny ktoś zmienił panu pieluchę, nakarmił go czy pospacerować trochę. Ona nie miała na to siły, więc robiła to rodzina. Ale nie i koniec.
          Propozycja innej opiekunki ( nie. MOPS- u) też kategorycznie nie. W efekcie rodzina na zmianę siedziała z panem całe noce, a rano padając na twarz szła do pracy. Pan niestety po udarze praktycznie przestał sypiać.
          Współczuję sytuacji.
          • gajmal Re: Opiekunka z MOPS 14.05.23, 01:20
            Przepraszam. Miało by.ć MOPS;u
          • alicjamagdalena Re: Opiekunka z MOPS 14.05.23, 12:19
            My z bratem nie mieszkamy w innym mieście.
            Przyjeżdżamy w każdy weekend na zmianę lub kiedy np tata jest chory to zawsze ktoś z nas zostsje bo przy gorączce czy stanie podgorączkowy jest bezwladny jak kłoda .
            Pn- piątek wieczorem mama jest sama z tatą, no ale na razie nie chce tej pomocy...ona też jest typem panikarza i wszystko ja wyprowadza z równowagi więc wizja " obcej baby" pewnie też... poprostu będę chyba musiała sama to załatwić i postawić przed faktem dokonanym.
            A jak to wygląda jeśli godzi o godziny opieki tzn nie ilość bo widzę że standard to 2h tylko o to czy są to godziny poranne czy losowo kiedy jest wolna opiekunka.?
            • alicjamagdalena Re: Opiekunka z MOPS 14.05.23, 12:42
              Czy znaczny stopien niepelnosprawnosci daje pierwszeństwo przyjęcia tfu tfu...do placówek typu ZOL?
              • gajmal Re: Opiekunka z MOPS 14.05.23, 22:14
                Nie wiem tego, ale wiem, że wtedy rodzinie tego Pana lekarka kazała złożyć dokumenty o ZOL od razu, bo czas oczekiwania był bardzo długi.
            • gajmal Re: Opiekunka z MOPS 14.05.23, 22:13
              U nas można było się umówić. Mogły to być 2 godziny w ciągu np. do południa, albo dwa razy po godzinie.
    • trut_u Re: Opiekunka z MOPS 13.05.23, 19:54
      Odpłatność jest inna w każdym mieście i zależy od wysokości emerytury podopiecznego, więc na forum odpowiedzi nie znajdziesz. Kiedy moja babcia korzystała, to były maksymalnie 2 godziny dziennie, ale nie wiem, czy to też nie zależy od MOPS-u. Najgorsze było to, że opieka tylko od poniedziałku do piątku.
    • klaramara33 Re: Opiekunka z MOPS 15.05.23, 09:41
      Moja prabacia z Wrocławia ma za 20 złotych za godzinę.
    • alicjamagdalena Re: Opiekunka z MOPS 15.05.23, 15:29
      A czy korzystaliście, słyszeliście o programach asystent osoby niepelnosprawnej?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka