Dodaj do ulubionych

zasiłek macierzyński - pytanie

18.05.06, 18:05
Witam serdecznie.Mam pytanie : jak to teraz jest z zasiłkiem macierzyńskim?
Ile trzeba pracować przed porodem aby go otrzymać , 6 czy 12 miesięcy??? Czy
trzeba być zatrudnionym w pełnym wymiarze,czy może wystarczy 3/4 lub 1/2
etatu?Czy kobieta zarejestrowana w UP również ma prawo do zasiłku? Proszę o
odpowiedz , bo zupełnie się nie orientuję w tych sprawach.Bardzo dziekuję za
wszystkie odpowiedzi.Kaśka.
Obserwuj wątek
    • nati_28 Re: zasiłek macierzyński - pytanie 18.05.06, 20:48
      Nie ważne ile przepracowałaś, ważne żeby była to umowa o pracę. Zasiłek
      zostanie obliczony na podstawie średniej z przepracowanego prez ciebie okresu.
      • drabo2003 Re: zasiłek macierzyński - pytanie 19.05.06, 13:48


        To dlaczego na stronie zus-u napisane jest ,że "podstawę wymiaru zasiłku dla
        pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12
        miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy."Z tego
        wynika ,że trzeba pracować conajmniej rok.Czy ja dobrze rozumiem?
        • nati_28 Re: zasiłek macierzyński - pytanie 19.05.06, 15:19
          Ponieważ tam są ogólne dane. Przy ustalaniu prawa do zasiłku, jeżeli pracownik
          nie przepracował u danego pracodawcy wymaganego okresu (6 lub 12 miesięcy), to
          podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne
          faktycznie przepracowane miesiące kalendarzowe. Gdy pracownik nie przepracował
          nawet jednego pełnego miesiąca kalendarzowego podstawę wymiaru zasiłku stanowi
          wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracowł
          pełny miesiąc kalendarzowy
    • comega Re: zasiłek macierzyński - pytanie 19.05.06, 15:17
      To tylko wtedy jeśli rzeczywiście pracujesz 12i więcej m-cy. Jeśli krócej, to
      do podstawy bieże się ten okres.
      • nati_28 Re: zasiłek macierzyński - pytanie 19.05.06, 15:36
        Źródło: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie
        choroby i macierzyństwa

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka