Dodaj do ulubionych

macierzyński-2 tyg. przed??????

17.11.04, 21:47
Dziewczyny, napiszcie proszę jak to jest naprawdę i o co tu chodzi. Termin
porodu wg. pierwszego USG mam na 24 grudnia. Od miesiaca jestem na
zwolnieniu, gin przedłuza mi go co dwa tyg. Czułam sie dobrze ale miałam taka
sytuacje w pracy, że musiałam pójść na L-4. Ginekolog powiedział ze bedzie mi
wypisywać zwolnienia tylko do 10 grudnia, bo na 2 tyg. przed porodem to on
już nie może. Dowiedziałam się że takie zwolnienie jest już traktowane jako
urlop macierzynski. Czy to nie przegiecie???Macierzyński taki krótki i
jeszcze mam stracic dwa tyg. ?A jak poród sie opóźni, to wiecej??!!Czy ktoś
wie co zrobic i jak to prawnie wyglada??
Obserwuj wątek
    • amaterasu79 Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 17.11.04, 21:52
      Na ten temat już było mnóóóóstwo postów na tym forum, radzę więc poszukać.
      Urlop macierzyński na 2 tyg. przed porodem jest przyznawany na życzenie kobiety, czyli w sytuacji kiedy lekarz nie chce np. wydać zwolnienia a kobieta nie chce już pracować. A każde zwolnienie lekarskie jest traktowane jako normalne zwolnienie lekarskie. Przynajmniej tak mi to wytłumaczono, jak krowie na miedzy.
    • smallwitch Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 17.11.04, 21:54
      Hej
      przepisów niestety nie mogę Ci podać, ale to nieprawda, że gin nie może
      wystawić zwolnienia do samego terminu porodu. ja miałam termin na 19 kwietnia,
      a ostatnie zwolnienie miałam wystawione do 30 kwietnia! I absolutnie nie
      policzono mi tego zwonienia jako macierzyńskiego. Macierzynski policzono mi
      dokładnie od dnia porodu. A co do macierzyńskiego przed porodem to MOŻESZ ale
      NIE MUSISZ go wziąć. I nikt Cię nie może zmusić żebyś go wzięła. Jeżeli gin Ci
      nie da zwolnienia, to idź do internisty i poproś o zwolnienie na cokolwiek.
      pozdrawiam serdecznie
      smallwitch z Tomeczkiem (24.04.04)
      • franula Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 17.11.04, 22:11
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=586&w=17725106
    • io77 Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 17.11.04, 22:19
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=585&w=17296762
      poczytaj jeszcze to ...ja tez jestem troche skolowana...
      Magda 38 tc
    • lidziairys Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 18.11.04, 08:40
      nie wiem jak to jest, jeśli pracujesz przez całą ciążę, a ostatnie 2 tygodnie
      idziesz na zwolnienie, zgodnie z kodeksem pracy to bzdura,ze liczą się one jako
      urlop macierzyński (w kodeksie jest napisane "może", nie musi).Od pięciu lat
      zajmuję się sprawami personalnymi w mojej firmie i pierwszy raz słyszę o takiej
      interpretacji przepisów.
      A poza tym jestem właśnie na zwolnieniu ostatnie 2 tygodnie przed porodem
      (termin 25.11.04) i jest to zwolnienie lekarskie L4,a nie żaden urlop
      macierzyński. A jeśli nie urodzę do 25.11. to idę do mojego lekarza internisty
      (pierwszego kontaktu) i on da mi zwolnienie L4. W momencie kiedy urodzę,
      rozpoczynam urlop macierzyński.
      Tak więc jeśli nawet Wasze kadrowe chcą Wam ten okres zaliczyć do urlopu
      macierzyńskiego to się po prostu nie zgadzajcie i pokażcie, że znacie przepisy,
      wiadomo, że każdy pracodawca interpretuje przepisy tak, żeby dla niego było
      korzystnie.
      Kodeks pracy Dział Ósmy - Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem,
      art. 180 - Urlop macierzyński
      Oto link do kodeksu pracy - dział ósmy
      praca.gazeta.pl/praca/1,47406,459120.html
      a oto link do całego kodeksu pracy
      praca.gazeta.pl/praca/0,47406.html
      pozdrawiam wszystkie mamusie i przyszłe mamusie
      lika
    • mynia0 Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 18.11.04, 09:53
      miałam podobny problem, niestety, urzednicy różnie interpretują te same
      przepisy. nikt nie może zmusić Cię do macierzyńskiego przed porodem! jak pisza
      dziewczyny, oczywiscie masz taką możliwość, ale nie ma zadnego przymusu! a
      lekarz gada głupoty, bo moze wystawić zwolnienie do terminu porodu / u mnie tak
      było/. jak nie będzie chciał dać, idź choćby do rodzinnego. jak masz
      wątpliwości - napisz do prawnika fundacji "rodzić po ludzku" - adres -
      www.rodzicpoludzku.pl / na górze strony są porady prawne i adres emilkowy/.
    • packa761 Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 18.11.04, 11:08
      Dzieki za wszystkie odpowiedzi, faktycznie przepis mówi, że może byc
      wykorzystany ale nie musi, czyli generalnie nie powinnam się obawiać. Ale jaka
      mam pewność jak mój zakład pracy to zinterpretuje. Mam jeszcze pytanie, jeżeli
      policzą mi jako macierzyński czy na zwolnienieu sa jakieś specjalne
      oznaczenia???To jest paranoja żebysmy sie jeszcze takimi rzeczami w ciazy
      przejmowały ale mam koleżankię której policzyli te 2 tyg. niestety jako
      macierzyński i dlatego sie martwię.Patrycja i Igor(37tyg.)
    • bobofrutt Re: macierzyński-2 tyg. przed?????? 18.11.04, 11:43
      Absolutnie NIE! Ja mam cc w poniedziałek, czyli 22 listopada, a zwolnienie mam
      az do 9 grudnia, wiadomo, że po urodzeniu jest macierzyński, a nie przed. Gin
      musi dać Ci zwolnienie jeżeli tego potrzebujesz. pozdrawiam.ilona

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka