Dodaj do ulubionych

Adam bravissimo!!

IP: *.mobiel.utwente.nl 05.09.03, 13:06
Drogi Joszka

Składam Ci wyrazy szacunku i solidarności w związku z twoim jasnym,
jednoznacznym stanowiskiem w sprawie tak zwanego Centrum Wypędzonych w
kształcie proponowanym przez panią Erikę Steinbach, przewodniczącą Związku
Wypędzonych.

Propozycja pani Steinbach wywołała zrozumiały niepokój w całej Europie, a
mnie wprawiła w osłupienie. Widzę w niej - i tak to widzi przytłaczająca
większość Polaków - zafałszowanie prawdy o sensie II wojny światowej
rozpętanej przez niemiecki nazizm. Przecież jest oczywiste, że wszystkie
ofiary II wojny światowej - żydowskie i polskie, niemieckie i serbskie,
rosyjskie i francuskie były ofiarami nazizmu, który wywołał tę straszną
wojnę. Kto mówi inaczej, ten obraża mogiły zagazowanych i rozstrzelanych,
zakatowanych, zaginionych, wygnanych. Byłoby pośmiertnym triumfem
propagandzistów Hitlera gdyby dzisiaj zwyciężyło kłamstwo, zbrojne w
arogancję i butę, a prawda została zakneblowana i podeptana. Byłoby to
niebezpieczne dla demokratycznej Europy.

Dlatego z ulgą przyjąłem twoje twarde stwierdzenie, iż projekt pani Steinbach
rodzi "uzasadnione podejrzenie, że jego celem jest napisanie historii na
nowo, to znaczy odrzucenie stosunku ofiar i sprawców".

Tego nie wolno czynić nam, Europejczykom z pokolenia, które zmagało się i
zmaga z totalitarnym dziedzictwem dwudziestego wieku. Twoje słowa przywracają
wiarę w sens antytotalitarnej, europejskiej wspólnoty. Widzę w nich
kontynuację refleksji wspaniałych twórców niemieckiego humanizmu: Karla
Jaspersa i Tomasza Manna, Dietricha Bonhoeffera, Hermana Rauschninga. Od tych
ludzi - wielkich Niemców - uczyliśmy się ducha oporu przeciw totalitarnemu
zniewoleniu i z ich pism czerpaliśmy odwagę by walczyć o demokratyczne
wartości.

Tym wartościom chcemy pozostać wierni.

Obserwuj wątek
    • Gość: kat Re: Adam ??????????????????????????????????????? IP: 195.126.232.* 05.09.03, 13:17
      Adam?
      Kto tu sie prawdy boi ???????????????????????????????????????ß

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka