kaszanka_pl
29.11.07, 13:12
Berlin !!,lotnisko miedzynarodowe,klebiacy sie tlum w oczekiwaniu
na wejscie do samolotu,z latwoscia rozpoznaje rodakow z
PL,dzinsy,dzinsy i raz jeszcze dzinsy na ubiorze i przeploszone
spojrzenia wkolo,w reku niesmiertelne plastikowe torby tzw.
reklamowki,ktore za darmo wyszabrowane z centrow handlowych tworza
niepowtarzalny obrazek rodaka z PL zagranica.
Kontorla celna i paszportowa , obserwuje jak niemiccy urzednicy
widzac w reku polskie paszporty wzamagaja swoja
czujnosc !!!!!,otwieraja wszystkie bagaze, kaza sciagac buty ,
elektroniczna palka - czujnikiem ,obmacauja kazdego ,sa szorstcy i
bardzo sluzbowi ,traktuja rodakow z PL jak potencjalnych zlodzieji
lub nie pozadanych gosci !!
zbliza sie moja kolejka ,wyciagam swoj CANADIAN passport !! na
ryzawej twarzy celnika rysuje sie szeroki usmiech , plynna
angieleszczyzna ,pyta mnie tylko czy ta walizka to moj
bagaz ? ,dopowiadam z usmiechem ,celnik salutuje i zapraszajcym
gestem kaze isc dalej zyczac milej podrozy - zadnej kontroli ,
Canadian passport dziala magicznie, jest sie obywatelem swiata
traktowanym jak pozadany gosc w kazdym kraju !! w odroznieniu od
rodakow z PL !! ktorzy mimo UE dalej sa nr 3 z pietnem
zlodzieja i przemytnika papierosow i alkoholu !!