Dodaj do ulubionych

jak wyegzekwować odsetki od ZUS

08.11.13, 15:11
po dwóch latach oczekiwania ZUS wypłacił mi( z nakazu sądowego)zasiłek chorobowy niestety bez odsetek,czy jest sposób aby te odsetki uzyskać?
Obserwuj wątek
    • lex.assistance Re: jak wyegzekwować odsetki od ZUS 08.11.13, 17:36
      W chwili obecnej prowadzimy klientowi bardzo podobną sprawę. Jak tylko zapadnie wyrok (a będzie to niebawem), podzielimy się uwagami z praktyki.

Co do teorii; odsetki od ZUS należą się tylko w sytuacji gdy opóźnienie było zawinione przez organ.
      ZUS najczęściej błędnie podnosi, iż ostatnią okolicznością, o której mowa w art. 118 UoEiRzFUS było otrzymanie wyroku z sądu. Jeżeli wypłaci zaległe świadczenie w terminie 30 dni od tegoż zdarzenia, w swoim mniemaniu nie pozostaje on w zawinionej zwłoce.

Aby przypisać ZUS winę należy udowodnić, że popełnił on błąd co do oceny stanu faktycznego, przy czym błąd ten miał umiejscowienie czasowe w dacie wydania decyzji odmownej, którą następnie uchylił sąd.

Pisząc bardziej przystępnym językiem; ZUS (a w praktyce lekarz orzecznik i komisja lekarska) ocenia sytuację i na tej podstawie wydaje decyzję. Jeżeli w następstwie przeprowadzonego postępowania sądowego, decyzja ta zostaje uznana za wadliwą, organ popełnił błąd, ergo, można mu przypisać winę będącą podstawą do wypłaty odsetek.

Pozdrawiam,
      LEX Assistance
      www.lex-assistance.pl

• Gość: grazyna Re: jak wyegzekwować odsetki od ZUS IP: *.247.103.smslowianin.pl 27.03.14, 16:17
        I jest już wyrok? Jaki finał?
        Ja nie jestem prawnikiem, ale udało mi się uzyskać Wyrok przyznający odebrane świadczenia , "pkt.II brzmi: przekazuje ZUS do merytorycznego rozpoznania poprzez wydanie decyzji zgłoszone w dniu 25.09.2012 żądanie przyznania ustawowych odsetek od należnych świadczeń. pkt.III stwierdza odpowiedzialność organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania prawidłowej decyzji w niniejszej sprawie" oczywiście ZUS się odwołał, apelację przegrał. Teraz czekam z ciekawością na wypłatę z ZUS, ciekawi mnie czy wypłacą odsetki, czy będę musiała podać sprawę do kolejnego sądu. Od razu w trakcie trwania procesu złożyłam żądanie zwrotu kosztów procesu- dojazdów i o odsetki ustawowe od dnia ustania wypłaty świadczenia. Teraz będę pisać pozew przeciwko ZUS o odszkodowanie za straty i stresy - pozbawili mnie renty po 16 latach z orzeczeniem biegłych, że mogę pracować tylko w domu przy komputerze a i to nie zawsze. Gdyby nie przyjaciele i rodzina zostałabym bez mieszkania i bez środków do życia. Sprawy trwały 31 miesięcy! Znajomemu ZUS nie chciał wypłacić chorobowego( własna działalność) , pomagałam mu analizując dokumentacje od 1999 roku, ZUS do Sądu podał 57 !! razy inną kwotę niż została wpłacona, wykazywał niedopłatę w wysokości ponad 1300zł, a z analizy wyszło, że znajomy miał nadpłatę, były też niesłuszne księgowania. W trakcie przewodu napisałam wniosek o przyjęcie tej analizy jako dowodu albo powołanie biegłego. Sąd biegłego nie powołał 19.03 zapadł wyrok I instancji- ZUS przyznał chorobowe!! Znając jednak metody ZUS, wiem, że będzie apelacja. I pomyśleć , że ZUS jest instytucją zaufania publicznego obracającą miliardami NASZYCH pieniędzy! Gdyby zwykły śmiertelnik podał 3-4 razy błędną kwotę to byłoby to wprowadzanie sądu w błąd i pewnie oszustwo a jak ZUS to zrobił 57 razy i to tylko w jednej sprawie???

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka