Dodaj do ulubionych

Zamiast kminku...

17.09.12, 07:37
Do bigosów, potraw z ziemniaków, ciężkich dań, mięs...

... dodajemy na lepsze trawienie i dla smaku - kminek.

Nienawidzę kminku, od dzieciństwa, szczerze i gorąco. Mam od tego smaku odruch wymiotny. Czym podmienić kminek, aby walor trawienny został zachowany w potrawie, a jednocześnie aby nie zniszczyć smaku bigosu, zapieknaki ziemniaczanej, pieczeni?
Obserwuj wątek
      • amused.to.death Re: Zamiast kminku... 17.09.12, 11:12
        > a probowaöas kminku mielonego?

ja właśnie spróbowałam w ubiegłym tygodniu.
        U kogoś w leczo i przeogromnie się zdziwiłam, kiedy usłyszałam, że w środku jest kminek, bo kminku od dawien dawna nie znoszę. Ale mielony okazał się nie smakować tym strasznym kminkowym smakiem - więc też polecam:)
      • posenerka Re: Zamiast kminku... 18.09.12, 15:58
        ania_m66 napisała:

> a probowaöas kminku mielonego?
        > smak inny, a dzialanie pewnie w dalszym ciagu pdobne :)

Moja mama nienawidzi kminku, z tego powodu odrzucała czeskie potrawy czy pieczywo z kminkiem. A ostatnio u niej odkryłam paczki z mielonym kminkiem, które co rusz dodaje do dań i taki wcale jej nie przeszkadza.

Muszę jeszcze na niej wypróbować zupę kminkową, przecedzoną, z pulpetami ze zmiksowanym kminkiem z tej zupy.
    • momas Re: Zamiast kminku... 17.09.12, 11:30
      łączę sie w bólu...
      Mnie nawet mielony otrząsa :)

Dodaję innych ziół. Np cząber, który ma podobne właściwosci do kminku.
      Zaznaczam, że piszę o pieczonych mięsach, do bigosu nie próbowałam.
    • kosmopolitesiorbut Re: Zamiast kminku... 17.09.12, 13:25
      biollante napisał:

> Do bigosów, potraw z ziemniaków, ciężkich dań, mięs...
      >
      > ... dodajemy na lepsze trawienie i dla smaku - kminek.
      >
      >
      > Nienawidzę kminku, od dzieciństwa, szczerze i gorąco. Mam od tego smaku odruch
      > wymiotny. Czym podmienić kminek, aby walor trawienny został zachowany w potrawi
      > e, a jednocześnie aby nie zniszczyć smaku bigosu, zapieknaki ziemniaczanej, pie
      > czeni?

I działa wiatropędnie. Zamiast, może kumin? Po za tym przydaje się estragon,
        • kosmopolitesiorbut Re: Zamiast kminku... 17.09.12, 14:02
          dzioucha_z_lasu napisała:

> Kumin to jednak kminku nie zastąpi - zupełnie inny smak. Jak już - lepiej z teg
          > o kminku po prostu zrezygnować, a na lepsze trawienie - kieliszek naleweczki :)
          >

No przecież nic go nie zastąpi. Kminek to kminek i już.
    • Gość: en Re: Zamiast kminku... IP: *.dynamic.chello.pl 17.09.12, 15:12
      Do bigosu kminku nie daje, Boże broń. Do zapiekanek ziemniaczanych pasuje majeranek, rozmaryn, tymianek. Do fasoli szałwia. Do mięsa różnie - zależy jak robię, wołowinę lubię z tymiankiem, wieprzowinę z imbirem i papryką, kurczaka z estragonem. Większość ziół chyba dobrze robi na trawienie, jeżeli kminku nie lubisz, nie dawaj po prostu, nie ma przecież przymusu.
    • marciasek jeśli chodzi ci wyłącznie o efekt zdrowotny... 18.09.12, 15:31
      (rozumiem, że zamiennik kminku ma ułatwiać trawienie i działać przeciwwzdęciowo), to spróbuj assafoetidy - działa rewelacyjnie. W bigosie, w daniach z fasoli, gulaszach jej cebulowy smak kompletnie się zgubi. W daniach z ziemniaków - nie wiem (ale czy one są ciężkostrawne??). Dobra jest też kozieradka.
    • mhr2 Re: Zamiast kminku... 18.09.12, 16:53
      biollante napisał:

> ... dodajemy na lepsze trawienie i dla smaku - kminek.

co z trawieniem to nie wiem, mi wszystko jedno czy z nim czy bez niego,
      zalezy od organizmu,
      co do smaku, to kwestia smaku,
    • a74-7 Re: Zamiast kminku... 18.09.12, 16:54
      Mala ilosc kminku jest niewyczuwalna w tzw" ciezkich" potrawach , wiec nie wiem skad tyle pretensji do tej przyprawy :-D
      A garscia sypia tylko ci ktorzy lubia jego smak .
      Wiele mies i bigos swietnie obejdzie sie bez kminku ,
      a dla cierpiacych po ciezkich potrawach - polecam mniejsze porcje - ot caly sekret :-)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka