Dodaj do ulubionych

kapusta pekińska - co z nią zrobić?

28.01.08, 14:14
Zostałam obdarowana 3 ogromnymi główkami. Drodzy forumowicze, macie jakieś
fajne przepisy z tą kapustą w roli głównej? Chętne zrobiłabym coś ciepło.
Obserwuj wątek
    • roseanne Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 28.01.08, 15:27
      mozna w nia galabki pozawijac
      mozna dodac do stir fry
      mozna poddusic, tak jak wloska, tyle ze delikatniejsza w smaku jest
      lubie podduszona z dodatkiem pomidorow
      • marbor1 Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 28.01.08, 19:29
        Można też zrobić zasmażaną.
        ok. 1/2 kg kapusty, 10 dag boczku wędzonego, 1 mała cebula, 1-2 łyżek octu z
        białego wina, sól, cukier do smaku.
        Zesmażyć boczek na d. patelni [nie rumieniąc], dodać drobno pokrojoną cebulę,
        podsmażyć. Dodać poszatkowaną kapustę i smażyć 5 minut. Doprawić octem, solą i
        szczyptą cukru. Przykryć pokrywą i dusić wszystko jeszcze ok. 5 minut. Kapusta
        nie może być rozgotowana, ma być jędrna.
      • jollyvonne Re: podduszanie 29.01.08, 23:31
        Czy moglabys rozwinac temat podduszania kapusty, tudziez kapusty podduszanej z
        dodatkiem pomidorow?
        • roseanne Re: podduszanie 30.01.08, 01:49
          najprosciej:
          zielona cebulka, cala, znaczy biale i zielone posiekac
          podsmazyc na masle z oliwa ( lyzka +lyzka)
          jak sie zeszkli dodac poszatkowana kapuste, lekko posolic
          teraz dodac z pol szklanki wody
          poddusic, do momentu, gdy kapusta przestaje chrzeszcic w zebach, ale ciagle
          jest twardawa

          na tym etapie mozna dodac posiekane pomidory i poddusic dodatkowe 10-15 minut
          (posiekane z puszki tez ujda, nie musza byc swieze)

          mozna dodac posiekany koperek i juz

          mozna odrobine octu i zasmazke


          mozna zjadac potrawe samodzielnie,
          mozna z chlebem,
          mozna z ziemniakami
          mozna jako typowa jarzynke do miesnego obiadu
    • poszukiwaczarmi Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 29.01.08, 00:44
      Obdarowywanie kapustą pekińską to mam nadzieję nie jakaś nowa świecka tradycja w
      Polsce?

      Trzy główki to już bardzo kłopotliwy prezent i nieźle trzeba się nagłowić, co z
      tym zrobić.

      Wypowiedzi dotyczące stir-fry popieram, może być jako składnik gorącego dania,
      do gołąbków podszedłbym ostrożnie (wielka twarda część w liściu tego warzywa).
      Do żadnej surówki z tego nie zachęcam.

      Półżartem dodam (bo mnie zaraz oskarżą o grubiaństwo), że posiekane to warzywo
      nieźle spisałoby się jako wypełniacz kartonów z kruchymi przesyłkami gdyż jako
      surowe wykazuje wielką sprężystość :)
      • Gość: szadoka Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? IP: 212.160.172.* 29.01.08, 08:24
        tak sie zastanawiam skad ta niechec do kapusty pekinskiej? Zima jest znakomita
        zamiast salaty ( do zimowej salaty jakos nie mam zaufania, do pomidorow tudziez
        a cos zielonego na kanapce byc musi). Ja osobiscie z kapusty wlasnie lubie te
        twarda czesc.
        I najczesciej robie z niej surowke : posiekana kapusta + co sie nawinie.
        Ostatnio nawinely sie mandarynki, jablko, olej z pestek dyni, prazone pestki z
        dyni, przyprawy.
        • poszukiwaczarmi Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 29.01.08, 23:16
          Nie jestem przekonany, że istnieje jakaś ogólna niechęć do kapusty pekińskiej,
          co więcej, z wolumenu jej sprzedaży wnoszę, iż jest to ulubione warzywo Polaków
          (bo w innych krajach Europy jej prawie nie widuję, ale może sięgam wzrokiem zbyt
          daleko i nie zauważam).

          Ja mam do niej pretensje praktycznie wyłącznie dlatego, że rodzimi gastronomowie
          upatrują w niej królowej polskiej sałaty i, mimo że nie jest to sałata, siekają
          ją jako podstawę do każdej sałatki. Dziwi mnie to o tyle, że choćby sałata
          lodowa, już pomijając kędziarzawe, roszponki i inne, kosztuje porównywalnie.
          Różnica zaś w smaku i konsystencji jest zasadnicza - sałaty mają swoiste smaczki
          albo emanują kruchością, jędrnością, soczystością, zaś pekińska tych własciwości
          nie ma. Generalnie - do kapusty pekińskiej należy dodać bardzo dużo dodatków i
          obficie potraktować ją sosem, żeby była zjadliwa. Sałaty zaś mozna jadać same w
          sobie, z kropką winegretu, ot, jako listek do kanapki (nigdzie nie widziałem
          kanapki z listkiem pekińskiej :P.

          Zdaję sobie sprawę, że niektórzy ją tolerują w sałatkach i traktują jako
          zamiennik sałat. Ja jednak jestem zdania przeciwnego i za styropianową konduitę
          i gumową cielesność jej nie lubię :)
          • Gość: ppp moze podaj liste IP: 212.76.37.* 30.01.08, 01:36
            tych podlych jadlodajni, w ktorych podali ci kapuste pekinska, skoro tyle o tym
            piszesz, to bedziemy ich unikac. lol.
          • nieskorzanka Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 08:12
            Dziwi mnie to o tyle, że choćby sałata
            > lodowa, już pomijając kędziarzawe, roszponki i inne, kosztuje
            porównywalnie

            Jak można w ogóle porównywać ceny!!!
            Oczywiście, że pekińska jest nieporównywalnie tańsza. Kosztuje ok.
            3zł za KILOGRAM, a cena tych sałat to 4-5zł z główkę, lub za 100g
            pojemniczek. Z kilograma kapusty pek. mam 3 surówki, głowka sałaty
            ledwo starcza na jedną. Trzy surówki z kapusty (licząc tylko
            zielsko) kosztują 3zł, a 3 surówki z sałaty (zimą watpliwej jakości)
            kosztują 15zł....
            • poszukiwaczarmi Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 23:20
              czwartek, 25 stycznia, Selgros, Gdańsk: kapusta pekińska 4,50 zł 1 sztuka
              czwartek, 25 stycznia, Auchan, Gdańsk: sałata lodowa 2,59 zł 1 główka
          • default Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 08:56
            > Ja jednak jestem zdania przeciwnego i za styropianową konduitę
            > i gumową cielesność jej nie lubię :)

            Tak trochę OT pytanie - możesz mi przybliżyć sens tego
            sformułowania "styropianowa konduita" ? Bo jakoś nie bardzo mi to
            zestawienie pasuje, jest nielogiczne.
            • dzioucha_z_lasu Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 10:00
              Poszukiwaczarmi nieudolnie pozuje na elokwentnego erudytę, niestety
              błyszczy jedynie grafomaństwem. Szanowny poszukiwaczu - używanie w
              jednym wpisie wielu słów, których znaczenie nie do końca znasz i
              wypisywanie kilometrowych tekstów o niczym nie świadczy o twoim
              wysmakowaniu literackim ale raczej o - excuse le mot - nudziarstwie,
              upierdliwości i napuszeniu godnym wręcz wielkich braci mniejszych.
              A kapusta pekińska jest bardzo dobrym, tanim i łatwodostępnym
              zimowym warzywem - źródłem witamin i błonnika, które to substancje,
              jak być może wiesz - są człowiekowi do zdrowia potrzebne.
          • glasscraft Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 13:58
            poszukiwaczarmi napisał:

            > ... z wolumenu jej sprzedaży wnoszę, iż jest to ulubione warzywo
            Polaków (bo w innych krajach Europy jej prawie nie widuję, ale może
            sięgam wzrokiem zbyt daleko i nie zauważam).

            No popatrz, a ja ja widuje z kazdym razem jak robie zakupy w
            lokalnym Sainsbury's/Tesco. Cud, czy co?
            • dzioucha_z_lasu Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 14:00
              Kupowałam w kilku róznych sklepach w Londynie - nie wyglądało na to,
              że jest to jakaś sensacyjna nowinka warzywna..
      • ba_nita Re: Poczytaj sobie szlorze, bo wiedzą to Ty nie 30.01.08, 13:49
        błyszczysz:
        KAPUSTA PEKIŃSKA - nadziemna część kapusty warzywnej, dwuletniej rośliny z
        rodziny krzyżowych pochodzącej z Chin, gdzie uprawia się ją od V wieku. W
        Europie i Stanach Zjednoczonych zdobyła popularność dopiero w latach
        trzydziestych, gdzie od razu stała się cenionym warzywem ze względu na smak i
        wartości odżywcze. W Polsce znalazła uznanie dopiero w ostatnich latach. Główki
        kapusty pekińskiej są dość luźne, wydłużone, nieco podobne do główek sałaty
        rzymskiej. Pomarszczone liście mają kształt jajowaty lub łopatkowaty i są barwy
        żółtozielonej do ciemnozielonej. Liście wewnętrzne są jaśniejsze od zewnętrznych.
        Warzywo to zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź,
        fosfor, fluor, karoteny, witaminę B1, B2, C, kwas nikotynowy.
        Istnieje kilka odmian kapusty pekińskiej różniących się między sobą
        wielkością główek, pokrojem, zabarwieniem i długością wegetacji. Do
        najpopularniejszych należą:
        Chih-Li - stosunkowo późna odmiana charakteryzująca się zamkniętymi u góry
        główkami o wadze od 0,40 do 1,40 kg, o długich, wąskich, dość silnie owłosionych
        ciemnozielonych liściach z jasnozielonymi nerwami;
        Pe-Tsai - o główkach zamkniętych u góry ważących od 0,50 do 1,30 kg -
        odmiana podobna do Chih-Li, różni się dłuższym okresem wzrostu;
        Siao-bei-bau-tou - odmiana wczesna, znacznie różniąca się od poprzednich:
        wagą (są cięższe: ważą od 0,70 do 1,70 kg), wyglądem liści, które są szerokie,
        zielonożółte, nieowłosione i silnie pomarszczone i wyglądem główki, która jest
        zwarta, otwarta i rozszerzona u góry.
    • Gość: genny Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? IP: 217.11.129.* 29.01.08, 07:34
      Spaghetti inaczej. Kapustę pokroić niezbyt drobno. Na oliwie
      przesmażyć startą grubo marchew, posiekaną cebulę i czosnek, trochę
      kruszonego chilli. Wrzucić kapustę, podlać sokiem pomarańczowym
      wymieszanym z sosem sojowym, chwilę poddusić. Wrzucić makaron,
      ugotowany, rzecz jasna. Al dente. Szybkie i jedno z ukochanych w
      mojej rodzinie. A przepis zmodyfikowany(uproszczony) A Kręglickiej.
    • dzioucha_z_lasu Kapusta pekińska - pożyteczne warzywo 30.01.08, 10:24
      Kapusta pekińska to idealne warzywo dla tych, którzy chcą się zdrowo
      odżywiać, z powodu niskiej kaloryczności ( 100 g zawiera 16 kcal )
      jest stworzona dla diet odchudzających. Jest także bogata w
      błonnik, witaminy A, B i C oraz takie składniki mineralne jak wapń,
      potas, fosfor i sód. W przeciwieństwie do popularnych w Europie
      Środkowej warzyw kapustnych jest lekkostrawna. Można ją jeść w
      stanie surowym, dzieki czemu nie marnuje się cennych składników.
      • jollyvonne Re: Kapusta pekińska - pożyteczne warzywo 30.01.08, 11:35
        Zgodze sie z Toba dzioucha, pozyteczne warzywko z tej pekinki.
        Szoku malego dostalam jak przeczytalam ze w Polsce kosztuje ona tyle co salata,
        ale widze ze to zostalo juz skorygowane.
        Dostepnosc w Europie: nie wiem jak daleko trzeba patrzec, i w ktorym kierunku,
        ale w znanej mi czesci Europy warzywo to ma sie dobrze i w sklepach jest rownie
        dostepne jak w PL. Na popularnosc tez nie narzeka.
        • Gość: en Re: Kapusta pekińska - pożyteczne warzywo IP: *.chello.pl 30.01.08, 13:01
          Kapusta pekinska dobrze zrobiona - czemu nie. Natomiast rzeczywiscie
          (moze dlatego, ze tania, a moze ze dlugo sie trzyma) naduzywana jest
          restauracyjnie. W Krakowie: Taco Mexicano laduje surowke z
          pekinskiej do wszystkiego, takoz Sphinx i Gruzinskie Chaczapuri.
          Kebabiarnie tez lubia. To niedrogie, popularne miejsca. A czy w
          Gruzji, Meksyku i Egipcie pekinska jest narodowa salata? Watpie.
          Pekinska niewinna, obrzydzili ja kiepscy kucharze.
    • ba_nita Re:Najprościej: 30.01.08, 13:47
      kapusta pekińska (ilość dowolna), 2 łyżki masła, tyle samo bułki tartej, sól,
      pieprz, kminek.

      Kapustę pekińską kroimy w paski. Roztapiamy masło, dodajemy kapustę. Dusimy i
      po ok. 10 minutach (jak się zeszkli) dodajemy bułkę tartą i doprawiamy do smaku.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka