Dodaj do ulubionych

Jak z tymi lewami?

15.06.11, 12:34
Już trochę zgłupiałam z tymi lewami? Kupować lewy w Polsce, czy kupować Euro. Czyli dwa razy płacić prowizję? Najpierw przy kupnie Euro w Polsce, późnij przy sprzedaży Euro w Bułgarii? Na dodatek często tu słyszę, że oszukują w Bułgarii w kantorach lub dają wyższe niż można opczekiwać prowizję. Jak robicie?
Obserwuj wątek
    • trypel Re: Jak z tymi lewami? 15.06.11, 13:27
      wypłacamy z bankomatu
      • nioma Re: Jak z tymi lewami? 15.06.11, 14:19
        dokladnie tak: wyplacasz z bankomatu tyle ile potrzeba. I juz.
        My nie kupujemy zadnych pieniedzy przed wyjazdem, mamy XXI wiek: bankomaty sa wszedzie, w bardzo wielu miejscach takze mozliwosc zaplaty kartą.
    • Gość: marcin Re: Jak z tymi lewami? IP: *.internetia.net.pl 15.06.11, 17:29
      jak wyzej, zakladasz konto w banku gdzie nie placisz prowizji za wypłaty za granica i tyle. Lewy w polsce sa drogie, na euro stracisz. Wez ze 100 euro na oplaty i wszelki wypadek jesli jedziesz samochodem, a reszte z bankomatu
      • Gość: Jarek Re: Jak z tymi lewami? IP: *.ssp.dialog.net.pl 15.06.11, 18:56
        A w jakim banku założyć konto bez płacenie prowizji w bankomacie ?
        • Gość: marcin Re: Jak z tymi lewami? IP: *.internetia.net.pl 15.06.11, 19:04
          ja mam w Aliorze
          • Gość: ania Re: Jak z tymi lewami? IP: *.astral.lodz.pl 15.06.11, 19:52
            A nie orientujesz się czy można w ALIOR Banku wszystko załatwić w 1 dzień ,tzn założyć konto i otrzymać kartę.Wyjeżdżam już w czwartek w nocy?
            • turx01 Re: Jak z tymi lewami? 15.06.11, 21:28
              Gość portalu: ania napisał(a):

              > A nie orientujesz się czy można w ALIOR Banku wszystko załatwić w 1 dzień ,tzn
              > założyć konto i otrzymać kartę.Wyjeżdżam już w czwartek w nocy?

              Nawet jakbyś załatwiła to nie radzę jechać TYLKO z taka nowiutką nieprzetestowaną karta,
              bo możesz się znaleźć w dramatycznej sytuacji - braku kasy.
              Jeżeli masz już karty z Raiffeisen'a lub Unicredito-PekaO SA (z zubrem) możesz zabrać bo
              bo też są bez prowizji, gdyż zarówno Unicredit i Raiffeisen'a są w Bułgarii, nawet w Słonecznym Brzegu a zapewne także w Burgas, Varnie.
              bulgaria.absoft.cal24.pl/index.php?zdjecie=69
              Oddział Raiffeisena widziałem też kilka lat temu w Sozopolu, ale nie pamiętam czy mieli bankomat.

              W przeciwnym wypadku weź Euro i wymieniaj w kantorach CROWN (z korona), lub bankach.
              • nina.t Re: Jak z tymi lewami? 16.06.11, 09:08
                w Sozopolu Reiffeisen jest, bankomat takoż. Ja miałam EUR, więc wymieniałam w banku, ale uwaga - wymieniali nie mniej niż chyba 30 EUR i trzeba było okazać paszport.
            • Gość: pp Re: Jak z tymi lewami? IP: *.m3-connect.de 15.06.11, 22:55
              Proces drukowania karty trwa, więc w dobę się tego nie załatwi. Od ręki możesz dostać przedpłacone Maestro w BZWBK (20zł) albo w Auchanie (0zł, zrezygnować z ubezpieczenia), wpłacić gotówkę i dysponować kartą do wpłaconej kwoty. W obu wypadkach wypłaty w bankomatach są obciążone prowizją (sprawdź warunki), więc korzyść z tych akurat kart jest niewielka. Karty są od razu aktywne i działają za granicą.

              Wniosek - kup w Polsce euro, najlepiej w niewielkich nominałach (20-50) i wymieniaj w miarę potrzeby w sprawdzonym kantorze.
          • karolciab125 Alior 17.06.11, 14:54
            Czy w Aliorze jest tak jak np. w PKO BP, że bezprowizyjna wypłata z bankomatów jest do konta, na które musi być min. 1000 zł wpłaty/miesięcznie ?

            Nie chciałabym rezygnować ze swojego konta, tylko założyć w innym banku na okres wakacyjny...
        • Gość: pp Re: Jak z tymi lewami? IP: *.m3-connect.de 15.06.11, 22:58
          Za wypłaty z bankomatów za granicą kartami debetowymi nie pobierają prowizji m.in. mBank i Deutsche Bank. Odrabiają to sobie na kursach walut, ale to już wszystkie banki.
          • Gość: mati Re: Jak z tymi lewami? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.06.11, 07:09
            Ja euro biorę tylko by zapłacić za nocleg, gdyby nie było możliwości płacić kartami, ewentualne drobne na winiety itp. Mam kartę PKO SA master card (żuberek) i tylko nią wszędzie płacę (sklepy, stacje benzynowe,knajpki itd.). Jeżeli chodzi o wypłatę z bankomatów, nie ma żadnej prowizji, przelicznik każdej waluty (wypłacałem w Słowenii, Chorwacji, Bośni, Serbii, Bułgarii, Austrii) jest bardzo dobry, wręcz wzorowy. Jedno tylko musi być spełnione założenie - wypłata tylko z bankomatów Unitcredit, których notabene w całej Europie pełno + bankomaty Euronetu. Spis wszystkich bankomatów w Polsce i Europie jest na stronie głównej banku, robię sobie wydruk miejscowości, gdzie ewentualnie mogę wypłacić i w drogę....
            • turx01 Re: Jak z tymi lewami? 16.06.11, 08:34
              Gość portalu: mati napisał(a):

              > Mam kartę PKO SA master card (żuberek)

              Pekao SA.
          • Gość: . Re: Jak z tymi lewami? IP: *.nplay.net.pl 17.06.11, 18:48
            mbank cyba 5 zl pobiera c
            • Gość: aaaa Re: Jak z tymi lewami? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.06.11, 05:32
              Bzdura. 0 zł za wypłatę delfinkiem
    • Gość: miko31 Re: Jak z tymi lewami? IP: *.messagelabs.net 16.06.11, 08:09
      Ja nie korzystam z kart, zawsze zabieram euro. Jeśli znajdziesz (o ile znajdziesz) w polskich kantorach lewy po kursie ok. 2 Pln, to możesz kupować (mało prawdopodobne). W Bułgarii jest stały kurs euro - waha się on (w zależności od miejsca wymiany) od 1,90 do 1,95 lew/euro. Czyli przelicznik obecnie wychodzi ok. 2,10 Pln/lew. Nie wiem po ile przeliczają polskie banki przy wypłatach z bankomatów.
      Przy ewentualnej wymianie radzę unikać kantorów - czasami robią różne numery, szczególnie żerując na "gapowiczach" (np. kurs 1,195 zamiast 1,95). Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach - pewnie i z reguły dają nieco wyższy kurs niż "uczciwe" kantory. W miejscowościach turystycznych z bankami nie ma problemu, trzeba tylko przygotować się czasami na dziwne procedury, takie jak np. wpuszczanie do banku po 1- 2 osoby oraz spisywanie danych. Ale za to jest w pełni bezpiecznie.
      • aneta90351 Re: Jak z tymi lewami? 16.06.11, 08:39
        Ja mam konto w PKOBP i z tego co wiem potrafi pobrać prowizję. Na prawdę nie ma sensu w tej opcji kupować lew w Polsce? Kurcze muszę sprawdzić te kantory i jeszcze raz przeliczyć,
        • Gość: miko31 Re: Jak z tymi lewami? IP: *.messagelabs.net 16.06.11, 09:07
          Parę lat temu myślałem o takiej opcji, ale nie dość, że cena była - zdaje się - 2,5 Pln/lewa, to jeszcze nie były dostepne. Sprawdź kurs lewa w naszych katnorach i porównaj z przeliczeniem Pln=>euro=>lewa. Za 1 euro w Bułgarii możesz dostać nawet 1,95 lewa.
    • Gość: Mirka Re: Jak z tymi lewami? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.06.11, 20:37
      Ja zawsze biorę Euro jeszcze nigdy nie byłam oszukana w ubiegłym roku za 1 euro było od 1,92 do 1,95 lewa za euro
      pozdrawiam
      • basiam59 Re: Jak z tymi lewami? 17.06.11, 10:19
        Z kartami bezprowizyjnymi bywa różnie. Ja mam trzy karty : dwie z prowizją (PKO B.P - 10 zł i SGB - 6 zł) i mBanku , w ubiegłym roku wypłaciłam wszystkimi te sama kwotę w jeden dzień i okazało się że wcale wypłata kartą mBanku nie wypadła najkorzystniej mimo że bank nie pobiera prowizji. Po dokładnej analizie wydało się dlaczego. Otóż bank nie pobiera prowizji za to ma bardzo wysoki kurs. Wczoraj pofatygowałam się i sprawdziłam jaki kurs Euro obowiązuje w moich 3 bankach i dodatkowo w Aliorze. I znów wygląda to podobnie : Alior - 4,12, mBank - 4,08, PKO B.P - 4,05 i SGB - 4,03. Czyli wypłacając małe kwoty opłaca się korzystać z kart bezprowizyjnych przy dużych niestety nie bo prowizja jest mniejsza niż różnica wynikająca z kursu.
        • Gość: c# Re: Jak z tymi lewami? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.06.11, 13:28
          W Bułgarii wypłaca się zwykle, jak sądzę, niewielkie kwoty (100-200 lewów), więc różnice w kursach są znikome. No ale wypłacać trzeba, bo w niewielu miejscach przy plaży da się płacić kartą.

          Co do wożenia euro mam taką zasadę, że jeśli te euro akurat mam pod ręką, to biorę i wymieniam na miejscu, jeśli nie mam, korzystam z bankomatów. Ale żeby w PL specjalnie w kantorze kupować, to nie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka