Dodaj do ulubionych

pytanie do dr

19.10.20, 11:55
Mam pytanie, od dłuższego czasu kilkunastu miesięcy mam problem z funkcjami poznawczymi. Bardzo dużo czasu musze poświęcić na pewne czynności. Trudno mi zapamiętywać takie rzeczy jak imiona, daty, problem z uczeniem się czytam i czytam i guzik z tego wiem, jak odrabiam lekcje z dzieckiem na poziomie 3 klasy robię to z kalkulatorem bo nie jestem w stanie liczyć . Przeszkadza mi to, bo chodzę z karteczkami w pracy @ nie jestem w stanie zapamiętać.
Dużo różnych rzeczy robię w sensie naukowym, uczestniczę w konferencjach itp dot pracy zawodowej ale gdyby nie notatk,i nic bym z tego nie wyniosła. Kiedyś tak nie było, pisałam, publikowałam i rozwijałam się a teraz ledwo ogarniam podstawowe sprawy :(
Moje pytanie jest takie na ile to może być związane z lekami, które brałam przez ten czas -przeróżne LPD, neuroleptyki ,stabilizatory ( po Licie czułam się jak upośledzona umysłowo, po odstawieniu przeszło).
A na ile może to być spowodowane samą chorobą ( CHAD z szybką zmianą faz).
Bardzo mi to utrudnia funkcjonowanie, jestem na etapie zmiany pracy potrzebuje się zapoznać z ustawami, zarządzeniami, procedurami a ja mam w głowie pustkę po ich przeczytaniu. Nawet z notatek muszę korzystać na bieżąco, bo ich nie pamiętam.
Czy można to zmienić ? wiem, że jest coś takiego jak neuroplastyczność mózgu i można to ćwiczyć.
Co Pan o tym myśli?
Obserwuj wątek
  • ekspert.grupa_synapsis Re: pytanie do dr 20.10.20, 17:07
   Szanowna Pani,
   wiele osób z chorobami afektywnymi (depresją i choroba dwubiegunową) skarży się na gorszą pamięć i koncentrację uwagi. Przyczyny mogą być różne, dlatego niełatwo powiedzieć dlaczego ten problem występuje u konkretnej osoby. Jest oczywiste, że okresie depresji i manii pamięć i koncentracja są mniej sprawne, choć są to innego rodzaju niesprawności. Deficyty tych funkcji mogą jednak występować także w okresie remisji. Wpływ leków jest możliwy, choć często przeceniany. Względnie łatwo go zweryfikować: to problem występujący w czasowym związku z przyjmowaniem danego leku i nasilający się w okresie podwyższania dawek. Niestety, jest jeszcze inna możliwość: sama choroba afektywna jest procesem chorobowym przebiegającym u znacznej liczny osób z pogorszeniem koncentracji i pamięci. Tego rodzaj problemy odczuwa się też w trakcie remisji i niezależnie od stosowanych leków. Jak dotąd nie udaje się temu leczeniem zapobiec ani w jakiś zdecydowany sposób, kiedy już ten problem występuje, zaradzić. Są podstawy sądzić, że właściwe leczenie choroby afektywnej zmniejsza ten deficyt. Lek przeciwdepresyjne, a chyba w jeszcze większym stopniu lit, mają działanie ochraniające komórki nerwowe (neuroprotekcyjne). Wiele wskazuje na to, że podtrzymują one, generalnie osłabioną w chorobach afektywnych, neurogenezę i plastyczność komórkową. Stanisław Porczyk, psychiatra
   • martyna2525 Re: pytanie do dr 22.10.20, 21:10
    Bardzo dziękuję za odpowiedz.
    Szukam odpowiedzi na swoje pytania bo chciałabym coś zrobić by sobie pomóc . Lekarz zaproponował ściągnięcie pewnej aplikacji i wykonywanie cwiczeń a wyniki by mu przesłać. Jestem przerażona wynikami mimo, że jestem obecnie w remisji. Łatwiej mi przyjąć to, że jest gorzej w czasie zaostrzenia choroby już trudniej, że to wynik choroby. Mimo leczenia, mimo starań ze strony lekarza i mojej widzę jak choroba odbiera mi coraz większą część siebie, a ja poniekąd staje sie bezradna.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka