Dodaj do ulubionych

ŚWIETNY FILM OSTATNIO WIDZIAŁA(E}M 2

21.09.11, 13:20
"Kamień na kamieniu" to nie świetny film a prawdziwe filmowe arcydzieło,,,Adam Ferency w roli ojca rodziny wyśmienity,niech sie schowają wszyscy ci nagrodzeni Oskarami.
Nie widziałem go nigdy wcześniej,film który obejrzałem bez słowa od A do Z.

---

Jeszcze przed publikacją powieść "Kamień na kamieniu" (1984) Wiesława Myśliwskiego okrzyknięto arcydziełem. W opinii krytyki utwór autora "Pałacu" nawiązywał do najlepszych tradycji polskiej literatury "wiejskiej". Mało tego, epicki rozmach i ranga artystyczna sprawiły, że stawiano ją w jednym rzędzie z "Chłopami" Reymonta. Saga Myśliwskiego, barwnie kreśląc burzliwe dzieje Szymona Pietruszki, opowiada bowiem również o skomplikowanych losach polskiej wsi powojennej. Szkicuje wnikliwą i szeroką panoramę przemian społecznych oraz zmian w chłopskiej mentalności. Sugestywnie ukazuje odchodzenie w przeszłość dawnych tradycji i obyczajów wypieranych przez industrialną cywilizację. Demaskuje wreszcie meandry uwikłania wsi w politykę, dramaty związane z "awansem społecznym", konsekwencje zaangażowania w budowanie nowej, socjalistycznej rzeczywistości. Główny bohater filmu Szymon Pietruszka traktuje życie jak wielką przygodę - z jednej strony jest cyniczny, zdrugiej zaś kieruje się swoiście pojętym poczuciem honoru. W młodości zabijaka i uwodziciel, w czasie wojny jest przypadkowym bohaterem. Po wojnie zostaje urzędnikiem, traci radość życia i zaprzepaszcza ostatnią szansę swojego życia, jaką jest spóźniona, ale chyba po raz pierwszy prawdziwa miłość. Okaleczony w wypadku samochodowym postanawia dokonać czegoś sensownego: decyduje się zbudować grobowiec dla całej swojej, rozproszonej po świecie rodziny. Los Szymona podporządkowany jest Michałowi, jego starszemu bratu. Michał, najzdolniejszy z czterech braci Pietruszków, jeszcze przed wojną wyjechał do miasta, gdzie najpierw terminował u krawca, by w końcu zetknąć się w jakiejś fabryce z lewicową ideologią. Do rodzinnej wsi powrócił dopiero po wojnie w luksusowym, dygnitarskim samochodzie, przywożąc mnóstwo prezentów. Wkrótce jednak znowu wyjechał, by pojawić się po kilku latach - tym razem bez pieniędzy, pogrążony w apatii, niemal obłędzie. Milczenie Michała, którego nikt nie jest w stanie przełamać, jest znakiem dramatu człowieka skrzywdzonego przez świat i ludzi. Jedynym człowiekiem, który domyśla się tajemnicy Michała, jest Szymon, który jednak także nie potrafi, a może i nie chce, zburzyć muru dzielącego go od brata. Pragnie jedynie przywołać obrazy brata, którego cierpienie w zaskakujący sposób wzbogaca los Szymona, który tak naprawdę nigdy w życiu prawdziwego cierpienia nie doznał. Losy braci opowiedziane są poprzez obraz jednego dnia: Szymon powraca do wsi ze szpitala i poszukuje Michała, którego nie zastał w domu. Wędrówka Szymka po wsi, spotkania z ludźmi, wspomnienia o Michale układają się w dramatyczny obraz człowieka zdradzonego przez ideę. Filmpolski.pl

https://static.wirtualnemedia.pl/program_tv/tv_thumbs/200x160/590049508.jpg
Obserwuj wątek
  • rawik-is-me Re: ŚWIETNY FILM OSTATNIO WIDZIAŁA(E}M 2 22.09.11, 10:10
   Rosyjsko-niemiecki "Faust" Aleksandra Sokurowa niespodziewanym zwycięzcą 68. festiwalu w Wenecji. "Rzeź" Polańskiego - pominięta
   Zakończony w sobotę festiwal wenecki żyje w cieniu dawnej świetności: w 1932 r. był pierwszym festiwalem filmowym na świecie, a po wojnie - miejscem objawienia się wielkiego kina włoskiego: Rosselliniego, Felliniego, Pasoliniego, Antonioniego. Tu świat rozpoznał wielkich Japończyków i Andrieja Tarkowskiego. Stąd startował "Popiół i diament". Dziś Wenecja walczy o swoje miejsce wśród najważniejszych festiwali. Dusi się w przedwojennych pawilonach. Budowę nowego centrum rozpoczęto i wstrzymano - jego fundamenty, przykryte folią, wyglądają jak gigantyczna instalacja plastyczna. Dominuje prowizorka i swojski bałagan.

   W selekcji filmów obowiązuje podwójne kryterium: z jednej strony filmy z gwiazdami, o których napisze prasa, z drugiej strony - radykalne kino arthouse'owe, z silną reprezentacją azjatycką. Ten rok był pomyślny dla dyrektora Marco Müllera - zyskał aprobatę rządu oraz własnego zarządu i prawdopodobnie zostanie na następną kadencję. Zapewnił niezwykłą jak na Wenecję paradę gwiazd.

   "La Mostra już się skończyła?" - pytała w połowie festiwalu hotelowa konsjerżka, a informowana, że nie, dziwiła się: "Jak to? Przecież już wyjechali Madonna, Al Pacino, Kate Winslet, Clooney...". Nagrody przypadły filmom radykalnym, choć nie one były prawdziwymi triumfatorami konkursu. W Wenecji ostrzej niż gdziekolwiek czuje się sztuczność podziału na kino dla mas i kino "artystyczne". Przyszłość będzie należeć do tych, którzy ten podział przezwyciężą.

   Faust w brudzie i smrodzie

   - Są filmy, które pozwalają śnić na jawie, takie, które wywołują płacz lub śmiech, i takie, które po jednym obejrzeniu odmienią cię na zawsze. To właśnie jeden z tych filmów - mówił przewodniczący weneckiego jury, reżyser Daren Aronofsky ("Czarny Łabędź"), ogłaszając decyzję jury: Złoty Lew dla "Fausta" Aleksandra Sokurowa.

   "Faust", pokazany pod koniec festiwalu, wywołał zachwyty monumentalnością zamiaru, stężoną artystycznością i jednolitością autorskiej wizji, nasuwającą porównania z filmowym ekspresjonizmem niemieckim. Jednak inni - do których należę - nieśmiało przyznają, że chociaż ta swobodna adaptacja "Fausta" Goethego jest sugestywna, to jednak w całości jest odpychająca jak koszmarny, gorączkowy sen po zbyt ciężkiej kolacji.


   Więcej... wyborcza.pl/1,75475,10270349,Wenecja_brzydzi_sie_ludzkoscia___festiwal_w_Wenecji.html#ixzz1YfPN6zG5
  • jutta_t Re: ŚWIETNY FILM OSTATNIO WIDZIAŁA(E}M 2 24.09.11, 10:00

   Postarzony o kilka dekad Leonardo DiCaprio w roli obsesyjnie "polującego na czarownice" legendarnego dyrektora FBI, Clint Eastwood za kamerą, a w roli scenarzysty obsypany nagrodami twórca "Milk". "J. Edgar" ma wielkie szanse zostania tegorocznym oscarowym hitem.
   Leaonardo DiCaprio ma na swoim koncie dużo wymagających ról, od niepełnosprawnego Arniego Grape'a w "Co gryzie Gilberta Grape'a" począwszy, na balansującym na skraju choroby psychicznej Teddym Danielsie z "Wyspy Tajemnic" skończywszy. Ale ta rola może być najtrudniejszą, z jaką przyszło mu się zmierzyć. I tą za którą wreszcie zgarnie statuetkę Oscara.
  • rawik-is-me Hoffman: ŚWIETNY FILM OSTATNIO WIDZIAŁA(E}M 2 27.09.11, 11:00


   Film Hoffmana nasuwa inne pytanie: dlaczego wojna polsko-radziecka nie ma wyraźnego miejsca w zbiorowej świadomości? Jej obraz jest rozmyty, niepewny, rozpięty między bogoojczyźnianym kiczem "Cudu nad Wisłą" Jerzego Kossaka, z Matką Boską na niebie i postacią ks. Skorupki z krzyżem, ostatnim wysiłkiem podrywającego do boju żołnierzy - a powieścią Stanisława Rembeka "W polu" (1937). Uchodzi ona za literackie arcydzieło, porównywano ją do "Cienkiej czerwonej linii" Jamesa Jonesa, widziano w niej polski odpowiednik "Konarmii" Izaaka Babla - jest jednak zbyt mało znana.   Więcej... wyborcza.pl/1,75475,10345180,__Bitwa_Warszawska_1920____Cudu_nie_bedzie.html#ixzz1Z8qFSryR--
   Ulubione:
   forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • rawik-is-me "Bitwa.." 02.10.11, 16:01
   Liczby i nazwiska "Bitwy..." imponują. Zapowiadany jako "pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie aktorskich filmów zrealizowanych w technice 3D" kosztował 27 mln złotych. Występują: Borys Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Marian Dziędziel, Adam Ferency, Ewa Wiśniewska, Michał Żebrowski, Łukasz Garlicki i Bogusław Linda. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Sławomir Idziak. Efekty? Bardziej niż dyskusyjne. Zebraliśmy opinie blisko piętnastu recenzentów: od branżowych magazynów skupiających się na technice 3D, przez dzienniki i tygodniki, po blogi filmowe. Wniosek? Efekty specjalnie wypadają przyzwoicie, zachwycają zdjęcia Idziaka, ale scenariusz i gra aktorska - zdaniem większości - wołają o pomstę do nieba.

   Aktorsko tylko Ferency dobrye. Slabiutki film.
  • dunant Re: ŚWIETNY FILM OSTATNIO WIDZIAŁA(E}M 2 07.10.11, 22:03
   Jeszcze go nie ma , ale...

   Właśnie zakończyły się zdjęcia do filmu "Bitwa pod Wiedniem" Renzo Martinellego. W obsadzie międzynarodowej superprodukcji znaleźli się m.in. Alicja Bachleda-Curuś, Piotr Adamczyk, Jerzy Skolimowski i Borys Szyc. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w Rumunii 2 maja tego roku. Budżet filmu wyniósł 50 mln zł, zagrało w nim ponad 100 aktorów, 10 tys. statystów i 3 tys. koni. Zdjęcia trwały 13 tygodni i kręcone były w kilku krajach Europy.

   W filmie Martinellego zagrało wielu Polaków. Wystąpili m.in. Jerzy Skolimowski jako król Jan III Sobieski, Daniel Olbrychski jako generał artylerii koronnej Marcin Kazimierz Kątski, Borys Szyc jako hetman wielki koronny Mikołaj Adam Sieniawski, Wojciech Mecwaldowski jako Jerzy Franciszek Kulczycki, Andrzej Seweryn jako Jan Andrzej Morsztyn, Piotr Adamczyk jako Leopold I Habsburg, Alicja Bachleda-Curuś jako Księżna Eleonora Lotaryńska, Krzysztof Kwiatkowski jako książę Saksonii i Marcin Walewski jako Jakub "Fanfan" Sobieski.
   Rolę wezyra Kara Mustafy zagra włoski aktor Enrico Lo Verso.

   W filmie wystąpi także Amerykanin F. Murray Abraham, laureat Oscara za rolę Salieriego w "Amadeuszu" Milosza Formana (1985), który wcieli się w postać Marco D'Aviano (Marka z Aviano), kaznodziei kapucyńskiego z Prowincji Weneckiej, jedną z wybitnych osobowości zakonnych XVII w.

   Podczas 36. FPFF w Gdyni Jerzy Skolimowski opisywał zdjęcia do filmu: "Grałem ostatnio scenę w zbroi, która waży 25 kilo i w futrzanym płaszczu, który waży kilkanaście kilo. Musiałem ciągnąć konia pod górę, lano na nas sztuczny deszcz, a w drugiej ręce trzymałem szablę. Działo się to w Rumunii w 35-stopniowym upale. Zapłaciłem więc cenę za to, że cały czas zgadzam się grywać"...interia.pl
   • dunant Re: ŚWIETNY FILM OSTATNIO WIDZIAŁA(E}M 2 07.10.11, 22:05
    Duże wrażenie na międzynarodowej ekipie filmowej, a zwłaszcza jej męskiej części, zrobiła też Alicja Bachleda-Curuś.

    - Byłem bardzo ciekaw Alicji, bo wiem, że w Polsce jest wielką gwiazdą. Chciałem zrozumieć ten fenomen. Mnie zaskoczyła skromnością i skupieniem. Jest nie tylko piękną kobietą, ale przede wszystkim zdolną aktorką - chwali aktorkę Alessandro Leone, włoski producent filmu.

    Uroda i talent Alicji oczarowały też bardzo przystojnego kanadyjskiego aktora i muzyka Antonio Cupo, który wciela się w Karola V Lotaryńskiego, czyli filmowego męża naszej gwiazdy.

    Jak doniesiono z planu w Rumunii, dosłownie nie mógł oderwać od niej wzroku.

    Film kręcony był także w Polsce m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Wilanowie, w Łańcucie, Krasiczynie oraz w klasztorze dominikanów w Krakowie.

    Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku. Wojska polsko-habsburskie, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wiktoria Wiedeńska uznawana jest przez historyków za jedną z decydujących bitew w dziejach świata. Ocaliła chrześcijańską Europę przed wieloletnią dominacją turecką.
    interia.pl
  • black_jotka Re: ŚWIETNY FILM OSTATNIO WIDZIAŁA(E}M 2 31.10.11, 14:17
   Paul Kemp - dziennikarz żyjący w Nowym Jorku lat 50. - jest zmęczony. Zmęczony zgiełkiem wielkiego miasta, dotychczasową pracą, życiem. Postanawia opuścić Manhattan i rozpocząć nowy rozdział życia w San Juan Daily News - dzienniku wydawanym w stolicy Puerto Rico. Jeszcze nie wie, że wszystko od czego chciał uciec dosięgnie go nawet "na końcu świata". Kłopoty z prawem, utarczki z wydawcami, a przede wszystkim rozterki miłosne i wątpliwe wybory moralne zacznie topić w morzu rumu. A wszystko to w gorącym, słonecznym karaibskim klimacie...

   Fabuła wchodzącego właśnie do amerykańskich kin filmu "Rum Diary" miejscami może przypominać swoisty "Kac Vegas" w wykonaniu grającego główną rolę Johnny'ego Deppa, z mocnym wątkiem detektywistycznym. Ale przede wszystkim niebezpiecznie przypomina prawdziwe przygody wielkiego ekscentryka amerykańskiego pisarstwa i najbliższego przyjaciela Johnny'ego Deppa - Huntera S. Thompsona.

   Nie widzialam ale MUSZE zobaczyc!
  • flisy1 Rozbitkowie (Wspaniali ludzie) 03.11.11, 20:33
   "Stranded: I Have Come from a Plane That Crashed on the Mountains"

   www.youtube.com/watch?v=E7QOruBUxjY

   Film dokumentalny, który opowiada historię ocalonych po katastrofie samolotu w Andach 13 października 1972 roku. 72 dni w ekstremalnych warunkach przeżyło 16 z 45 osób. Dokument przedstawia relację tragedii, balansowanie na granicy życia i śmierci oraz prawdziwe dylematy. Po 35 latach od katastrofy, ocaleni próbują pogodzić się z przeszłością i złożyć hołd zmarłym kolegom


   Strona poświęcona temu wydarzeniu.

   www.viven.com.uy/571/eng/default.asp
  • black_jotka "80 milionow" 15.11.11, 20:31

   Kolejna produkcja twórcy "Małej Moskwy" i "W zawieszeniu" została oparta na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce we Wrocławiu na początku lat 80. W obsadzie znalazły się takie nazwiska, jak m.in. Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski, Marcin Bosak, Agnieszka Grochowska, Olga Frycz, Piotr Głowacki, Mirosław Baka, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Globisz, Jan Frycz i Adam Ferency.
  • mala200333 O "Bitwie Warszawskiej" 16.11.11, 14:50
   "Jestem wściekła, bo uważam, że taki scenariusz nie powinien trafić do realizacji, za takie pieniądze!" - ocenia Anna Dereszowska "Bitwę warszawską" w programie Kuby Wojewódzkiego. Aktorka nie zostawiła na filmie suchej nitki.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka